İçeriğe Yönlendir

E Sigara

Mahmut Sayar

Recommended Posts

Servet Aydın
1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Mundar eder. Kıymetini bilene verceksin.

Sigara içmeyene sigara vermek ile aynı. Kendim içerim dimi

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Ben de yaklaşık 6 aydır elektronik sigara kullanıyorum. Koşu mesafem de artış olduğu kesin ama ileriki dönemde ne olur bilemiyorum. Şu an haftada bir paket bile sigara içmiyorum. Ama e sigaradan da korkmuyor değilim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
O zaman sana çay vermem olsa bile

Bana vereceğinin yarısını Önder abiye ver. Ben her güm içmem aklıma estikçe demleyeyim. Kala yeter bana
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Hayatım boyunca sigara içenleri anlamadım anlamayacağım da.
O bagaj garabetinden az daha kurtulamasaydın Küba nerede derdin :)
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Ben 47, eşim ise 42 yıldır kesintisiz sigara içtik. Son bir yılda günde 12-13 taneye kadar azaltmıştık ta ki eşim KOAH hastalığına yakalandığını öğrendiğimiz 13 Ekim 2017 gününe kadar. O gün sigarayı bırakmaya karar verdik. (Eğer ben bırakmazsam eşim içmeye devam ederdi.) 

Sigarayı bırakmak tamamen kişinin iradesine bağlıdır. Elektronik sigara vb. nikotinli maddelerin hepsi hikaye. Bırakacaksanız direkt olarak bırakın gitsin. Kişisel deneyimim budur.

Herkese sağlıklı yıllar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İçtiğimiz sürece bizi bekleyen o illet zaten ağabey. Ablama geçmiş olsun. Erken evrede tedavisi var. İnşallah iyileşir kısa zamanda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

insanın kendine yapabileceği en iyi 3 şeyden biri bence sigara vb duman çıkaran icatlardan uzak durmasıdır,eninde sonunda herkes bu kötü alışkanlıktan kurtulmak istiyor,bütün mesele iradeli olabilmek..umarım sizde yeni icatlara fazla kapılmadan kurtulursunuz....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
12 saat önce, Servet Aydın yazdı:

İçtiğimiz sürece bizi bekleyen o illet zaten ağabey. Ablama geçmiş olsun. Erken evrede tedavisi var. İnşallah iyileşir kısa zamanda

Teşekkürler Servet bey. Zaten ilk aşamalarda, 2 tane fısfıs dediğimiz aletli ilaç verdi hoca. Şimdi iyi, sıkıntı yok. Mutlu ve sağlıklı yıllar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
16 saat önce, Servet Aydın yazdı:

İçmediğim dönem olduğu için ne verip ne aldığını biliyorum. Ve yine diyorum, içmeden anlayamazsın.

Veya şöyle diyeyim. Neden çay içiyorsun Mert? İçme

Hadi şimdi için de göreyim ???

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Demekki cumhurbaşını ipleyen biri değilmiş. Samimi değil sigara düşmanlığı. Ne zaman anladım, mentollü sigara üretimi Avrupa'da yasaklanıp bizde üretiminin uzatıldığını öğrendiğim zaman.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sigarayı bırakmak isteyip de bırakamamak irade zayıflığının bir göstergesi. Çelik gibi olacak o irade.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çevremde bırakanlar oldu. Ve istisnasız hemen hemen hepsi sonradan maddi olarak kazancı ciddi oranda artan kişiler. Buda garip. Açken sigara içiyor, yaşam azda olsa tad versin fakir yaşamına diye, sonra işler değişiyor

