İçeriğe Yönlendir

Ön Park Sensörü

Alpay Sumer

Recommended Posts

Emre Şimşek
23 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Unuttuk valla hayat kosturmacasina dalinca..

Sensor montaji kolay ama ekrani arac icerisine sokacak kisim konusunda sorun yasadim. hicbir yerde bosluk bulamiyorum.

Bir röleden bahsedilmis harika birseye benziyor bununla beraber montajlanabilir.

Bagajimda duruyor sensorler ama takamadik gitti..

Abi ekran çirkin oluyor ekranı gizlesen sadece sesini duysan yeter. Gözden kaçan ufak bir şey olursa dıt dıt eder sen de farkına varırsın.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Abi ekran çirkin oluyor ekranı gizlesen sadece sesini duysan yeter. Gözden kaçan ufak bir şey olursa dıt dıt eder sen de farkına varırsın.

oda mantikli aslinda.Ama sorun motor kismindan arac icerisine gececek yer bulamiyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Orjinal ön park sensörleri nasıl çalışıyor? 

Sıkışık trafikte filan rahat ediyor mu? Önden yaya filan geçince özellikle

Mondeo Mk4 de geri vitese takınca veya buton ile açınca ön/arka beraber devreye giriyor. birinci vitese alıp 20-30 km hıza ulaşınca otomatik olarak devreden çıkıyor.

9 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

oda mantikli aslinda.Ama sorun motor kismindan arac icerisine gececek yer bulamiyorum.

sigorta kutusunun arkasından illaki motora kablo döşenir.

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
42 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Unuttuk valla hayat kosturmacasina dalinca..

Sensor montaji kolay ama ekrani arac icerisine sokacak kisim konusunda sorun yasadim. hicbir yerde bosluk bulamiyorum.

Bir röleden bahsedilmis harika birseye benziyor bununla beraber montajlanabilir.

Bagajimda duruyor sensorler ama takamadik gitti..

BEN DE ŞİMDİYE OLAY BİTMİŞTİR DEMİŞTİM:) hortladı konu bari iyi oldu üstad

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Elde varsa değerlendirmek için kullanılabilir belki ama açıkçası ben ön park sensörüne hiç ihtiyaç duymuyorum. 

İlk kez bindiğim yabancı bir araç olsa belki ilk bir kaç seferinde ihtiyacım olur ama kendi aracımda zaten alıştıktan sonra bir kaç cm’e kadar rahatlıkla yanaşıyorum.

İlla yapılacaksa ben olsam orjinale en yakın şekilde yaparım. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Buzzer e degil ama park sensoru geri vitese bir role, bir zaman rolesi ve birde 5 bacakli role (devreye elektrik verildiginde elektrigi kesen role) tetiklemeli zaman rolesi ile beslenebilir.

Daha akilli olan varsa pic devre yapsin [emoji16]

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
çekecek akıma gerek yok. buzzere 2 3v gelse yeter anlık bile. Ona göre röle vardır muhakkak. röle arada tetik görevi yapacak sadece
Buzzer olmaz. Voltaj orada gidip geliyor. Led göstergeli olan kullanılacak. Hangi mesafeden aktif olması isteniyor ise o mesafeyi gösteren Led den tetik alınacak
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Servet abinin dediği daha güzel. Park sensörü sürekli çalışacak. Veya 1. vitese bağlanabilir. En uzak mesafenin veya kaç cm sonra çalışması isteniyorsa o ledden tetik alıp röle bağlanacak. Röle kontaklarına da buzzer bağlanacak. 

Bu şekilde sensör sürekli çalışır ancak buzzer rahatsız etmez. Kaç cm sonra çalışması isteniyorsa o mesafeden sonra buzzer devreye girer. Mantıklı bence.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

ön park sensörü çok işe yarıyormuş kullanınca anladım octide 20 cm civarından daha fazla bir nesneye yaklaşınca sensör direk devreye gidiyor ama sıkışık trafikte biraz can sıkıcı bir durum dur kalkta tampon tampona gidince devreye giriyor teybin sesini kısıyor falan

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Elde varsa değerlendirmek için kullanılabilir belki ama açıkçası ben ön park sensörüne hiç ihtiyaç duymuyorum. 
İlk kez bindiğim yabancı bir araç olsa belki ilk bir kaç seferinde ihtiyacım olur ama kendi aracımda zaten alıştıktan sonra bir kaç cm’e kadar rahatlıkla yanaşıyorum.

