İçeriğe Yönlendir

Halk Aracı Jetta 1.2 TSI Comfortline

Tevfik Işık

Recommended Posts

Oğulcan Akıncıoğlu

861ddd11b886875132e0e829bccf7eec.jpg

İbizamda çok az yakardı 90 hp olan versiyonu [emoji3]
Tsi grubu çok iyi işler çıkartıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On 02.04.2019 at 14:44, Selim Bilgin yazdı:

Dizelcilerin büyük yanılgısı. 500rpm'lik bir aralıkta tork gelince uçacağım sanıyorlar. :) 

ancak büyük dizel motorda geçerli oluyor bu.

bu arabalarda hem supercharger hemde turbo olanını satmıyorlarmı artık? bizim tiguan gibi.

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Ben size şöyle bir örnek vereyim fikir oluşması adına.
Kocaeli Darıca da yaşıyorum. Memleket Adana. Darıcada evimin önünden Adana da annemin evinin önü 903 kilometre.

Daha önce 1.2 TSİ Jetta kullanıyordum şimdi 1.6 tdi Golf.
İkisinin de deposu 55 litre. Evimin yakınında istasyon var depoyu tam doldurur yola çıkarım.

1.2 TSİ Jetta ile 55 litre benzin ile 903 kilometreyi 100-110 bandında seyrederek annemin evine varıyorum. Çeyrek depodan çok az benzinim kalıyor. Onunla da şehir içi 200-250 km yapmıştım. Yol bilgisayarı kalan menzili 30 kilometre gösteriyordu tekrar doldurduğumda. Toplamda 1100-1150 kilometre mesafe kat etmiş oluyordum.

Bu bayram 1.6 Tdi ile 55 litre mazotu alarak yola çıktım. 903 kilometreyi 110-150 bandından seyrederek annemin evine vardım, çeyrek ile yarım depo arası mazotum kaldı. Onunlada şehir içi 295 kilometre yaptım. Kalan menzil yine 30 kilometre gösterdi. Toplamda 1200 kilometre mesafe kat etmiş oldum.

Buradan çıkacak sonuç; dizel bana aynı yol için depoda 30 TL kazandırdı, süre olarak Jetta ile 11 saatte gittiğimi Golf ile 9 saatte gittim.

Ha Golf ile 100-110 bandında seyretsem gideceğim mesafe 200 kilometre kadar artacaktı. Süreye tercih ettim.
Yolumuz aynı sayılır, Gelibolu da yaşıyorum memleket Adana, yani en uzun yolum yaklaşık 1100-1200 km, ayrıntılı bir karşılaştırma olmuş yazdıklarınız, teşekkür ederim öncelikle bunun için. En azından deneyeyim bir süre kullandıktan sonra memnun kalmazsam ki bu görecelidir,tekrar dizele dönüş yapabilirim. Çekiş ve tork konusunda Fiesta yı aratmaz diye düşünüyorum.
Bence jettayla dogru bir tercih yapmis olacaksiniz. 
85.000 - 90.000 bandında güzel bir araç bulabilirim gibi ama hayırlısı bakalım.
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
14 dakika önce, Yusuf Taş yazdı:

En azından deneyeyim bir süre kullandıktan sonra memnun kalmazsam ki bu görecelidir,tekrar dizele dönüş yapabilirim. Çekiş ve tork konusunda Fiesta yı aratmaz diye düşünüyorum. 

Fiestanın gidişinden memnunsanız 1.2 jetta uçuyormuş gibi gelir size ;)

Bende ilk alırken gidişi ve çekişi konusunda kafam rahattı sadece çok yakarmı diyordum. Yakıtı çok gelirse 3-5 ay binerim satarım niyetiyle almıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Fiesta gidiyor mu ki Jetta ile kıyaslansın. 199 da takılı kalıyordum ben [emoji4] Jetta ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
56 dakika önce, Yusuf Taş yazdı:

Çekiş ve tork konusunda Fiesta yı aratmaz diye düşünüyorum. 85.000 - 90.000 bandında güzel bir araç bulabilirim gibi ama hayırlısı bakalım.

Yok kesinlikle aratmaz fiestayi.

Aynen bu dediginiz rakamlara 2016 2017 model dusuk kilometreli comfortline donanimli bir jettayi cok rahat bulursunuz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Fiesta gidiyor mu ki Jetta ile kıyaslansın. 199 da takılı kalıyordum ben emoji4.png Jetta ile

vw 199'a limitlemiş yoksa gideri var :) 
15 ayda 130 üzerini 1 kere gördüm ondada 199 dayadım ilk aldığımda 1.2 motor gitmez vs diyenlere cevap olsun diye. Ben genelde 80-110 arası kullanıyorum.

