İçeriğe Yönlendir

E Sigara

Mahmut Sayar

Recommended Posts

Mahmut Sayar

(Forumda arama yaptım fakat ilgili konu bulamadım. Varsa ya da formata aykırıysa kapatılabilir.)

5 sene içip, 2 sene bıraktıktan sonra 5 sene daha sigara içmiş biri olarak. Yine zararlı olduğunu bildiğim fakat sonrasında bırakmanın daha kolay olacağını düşündüğüm elektronik sigaraya geçiş yaptım. Güvenilir orjinal bir ürün aldım, keza pili de yine orjinal patlama konuları malum. Kısa sürede sigara ihtiyacım tümüyle ortadan kalktı, günlük 3 ml kadar likit tüketiyorum. 

İki zararlı ürünü kıyaslamak ne kadar doğru bilemiyorum fakat konuyla ilgili bilgisi, araştırması olanların yorumunu merak ediyorum. Kaliteli likit kullanmak koşuluyla ne gibi zararları vardır, bırakmak sigaraya göre daha kolay olur mu? 

Yeni yıl tiryakiler için dumansız olur inşallah. 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Konu kapanmadan hemen yazayım. Babamın eczacı olmasından dolayı bulunabilecek en iyi vg-pg ve nikotini bulabiliyorum. Aroma konusunda ise yerlilerden çok çok uzak durulmalı. İthal oramalardada sentetik olanlar var. Onu çıkan sadece 3-4 marka var. Piyasada 30 ml 15 TL ye likit var. Ancak ben bunları yerinden aldığım halde 20 TL nin altına maal olmuyor. Sonuçta ciğer çekimi. Sigaraya göre çok daha zararsız. Ama sigaraya göre. Yinede kullanmamak en iyisi. Bu arada ticaretini falan yapmıyorum. Özelde n istediğinizi sorabilirsiniz.

Patlama ucuz pillerin eseri. Zaten ucuzu 10 TL iyisi 25-30 TL. Tabiki makinada korumalı olmalı. Hemen hemen bütün makinalar 10 sn ateşleme basık kalınca enerjiyi kesiyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu konunun kapatılmaması gerekir. Lanet olasıca bir illetin alternatif olanı hakkında fikir sahibi olunabilir.

Bende kısa dönem kullandım. Sigara içmeyi seven biriyim, moralim bozuk olduğu zaman içmem. Aç iken içmem. İş yaparken içmem. Ramazan günü oruçlu iken zerre aramam. İçmek için şartların olgunlaşması gerekir. Aynı şekilde pilli sigarayı da kullandım. Tad veya tütün tüketimi isteğimi köreltmedi. Ve kendimce şu yorumu yaptım..

İçimize çektiğimiz likit buhar. Buhar ise nem. Likit zaten yapışkan bir madde. Sigaradan kesinlikle daha masum olamaz. Eminim ki pilli sigara kullananlar yakında ciğerlerde su toplama şikayeti yaşayacaktır

En iyisi klişe olacak ama içmemek.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bende aldım bir ay kadar kullandım, hatta hiç sigara içmemek için kendimi çok frenledim, sürekli elektronik kullanayim istedim ama olmadı sigarayı sürekli hayatımın vazgeçilmezi çayla kombine ettiğim için başaramadım... Bence zararlı olduğu kesin ama sigara kadar zararlı olduğunu düşünmüyorum...

Anlamadığım kısım ülkede e-sigaranın neden yasak olduğu, sigara üreticilerinin pazarını etkileyeceği düşüncesi mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

17 sene neden içtiğimin hala cevabını bulamadığım bu mereti bırakmak her insanın kendi iradesine bağlıdır. 26 sene olmuş bırakalı ve hala böyle bir hatayı (kimse kusuruma bakmasın ama aslında hata değil aptallık yazmam gerekir) neden yaptığımı bilemiyorum. Biraz sabır birazda azim sadece...

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

birisi kurutlmuş bitki, diğeri denetimsiz bir sıvı..

6 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Anlamadığım kısım ülkede e-sigaranın neden yasak olduğu

vergi alınmamaması, tütün ürünlerinden alınan ötv falan eksiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
17 sene neden içtiğimin hala cevabını bulamadığım bu mereti bırakmak her insanın kendi iradesine bağlıdır. 26 sene olmuş bırakalı ve hala böyle bir hatayı (kimse kusuruma bakmasın ama aslında hata değil aptallık yazmam gerekir) neden yaptığımı bilemiyorum. Biraz sabır birazda azim sadece...
Aptallık diyemezsin. Yaşına hürmeten bişey demiyorum
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Ben elektronik sigara içiyorum uzun zamandır. Dediğim gibi piyasa 3 kağıtçı dolu. Canım hiç sigara istemiyor. Hatta öyle ki sigara kokusundan yıllarca içmiş biri olarak duyunca midem bulanıyor. Burada işin içine kalite giriyor. İthal likitlerde bile uzun ömürlü olsun diye sentetik katkı var. 