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

profesyonel olarak 18 sene içtiysem 17 senesi bir renge ismini vermiş olan markayı içtim, en son günde 1,5 paket civarıydı zaman zaman artabiliyordu, 4 tane falan arka arkaya çayla beraber içerdim keyfle. severek içiyordum, bir gün bir arkadaşım tahrimen mekruh olan bir şeyi bilerek yapıyordu bir gün onu tenkit ederken kafama dank etti e ben bunu günde 30 defa yapıyorum nerdeyse dedim, ve utandım söylediklerimden dolayı. sonrasında bana bu ağır gelmeye başladı zaten çok uzun zaman duasını yapıyordum dilen bırakmak için ama kalbe düşmemişti..  hem vicdani hemde ilerde bir gün sağlıktan dolayı zorunlu bırakmak gerektirmeden bırakayım dedim ve 24 ekim 2011 20:00 civarında vedalaştık. o günden beri temizim :rolleyes:
içmeyen bunun verdiği hazı anlayamaz, istisnalar hariç bir kere içmiş biri kolaylıkla bunu unutamaz, ha - lerinin yanında + sının esamesi okunmaz ama verdiği rahatlatma duygusu gerçeğini göz ardı edemeyiz.  kokusundan şu anda çok rahatsız oluyorum içilen ortamdan uzak dururum, eğer zorunlu kaldıysam eve geldiğimde kıyafetlerimi, atletime kadar çıkartırım. kokusundan rahatsızlığım o derece (bizde zamanında milleti o kadar rahatsız etmişiz camide biri laf etmişti terslemiştim, şimdi içip gelen biri olunca kendimi ayıplayıp,üzülüyorum o günlerime) tüm bunlara rağmen  bazen canım istiyor, yüzmüşüm sudan çıkmışım, kaşarlı mantarlı kiremitte sazanı yemişim, yeşiliklerin içinde suya karşı ayaklarımı uzatmışım, çay gelmiş; hah diyorum şimdi bir de sigara olacaktı:=) derken masadan biri yakar onun kokusu burnuma gelir bütün isteğim gider. bu meret böyle bir şey unutulmaz...  ömrümün sonuna kadar bir fırt dahi çekmeme niyetindeyim, artık inşaAllah cennette içeceğim:=) parasına gelince hatrı sayılır paralar verdim şu an ne kadar paketi bilmiyorum ama 500 lira civarı falan aylık desek, bir ev kirası.. ha o para birikmiyor, ikame ediliyor yine harcanıyor:=) ama cepte para hiç eksik olmuyor.. 
bırakmak hiç kolay olmadı, bıraktığımın ertesi günü saat 16 civarında kötü bir kriz geldi yakıp yakmama arasında gidip gelirken bir arkdaşam da kulakları çınlasın verdi sigara iç iç dedi, dost mu düşman mı :p neyse aldım elime kokladım bir tiksinme geldi geri verdim ama ağlayacak kadar oldum o zayıflıktan dolayı, sonra kendimi dışarıdan gördüm şu düştüğün duruma bak kölesi olmuşsun dedim ama bu durum beni kamçıladı, ölsem de içmeyecem dedim ve şükür içmedim, ilk 6 ay ara ara böyle krizler geliyor zorlanıyorsun ama sonrasında bir de bakmışın 6 seneyi geçmiş:=) yemeklerden sonra çok bastırıyordu beni, ömrümde bir şişe maden suyu bitirememiş ben maden suyuna alıştım sigara isteğimi azaltıyordu, bir de içme alışkanlığı veren şeylerden bir müddet uzak durmakta gerekir. sigara çay ayrılmaz ikili ben çay içemem hep sigarayı hatırlatır diyordum ama tam tersi oldu çaya daha çok yüklenmiştim, çay içemem korkusu olmasın:=) daha çok yazardım bir aşk romanı edasında :p ya yeter bu kadar:=) hayatımda yaptığım en kötü şeylerden biri başlamaktı, bırakmakta yaptığım en iyi işlerden..  Allah isteyen istemen herkese bırakmayı nasip etsin, kolaylaştırsın.. 
Not: anlattıklarım benim yaşamışlıklarım, kişisel düşüncelerimdir yani anılarımdır, kimseye bir tenkit olarak yazılmamıştır, haddim de değildir. o yüzden polemik olmazsa sevinirim :=)
saygılar ve sevgiler.. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Osman Bey, Hüseyin Bey tebrikler. Bırakan insanlara imreniyorum gerçekten.

Bırakmak için evvela irade, sonrasında sağlam motivasyon gerekiyor. Önemli olan tekrar başlamamak, ben hayatımda bir kere bıraktım, 2 sene sonra tekrar başladım o günden bu güne bırakıp-başlama konusunda bir döngüye girme korkusu bırakmama hep engel oldu. 

E-sigara ile ilgili BBC ve Euronews'in belgeselleri var. Bazı klinik çalışmalar mevcut, sonuçlar zararın 20'de 1 olduğu yönünde, tek eksik uzun dönem verilerinin olmayışı. 

Tamamen bırakmak çok önemli fakat başaramayanların bu icada yönelmeleri hem sağlık, hem de maddi olarak büyük getiri sağlayacaktır. Tiryakilere BBC ve Euronews'in programlarını izlemelerini tavsiye ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Özkeskin

17 yıl sigara içipte bu gün tam 8.yılımı doldurduğum bırakma günüm de e sigara normal sigaradan daha zararlı olduğunu düşünüyorum.. Yanması gereken tek yağ var o da o da yemekteki ağır kokusunu bastırmak için eski usul çıkarılmış zeytinyağıdır.. Onun haricinde yakılan yağları motor yağı gibi düşünüyorum.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Babam tekel sigara fabrikasından emekli evde envayi çeşit yerli sigara olurdu. Emeklilikten sonra bigün teravihe giderken paketi evde unutmuş o gün bıraktı 10 seneden fazla olmuştur içmeyeli.

Ben ilkokul 5 orta 2 arası çocuk aklı ile içtim içirdim(içmek denirse), şu an hala o günden içen arkadaşlarım var çok pis kul hakkına girdim :D

E-sigara ile bırakan da var tekrar dönen de ama bence sigaradan çok daha az zararlı. Buharın şov kısmı da cabası. Sigara dumanına aşırı hassas biri olarak beni rahatsız etmiyor e sigara. Tütüncü büyük abiler ara ara patlayan şeker reklamı yapsa da durum değişmez gibi geliyor.

