İçeriğe Yönlendir

Focus I - Halledilemeyen Rölanti Sorunu

Anıl Atakan Atmaca

Recommended Posts

Bekir Çatlı
(düzenlendi)
On 29.05.2018 at 10:35, Mehmet Ozyurek yazdı:

Focus1 benzinli için 14,30 volt yüksek.

Yanlış hatırlamıyorsam 13,80 falan olmalıydı.  

On 29.05.2018 at 10:51, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Mehmet hocam  gauge menuden aku voltaji okunabiliyor.  Bende senin dedigine bakarak 13.9 oldugunu gordum ve bu sozunu tastikliyorum:)

halil ibrahim bey Gauge menuden voltaja bakmak hiç aklıma gelmemişti. Bugün akşam birde gauge menüden bakıp değerleri okuyayım bakalım. Voltmetre ile karşılaştırma yaparım hemde faydalı olur.

Bugün artık gözümü kapayıp yeni bir rolanti valfi aldım, önce akü kutup başını sökeceğim 2-3 saat bekleteceğim. Bu arada yeni aldığım valfi takacağım. Aracı benzinle çalıştırıp bir kaç gün benzinle kullanacağım. eğer sorun düzelmiş olursa o şekilde kullanıp lpg ayarına gideceğim. rolantide bayılıp toplama düzelirde gaza bas çek yaptığımda farlarda pır pır düzelmez ise haftayada beyni sökeceğim.

tarihinde Bekir Çatlı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Beyin işi benim hiç aklıma yatmıyor.. 

Mehmet abi valla bende hiç dokunulmamış aksanı hiç sökmek istemiyorum beyin kısmı hiç dokunulmamış. ama bi bakalım şu an rolanti valfi taktım kutup başını çıkarttım. 6 saat oldu artık sabaha kadar böyle dursun diyorum. Sabah aküyü bağlayıp kontağı çevireceğim. İnşallah düzelirde beyinle ne uğraşmam.

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
11 saat önce, Bekir Çatlı yazdı:

Mehmet abi valla bende hiç dokunulmamış aksanı hiç sökmek istemiyorum beyin kısmı hiç dokunulmamış. ama bi bakalım şu an rolanti valfi taktım kutup başını çıkarttım. 6 saat oldu artık sabaha kadar böyle dursun diyorum. Sabah aküyü bağlayıp kontağı çevireceğim. İnşallah düzelirde beyinle ne uğraşmam.

Rolanti valfi genelde guzel ve yagli bir temizlik ile kendini toparlayabiliyor. Rolanti valfini temizleme imkanin varsa contasinida bi kontrol et.  Intake sorunu olduguni dusunuyorsan  rolanti valfi ile beraber  maf map ve hava filtre kisminida bir kontrol etmende fayda var. Egerki acik yada kopuk kesik bir boru yada sizdiran bir devre varsa  motora asiri hava gireceginden fakir bir karisim ile calisir motor.  Bunu ust devirlerde hissetmezsin ama alt devirlerde motoru stop ettirmeye kadar goturur. Sebebi  maf veya maptan gecen havanin basinci dogru okunur  beyne yapilmasi gereken yakit/hava karisim bilgisi dogru gonderilir ama  sensorlerden gectikten sonra ufak bir kacak nedeni ile havanin kalitesi basinci sensorden okunan deger ile es degerde olmadigindan boyle bir durum olabilir. Rolanti valfi cok muhtemel gozuksede  guzel bir temizlik ile farkettirir dusuncesindeyim.   Ust devirlerde arabanin devir almasi yada cekisinde herhangi bir garip durum varmi ?

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)

1) Az önce araca gittim akü kutbunu taktım. Marş yaptım direk benzinle lpg ye geçmedim. herşey gayet güzel. biraz bu şekilde çalıştırdım. sonra test sürüşüne çıkıp motoru ısıttım. bayılıp toplama gibi bir belirti olmadı. gayet güzel. tabi bunu lpg ye almadan benzinle şehir içerisinde iyice ısındıktan sonra izleyeceğim erken karar vermek istemiyorum ama normalde bu yaptığım testte yapması gerekiyordu.

