İçeriğe Yönlendir

Focus I - Halledilemeyen Rölanti Sorunu

Anıl Atakan Atmaca

Recommended Posts

Erhan Doruk
2 saat önce, Bekir Çatlı yazdı:

Erkan bey inanın forumdaki sayfaları satır satır okudum. Net bir çözüm yazılmamış. Rolanti valfini defalarca temizledim. Yukarıdaki eklediğim videodaki hatanın aynısı mı vardı sizdede?. eğer öyleyse rolanti valfi alır takarım hemen hiç problem değil. çünkü temizleme kar etmiyor sizdeki gibiyse yeni alayım.

frene basarken yığılıp titreme rolanti düşmesi ve toplama + durduğu yerde gaza basıp çekiyorum 3, 4 basmamda bir düşüp titreyip topluyor (videodaki gibi).

Bende de aynı sorun vardı. Araba durmaya yakın zor topluyordu rölantiyi, eğer motor soğuksa stop ediyordu. ben öncelikle ateşleme sistemi elemanlarına baktırmıştım. Sonra forumda söylenen boğaz kelebeğini temizleyip, yağlayıp, T hortumu da değiştirince sorun çözülmüştü. Sonrasında biraz daha kullanıp aracı satmıştım.

bence boğaz kelebeği temizliği ve yakınında bir  sensör vardı ona odaklanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
On 24.01.2018 at 20:06, Anıl Atakan Atmaca yazdı:

İlk önce rölanti sorunumdan bahsedeyim. Aracımı bakıma sokana kadar hiçbir problemim yoktu :)  Aracım da debriyaja bastığım da ve boş viteste ilerlerken devir 1500’e kadar yükseliyor ve araç durunca iniyor.  Bakım da değişenler ; motor yağı (mobil 10/40) , benzin , hava , yağ , polen filtresi. Ek olarak boğaz kelebeği temizlendi. Aracımın devri , araç durur bir vaziyette iken sürekli vereceğim resim’deki gibi çalışıyor. 

PlBpVO.jpg

Diğer bir sorunum ise aracımın bu üstte ki bakımları ve Lpg bakımı yapıldıktan sonra çok yakmaya başladı. Mesela , 3.09 litre fiyatın’dan Shell’den alınmış bir 30₺ gaz ile 76 km gidiyorum. 50₺ ile 130. Acaba sorun nereden kaynaklanıyor ?

teşekkürler...

aracınızın sorununu nokta atışı söylüyorum Direksiyon pompası müşürü yada kablosu çıkmıştır.
tecrübeyle sabittir.

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
23 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Hiz sensoru bayağı etkili bu konuya.

20 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Bende de aynı sorun vardı. Araba durmaya yakın zor topluyordu rölantiyi, eğer motor soğuksa stop ediyordu. ben öncelikle ateşleme sistemi elemanlarına baktırmıştım. Sonra forumda söylenen boğaz kelebeğini temizleyip, yağlayıp, T hortumu da değiştirince sorun çözülmüştü. Sonrasında biraz daha kullanıp aracı satmıştım.

17 saat önce, Seyit Gazi yazdı:

aracınızın sorununu nokta atışı söylüyorum Direksiyon pompası müşürü yada kablosu çıkmıştır.
tecrübeyle sabittir.

1-) Seyit bey bendeki durumda direksiyonu sağa sola çevirmiyorumki. Düz yolda mesela ışıklarda felan dururken debriyaj sonra fren yapıyorum devir düşüyor motor yığılıyor rolanti ilk çizgiye kadar düşüyor sonra 5km hız gibi yavaslayınca 1000 devire kadar yine gaz veriyor geri düşüyor araba titriyor geri topluyor. Direksiyon pompasının buna nasıl bir etkisi var?

2-) Durduğumda da yukarıdaki paylaştığım videodaki gibi gaz ver çek yapınca 4-5 basmamda bir bayılıp topluyor.

-Hız sensörü ateşleme vs. etkisi varmış sanırım. ama bununda kontrolünü nasıl sağlayacağız mecbur değişmesimi gerekecek yoksa bilinen bir sağlamlık kontrolü var mı?

-Birde rolanti valfine yoğunlaştım.(forumda okuduğum kadarıyla rolanti valfini değiştirdim yine aynı diyenler çok?)