Çayı merakla bekliyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sigara yasağı iyi oldu. Fakat biraz daha sıkı tutulmalı, kafelerde rahat rahat sigara içiyorlar, kimse denetlemiyor mu buraları?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bende 20 gündür kullanıyorum.sigaradan geçip tatmin olamayanlar yada sigaraya yeniden dönenler var ama bence bu yanlış itin ve likit seçimi ile alakalı. İki tür içim şekli var biri ciğer çekimi nargile misali biride mtl dedikleri sigara içimi şekli. Ciğer çekiminde likit te bulunan nikotin oranı oldukça düşük oluyor bu da yıllarca sigara içen birini tatmin etmiyor genelde ve sigara arayışı sürüyor birde sigara içimi gibi olmadığı için yılların verdiği o sigara içme şeklini arıyor insan. Hani o boğaz vurumu dedikleri olay.
Ben direk mtl dedikleri bit sistem satın aldım. İlk aldığım likitlerin nikotin oranı da 15mg di. 5 farklı likit siparişi verdim 3 tanesi tutun aromalı 2 tanesi de farklı. Aldıklarımdan 2 tanesi gerçekten içim olarak keyif verdi. Ama mesela bir tanesini hiç sevmedim içemedim fazla şekerli geldi. Demem o dur ki likit seçimi bile sizi bu işten soğutabilir sigarayı arayabilirsiniz. Ben son dönemde günde 1.5 palet hatta bazen nöbetler de 2 paket siyah deve içiyordum. Şu anda aslijda sigara içme istegim hiç yok olmuyor sadece yılların verdiği o el alışkanlığından dolayı günde bazen 2_3 tane içiyorum sigara ama keyif vermiyor cidden. Bu arada ben sigara içmekten keyif alan biriyim maalesef ki. Ve bu sigara içme isteğimin olmayışına ben bile şaşırıyorum gerçekten.
İşin aslı gerçekten biraz araştırmak lazım neyin size uygun olduğunu bilmek lazım. Ben hazır coil kullanıyorum. Aldığım ATO da çok dandik değil çok kaliteli de değil ama kesinlikle memnunum benim ihtiyacımı kesinlikle karşılıyor. Zarar fayda konusuna girmek istemiyorum ancak sigaradan daha az zararlı olduğuna inanıyorum. Şu an sek nbase aldım nikotin miktarınida 12 mg düşürdüm ilk ayda. Bu şekilde giderek nikotin oranı ki düşürerek sonunda bundan da kurtulmak hedefindeyim.
Sek nbase içmeye alışmak daha iyi bence en azından ayrı bir aroma olayına girmeye gerek kalmıyor. En azından denemek lazım.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
22 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Sigara dumanına aşırı hassas biri olarak beni rahatsız etmiyor e sigara.

Şöyle bir örnek vereyim... tavuğun mangaldaki kokusu ile düdüklü tenceredeki kokusu gibi...

e-sigara nın içinde buharlarştırma için kullanılan sıvısı daha çok fermante edildiğinden kokusu olmuyor hatta aroma katıp güzel koku elde edilebiliyor, 

Şunları da yazayım,

Sigara bir bağımlılıktır, hem psikolojik hem biyolojikdir ve kimse bağımlı olduğu için suçlanmamalı veya dışlanmamalıdır.

Sigara içen birini iradesizlik ile suçlamak yanlıştır, hatta sigara içen vatandaşın iradesi daha güçlüdür çünkü bazı şeyleri sigaraya rağmen başarıyordur,

" bu iş beyinde abi ordan bitirmek lazım" herkesin dilindedir ama birde bunun biyolojik tarafı vardır,  her bağımlının biyolojik durumu farklıdır parmak izi gibi, kimi insan grip olur yataklara düşer kimi insan grip olduğunun bile farkında değildir.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Bir arkadaşım doktor yardımı ile ilaç kullanarak sigarayı bıraktı. İçtiği ilaçlar neydi tam bilmiyorum ama sigaranın kokusundan bile tiksinir olmuştu bırakmak kolay değil hatta bana göre kendi iradenle bırakmak imkansız ancak ilaç yardımıyla olabilir

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kullanılan birkaç ilaç var. Ama özellikle birisi oldukça etkili isim yazmak doğru olmayabilir ama maalesef oldukça fazla yan etkisi olan bir ilaç. İşe yarıyormu evet yarıyor ama çevremde bir çok kişi yan etkileri yüzünden ilacı bıraktı.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
2 saat önce, Akan Belen yazdı:

oldukça fazla yan etkisi olan bir ilaç.

bunu bir doktordan duymuştum bende... ilacı söyledik yan etkilerine baktı etti filan dedi ki bunu kullanacağına sigaraya devam et daha iyi...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 saat önce, Akan Belen yazdı:

Kullanılan birkaç ilaç var. Ama özellikle birisi oldukça etkili isim yazmak doğru olmayabilir ama maalesef oldukça fazla yan etkisi olan bir ilaç. İşe yarıyormu evet yarıyor ama çevremde bir çok kişi yan etkileri yüzünden ilacı bıraktı.

Şu an arkadaşımın babası kullanıyor o ilacı. 1 haftayı doldurdu, nadir olarak hiç yan etkisini görmemiş. Çok şaşırdım. Ofiste kullanan arkadaşım fenaydı :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...