İçeriğe Yönlendir

Dacia - Renault - Nissan 4x4 Elektronik Kilit

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Dacia, Renault ve Nissan 4x4'leri aynı altyapıyı kullanıyor. Bu yapıdaki en sorunlu parça maalesef ki sistemi tam olarak kilitleyen elektronik kilit. Araçta 4WD LOCK modu seçili olduktan sonra elektronik bir sistem önde dönen şaftı arka diferansiyel ile kilitliyor. Ancak sistemdeki en sorunlu parçada bu maalesef. Dacia grubunda takip ettiğimde bu parçanın arızalı olduğunu anlamak da zor maalesef. Sistem 4wd lock modunda iken ön tekerler dönerken arkaların zorlandığı ilk anda elektronik sistem arıza vererek kadranda 4wd lock modunu yakıp söndürüyor sürekli. Biraz daha zorlamada sistem oto konuma düşüyor. Bir tık daha zorlamada 2wd modu yanıp sönmeye başlıyor. Arızanın en büyük sebebi, 4WD LOCK modunda hızlı sürmek, gereksiz yerlerde devreye almak ve uzun süre 4wd lock modunda kalmak. Öneri, kuru havalarda tamamen 2wd modu, kayma riski olan havalarda auto mod, sadece kar çamur gibi havalarda bulunduğu yerden kurtulmak için 4WD LOCK modu. Ayrıca 4WD LOCK modunda direksiyon düz olmalı ya da buzlu çamurlu zeminde arka tekerlerin de rahat dönebileceği bir zeminde olmalı.

Parça çok pahalı. Renault yetkili servisinde 6000TL'den başlıyor. Nissan'da durumu bilmiyorum ancak farklı olacağını sanmıyorum.

Bahsettiğimiz parça sağ tarafta etiket bulunan parça:

1JrEmY.jpg

Arka diferansiyelin teknik çizimi:

LbED7a.jpg

Nissan bağlantısı:

nO2lV5.png

Ve parçanın bu şemadaki yeri:

vjRPdm.png

Parça kodu: 38761-JP20B

Bulabildiğim ebay linki (900$): https://www.ebay.com/itm/NISSAN-38761JP20B-GENUINE-OEM-COUPLING-/222592555103

Çok şükür başıma gelmedi ama başına gelenlerden yola çıkarak yazdım.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lock sistemini bilen ve uygun koşullarda kullanan buna hasar vermez. Bilmeyen verir doğrudur. Burada iş aracı tanımak, veya tanıtmak

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

4WD LOCK modunda hızlı sürmek, gereksiz yerlerde devreye almak ve uzun süre 4wd lock modunda kalmak.

Neden belli bir hızdan sonra sistem bunu kapatmiyor ki?

Birçok araç bunu bir hızdan sonra kapatıyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kapatıyor, 80 km h sonrası. Alta düşünce yine açıyor

Zemin kaygan olduğu sürece bişey olmaz, manevra vs etki etmez. Ancak kuru zeminde ciddi sıkıntı

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kitapçık 60km sonra oto moda geçer diyor. Oto moda geçtikten sonra direkt kilitlemiyor abi.

Yetkili servis ise mümkünse sadece arazi / zor şartlarında kullanın, otoyolda kullanmayın diyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Kitapçık 60km sonra oto moda geçer diyor. Oto moda geçtikten sonra direkt kilitlemiyor abi.
Yetkili servis ise mümkünse sadece arazi / zor şartlarında kullanın, otoyolda kullanmayın diyor.
Kaşkay kilitliyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Şu videoyu yorumla bakalım Sani.. 

Bişey bilerek sormuyorum. 

Ben de kafaya taktım bir aydır arabanın 4x4 sistemini çözmeye çalışıyorum.. Hala çözemedim.

Şanzıman auto konumunda burada.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Sadece Renault' un sisteminde mi yetenekleri bu kadar sınırlı yoksa, diğer markalarda da durum aynı mı? Veya bu durum elektronik kilitlerde mi böyle?

Bir de, kilitli modda direksiyon ne kadar düz tutulabilir ki?

Ben şöyle bilirim, araç hareket etmekte zorlanıdığı bir zeminde, kilidi açarsınız ve direksiyon yardımıyla da bu zorlu zeminden çıkarsınız. Ama bu sistem?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
14 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Şu videoyu yorumla bakalım Sani.. 

