İçeriğe Yönlendir

Elantra - Antifriz Olayı

Bünyamin Dedeoğlu

Recommended Posts

Bünyamin Dedeoğlu

Merhaba geçen hafta oto elektrik ustasına gidip antifriz ölçtürdüm , baktık hiç antifriz yok Castrol marka iyi bir antifriz koyduk , bugün soğutma suyu kapağını açtım baktığımda su bayağı bi kirlenmiş acaba neden böyle oldu ? Çözüm için ne yapmalıyım ? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

radyatörü temizleyen kimyasallar var ama kullanmanızı tavsiye etmem, yapılacak olan suyu boşaltın yeniden doldurun yeterli eğer İzmir de yaşıyorsanız pek antifirize ihtiyacınız olmayacaktır, ama diğer illere gitmek istiyorsanız suyu eksik koyup antifirizden istediğiniz dereceye kadar antifiriz koyun yeterli... tavsiyem ölçme aletinde -25 -30 ları görmeniz...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Antifriz sistemdeki pislik,pas vs çözdü kirlilik o yüzden. Kaçırmada yapabilir takip edin bir süre.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Pislensede bir süre değiştirmeyin.İzmir değil antalyada olsa bütün araçlarda antifiriz olmaktadır.Sistemin paslanmasını önleyici etkiside vardır.Sıcak bölgelerde sistemdeki karışım bir nedenle boşalsada çok bilmiş milletimiz 20-30 liralık antifirz koymamayı marifet sanır. Evdeki kalorifer sistemine bile koyulmaya başlanan bir dünyada yaşıyoruz...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Antifiriz hava sıcaklığı ne olursa olsun kullanılmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

radyatörü temizleyen kimyasallar var ama kullanmanızı tavsiye etmem, yapılacak olan suyu boşaltın yeniden doldurun yeterli eğer İzmir de yaşıyorsanız pek antifirize ihtiyacınız olmayacaktır, ama diğer illere gitmek istiyorsanız suyu eksik koyup antifirizden istediğiniz dereceye kadar antifiriz koyun yeterli... tavsiyem ölçme aletinde -25 -30 ları görmeniz...

Antifiriz Fatih beyin dediği gibi korozyona karşı direnç sağlamanın yanında kaynama derecesini 120 lere çıkarır. Bu sayede aracınız su kaynatmaz. korozyon bile zaten başlı başına neden.

birşey yapmayın şimdilik. sonbaharda bir daha yenilersiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Antifiriz Fatih beyin dediği gibi korozyona karşı direnç sağlamanın yanında kaynama derecesini 120 lere çıkarır. Bu sayede aracınız su kaynatmaz. korozyon bile zaten başlı başına neden.

Doğru aslında bunu tarif etmek istemiştim ama son günlerde aklımdan geçen ile tarif arasında sorun yaşıyorum, aklımdan bı kelime geçiyor başka birşey yazıyorum :)

Sorun nedir ki hocam ?
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
53 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Doğru aslında bunu tarif etmek istemiştim ama son günlerde aklımdan geçen ile tarif arasında sorun yaşıyorum, aklımdan bı kelime geçiyor başka birşey yazıyorum :)

Sorun nedir ki hocam ?

2 düşün 1 söyle :)

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
2 düşün 1 söyle [emoji4]
Bugün indirime zam yaptık ya belki ondandır :)
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
7 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bugün indirime zam yaptık ya belki ondandır :)

Ama yalan mı? İndirim 12 kuruş olacaktı, sen 16 kuruş dedin. Demek ki indirime zam yapmışsın :) 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ama yalan mı? İndirim 12 kuruş olacaktı, sen 16 kuruş dedin. Demek ki indirime zam yapmışsın [emoji4] 

Benim elimde olsa hemen ÖTV yı kaldırır daha sonra KDV yı %8 e çekerim bütün sorun biter.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

Bizde bu lüks düşkünlüğü varken o oranlarla trafikte hindistan,pakistan gibi ülkelerle yarışırız  : D 

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Eğer uzun süre antifriz koyulmadan binilmişse kontrol edin yedek depoyu 2 günde 1 bence kaçaklar meydana gelip canınızı sıkmasın. Antifiriz pas kir vs çözdüğünde dolayı bağlantı noktalarındakileri de çözecektir ve kaçaklar meydana gelecektir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bencede biraz uzunca süre bu şekilde kullanın, sonrası sistemi boşaltın, genleşme kabını söküp temizleyin, neredeyse tamamınına yakın antifriz (organik) doldurun ve birkaç ay daha kullanın, baktınız kirlenme durdu ve genleşme kabının üstünde suyun yüzeyinde kir (sarımsı köpükümsü) tabakası oluşmuyor olay tamamdır...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
21 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

hocam sistemdeki sıvının ysıcaklığının üksekliği arttıkça daha çok zarar vermezmi sisteme ? kaynayınca buhar vs farklı bir sebepten mi zarar veriyor

akıl yürütemedim antfirizin kaynama noktası yükseltmesi ile araca zarar verip vermeyeceğinin mantığına işin doğrusu nedir

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Aracın hararet yapması su devridaiminin kesilmesi ile olur. Motor sıcaklığı sıkıştırıldığı zaman 100 dereceyi aşabilir bunda sıkıntı yok. Ancak antifiriz yoksa radyatör su kaynatır ve birden fokurdama ile basınç artışı olur su bu sefer taşar gider. motor susuz kalır. antifiriz olduğu zaman kaynama olmadığından sıcaklık 110 -120 lere kadar çıkabilir hale gelir.

Bu da su kaynatma oluşmadan soğutma sürecinin sağlıklı devam etmesini sağlar.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Ya bende bişey merak ediyorum.Tamamen antifiriz koymanın ne gibi sakıncaları var?Ben hep öyle koyuyordum başka bir yerde okuduğuma göre zararlıymış meğerse.

Yorum bağlantısı
Adnan Ziyangül

Su değişimine giderseniz mutlaka aracın havası iyi alınsın, hararet problemiyle karşılaşmanız muhtemel..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...