İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Hararet Sonrası Yaşanan Olaylar...

Volkan Eyi

Recommended Posts

Volkan Eyi
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar. 2000 model 210.000 km olan ford fiesta fun 1.4 (lpg) aracım geçtiğimiz ay 2 sefer rampa çıkarken hararet yapması üzerine  aracımı servise götürdüm.  usta kontrolü sonrası motor altında bulunan müşürden su kaçırdığını ve hararet yaptığını söyledi tamirini yaptı fakat geçen hafta tekrar hararet yapınca tekrar ustaya götürdüm (bu arada kaloriferde çok kötü oldu) ve üst kapak contası olduğunu söyledi tamam dedim 3 gün serviste kalan aracımın tamiratı dün akşam yapıldı (epeyce birşey değiştirmiş ustam 1450 tl. maaliyet) ve teslim aldım. dün akşam yayla tarafına çıktım kontrol amaçlı rampa çıkayim dedim. araç hararet yapmadı fakat yayladan aşağıya inerken kalorifer yine ılık üflemeye başladı, (normalde hamam gibi yapardı) ardından hararet ibresinin epey aşağıya düştüğünü gördüm. normalde tam ortada duran ibre aşağıya düştü. taki düz yola çıkana kadar, şehir içine indiğimde hararet ortaya geldi ve kalorifer daha iyi oldu.  ustama sorduğumda termostatın orada bir hava kanalı olduğunu onun aşağıya baktığını ve onu yukarı çevirdiğini aracın daha iyi soğuyacağını bir sorun olmadığını kendisinin öyle ayarladığını söyledi. Sabah işe giderken şehir içi deneyeyim dedim bulunduğum yerde şehir içi sıcaklık 10 derece civarı ve evden işe varmam 15 dk lık mesafe iş yerime vardığımda kalorifer halen sıcak üflemiyordu ılık diyebiliriz. Şimdi sorum şu. Bu araç 8 senedir bende bu hararet ibresi bu güne kadar yaz kış hep ortada dururdu şimdi ustanın verdiği ayarla rampa aşağı inerken düşme eğilimi gösteriyor. ve kalorifer ısıtmıyor. Bu durum normal midir.  Biraz uzun oldu ama konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
8 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Termostat ustanın dükkanda kalmış.. :)

Yani bu ne anlama geliyor

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
8 dakika önce, Volkan Eyi yazdı:

Yani bu ne anlama geliyor

Termostat devresi açık durumda, su beklemiyor sürekli dolaşıyor ve bu sebeple yokuş inerken önden gelen soğuk hava ile soğutma sistemi sürekli soğuyor.. Yokuş çıkarken ısınır çünkü yanma üst seviyede ve motor zorlanıyor. Termostat açık durumda veya hiç yok. Kontrol edilmeli..

Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
4 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Termostat devresi açık durumda, su beklemiyor sürekli dolaşıyor ve bu sebeple yokuş inerken önden gelen soğuk hava ile soğutma sistemi sürekli soğuyor.. Yokuş çıkarken ısınır çünkü yanma üst seviyede ve motor zorlanıyor. Termostat açık durumda veya hiç yok. Kontrol edilmeli..

Anladığım kadarıyla usta hararet yapmasın diye termostat ayarını öyle bir yaptıki aracın termostatı açık kalıyor. Bu durumda da aracın göğüsüne sıcak su gelmiyor. Dolayısıyla ısıtma olmuyor. Bu aynı zamanda hararet ibaresinin düşmesine dahi neden  oluyor. Akşama yol gözüktü ustaya. Yanıtınız için teşekkür ederim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Volkan Eyi yazdı:

Şimdi sorum şu. Bu araç 8 senedir bende bu hararet ibresi bu güne kadar yaz kış hep ortada dururdu şimdi ustanın verdiği ayarla rampa aşağı inerken düşme eğilimi gösteriyor. ve kalorifer ısıtmıyor. Bu durum normal midir.  Biraz uzun oldu ama konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Normal değil tabi ki.. 

Götürün ve kontrol etsin, Ya termostata delik açtı, yada başka bişey yaptı.. Muhtemelen hararet yapmasın diye yaptı bunu ama ısınmasını önleyerek hararet önlenmez.