Buraya kadar yanlış yada eksik olan birşey var mı?

cumartesi günü ustamın yanına gideceğim.

tarihinde Bekir Çatlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
6 saat önce, Bekir Çatlı yazdı:

1-) Seyit bey bendeki durumda direksiyonu sağa sola çevirmiyorumki. Düz yolda mesela ışıklarda felan dururken debriyaj sonra fren yapıyorum devir düşüyor motor yığılıyor rolanti ilk çizgiye kadar düşüyor sonra 5km hız gibi yavaslayınca 1000 devire kadar yine gaz veriyor geri düşüyor araba titriyor geri topluyor. Direksiyon pompasının buna nasıl bir etkisi var?

2-) Durduğumda da yukarıdaki paylaştığım videodaki gibi gaz ver çek yapınca 4-5 basmamda bir bayılıp topluyor.

-Hız sensörü ateşleme vs. etkisi varmış sanırım. ama bununda kontrolünü nasıl sağlayacağız mecbur değişmesimi gerekecek yoksa bilinen bir sağlamlık kontrolü var mı?

-Birde rolanti valfine yoğunlaştım.(forumda okuduğum kadarıyla rolanti valfini değiştirdim yine aynı diyenler çok?)

Buraya kadar yanlış yada eksik olan birşey var mı?

cumartesi günü ustamın yanına gideceğim.

bakın tecrübeyle sabit diyorum bende de aynı sorun vardı atıyorum 90 la giderken vitesi boşa atıyorum devir 2500 lera kadar kendi kendine çıkıp bağırıyordu 
ışıklarda duruyorum devir yükseliyor bir müddet sonra geri düşüyordu.
Çözüm Direksiyon pompası müşürü kablosu yada konnektörü.

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
30 dakika önce, Seyit Gazi yazdı:

bakın tecrübeyle sabit diyorum bende de aynı sorun vardı atıyorum 90 la giderken vitesi boşa atıyorum devir 2500 lera kadar kendi kendine çıkıp bağırıyordu 

seyid bey öncelikle yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Bendeki sorunda devir 2500 lere kadar hiç yükselmiyorki tam tersine 50 ile gidiyorum misal debriyaj fren yaptığımda devir düştüğünce stop edecek gibi yapıp geri toplama olayı var. yani 1000 devrin altındaki ilk çizgiye düşüp stop edecek gibi olup geri topluyor. 1000 altındaki ilk çizgiye yani 700 lere gelip sabit kalıyor. Bu şekilde ise olay bana çok yardımcı olacaktır.

bu arada bakım listeme aldım tabi direksiyon basınç müşürünü ayrı konu :) 

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
On 06.05.2018 at 23:42, Sani Gerşon yazdı:

Hız sensörü, rölanti valfi kontrolü yapıldı mı? Karter havalandırma hortumuna bakıldı mı?

On 18.04.2018 at 13:47, Mehmet Ozyurek yazdı:

Vss olabilir.. rölanti sorunlarında ilk şüpheli her zaman için o dur... 

Ancak daha bir çok sorun buna sebep olabilir.. 

Sani bey bu hız sensörünün kontrolü ile ilgili birşey var mı? Yoksa değişim yapıp deneme yanılmaylamı öğreneceğiz. Sizin tespitiniz aklıma yatıyor çünkü 5 km hız gibi yavaş bir şekilde hareket ediyorum düzgün çalışan devir yükseliyor ateşlemeyi kesmişcesine bazen düşüyor stop etmeden geri topluyor. Sanki aracı bir şeyler stop etmesi için sıkıştırıyor gibi hal alıyor rolanti valfi stop ettirmemek için zorluyor gibi oluyor araç titriyor. tam durunca topluyor. ekranda hız göstergesi lcd ekranda sıfırlama  gibi bir durum yok. hızlı giderken vitesi boşa alınca rolanti valfi güzel yakalıyor. bayılıp toplama yok. birde hız sensörü duruncada basıp çektiğimde bazen bayılıp toplamasına etki edermi?

mehmet abi seninde fikrini almak isterim. Cumartesi ustaya gideceğim yine. Teşekkürler şimdiden.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

OBD ile bi bakılabilir dijital hıza. Ama kesin çözüm değildir. Bir çalışıp bir çalışmama da yapabilir sonuçta.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. hız sensör kablosu takılı mı bakın

2. rölanti valfiniz orjinal parça mı ?

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
13 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

1. hız sensör kablosu takılı mı bakın

2. rölanti valfiniz orjinal parça mı ?