Farklı bi şey görmüyorum. 4 tekere birden kuvvet gidiyor abi. Auto mod'ta bir teker boşa düşer veya açısı diğerlerinden değişirse anında 4 tekere kuvvet uygulanıyor.

Konuda bahsettiğim sorun, auto veya kilit modda tek teker açısı değişmesine rağmen arka tekerlere kuvvet gitmemesidir.

8 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Sadece Renault' un sisteminde mi yetenekleri bu kadar sınırlı yoksa, diğer markalarda da durum aynı mı? Veya bu durum elektronik kilitlerde mi böyle?

Bir de, kilitli modda direksiyon ne kadar düz tutulabilir ki?

Ben şöyle bilirim, araç hareket etmekte zorlanıdığı bir zeminde, kilidi açarsınız ve direksiyon yardımıyla da bu zorlu zeminden çıkarsınız. Ama bu sistem?

Sistem kilit moddayken ve arka tekerler de serbestçe dönebiliyorken (karda kaldığını düşün) direksiyonu çevirebilir ve aracı kurtarabilirsiniz. Ancak arka tekerler ön tekerlerle aynı hızda dönüyorsa bu durumda 4WD LOCK kapatılmalıdır diyor sistem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
22 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

4WD LOCK kapatılmalıdır diyor sistem.

Kuru ve sert zeminde kullanmayın diyor benimki.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

özellikle dönmeyin sağa sola. hele dağ yolu tırmanmayın. tırmanmanız gerekiyorsa her virajda ileri geri yapmak gerekiyor.

gerçek kilit ise kilittir. lastikler patinaj olanağı sağlamadığı için akslarda yük birikir. Bir de kilitteyken el freni kullanılmaz kesinlikle.

Şu passatı satamadınız ya.. göstereceğiz satarsanız uygulamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
40 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Farklı bi şey görmüyorum. 4 tekere birden kuvvet gidiyor abi. Auto mod'ta bir teker boşa düşer veya açısı diğerlerinden değişirse anında 4 tekere kuvvet uygulanıyor.

Konuda bahsettiğim sorun, auto veya kilit modda tek teker açısı değişmesine rağmen arka tekerlere kuvvet gitmemesidir.

Sistem kilit moddayken ve arka tekerler de serbestçe dönebiliyorken (karda kaldığını düşün) direksiyonu çevirebilir ve aracı kurtarabilirsiniz. Ancak arka tekerler ön tekerlerle aynı hızda dönüyorsa bu durumda 4WD LOCK kapatılmalıdır diyor sistem.

Tamam şimdi oldu. Kilitliyken park etmemek/edememek gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kilit Hocam.. 

Dönmeye çalışınca arkadan takur tukur sesler geliyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bir ihtimal lsd kilit olabilir. %25 oranında. Karpuz içinde sağ ve sol aks kafalarında balataları oluyor. Sınırlı kayma için

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Adı üstünde kilit.
Tekerlerin farklı tür atmasını engelliyor. Bu nedenle de manevra yapmak zorlaşır kuru zeminde. Kırarsınız bozarsınız servetten beter olursunuz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 25.01.2018 at 14:47, Sani Gerşon yazdı:

Sistem 4wd lock modunda iken ön tekerler dönerken arkaların zorlandığı ilk anda elektronik sistem arıza vererek kadranda 4wd lock modunu yakıp söndürüyor sürekli. Biraz daha zorlamada sistem oto konuma düşüyor. Bir tık daha zorlamada 2wd modu yanıp sönmeye başlıyor.

daha sonra arızalanıyor mu yani? bir daha 4wd olmuyor mu? yoksa o an geçici olarak mı 2wd de kalıyor? sonraki gün düzeliyor mu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
daha sonra arızalanıyor mu yani? bir daha 4wd olmuyor mu? yoksa o an geçici olarak mı 2wd de kalıyor? sonraki gün düzeliyor mu?
Düzelmiyor abi.
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Niye ya. Bi kere de benden beter olsunlar elleme
Çok uğraşmak lazım. Bu saatten sonra ömrü yetmez...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
58 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Düzelmiyor abi.

4x4 ü açmazsan iyi diosun yani daçya

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çok uğraşmak lazım. Bu saatten sonra ömrü yetmez...
Sana el vereceğim az kaldı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...