Şu durumda; üşüyeceksiniz, çok yakacaksınız, motorunuz daha çok aşınacak. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
4 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Normal değil tabi ki.. 

Götürün ve kontrol etsin, Ya termostata delik açtı, yada başka bişey yaptı.. Muhtemelen hararet yapmasın diye yaptı bunu ama ısınmasını önleyerek hararet önlenmez.

Şu durumda; üşüyeceksiniz, çok yakacaksınız, motorunuz daha çok aşınacak. 

Dün akşam kendisini aradım, durumu anlattım. Termostatı ellemediğini, fakat orada hava almayı sağlayan bir boru olduğunu onun aşağıya baktığını ve onu yukarı çevirdiğini söyledi. Termostatta sorun olmadığını ve açık kalmadığını ifade etti. 

Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
13 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Termostta boru :) Vallahi yolacak müşteri arıyor.

6 senedir araç bakımlarımızı yapan usta kendisi, umarım dediğiniz gibi düşünmüyordur.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
19 dakika önce, Volkan Eyi yazdı:

6 senedir araç bakımlarımızı yapan usta kendisi, umarım dediğiniz gibi düşünmüyordur.

3:25 den itibaren izlemenizi tavsiye ederim.. ;)

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi

Akşam iş çıkışı aracı götürecem. Ustayadan  araç rampada inse yada çıksa hararet ortada kalacak ve kalorifer çalışacak şekilde aracımı orijinal haline getirmesini isteyeceğim. Cevap verip yardım eden herkese teşekkürler. Buradan durum hakkında bilgi veririm.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Termostat gibi birde değişen parçalar büyük ihtimal orjinal değil 

Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
6 saat önce, Volkan Eyi yazdı:

Aracı tekrar götürdüm. Kalorifer radyatörünün biraz tıkalı olabileceğini ve bu yüzden sıcaklığın düştüğünü ifade etti. Termostatın üzerinde 1 milimetre bir delik olduğunu ve bu deliği 3 milimetreye çıkardığını, bu yaptığı işlemin aracın motorunun daha soğuk çalışmasını sağlaması için yaptığını söyledi. Rampa aşağı inerken hararet göstergesinin düşmesi nin nedeninin bu olduğunu söyledi. Bende eski haline getirmesini talep ettim aracı Bıraktım Yarın yeni termostat takıp sorunu çözecek. Umarım her şey yolunda gider.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ustanızı değiştirin. Hararet yapan araca termostat delmek, sorunu çözmek değil, gizlemektir. Zaten %100 eminim ki, niye hararet yaptığını aramadan üst kapak söktürdü size.

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
13 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Termostata ellemedim demişti ! Bizden bahsetmediniz inşallah.. :D

Ellememiş ki matkaplamış zaten

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
7 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ustanızı değiştirin. Hararet yapan araca termostat delmek, sorunu çözmek değil, gizlemektir. Zaten %100 eminim ki, niye hararet yaptığını aramadan üst kapak söktürdü size.

Geçmiş olsun.

Bence tekrar hararet yapıp gelmemesi için, masrafı üstlenmek zorunda kalmamak için önlem almış ve riske girmemiş. Oysa doğru parça ile toplasa harareti önlerdi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
On 06.02.2018 at 22:15, Serkan Toker yazdı:

Bence tekrar hararet yapıp gelmemesi için, masrafı üstlenmek zorunda kalmamak için önlem almış ve riske girmemiş. Oysa doğru parça ile toplasa harareti önlerdi. 

Neden böyle bir şey yaptın diye sordum, Aracın eski olduğunu Mersin sıcaklarında (yazın 40 derece olur) rampada çok daha rahat edeceğini ifade etti. Yoksa normal termostatın da sorun olmayacağını, sadece ekstra önlem almak için böyle bir yola başvurduğunu ifade etti.   Bunun üzerine aracımı orjinal haline getirmesini istedim. Bu gün yapılacak akşam yaylaya çıkacağım.

