İçeriğe Yönlendir

Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlandı

Selim Kaya

Recommended Posts

Emre Şimşek
Alıntı

Araçların tescil işlemleri

MADDE 10 – (1) Araçların tescili ile araç tescil belgesinin düzenlenmesi işlemleri, araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum veya kuruluşları ile tüzel kişilerce yetkilendirilen kişilerin başvuruları üzerine elektronik ortamda ilgilisine göre noterler veya Emniyet Genel Müdürlüğü trafik tescil kuruluşları tarafından yapılır ve araç tescil belgesi basılarak imzalanır.  Araç tescil belgesi, ilgililerine elden teslim edilir.

(2) Araçların tescili nedeniyle düzenlenmesi gereken değerli kağıtların bedelleri, tescile yetkili olanlar tarafından tahsil edilir.

(3) Tescili yapılan araçlara, sahiplerine ve sonradan araç üzerinde yapılan her türlü değişikliklere ilişkin bilgiler tescile yetkili olanlar tarafından elektronik ortamda kaydedilir.

(4) Tescil edilen araçlara ve sahiplerine ilişkin bilgiler ile sonradan araç üzerinde yapılan her türlü işlem ve değişiklikler elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığına, elektronik ortamda bildirimin mümkün olmaması halinde ise en geç on beş iş günü içinde yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilir.

Noter eklenmiş?

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
2 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Plaka seçimi nasıl olacak?

Bildiğim kadarı ile artık seçim falan olmayacak. Herkese sıradan verilecek. 

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

b) Kayıp, çalınma, yıpranma, eskime, rehin kaldırma veya çeşitli nedenlerle yenilenmesi gereken araç tescil belgesi ile tescil plakalarının yenilerinin verilmesi işlemleri ilgilisine göre noterler veya Emniyet Genel Müdürlüğü trafik tescil kuruluşları tarafından yapılır.

Şimdi ben muayene öncesinde delik var diye kabul etmedikleri için plakamı yenilemek istiyorum bu genelgeye göre Noter'den de yapabilecek miyim bunu ? 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Şö

Bir saat önce, Rifat Şeker yazdı:

b) Kayıp, çalınma, yıpranma, eskime, rehin kaldırma veya çeşitli nedenlerle yenilenmesi gereken araç tescil belgesi ile tescil plakalarının yenilerinin verilmesi işlemleri ilgilisine göre noterler veya Emniyet Genel Müdürlüğü trafik tescil kuruluşları tarafından yapılır.

Şimdi ben muayene öncesinde delik var diye kabul etmedikleri için plakamı yenilemek istiyorum bu genelgeye göre Noter'den de yapabilecek miyim bunu ? 

Şoförler odasına aracınızdaki plakaları götürüp harcını yatırırsanız yeni plaka verirler diye düşünüyorum. (işin aslı ben daha önce yaptım)

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Böyle iyi olmadı istediğimiz plakayı nasıl alacaz :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben bu işi begenmedim. Noterlik görevi tam buna uymuyor benim kafamda. PLAKA işi resmi bir iş devlet tarafından verilmeli. Noter özel. (yetkisi var gerçi ama?)

Bence bu işe TÜVTÜRK gibi bir kurumsal yapı dahil olmalı. 

Gavurda devletin  DMV diye bir kurumu var. Ehliyet ve Ruhsatlar vesaire onlardan soruluyor. Polis değil. Ama noter de değil. Göz muayenesini, sınavı vs orda veriyor, plakayı orda basıyor vs vs. çıkarıp veriyor. 50 dolar verirsen çiçekli plaka da veriyor. yahut 500 dolara adını yazıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu yasa uygulanmaya başlandı;

Noter, aracın eski sahibinden sigortası varsa ruhsatı veriyor. Bildiğiniz gibi eski sahibin sigortası yeni sahibe 15 gün süre ile teminat vermeye devam ediyor.

Şimdi olacakları ben söyleyeyim.. 

Bir çoğu ruhsatı alabilmek için sigortasını mecburen yaptırıyordu. Bir sonraki yılda da indirim kazanıyordu, rakam düşüyordu falan sigortasını yaptırmaya devam ediyordu. 

Yeni uygulama trafikteki sigortasız araç sayısını ciddi oranda artıracak. Bu konuda devletin teknik takip yapması gerektiğini düşünüyorum. Teknik olarak bu imkanı var. 

Koyacak kamerayı kavşağa, geçen aracın sorgusu otomatik olarak yapılacak eksiği olan 100 metre ilerde çevrilecek. 