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tevfik Işık

r0ZXaa.jpg

Iki kardes birarada....

Ikisinde de scirocco janti takili...

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Tevfik Işık
(düzenlendi)

2yıl 30bin km kullanım raporu:

Şu anda 47bin kmde ve neredeyse 2 yıldır birlikteyiz.
Konfor Yol Tutuş:
Araç orta Sertliğinde bir süspansiyona sahip ve arkalar bağimsız. Çukur ve tümseklerde yeterince iyi(sonradan taktırdıgım 17 inç scirocco donington jantlara rağmen). Yol tutuşu gayet başarılı ve rüzgardan neredeyse hiç etkilenmiyor. Çizgisini kolay kolay kaybetmiyor.
İç Mekan Genişliği ve Malzeme kalitesi:
İç mekan çok geniş. Arka diz ve baş mesafesi sinifinin en iyilerinden diyebilirim. Şaft tüneli var bü yüzden arka ortada oturan biraz rahatsızlık duyabilir fakat omuz mesafesi 3kişi için yeterli(yeni megan sedanda 3 kişi arkada rahat degildik omuz mesafesi bakımından yolculardan birinin öne eğilmesi gerekiyordu). Malzeme kalitesi olarak kolpitte yumuşak malzeme kullanılmış fakat aşagılara inince malzeme sertleşiyor aynı zamanda tüm kapılar da sert malzemeden. Görüntü olarak bunu ayırt edemiyorsunuz ancak dokununca sert oldugunu anliyorsunuz.
Motor Tüketim Performans Yalıtım:
Motor 105 bg ve 175 nm torklu yeni nesil bluemotion teknolojisine sahip. Araçta s&s sistemi var ve gayet başarılı çalışıyor. Performans olarak günlük kullanım için fazlasıyla yeterli ve max torkunu 1500lü devirlerden itibaren verdiği için çok esnek. Fazla vitesle oynamanıza gerek kalmiyor. Çoğu rampada vites düşürmeden ilerleyebiliyorsunuz. Motorun çok sessiz bir karakteri var. Ani gaza yüklenmelerde alt devirlerde tatlı bir homurtusu var. Yalıtım olarak yine sınıfının en iyilerinden olduğunu rahatlıkla soyleyebilirim. Yüksek hizlarda kesinlikle motor sesi gelmiyor hiza gore standartlarda rüzgar ve yol sesi duyabilirsiniz sadece.Tüketim olarak bursa şiçi hiç 6.5lt üstünü görmedim. Şu anda 1600km yb verisi 6.2lt ve ort hiz 31km. Dikkat edilirse bu verilerin altına bile inmek mümkün. 
Bakımlarını en iyi yağlarla ve filtrelerle kendim yapıyorum ve maliyeti 350TL civarında oluyor. 
Bu zamana kadar en ufak bir sorunla karşılaşmadım inşallah da karşılaşmam. 
Umarım faydalı olmuştur...

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Tevfik Işık
(düzenlendi)

Forum üyemiz Halis Parlak beyden eibach pro kit yayları satın aldım. Montaj ve before after fotoları yakında....

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tevfik Işık

Nihayet aldığım eibach prokit yayların montajını yaptırdım. Tam istediğim kıvamda bir düşüş oldu. Öncesinde özellikle ön taraf çok havada duruyordu eibachlarla birlikte çok güzel bir görünüme kavuştu. Arkada ise önlere nazaran daha az bir düşüş oldu.

Normal bir yolcu veya kullanıcı konfor kaybını anlayamaz desem yalan olmaz. Ben yarı yarıya bir konfor kaybı bekliyordum ama dediğim gibi konfor kaybı yok denecek kadar az. Yoldaki plastik ve kısa tümsekleri çok güzel sönümlüyor hatta eski halinden daha iyi bu konuda. Yüksek ve bir az daha hızlı girilen tümseklerde konfor kaybı biraz hissdiliyor. Fakat uygun hızla girildiğinde hiç bir sıkıntı yok. Sonuç olarak konfor ve görüntü beni fazlasıyla memnun etti diyebilirim. Fotoları bu akşam yüklerim. 

Bu arada yayları satın aldığım forum üyemiz Halis Parlak beye özenli paketleme ve sıfıra yakın bir ürün gönderdiği için huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Harika bir alış veriş oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tevfik Işık

Son tüketim verilerim:
Araç: jetta 1.2tsi bmt
Geçilen km:848km
Alınan yakıt: 49lt
Ortalama hız: 38km
Ort. Tüketim: 5.8lt

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tevfik Işık

Uzun yol tüketim verisi paylaşayım. 

Bursa - Kemer

600km

Ort hız: 119km

Ort. Tüketim: 7.6lt/100km

Bir daha bu şekilde kullanmam aracı..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...