İçeriğe Yönlendir

Focus I - Halledilemeyen Rölanti Sorunu

Anıl Atakan Atmaca

Recommended Posts

Anıl Atakan Atmaca
(düzenlendi)

Aracımla seyir halinde giderken durmak için frene bastığımda , tam araç durmaya yakın sanki birşey sıkışıyormuş gibi titriyor ve kendine gaz veriyor. Bazen bu gaz 1500 devirde takılı kalıyor. Usta arabayı makinaya bağladı fakat bir problem gözükmedi. Daha önce böyle birşey yaşayan oldu mu ?

tarihinde Anıl Atakan Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Rölanti sıkıntısı. 

Kartel havalandırma subabi ve manifoltun oradaki T hortumu kontrol Edip yenileyin. Devam ederse rölanti valfi ve gaz kelebeğini kontrol ettirin. Düzensiz hava girişi yapar genelde

LPG varsa yük ayarını iyi yapmak lazım

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
2 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Rölanti sıkıntısı. 

Kartel havalandırma subabi ve manifoltun oradaki T hortumu kontrol Edip yenileyin. Devam ederse rölanti valfi ve gaz kelebeğini kontrol ettirin. Düzensiz hava girişi yapar genelde

LPG yok aracımızda bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Bazen arabayı çalıştırırken çok değişik çalışıyor. Dün Konyalı çevirip çalıştırdığımda tıkırdayarak ve tekleyerek çalıştırmıştı motoru. Arabayı çalıştırdıktan sonra sanki birşey yükselip alçalıyormuş gibi ses geliyordu ve devir oynuyordu. Dediğiniz gibi galiba rölantide sorun var. İlk mesajınızda ki dediklerinizi yaptırsam ne kadarsa mal olur ? 

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu
9 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Rölanti sıkıntısı. 

Mustafa  t hortumun fotoğrafı veya buluduğu yeri gösteren fotoğraf varmı elinde.Banada lazım o T hortumu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Tekleme varsa ise sıkıntı

Mustafa  t hortumun fotoğrafı veya buluduğu yeri gösteren fotoğraf varmı elinde.Banada lazım o T hortumu.

Emme manifoltunun 2 ve 3 silindirine doğru altında resim yok elimde ama bakarım telefon dan zor oluyor
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Can YALÇIN

Mustafa bey dediğiniz hortum karter havalandırma hortumu. Konusu önceden açılmış.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu
Bir saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Tekleme varsa ise sıkıntı

Emme manifoltunun 2 ve 3 silindirine doğru altında resim yok elimde ama bakarım telefon dan zor oluyor

Ben bilmem çek gönder. Malumun ohal var. Aldırırım seni evden :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Ben bilmem çek gönder. Malumun ohal var. Aldırırım seni evden [emoji3]

Beni de aldırsana, özledim ya seni abi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu
2 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Beni de aldırsana, özledim ya seni abi

seni davet ederiz kardeşim....:)

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Anıl Atakan Atmaca

Aracım LPGli 2004 Focus , aracın motoru sıcakken bazsn LPG’ye geçene kadar pır pır ediyor. Devir saati çok olmasa da bir yukarı bir aşağı iniyor. Acaba Sorun nereden kaynaklı ?

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
(düzenlendi)
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Soğukken durum ne Anıl Bey.

Abi durum aynen linkteki gibi https://youtu.be/d0AZwV-5PVs

aşırı bir dalgalanma var :( 

tarihinde Anıl Atakan Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
50 dakika önce, Anıl Atakan Atmaca yazdı:

Abi durum aynen linkteki gibi https://youtu.be/d0AZwV-5PVs

aşırı bir dalgalanma var :( 

Çok kötüymüş.. 

Basit çözülür gibi geliyor bana.. Çünkü çok kötü. Şuraya bak diyemeyeceğim.. Çünkü forumda o kadar çok konuşuldu ki.. Bakılacak 10 larca yer var.. 

Rolanti valfinden başlanmalı, Boğaz gelebeğine bakılmalı, müşürlere bakılmalı. Havalandırma hortumlarına bakılmalı.. 

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok kötüymüş.. 

Basit çözülür gibi geliyor bana.. Çünkü çok kötü. Şuraya bak diyemeyeceğim.. Çünkü forumda o kadar çok konuşuldu ki.. Bakılacak 10 larca yer var.. 

Rolanti valfinden başlanmalı, Boğaz gelebeğine bakılmalı, müşürlere bakılmalı. Havalandırma hortumlarına bakılmalı.. 

