İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Ön Amortisor Kulesine Su Birikmesi

Ömer Ugur

Recommended Posts

Ömer Ugur

Fotodaki kaput altında amortisör başında su birikintisi oluşuyor. Çözüm ne olabilir acaba? 

http://IMG_20180119_180443.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Sağda ve solda birer ufak delik var gibi görünüyor. Altında saç mı var? Tıkalı mı?

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Yok. Camdan akan su havalandırma ızgarasının oraya akıyor ordan da sağda su gideri var, direk kuleye akıyor. Tüm fiestalar böyle. Ne mahsuru var bilmiyorum ama :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Suyun nereden indiğini tespit edebildiniz mi ?

Şimdi, Ahmet Taşkın yazdı:

Yok. Camdan akan su havalandırma ızgarasının oraya akıyor ordan da sağda su gideri var, direk kuleye akıyor. Tüm fiestalar böyle. Ne mahsuru var bilmiyorum ama :)

Kuleden nereye akıyor.. bir tahliye yok mu ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
(düzenlendi)
55 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Suyun nereden indiğini tespit edebildiniz mi ?

Kuleden nereye akıyor.. bir tahliye yok mu ?

Direk hava üfleyen plastik ızgaran ufak bir tahliye var ordan kuleye akıyor. 2004de de 2012de de aynı direk kulenin üstünde birikiyor. Ben hiç dert etmedim. Aklıma bile gelmedi. :)

tarihinde Ahmet Taşkın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Su orada beklerse paslandırır bence. 

Böyle bir tasarım hatası olmamalı. İlk fırsatta yakından görmeye çalışacağım.. 

Fırsatı olan bir fiesta sahibi tahliyenin olduğu kısmın resmini üstten çekebilir mi. ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Su orada beklerse paslandırır bence. 

Böyle bir tasarım hatası olmamalı. İlk fırsatta yakından görmeye çalışacağım.. 

Fırsatı olan bir fiesta sahibi tahliyenin olduğu kısmın resmini üstten çekebilir mi. ?

Tekrar fotoya baktım aslında tahliye tam en sağda Belli oluyor. Tam kuleye gelmiyor. Yinede orasında hep su oluyor. Şuan yurtdışındayım ben de merak ettim ama inceleyemiyorum. DS4 var altımda. Hiç sevemedim bu seferki aracımı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

O kısımda üstteki plastik kanal iki kattır, motor kısmından alttan elini sokup bak, farkedeceksin, o kısma silikon çek (komple sağdan sola), daha sonra siyah mastik alıyorsun, silecek kollarının dip kısmına sıkıp boşluğu tamamen kapatıyorsun, silikon donunca su girmez olacak, esnek olduğundan silecek kolu dönmeye devam eder, zaten miline gelmeyecek, sadece mil ile plastik kısım arasındaki boşluğu doldur, donduğunda conta görevini yapacak, ömürlüktür, sonra gelelim diğer yere...

resimde sağ üstte sileceğin sağında su hortumunu gördün, o kısma fenerle bak, kanaldaki su oradan aşşağı akar, içeri baktığında amortisör üst sacının oraya kadar uzdağını göreceksin, aslında o sac suyu almak için ama biz su girsin istemiyoruz, silikon tabancasının ince ucunu oraya sokup kenarına 1 cm. yükseklikte silikon sık, öncesinde su tutarak nereye aktığına bakarsan ne demek istediği anlayacaksın,üstteki kanaladan geşen su yandaki boşluktan alttaki siyah metal parçaya yani amortisör üst sacına gelir, oraya gelen suyun aşşağı çamurluğa akmasını sağla :)

bu arada su kanalının sağ ve solunda siyah süngerims bir parça olacak, kanalın iki yanını kapatan, onu çift taraflı banta sabitlemişler, seneler içinde salar kendini, salmasa bile onun dayandığı kanal tarafına silikon çek, arasından su sızmasın, sağda silecek su hortumunun aşşığı girdiği yerde ucu birazcık görünüyor, tam fitilin sağında, o parça...

farklı yol ise şöyle, silecek kollarını çıkar, plastik kısımda sağda solda birer tıpa gibi tutucu var, onlarıda çıkar, sonra o siyah plastik kısmı komple sökersin, dışarda güzelce siyah silikon ile gereken yerleri kapat, parçayı söktüğünde nerelere silikon sıkılıcağını hemen anlayacaksın zaten, sökünca alt kısımda suyun nerelerden geldiğinide göreceksin, metal kısma silikon ile güzelce su yolu yap, akasn su aşşağı aksın, silecek diplerine dediğim gibi silikonda sıkabilirsen cillop olur...