Çağlar bey bu akşam eve gittiğimde bakayım ama sanki araçta takılı olmayan hiçbir soket yok yinede kontrol edeyim. Rolanti valfi şu an üzerinde duran orijinal valf 3 ay önce bir arkadaştan çıkma valf aldım denemelik aynı sorun devam etmişti. o yüzden elemiştim valfi fakat usta valfi değiştir düzelir dedi. Hatta akşam yolda giderken ki video sunu da çekip yükleyeyim daha net olsun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

önceilkle sıfır orjinal valf deneyin.

hız sensör bilgisi beyne uaşıyor mu cihazla bakılabilir

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Anladım çağlar bey rolanti valfini gözden çıkartacağız yani :) bugün halledeceğim inşallah sonucu buraya yazarım.

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
On 11.05.2018 at 21:47, Çağlar Bayur yazdı:

On 06.05.2018 at 23:42, Sani Gerşon yazdı:

Hız sensörü, rölanti valfi kontrolü yapıldı mı? Karter havalandırma hortumuna bakıldı mı?

On 07.05.2018 at 09:03, Erhan Doruk yazdı:

Focus I in rolanti sorunu hakkında eski ve onlarca sayfadan oluşan bir konu vardı , benim foruma kayıt olmama neden olan sorun da buydu zaten. Sonrasında rölanti valfini güzelce temizleyip , karter havalandırma hortumunu değiştirince düzelmişti. Ara ara rölanti valfini dişfırçası ile temizliyordum. Bence siz Focus tan anlayan bir usta bulun, boşuna para harcamayın. 

On 07.05.2018 at 14:53, Seyit Gazi yazdı:

tecrübeyle sabittir.

Hayırlı günler gün boyu yaptıklarım,

1. Ustaya gittim bunlar böle normal böyle bin. Eyvallah dedim

2. Ustaya gittim orjinal rolanti valfi alacaksın dedi ama garanti veremem belli olmuyor bunlar biraz sıkıntılı dedi 

3. Usta baktı bir tur döndük arabanda arıza arama bu olayı 3 focusta da çözdüm şarj dinamosunu orjinaliyle değişeceksin böyle bin dedi şarj ölçtü 15.1 volt. Özellikle rolanti valfiyle alakası yok dedi.

4. Usta asıl ustam bu motor güzel çalışıyor fakat böyle olmaz rolanti bayılıp toplaması garip. Aynı araçtan arkadaşında varmış onu çağıracak benimkiyle kıyas sök tak deneyecek. Kendi ustamda 3. ustaya binaen elektrik ölçtüm 14.5 volt farlar kalorifer felan açık hiç değişmiyor. Diğerinde 15 te burada neden 14.5 çıktı anlamadım.

Şu an ki durum videoları

Çıldıracağım bu nasıl bir sorun. Dikkat edin her gaza basmamda debriyaj fren yapıyorum orada yani hareket halindeyim hep. Az yaptığında bile 1 in altındaki çizginin altına hafif düşüp toplama var. Motor kasılıyor titreyip topluyor

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
On 13.05.2018 at 21:56, Mehmet Ozyurek yazdı:

4. Ustaya teslim edin aracı.

Voltaj da 4. Ustanın tespiti doğru bence.

On 11.05.2018 at 21:47, Çağlar Bayur yazdı:

On 09.05.2018 at 15:57, Sani Gerşon yazdı:

OBD ile bi bakılabilir dijital hıza. Ama kesin çözüm değildir. Bir çalışıp bir çalışmama da yapabilir sonuçta.

On 08.05.2018 at 15:40, Seyit Gazi yazdı:

On 07.05.2018 at 11:46, Erhan Doruk yazdı:

1-)Arkadaşlar dün yine duramadım. Yaşar ustaya gittim kayseride sorunu anlattım baktı hiç uğraşma dedi yapacağın iş arabaya benzini alıyorsun  akşam akü kutup başını söküyorsun sabah takıp benzinle bir müddet kullanıyorsun. sonra direk lpg ayarına gidip ayar yaptırıyosun dedi bilmiyorum etkisi nedir.

2-)Rolanti valfi bulana kadar bu çözümüde deneyeceğim. Bu arada deneme imkanı olan bir arkadaş veya üyemiz varsa benim rolanti valfini versem denese en azından elimdeki valf sorunlumu sorunsuzmu onu görsem? yada denemek için aynı araçtan varsa buluşsak denesem? Kayseri merkezde ikamet ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

ford focus 1 lerdeki rolantideki dalgalanmayı etkileyen faktörler ve çözümü çok uğraştım ve buldum

1. rolanti valfi orjinal olacak ve ayar vidası ile oynanmamış olsun 

2. maf veya map sensörünün sağlıklı çalışıyor olması gerekli

3. boğaz kelebeği temiz olsun

4.bu madde çok onemli motor kompresyon iyi olması gerek motor kompresyon testi yaptırın 4 silindir için kompresyon 12 bar üstünde olacak. silindirlerden biri düsük çıkarsa silindir kapak revize edilecek 1500 tl civarında çıkar 

5.havalandırma karter hortumuna bakılacak yırtık varsa orjinal ile değiştirin yan sanayiler çok kolay yumuşuyor.

