İçeriğe Yönlendir

Ön Park Sensörü

Alpay Sumer

Recommended Posts

Alpay Sumer
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Basmalı yap sen. emoji23.png

aynen abi.. bildigim sularda yuzek ??

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Simdi bir toparlayalim: geri lambasindan alinirsa devre modul arkada olacagindan park sensorleri one kadar uzanamayabilir uzatma lazim...Elimde ki sensorun kablosu kisa kalabilir... Gecikme rolesini tipik opel huyu kabul etmeyip bir yerden lamba vs yakar mi? 
onden cakmakliktan veya artik daha mantikli neresi varsa ordan alinip one montaj yapilirsa vites korugu icine swich takilacak yine bir parelel cekilecek ki tetik ise yarasin..bu tetigi oraya denk getirmesi kolay olacak mi? basit gibi aslinda fakat detaylar guzel kilacak... az ugras az kablo az emek pesindeyim...

Sensor beyni arkada degil onde olacak. Arkaya giden geri vites lambasindan, bulunamazsa arka taraftan one hat cekilecek. Paralel cekilecegi icin ariza isigi vs yakmaz. Bence en zahmetsiz zahmetli yol budur. Namusssuz namuslu gibi oldu [emoji16]
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
4 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Sensor beyni arkada degil onde olacak. Arkaya giden geri vites lambasindan, bulunamazsa arka taraftan one hat cekilecek. Paralel cekilecegi icin ariza isigi vs yakmaz. Bence en zahmetsiz zahmetli yol budur. Namusssuz namuslu gibi oldu emoji16.png

? olacak olacak guzel bisey olacak...????

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bir adet park sensörü kiti alınır, üç sensör iptal edilir, biri önde panjurda uygun yere bağlanır, iç mesafe ölçücü konuşan tip alınır, metreyi okuyan ablanın ses codeci çözülür. 60 cm dediği anda buzzer yerine bağlı röle aktif olur, röle kontağı önceden takılmış olan asıl park sensörüne voltaj verir.
Bunu okuyanların beyni ötmeye başlar, ben gidip çay içeyim

• Beğen 6
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
7 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bir adet park sensörü kiti alınır, üç sensör iptal edilir, biri önde panjurda uygun yere bağlanır, iç mesafe ölçücü konuşan tip alınır, metreyi okuyan ablanın ses codeci çözülür. 60 cm dediği anda buzzer yerine bağlı röle aktif olur, röle kontağı önceden takılmış olan asıl park sensörüne voltaj verir.
Bunu okuyanların beyni ötmeye başlar, ben gidip çay içeyim

Anlatması kolay abi maşallah valla ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Beyin yak demedik. Proje üret dedik :)

yok abi o kadar da degil...ugrasirsam "belki" yapabilecegim birsey gibi.. Hiz sensorunden veri alma olayi daha bi komplike, daha bir uzayli goren masum etkisi uyandirmisti bende??

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hız sensörü kare dalga sinyal çıkarır. X km'de kaç pals geldiği belirlenir, işlenir ve sensör aktif hale getirilir. Buda gereksiz. İki basamaklı sistem olacak. Bir adet sistem aç kapa için sviç, ikincisi 1.vitese uygun konumlu manyetik sviç. Normal sviç olmaz. Sesi rahatsız eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Hız sensörü kare dalga sinyal çıkarır. X km'de kaç pals geldiği belirlenir, işlenir ve sensör aktif hale getirilir. Buda gereksiz. İki basamaklı sistem olacak. Bir adet sistem aç kapa için sviç, ikincisi 1.vitese uygun konumlu manyetik sviç. Normal sviç olmaz. Sesi rahatsız eder.

yazilanlarin ekran goruntusu alacam.??

bazen ustalara birsey yaptirirken soyle olmasin boyle yapalim diyorum garip garip bakiyorlar... bu yazilani bi gostereyim tepkilerini Sabit konu acip paylasayim ????

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Okut, sonra seni levye ile kovalasınlar

abi az bekle forumdanda kovalayacaklar yakinda ???