İlla yapılacaksa ben olsam orjinale en yakın şekilde yaparım. 
orası öyle de aracı hanımla ortak kullanıyorsanız mesela?
Buzzer olmaz. Voltaj orada gidip geliyor. Led göstergeli olan kullanılacak. Hangi mesafeden aktif olması isteniyor ise o mesafeyi gösteren Led den tetik alınacak
vaaauw bu da iyi bir taktik :)
yakında Servet v1.5 patentli yüzde yüz milli ön park sensör kiti 499.99tl de satışa çıkar mı?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

yakında Servet v1.5 patentli yüzde yüz milli ön park sensör kiti 499.99tl de satışa çıkar mı?

Patron çıldırdı kapatıyoruz
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
14 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

orası öyle de aracı hanımla ortak kullanıyorsanız mesela? vaaauw bu da iyi bir taktik :)

o zaman otomatik olacak buton vs olmayacak geriye  ve 1. vitese atınca devreye girecek sonrasında çıkacak.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yaklaşma göstergesinde kırmızı ledler 30 40 cm civarında iken yanmaya başlar. Ledler iptal edilir. Ledlerden boşta kalan uca mini 5 volt röle bağlanır, röle kontağı buzzere bağlanır işlem biter.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
5 saat önce, Sedat Demircan yazdı:

BEN DE ŞİMDİYE OLAY BİTMİŞTİR DEMİŞTİM:) hortladı konu bari iyi oldu üstad

Olay kolay gibi aslinda sorun bizim günlük hayata, kosturmacaya cok dalmamiz. Normalde uykum gelmez arabayla alakali birsey varsa  isin icinde.. ama bu sefer olmadi. Vites tetikleyici dusunduk ama cok saglikli olmayacagina karar verdik. Sis farindan enerji alarak yapalim dedik, surekli aktif etmek gerekecek diye dusunduk..

Sonra 12v pil ile kolay (malum opeller cok kurcalanmayi sevmiyor) bi enerji yapalim dedik karar kildik, konu hortladi röle falan derken tam bi netleştirip oyle bakayim diyorum.Ama en onemli sorun arac icerisine buzzer ve monitoru alacak delik bulamadik. 

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
14 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Olay kolay gibi aslinda sorun bizim günlük hayata, kosturmacaya cok dalmamiz. Normalde uykum gelmez arabayla alakali birsey varsa  isin icinde.. ama bu sefer olmadi. Vites tetikleyici dusunduk ama cok saglikli olmayacagina karar verdik. Sis farindan enerji alarak yapalim dedik, surekli aktif etmek gerekecek diye dusunduk..

Sonra 12v pil ile kolay (malum opeller cok kurcalanmayi sevmiyor) bi enerji yapalim dedik karar kildik, konu hortladi röle falan derken tam bi netleştirip oyle bakayim diyorum.Ama en onemli sorun arac icerisine buzzer ve monitoru alacak delik bulamadik. 

evet üstad şuan için halledilmesi gereken çok şey kalmış hala,Allah kolaylık versin ama yapılınca güzel olur

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
8 saat önce, Sedat Demircan yazdı:

evet üstad şuan için halledilmesi gereken çok şey kalmış hala,Allah kolaylık versin ama yapılınca güzel olur

Yok kesin yapilacak. Duramam yoksa 😀 

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan

inş yapılırsa takipteyiz:)

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Sedat Demircan yazdı:

inş yapılırsa takipteyiz:)

Yapilir yapilir merak etme😋 Yeterki isik gececek bir bosluk bulabileyim.

Delmek dökmek isime gelmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...