6. bu madde çok önemli eğer farları kaloriferi açtığınızda rolantide dalgalanma yapıyorsa bunun çözümü çok basit rolantiyi bozan ford un geliştirdiği akıllı şarj sisteminden kaynaklanıyor buda 15.1 volt ve üzeri şarj üretmeye çalışıyor şarj sistemini sürekli yükte tutuyor bu motoru yuruyor ralantide dalgalanmaya başlıyor. çözümü ise motor kaputun altındaki sigorta kutusundaki akü test sigortasını  (10 amper) lik sigorta sökerek akü ışığı yakacaktır. korkmayın 3 aydır böyle biniyorum sıkıntı olmadı 15.1 volt üreten zorlanan şarj dinamosu standart şarj dinamosu gibi 14 volt üretecektir dalgalanmaya sebebiyet veren ford akıllı şarj sistemidir. şuan dalgalanmadan kurtuldum 3 aydır böyle biniyorum bir kere bile dalgalanma yapmadı farlarda pır pır etmedi.

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
17 saat önce, Mustafa Kenar yazdı:

ford focus 1 lerdeki rolantideki dalgalanmayı etkileyen faktörler ve çözümü çok uğraştım ve buldum

1. rolanti valfi orjinal olacak ve ayar vidası ile oynanmamış olsun 

2. maf veya map sensörünün sağlıklı çalışıyor olması gerekli

3. boğaz kelebeği temiz olsun

4.bu madde çok onemli motor kompresyon iyi olması gerek motor kompresyon testi yaptırın 4 silindir için kompresyon 12 bar üstünde olacak. silindirlerden biri düsük çıkarsa silindir kapak revize edilecek 1500 tl civarında çıkar 

5.havalandırma karter hortumuna bakılacak yırtık varsa orjinal ile değiştirin yan sanayiler çok kolay yumuşuyor.

6. bu madde çok önemli eğer farları kaloriferi açtığınızda rolantide dalgalanma yapıyorsa bunun çözümü çok basit rolantiyi bozan ford un geliştirdiği akıllı şarj sisteminden kaynaklanıyor buda 15.1 volt ve üzeri şarj üretmeye çalışıyor şarj sistemini sürekli yükte tutuyor bu motoru yuruyor ralantide dalgalanmaya başlıyor. çözümü ise motor kaputun altındaki sigorta kutusundaki akü test sigortasını  (10 amper) lik sigorta sökerek akü ışığı yakacaktır. korkmayın 3 aydır böyle biniyorum sıkıntı olmadı 15.1 volt üreten zorlanan şarj dinamosu standart şarj dinamosu gibi 14 volt üretecektir dalgalanmaya sebebiyet veren ford akıllı şarj sistemidir. şuan dalgalanmadan kurtuldum 3 aydır böyle biniyorum bir kere bile dalgalanma yapmadı farlarda pır pır etmedi.

mustafa bey teşekkür ederim öncelikle.

1-) orijinal valf denedim daha önce yine yapmıştı.

2-) bende maf yok zaten map var onunda çalışmasa belirtileri farklı olur diyorlar.

3-) boğaz kelebeği cam gibi oldu her gittiğim temizledi.(3 kere temizlendi)

4-) kompresyon ölçümü haftaya pazartesi yapılacak ama motorcular defalarca dinledi subabların çok iyi dedi. tabi dinleme yerine test şart. sayısal veri her zaman sağlıklı.

5-) havalandırma karter hortumu ve subabı değişti.

6-) İşte buraya yoğunlaştım kadir çetinkaya bey iki adet drençten bahsetmiş beyinde. sizinde yorumlarınız var hatta o konuda. Şimdi onlara bakacağım. dediğiniz sigorta ve oraya gelen voltaj sinyal nedir ona bakıp bir çözüme gideceğim. İnşallah çözeriz :)

Beni huylandıran olay geçen hafta biyere gittim motorcu, bu elektrik arızası dedi ve ölçüm yaptı 15.1 volt gördüm aynı aracı oradan alıp tanıdığım elektrikçim var sohbet etmek için uğrarım hep aile dostu. onun orada durumdan bahsettim 15 normalmi diye. getir bakalım hemen normal değil o dedi ölçtü 14.5 çıktı. o an kafam sulandı. Şu an elektriksel yoğunlaştım bakalım.