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Geri vites ampul sigortasi aklima geldi. Hat aramayada gerek kalmadi :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
2 saat önce, Murat Sürücü yazdı:

Ön sis varsa ön sise tak bence. Daha basit olur

evet sislerden alabilirim.. ama on sis daha aktif.. arka sis daha dogru olacaktir.. sisleri cok kullanan biri degilim ama enazindan acik unutma derdiyle ugrasmam dalginligimiza gelir malum ceza yaziyorlar...

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Sedat Demircan
On 21.01.2018 at 10:54, Alpay Sumer yazdı:

evet sislerden alabilirim.. ama on sis daha aktif.. arka sis daha dogru olacaktir.. sisleri cok kullanan biri degilim ama enazindan acik unutma derdiyle ugrasmam dalginligimiza gelir malum ceza yaziyorlar...

ne oldu takılabildi mi öne üstad:)

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

yakınlık sensörü zaman rölesi.
ön ızgara içine gizlenen yakınlık sensörü atıyorum 40cm alanda nesne görürse aktif olur. zaman rölesi de ilk aktif olma sonrası istenilen sürede örneğin 40sn sensörü aktif eder

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

ön ızgara içine gizlenen yakınlık sensörü atıyorum 40cm alanda nesne görürse aktif olur. 

Güzel çözüm.. Nereden buluruz bu sensörü.. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
15 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Güzel çözüm.. Nereden buluruz bu sensörü.. 

https://www.robotzade.com/MZ80-Cisim-Sensoru-80cm-Menzilli-Kizilotesi-Sensor,PR-314.html?gclid=EAIaIQobChMI0O7spZKN3gIVV-d3Ch1gQwlxEAkYASABEgIVmvD_BwE

bu sensör 12 v ile çalıştırılacak. Benden duymuş olmayın ama Servet abide var galiba görmüştüm hatırlıyorum😅

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Orjinal ön park sensörleri nasıl çalışıyor? 

Sıkışık trafikte filan rahat ediyor mu? Önden yaya filan geçince özellikle

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Ya da Servet abiden ilhamla daha basit bir şey aklıma geldi.
ucuz park sensör alınır sağ sol İki tampon ucuna gizlenir takılır.
Bu sensör buzzer iptal edilir. bunun yerine röle takılır ve buzzer ötmesi gerekirken ötmez ve röleyi istenilen zaman kadar açar. röle de gerçek sensörü tetikler istenilen süre kadar açık kalmış olur.
nasıl?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Abi sana en kolayı şimdilik bir düğmeye bağlamak.

İkinci adımda 1. vitese bir anahtar koyup aktive edilebilir ya da Tahir abinin dediği gibi başka bir sensörle aktif edilebilir hale gelmesi...

Geri vites, hız sensörü falan karıştırma bence ona senin benim gibilerin aklı yetmez 😬 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
22 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Orjinal ön park sensörleri nasıl çalışıyor? 

Sıkışık trafikte filan rahat ediyor mu? Önden yaya filan geçince özellikle

Trafikte vs 20km sürat ve altında sanırım sürekli aktif, yaya geçerken ötüyor tabiki. 

Aracın uygun bi yerinden elektrik alınsa ve buton konsa? Gerektiğinde açıp kullanılır işte:)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
1 saat önce, Sedat Demircan yazdı:

ne oldu takılabildi mi öne üstad:)

Unuttuk valla hayat kosturmacasina dalinca..

Sensor montaji kolay ama ekrani arac icerisine sokacak kisim konusunda sorun yasadim. hicbir yerde bosluk bulamiyorum.

Bir röleden bahsedilmis harika birseye benziyor bununla beraber montajlanabilir.

Bagajimda duruyor sensorler ama takamadik gitti..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
34 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Bu sensör buzzer iptal edilir. bunun yerine röle takılır ve buzzer ötmesi gerekirken ötmez ve röleyi istenilen zaman kadar açar. 

Buzzere giden elektrik röleyi çekmez bence.. 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Buzzere giden elektrik röleyi çekmez bence.. 
çekecek akıma gerek yok. buzzere 2 3v gelse yeter anlık bile. Ona göre röle vardır muhakkak. röle arada tetik görevi yapacak sadece
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...