IMG_20180119_180443.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

parmağımla gösterdiğim yerler silikonlanacak7fc0ffd0078abc53edabb30edab361e6.jpg2b01b087ab673cc6f1e2a91e1391febd.jpg9cc5f82ba932f45e6eb179d84eafbc41.jpgeb4c8c862c86d6e610634ff16e19446b.jpg

elimi alta soktum, o kısma yokladığında öndeki plastik kısmın ayrı olduğu göreceksin, parçayı komple sökebilirsen dışarda rahatça yaparsın, yoksa eline siyah mastiği sürüp resimdeki gibi elle o kısma solda sağa komple silikonla, su falan akmaz artık...

e469273fda5e2bbf2fce606c95f11766.jpg34139dd86f295b24c171da6826a4defa.jpg620371dfe5fff310c97c4db641c438cb.jpg

civata diplerinde beyazlık var, o sudan değil, sürülen silikon tozlanıyor silince geçer ona göre :)

425aaae79ce92696857daef06d779270.jpg

bu kadar anlattık artık gerisini halledersin, çok uğraşmadan salla pati yapmıştım bunları, üşendim sökmeye, ayrıca dikkat et, siyah silikon mastik kullan (cam silikonu değil aman haa) eline bulaşınca kağıt havluyla silersin çıkar, diğeri duman eder, en güzeli bu....

amortisör üst vidasının oraya wd40 sık hava tut kurut ve üzerine sıvı gres püskürt, paslanmasın.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ömer Ugur
(düzenlendi)
3 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

O kısımda üstteki plastik kanal iki kattır, motor kısmından alttan elini sokup bak, farkedeceksin, o kısma silikon çek (komple sağdan sola), daha sonra siyah mastik alıyorsun, silecek kollarının dip kısmına sıkıp boşluğu tamamen kapatıyorsun, silikon donunca su girmez olacak, esnek olduğundan silecek kolu dönmeye devam eder, zaten miline gelmeyecek, sadece mil ile plastik kısım arasındaki boşluğu doldur, donduğunda conta görevini yapacak, ömürlüktür, sonra gelelim diğer yere...

resimde sağ üstte sileceğin sağında su hortumunu gördün, o kısma fenerle bak, kanaldaki su oradan aşşağı akar, içeri baktığında amortisör üst sacının oraya kadar uzdağını göreceksin, aslında o sac suyu almak için ama biz su girsin istemiyoruz, silikon tabancasının ince ucunu oraya sokup kenarına 1 cm. yükseklikte silikon sık, öncesinde su tutarak nereye aktığına bakarsan ne demek istediği anlayacaksın,üstteki kanaladan geşen su yandaki boşluktan alttaki siyah metal parçaya yani amortisör üst sacına gelir, oraya gelen suyun aşşağı çamurluğa akmasını sağla :)

bu arada su kanalının sağ ve solunda siyah süngerims bir parça olacak, kanalın iki yanını kapatan, onu çift taraflı banta sabitlemişler, seneler içinde salar kendini, salmasa bile onun dayandığı kanal tarafına silikon çek, arasından su sızmasın, sağda silecek su hortumunun aşşığı girdiği yerde ucu birazcık görünüyor, tam fitilin sağında, o parça...

farklı yol ise şöyle, silecek kollarını çıkar, plastik kısımda sağda solda birer tıpa gibi tutucu var, onlarıda çıkar, sonra o siyah plastik kısmı komple sökersin, dışarda güzelce siyah silikon ile gereken yerleri kapat, parçayı söktüğünde nerelere silikon sıkılıcağını hemen anlayacaksın zaten, sökünca alt kısımda suyun nerelerden geldiğinide göreceksin, metal kısma silikon ile güzelce su yolu yap, akasn su aşşağı aksın, silecek diplerine dediğim gibi silikonda sıkabilirsen cillop olur...

IMG_20180119_180443.jpg

Harikasınız Ali Bey ve diğer arkadaşlar.  İyi ki bu foruma denk gelmişim. Otomotivle ilgili ne ararsam ziyadesiyle var. Teşekkürler. Bol silikonlu uygulamayı da yapacağım tabi ki ? Çok su birikiyor ve paslanma söz konusu. 

tarihinde Ömer Ugur tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ömer Ugur

Würth Motor temizleyici sıksam motor genel temizliği için sıkıntı olur mu acaba arkadaşlar? 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Zeki Yalçın

aynı sorun bendede var.kronik sorun yöneticimiz konuyi sabitlerse faydalı olacak diye düşünüyorum.daha önce bende konu açmıştım .plastik ızgaranın  vida altından sızıyor diye düşünüyorum ben sorunu bulamadim.delikler için kauçuk kapaklar var bulursam onlardan takıcam şu tarz bişey

https://m.ebay.co.uk/itm/Suspension-Top-Strut-Cover-Grommet-Bung-Seals-X2-Ford-Fiesta-MK6-Mk6-5-ST-ZS/302338274559?epid=941276832&hash=item4664c3f4ff:g:KKYAAOSwZVhWThYf

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Murat Kıyıcı

Merhaba tekrar, konuyu yeni acmistim ama burada varmis ,kusura bakmayin. Butun cevaplari Ali Cihangiroglu abimiz vermis sagolsun. Aksam kapali otoparkta aynen silikonlama islemi yapacam. Ama ilginc olan ,sagda ve solda camdan suyun suzulmesi icin iki kucuk plastik parca var, bunlardan yolcu tarafindakinin ucu su kanalina gidiyor ama sofor tarafindakinin ucu boslukta yani camurluk ile motor arasina gidiyor ve oradan yapan muhendis ne dusundu acaba ,ayric kanalida acik otarafin 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...