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)

Bugün sağlam bir ölçü aleti ile voltaj ölçümü yaptım stop halde 13V ,çalışırken 14.5 V değerler normal galiba. Mustafa bey dediğiniz sigorta yerinde bende 1 amperlik sigorta var. Yinede söktüm aynı devam değişen birşey olmadı. Şimdi direk beyne yoğunlaştım. Bahsedilen drençlere bakacağım

Beyne ulaştım bugün fakat nasıl söküleceği ile ilgili bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
On 15.05.2018 at 10:26, Bekir Çatlı yazdı:

1-)Arkadaşlar dün yine duramadım. Yaşar ustaya gittim kayseride sorunu anlattım baktı hiç uğraşma dedi yapacağın iş arabaya benzini alıyorsun  akşam akü kutup başını söküyorsun sabah takıp benzinle bir müddet kullanıyorsun. sonra direk lpg ayarına gidip ayar yaptırıyosun dedi bilmiyorum etkisi nedir.

2-)Rolanti valfi bulana kadar bu çözümüde deneyeceğim. Bu arada deneme imkanı olan bir arkadaş veya üyemiz varsa benim rolanti valfini versem denese en azından elimdeki valf sorunlumu sorunsuzmu onu görsem? yada denemek için aynı araçtan varsa buluşsak denesem? Kayseri merkezde ikamet ediyorum.

Kardeşim ne yaptın sorununu çözebildin mi?

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
4 saat önce, Seyit Gazi yazdı:

Kardeşim ne yaptın sorununu çözebildin mi?

Yok hocam ya kafayı iyi taktım devam. Benim sorun bir ayağı elektriksel. Ama şarj dinamosu sağlam onda sonuca vardık. Şu anda beyne odaklıyım. 

Birde söylemiş olduğun direksiyon basınç müşürü nerede ben göremedim?

Tüm süreci yazıyorum buraya zaten. Çözdüğüm an bilgilendiririm.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kenar

beyne ellemeyin beyindeki 2 dirençle beyinciyle uğrastık hatta sıfır beyni benim arabada denedi ama sonuç nafile yine voltaj artıyor sizin yapacağınız söylediğim o sigortayı sökün ama araba kapalı iken sököceksiniz sonra çalıştırın akü kontrol cihaz ile kontrol yaptığınızda 14 volt veya 13,90 volt arası voltaj sabit üretmeye başlıyor araba rolanti problemi bitiyor

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

OBD cihazı satın alıp aracın arıza kodlarını okutun. LTFT değerlerini yazın. Yorumlayalım.

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Guclu ve kaliteli bir ampermetre vasitasiyla  akuden cekilen amper miktarini sirasiyla  kontak kapali, kontak acik, mars aninda ve calisirken bir gozlemlenmesi lazim. Ampermetre akunun arti kutupu sokulecek  probun bir ucu arti kabloda diger ucu akunun arti ucuna baglanacak yani ampermetreden seri devre olarak tamamlanacak bilmeyenler icin. Eger cekilen akim yuksek ise  kacagin nerde oldugu bulunmasi lazim saglam bir elektrikcide.  Normal calisan bir focus ile normal degerlerin once okunup ona gore mukayese edilmesi gerekir.  Cozum deil bu fakat yinede arabanin kapali devre elektik elektronik sisteminde kacak olup olmadigini anlamak icin yapilmasi gerekir.  Sayet cekilen akim yuksek ise  beyin devamli tam sarj isteyecektir dinamodan

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı

son bi video çektim sağlam voltmetre ile; Benim kanım şarj dinamosunda sorun yok gibi. Yarın rolanti valfini değiştirmeye karar verdim. Hafta sonuda beyni söküp drençlere bakacağım.

1) Araç kontak kapalı hali:

Z32Gko.jpg

2) Araç marş yapma anı:

3) Araç Marş aldıktan sonra rolanti gaz ver çek ve araçta yükleri çalıştırdığım anlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Focus1 benzinli için 14,30 volt yüksek.

Yanlış hatırlamıyorsam 13,80 falan olmalıydı.  

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
14 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Focus1 benzinli için 14,30 volt yüksek.

Yanlış hatırlamıyorsam 13,80 falan olmalıydı.  

Mehmet hocam  gauge menuden aku voltaji okunabiliyor.  Bende senin dedigine bakarak 13.9 oldugunu gordum ve bu sozunu tastikliyorum:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...