Aksi durumda çok canlar yanacaktır. 

Bizim yapmamız gereken ise, zor durumda kalmamak için, kısıtlı da olsa kasko yaptırmaktır. Kaskolarınızı ihmal etmeyin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hmm, azıcık daha açalım onu Emmi, yani eski sahibinden sigortası varsa ruhsatı alan yeni sahip muhtemelen trafik sigortasını yaptırmayacak (şimdi 600-1000 lira sigortaya vermeye ne gerek var mantığı). Bilinçli sürücü daha noterden çıkmadan yaptırıyor sigortasını ama, yüzde kaçızdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Bilinçli sürücü daha noterden çıkmadan yaptırıyor sigortasını ama, yüzde kaçızdır.

En az % 20'si yaptırmayacak. 10 araçtan 2'si demek.

Noterin yanında sigortacı arkadaşım var, Noterden çıkan bana gelirdi, 2 gündür gelen yok diyor :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Sigortasız araç kullanmanın cezası 98 TL, yasaya göre bunu tespit eden kolluk kuvvetinin aracı trafikten çekmesi lazım, ancak aracı bağlamadan önce Polis git poliçeni yaptır gel diyor. Şimdi  noterlerin tescil işleminde sigortanın zorunlu olmaması üstüne bal kaymak oldu. Bu gidişle maddi hasarlı trafik kazalarında çok kişinin canı yanacak çok. Ölümlü / yaramalı kazaları Garanti fonu ödesin, poliçe sayısı düşsün havuz zarar etsin, sonra derler bu primler ile havuz yürümüyor zam yapmak lazım. Olan hep vatandaşa :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Karaaslan

Bu konu daha önceden açıldı mı bilmiyorum ama tekrar ediliyorsa yönetim kaldırabilir.

Malumunuz artık yeni plakalar noter tarafından veriliyor. Sistem üzerinden rastgele gelecek plaka yeni ruhsat sahibine veriliyor.

Ancak eski plakayı almak isteyen olursa bunu emniyet yoluyla motor no üzerinden tahsis yaptırılıp noter satışında tahsisli plaka almak istiyorum denildiği zaman sistemde aracın motor no üzerine tahsisli plaka sisteme düşüyor ve geçmişte veya istediğiniz plakayı alabiliyorsunuz. Bu konuyu açma sebebim noter dahil sisteme yeni geçişte herkesin kafasında bir karışıklık var. Olur da aracını satıp plakayı vermek istemeyen olursa plakayı yeniden alabiliyor. Bilgilerinize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
8 dakika önce, Mustafa Karaaslan yazdı:

Bu konu daha önceden açıldı mı bilmiyorum ama tekrar ediliyorsa yönetim kaldırabilir.

Malumunuz artık yeni plakalar noter tarafından veriliyor. Sistem üzerinden rastgele gelecek plaka yeni ruhsat sahibine veriliyor.

Ancak eski plakayı almak isteyen olursa bunu emniyet yoluyla motor no üzerinden tahsis yaptırılıp noter satışında tahsisli plaka almak istiyorum denildiği zaman sistemde aracın motor no üzerine tahsisli plaka sisteme düşüyor ve geçmişte veya istediğiniz plakayı alabiliyorsunuz. Bu konuyu açma sebebim noter dahil sisteme yeni geçişte herkesin kafasında bir karışıklık var. Olur da aracını satıp plakayı vermek istemeyen olursa plakayı yeniden alabiliyor. Bilgilerinize.

Burada konuşmuştuk.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Ben dün bir araç aldım noter direk ruhsatın yenisini bastı verdi tabi plaka değişmedi .değişimde nasıl olur onu bilemedim

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan
4 saat önce, Okan Tansel yazdı:

Ben dün bir araç aldım noter direk ruhsatın yenisini bastı verdi tabi plaka değişmedi .değişimde nasıl olur onu bilemedim

Değişim olursa sistemde ortası ve sonu 3 haneli plakalar verilmiş noterlere o plakalardan veriliyor.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
4 saat önce, Okan Tansel yazdı:

Dün bende bir araç aldım. Noter tek parça ruhsatı verdi. Yanında da plaka basma ile ilgili kağıt .Şoförler odası plakayı bastı. Noter zannımca sistemden otomatik veriyor plakayı ama mutlaka bir filmi çıkar. Bu arada 3 harfli 3 rakamlı plakayla da tanışmış olduk. Bence böyle daha kolay ve hızlı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...