Abi şunu eklemeyi unutmuşum , 1 haftadır motor ışığı yanıyor ve ben arabayı 1 haftadır kullanmıyorum. Bugün çalıştırmak için arabaya gittim. Motor çalışırken 2 saniye içinde akü ışığı yandı ve söndü. Daha da tekrarlamadı. Bu durumla Alakası var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akü bitiyor olabilir, önce voltaj kontrolü lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Anıl Atakan Atmaca yazdı:

Abi şunu eklemeyi unutmuşum , 1 haftadır motor ışığı yanıyor ve ben arabayı 1 haftadır kullanmıyorum. Bugün çalıştırmak için arabaya gittim. Motor çalışırken 2 saniye içinde akü ışığı yandı ve söndü. Daha da tekrarlamadı. Bu durumla Alakası var mıdır ?

Bir haftadır yattığı için olmuştur.. 

Bence bu sorun akü kaynaklı değil.. Arıuza koduna da baktırmak gerekir.. 

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
32 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir haftadır yattığı için olmuştur.. 

Bence bu sorun akü kaynaklı değil.. Arıuza koduna da baktırmak gerekir.. 

51 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Akü bitiyor olabilir, önce voltaj kontrolü lazım.

İlgilendiğiniz için Çok sağolun abilerim. Çarşamba gidip göstereceğim , ilk önce nerelere baktırmalıyım ? Oraya gidince bilgisiz davranmak istemiyorum, belli bir bütçem var ona dayanarak gereksiz bir parça değiştirmek istemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Akü nün voltaj ölçüsüne baktırın araba çalışmasken dinlenmiş akü 12.8 12.6 volt arasıdir

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
20 saat önce, Mustafa Kenar yazdı:

Akü nün voltaj ölçüsüne baktırın araba çalışmasken dinlenmiş akü 12.8 12.6 volt arasıdir

Akü değişeli 3 yıl oldu , bunla bağlantısı var mıdır ? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Rolantide calisiyorken motor sarj dinamosu eskidiyse akü destekleme yapar

Yorum bağlantısı
Ali Ünal

Yakın zamanda hava filtresi değişimi yada hava filtresinin konulduğu hazne ile oynayan oldu mu. Aynı sorun olmasada rölanti halinde motordan lık lık ses gelmesi ve rölanti dalgalanması yaşıyordum çözüm bulamadığım için öyle kullandım. Taa ki aracı bakım için başka ustaya götürene kadar. Bir baktık hava filtresinin haznesinin altında küçük bir parça var onu takmamış eski usta bakım esnasında. bakım yaptık ve o dediğim kısmı da taktık o gün bugündür lık lık sesi kesti ve çok nadir rölanti dalgalanması yaşar oldum ve öyle abartı değil 1000 devir 800 devir arası en fazla. Eskiden soğuk motorda benzinle çalışırken 700 devir 2000 devir arası oynuyordu. Şimdi ani durmalarda anlık olarak yaşıyorum ve araba kendini topluyor hemen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

Ben her yerini değiştirdim son ust kapak kaldı subaplar yanma ihtimali var ama kompresyon testi yaptira bilsem yapan yok etrafımda birde rolantide zangır zangır titriyor gidişinde hic bir proplem yok çekişi biraz zayıf gibime geldi diğer arabalarla kiyaslamak lazım tabi

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca

İlk önce rölanti sorunumdan bahsedeyim. Aracımı bakıma sokana kadar hiçbir problemim yoktu :)  Aracım da debriyaja bastığım da ve boş viteste ilerlerken devir 1500’e kadar yükseliyor ve araç durunca iniyor.  Bakım da değişenler ; motor yağı (mobil 10/40) , benzin , hava , yağ , polen filtresi. Ek olarak boğaz kelebeği temizlendi. Aracımın devri , araç durur bir vaziyette iken sürekli vereceğim resim’deki gibi çalışıyor. 

PlBpVO.jpg

Diğer bir sorunum ise aracımın bu üstte ki bakımları ve Lpg bakımı yapıldıktan sonra çok yakmaya başladı. Mesela , 3.09 litre fiyatın’dan Shell’den alınmış bir 30₺ gaz ile 76 km gidiyorum. 50₺ ile 130. Acaba sorun nereden kaynaklanıyor ?

teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

TL hesabı bilmiyorum ama boğaz kelebeği temizlenirken rölanti valfi de temizlenmeliydi. Muhtemelen valf kirli, temiz kelebekle uyum sağlayamıyor. Tabi sadece tahmin benimki.

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

TL hesabı bilmiyorum ama boğaz kelebeği temizlenirken rölanti valfi de temizlenmeliydi. Muhtemelen valf kirli, temiz kelebekle uyum sağlayamıyor. Tabi sadece tahmin benimki.

Peki rölantinin araç dururken resimde ki gibi çalışması yakıta bir yük müdür?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...