İçeriğe Yönlendir

Opel Tigra B 1.4 TT 2006 Subap Değişimi

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Yarın ALLAH nasip ederse aracımızın üst kapağı sökeceğiz.Aslında buna gerekde yoktu bu şekildede araç gittiği yere kadar gidebilirdi.Mekanik aksama biraz titizim galiba.Saat gibi çalışmasını istiyorum aracımın.Ben subapların kurum yaptığından şüpheleniyorum.Ustamda subaplarda hiçbir sıkıntı yok diyor.Bakalım ustanın dediği doğru çıkacakmı.Bu sefer bu işlemi gazipaşada yaptıracağım ama taşlama kısmını çok tecrübeli bir yerde yaptırmak istiyorum.Volan,baskı ve triger değişiminde usta haklı çıkmıştı.Burda aslında işimi garantiye almak istemiştim.Araç servis bakımlı değilmiş ve triger değişip değişmediği bir muamma idi,son sahibi değiştirmediğini söylemiş ama ondan önceki değiştirdiğini söylemişti.Volan ayna yapmıştı yalnız baskıda bir sorun yoktu.Baskı balataya yazık olmuştu :) umarım subaplarada yazık olmaz.Yeni her zaman yenidir atasözümüzü bu işlem  için kendime bahane yapıyorum.ALLAH sonumu hayır etsin.Aracın limitlerini çok iyi bildiğim için işlemden sonra çok belirgin kıyaslama yapabileceğim.

Lpg tipi subap sipariş ettim 350-tl

Conta takımı 300-tl

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Değişim istemenizin sebebi neydi?

Performans kaybı çok 1.0 cc araçlar benimkinden atik 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Buna yaptırmadım.Kompresyon testi yaptırmıcam.O testin güveninirliğine inanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Buna yaptırmadım.Kompresyon testi yaptırmıcam.O testin güveninirliğine inanmıyorum.

hesap makinası kullanırken güvenilir midir sizce?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

hesap makinası kullanırken güvenilir midir sizce?

Yani,olasılık olarak güveninirliği çok fazlaki vazgeçilmezimiz 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
42 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

subaplar sökülünce nasıl bir test yapılacak durumları hakkında

Çağlar abi test yapacağım demedim test yaptırmayacağım dedim.Subaplar sökülünce yenileri takılacak eski ve yeni durumu kıyaslama yapacağım dedim.Üstteki mesajdada yazdım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence, kompresyon ölçümü, doğru yapıldığı zaman hesap makinesi verisi kadar sağlam sonuç verir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Siz şu an kör yürüyüşü yapmış olacaksınız. Ya değişim sonucu istediğiniz olmazsa, istediğiniz verimi alamazsanız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Siz şu an kör yürüyüşü yapmış olacaksınız. Ya değişim sonucu istediğiniz olmazsa, istediğiniz verimi alamazsanız?

Alacağıma inanıyorum İNŞALLAH.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bende almanizdan yanayim ama ihtimal %50 ya alirsiniz ya almazsiniz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
3 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Bende almanizdan yanayim ama ihtimal %50 ya alirsiniz ya almazsiniz :)

Metin bey eğer alamas isem yapacak birşey yok.Yalnız bu aracın daha önceden enjektör işeme sorunu vardır.Bu aracı ilk aldığımda 170 km hızı görmüştüm 17 inç janlar ile.Şuan üzerinde 15 inç jant var 150 km anca.Fabrika verisi 180 km.Bu arabada bir sorun olduğu aşikar.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Metin bey eğer alamas isem yapacak birşey yok.Yalnız bu aracın daha önceden enjektör işeme sorunu vardır.Bu aracı ilk aldığımda 170 km hızı görmüştüm 17 inç janlar ile.Şuan üzerinde 15 inç jant var 150 km anca.Fabrika verisi 180 km.Bu arabada bir sorun olduğu aşikar.
Sorun oldugu asikar ama ucuzdan pahaliya dogru gitmek gerekir. Gerekli olcumler ariza tespit yapilmadan direk supaplara girismeniz yanlis olmus. Olaki maf sensoru arizali? Bujilerde bobinlerde problem var falan? Ha onceden bunlarin kontrolu yapildi ise yorumum yok.
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
19 dakika önce, Metin Akbal yazdı:
22 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Sorun oldugu asikar ama ucuzdan pahaliya dogru gitmek gerekir. Gerekli olcumler ariza tespit yapilmadan direk supaplara girismeniz yanlis olmus. Olaki maf sensoru arizali? Bujilerde bobinlerde problem var falan? Ha onceden bunlarin kontrolu yapildi ise yorumum yok.

Saydıklarınızın hepsi yeni.5 binde bir buji filitre yağ değişimi yaparım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Subaplar bu kadar güç kaybı yaşatacak kadar sıkıntılı olsaydı farklı şekillerde de belli ederdi kendini gibi geliyor. Performans kaybı dışında şikayet var mı araçta ?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
16 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Subaplar bu kadar güç kaybı yaşatacak kadar sıkıntılı olsaydı farklı şekillerde de belli ederdi kendini gibi geliyor. Performans kaybı dışında şikayet var mı araçta ?

Subap yanması,kurum bağlaması veya işlevini tam olarak herhangi bir nedenden ötürü yerine getirememesinin farklı belirtileri olduğuna inanıyorum.Normalde subap arızaları hepimizin bildiği gibidir.Şansımı deneyip subapları değiştirip farkı görmek istiyorum.Zaten ustaya pistonlarada bakmasını söyledim.Oda illa silindir testine sokalım dedi.Sokun dedim teste ne çıkacak bakalım.Piston silindirlerekadar giderim.

Araç ile rampa çıkarken alttaki ışık yanıyor.Bağzen kendi sönüyor.Bağzende motoru kapatıp açtığımda kendiliğinden düzeliyor.

kXjZNv.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Şimdi usta aradı silindirlerde %2-3 oranında aşınma varmış.Bunun pek önemi olmadığını söylemiş.Subaplardada kaçırma yok dedi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
26 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Şimdi usta aradı silindirlerde %2-3 oranında aşınma varmış.Bunun pek önemi olmadığını söylemiş.Subaplardada kaçırma yok dedi.

Demiştik ama :)

Sizin sorununuz elektornik ki motor arıza ışığı yanıyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
30 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Demiştik ama :)

Sizin sorununuz elektornik ki motor arıza ışığı yanıyor.

Zurnada peşrev olmaz ne çıkarsa bahtına :) Ne garip silindir piston subap hepsi saat gibi.Aracı teslim alayım deneyeyim bakalım testler ve usta nekadar doğru.

39 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Arıza kaydı bırakmıyormu ?

Bırakıyor.Çoklu silindir ateşleme arızası.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence ateşleme sistemine odaklanın. Bobin, buji ve kabloları gerekirse opel'den orjinal tedarik edin, öyle deneyin.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
38 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Zurnada peşrev olmaz ne çıkarsa bahtına :) Ne garip silindir piston subap hepsi saat gibi.Aracı teslim alayım deneyeyim bakalım testler ve usta nekadar doğru.

Bırakıyor.Çoklu silindir ateşleme arızası.

Yetkili servis de arıza teşhisi yaptırın. Daha ucuza çözersiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Bence ateşleme sistemine odaklanın. Bobin, buji ve kabloları gerekirse opel'den orjinal tedarik edin, öyle deneyin.

2 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Yetkili servis de arıza teşhisi yaptırın. Daha ucuza çözersiniz. 

Araç bitsin alayım sonrası ALLAH kerim 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...