İçen arkadaşların en dikkat etmesi gereken yüksek watt tan uzak durmalı ve uzun drip tıp kullanmaları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hayatım boyunca sigara içenleri anlamadım anlamayacağım da.
İçmeden anlayamazsın. O yüzden zorlama kendini
  • Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Hayatım boyunca sigara içenleri anlamadım anlamayacağım da.

danayı yatırıon, butundan kesik alıon, bunu balta ile doğranmış odunların ateşine atıon...

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
İçmeden anlayamazsın. O yüzden zorlama kendini

Bence sen de anlamıyorsun abi. Sana ne katıyor mesela?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İçmediğim dönem olduğu için ne verip ne aldığını biliyorum. Ve yine diyorum, içmeden anlayamazsın.

Veya şöyle diyeyim. Neden çay içiyorsun Mert? İçme

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kave candır

7 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Neden çay

çayın ülke ekonomşisine verdiği ağır yükü bir hesaplasak, topkapı sarayında çay mı demlenirmiş efendy

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

İki çocuğum var 5.5 ve 1.5 yaşında. Eşim ve çocuklarımın yanında hiç sigara içmedim fakat artık büyük oğlum kokusunu hissedip çeşitli diyaloglara giriyor. Bir kaç defa da balkonda gördü sigara içtiğimi şöyle söyleyim babam görse bu kadar etkilemezdim. 

Her paket alışımda iradesiz olduğumu düşünmeye başladım. E tabi uyku problemleri, halsizlik, yorgunluk ve bağışıklık sisteminin zayıflaması yıl yıl hissedilir oranda arttı. Kısa e-sigara deneyimim, içmeyen birinin kesinlikle bulaşmaması fakat bırakmak içinde iyi bir alternatif olduğu yönünde intiba bırakması oldu. Önceden 2 yıl bırakmamın yolu 1 haftalık nikotin bandı idi. Fazla irade koymamıştım. Fakat ekonomik özgürlük, sosyal hayat, sigara içen çevre bende bir yoksunluk oluşturdu. Nargile, zaman zaman tek puro derken bu illete başladım 2012 yılında. Son 5 yıl ve toplamda 10 yılın bana sağlık sorunlarıyla döneceğini biliyorum. Ve elbette gelecekte evlatlarımın sigaradan nefret eden bireyler olmasını istiyorum. Zira biz evlerde, kapalı mekanlarda fosur fosur sigara içen insanların yanında çocukluk yaşadık. Üniversite hayatım (Eskişehir Ankara) sigara içilen birinci vagon yolculuklarıyla dolu. Yeni nesil biraz şanslı fakat gençler gördüğüm kadarıyla çok hevesli.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
İçmediğim dönem olduğu için ne verip ne aldığını biliyorum. Ve yine diyorum, içmeden anlayamazsın.
Veya şöyle diyeyim. Neden çay içiyorsun Mert? İçme

İçmiyorum abi zaten çay. İçemiyorum yani. Bir abim sözde lipton hediye edecekti bildiğin çayları unut demişti 2 sene oldu bildiğim çayları unutmak için içmiyorum.

Şaka bir yana çayla aram pek yok. Bugün içmedim mesela. Hatta en son Perşembe akşam içtim :)
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şansına Lipton ile ticari anlaşmamız bitti. Yoksa tabiki çay verecketim sana. Ama sözüm olsun, o tarafa yolum düşer ise sana ve Köksal'a çay alacağım fabrikadan.

Ve ilave; Çay içmediğim zaman baş ağrısından duramıyorum, işime konsantre olamıyorum. Ufak bi testten geçtim ve demir kaybım fazla. Demir eksikliği aşırı çay tüketimi ile oluyor ve nikotinin zararı ile aşık atacak kadar önemli. Şu konu başladığından beri 6. bardak çayım bitti. Çay bardağım ince belli değil. Bildiğin damacana. Ve sadece bir adet sigara içtim bu süre zarfında. Bunun tam tersi daha fena

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Sigara tiryakiliğinden kurtulmak amacı ile kullanılabilir diye düşünüyorum.şu an hem sigara gem elektronik sigara kullanıyorum...inşallah sigarayı bırakmak niyetim.. Likit konusunda ise mbase dedikleri şeyi içiyorum sadece.sadece buhar yani.1 veya 2 damla aroma katıyorum bazen de.ucuz ve kaliteli olmaz hiçbir mal kuralı bunda da geçerli.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Şansına Lipton ile ticari anlaşmamız bitti. Yoksa tabiki çay verecketim sana. Ama sözüm olsun, o tarafa yolum düşer ise sana ve Köksal'a çay alacağım fabrikadan.

Ve ilave; Çay içmediğim zaman baş ağrısından duramıyorum, işime konsantre olamıyorum. Ufak bi testten geçtim ve demir kaybım fazla. Demir eksikliği aşırı çay tüketimi ile oluyor ve nikotinin zararı ile aşık atacak kadar önemli. Şu konu başladığından beri 6. bardak çayım bitti. Çay bardağım ince belli değil. Bildiğin damacana. Ve sadece bir adet sigara içtim bu süre zarfında. Bunun tam tersi daha fena

Perşembe akşamdan beri ben halen bir bardak çay bile içmedim :)
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

O zaman sana çay vermem olsa bile

Mundar eder. Kıymetini bilene verceksin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...