Değişen parçalar ve yapılan işlem: Kapak Revizyon Rektefiye, Alternatör Kayışı, Alter gergi rulman, Alternatör Bakımı, Buji takım değişimi, Emme manifot contası, supap kapak contası, silindir kapak contası, egzoz manifot contası, egzoz salyangoz contası, radyatör üst hortumu, Tornacı egzoz kırık çıtermos,  emme egzantirik Tk. , egzantirik keçesi, motor kulak vidaları yenilendi, egzoz saplama ve somun, egzoz boğaz kaynağı, ek su deposu ara su borusu, supap gayd lastiği ve genel mekanik işçilik. 

y0Vkqa.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Bir saat önce, Volkan Eyi yazdı:

Neden böyle bir şey yaptın diye sordum, Aracın eski olduğunu Mersin sıcaklarında (yazın 40 derece olur) rampada çok daha rahat edeceğini ifade etti. Yoksa normal termostatın da sorun olmayacağını, sadece ekstra önlem almak için böyle bir yola başvurduğunu ifade etti.   Bunun üzerine aracımı orjinal haline getirmesini istedim. Bu gün yapılacak akşam yaylaya çıkacağım.

Değişen parçalar ve yapılan işlem: Kapak Revizyon Rektefiye, Alternatör Kayışı, Alter gergi rulman, Alternatör Bakımı, Buji takım değişimi, Emme manifot contası, supap kapak contası, silindir kapak contası, egzoz manifot contası, egzoz salyangoz contası, radyatör üst hortumu, Tornacı egzoz kırık çıtermos,  emme egzantirik Tk. , egzantirik keçesi, motor kulak vidaları yenilendi, egzoz saplama ve somun, egzoz boğaz kaynağı, ek su deposu ara su borusu, supap gayd lastiği ve genel mekanik işçilik. 

https://hizliresim.com/y0Vkqa

gecmiş olsun mersin sıcaklıgını bilirim yazın daha çok gelip gidiyorum arabayla üstelik dolasıyorsun geziyorsun birde klimayı acıyorsun birkeresinde denk geldi aracın kaputun aralarından resmen alev üflüyordu cok sıcak hayırlısı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi
1 saat önce, Okay Kaygusuz yazdı:

gecmiş olsun mersin sıcaklıgını bilirim yazın daha çok gelip gidiyorum arabayla üstelik dolasıyorsun geziyorsun birde klimayı acıyorsun birkeresinde denk geldi aracın kaputun aralarından resmen alev üflüyordu cok sıcak hayırlısı olsun.

Aynen öyle yazın büyük problem oluyor. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Volkan Eyi

Aracı aldım, usta termostatın yenisini takmış, ayrıca motordan kalorifere giden borulara ilaçlı su vererek kolorifer radyatörünün içinizde temizlemiş, eski termostatıda verdi. Kenarında 3 mm. bir delik açmış.  Tabi hemen yayla tarafına çıkarak denedim. Hararet ibresi inerken de, çıkarken de olması gereken yerdeydi. Ayrıca kalorifer çok iyi ısıttı, hatta eskisinden daha iyi olmuş diyebilirim. Sorun çözülmüş gözüküyor. Tabi zaman daha net gösterecek. Durum bu umarım herşey yolunda gider. Yardımcı olan herkes teşekkürler. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Mersin sıcağı falan hikâye, ekvator ikliminde bütün araçlar delik termostat mı kullanıyor! Bir daha kapısından geçmem o ustacigin

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Volkan Eyi

Erken sevinmişim. araç bu gün hafif rampada zorlamamama rağmen, hararet yaptı. Tekrar aradım. Radyatör tıkalı olabilir yanıtını aldım. Radyatörde değişecekmiş. Hatta yeni taktığı termostatı da delmeyi öneriyor. 

Şimdi benim kafam çok karıştı. Bu termostatın normali takıldığında bu araba hararet yapıyorsa. Arabaya yapılan bunca işlemin ne anlamı kaldı? Ayrıca radyatör değişecekse üst kapak neden söktüldü? Zaten bunca yapılan İşlemden önce de araba bu şekildeydi. Arkadaşlar yukarıda değişen parçaları yazdım. Araç rampa çıkarken halen hararet yapmakta. Ustanın da olaya yaklaşımı belli. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ustayı nasıl yönlendirmeliyim. Açıkçası termostatı deldirmek istemiyorum. Kışın bu şekilde hararet yapıyorsa Yazın ne yapacağız Allah bilir. Bu arada araçta su eksiltme yok. Önerilerinizi bekliyorum. 

17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...