3) gauge menuye girdim akü voltajına bakmak için,

-araç çalışmıyor : 11.6V

-marş yaptıktan sonra : 13.5-13.6-13.8 (genelde 13.5 de duruyor)

ölçtüğüm voltmetre değerleri ile alakası yok. onu anlamadım.

4) normalde gauge dtc none olan veri dtc-D262 hata koduna dönmüş. arıza lambası yanmıyor bu arada.

Bir saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Rolanti valfi genelde guzel ve yagli bir temizlik ile kendini toparlayabiliyor. Rolanti valfini temizleme imkanin varsa contasinida bi kontrol et.  Intake sorunu olduguni dusunuyorsan  rolanti valfi ile beraber  maf map ve hava filtre kisminida bir kontrol etmende fayda var. Egerki acik yada kopuk kesik bir boru yada sizdiran bir devre varsa  motora asiri hava gireceginden fakir bir karisim ile calisir motor.  Bunu ust devirlerde hissetmezsin ama alt devirlerde motoru stop ettirmeye kadar goturur. Sebebi  maf veya maptan gecen havanin basinci dogru okunur  beyne yapilmasi gereken yakit/hava karisim bilgisi dogru gonderilir ama  sensorlerden gectikten sonra ufak bir kacak nedeni ile havanin kalitesi basinci sensorden okunan deger ile es degerde olmadigindan boyle bir durum olabilir. Rolanti valfi cok muhtemel gozuksede  guzel bir temizlik ile farkettirir dusuncesindeyim.   Ust devirlerde arabanin devir almasi yada cekisinde herhangi bir garip durum varmi ?

halil ibrahim bey, rolanti valfini 3-4 kez temizledim. sonuç başlarda iyi gibi yada benim psikolojik olarak hissiyatım, sonradan yine aynı.  aracımca maf yok map var. onunda yeri biraz sıkıntılı bir yer temizletmek aklımın bir köşesinde. ayrıca ileriki zamanlarda sani beyin bahsettiği vss sensörünüde değiştirmeyi düşünüyorum. sorun devam ederse bunları izleyeceğim.aracımda çekiş sorunu ivmelenme gibi hiç bir problem yok. kullanırken ilk defa bir araçtan keyf alıyorum.

17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Beyin işi benim hiç aklıma yatmıyor.. 

mehmet abi beyni geri planlara erteledim. sorun devam ederse map temizliği km vss sensörü var aklımda. beyni bu rolanti düşüp yükselmesi çözüldükten sonra belki gaza basıp çekince pır pır için müsait bir zaman elime alırım. ailece kökenimiz elektronikten geliyor tüm devre elemanlarını elden geçirebilirim.

yukarıdaki 4 madde için yorumlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.

Sonuçları tekrar paylaşacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

D262 kodu aku sokulup takilinca geliyor bendede  vardi. Elm327 gormedi  anca delphinin cihazi ile sifirlayabildim. Map sensoru cok ters yerde gercekten biraz iscilik istiyor.  Gauge menudeki voltaj degeri beyinin okudugu mutlak degerdir. Bazi multimetreler rms olarak gercek degeri okuyamiyorlar yuksek akim geciren hatlardan ozellikle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
(düzenlendi)
21 saat önce, Enver Çatak yazdı:

Voltmetre kalibresiz olduğu içindir. Gauge menü doğru bence.

Voltmetre dogru olcum yapar ama focusun akilli sarj sistemi  soguk ve ilk startta maksimum 18v a kadar cikan bir gerilim ile akuyu hizla geri toparlamaya calisir.  Gauge menuden okunan voltaj  obd ye gelen voltajdir.  Akuden devrelere giren voltaj bu akilli sarj sistemi yuzunden 14v u gecmez  modullere zarar vermesin diye. Bu sebebten dolayi fordlar ozellikle kalsiyum turu akuler oneriyor  normal eski tip akuler kendini gec toparladigindan ve sarjlama ozelligine gec tepki verdiginden dolayi. 

tarihinde Halil ibrahim Oruc tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)

merhabalar herkese tekrardan, yeni aldığım valfi taktıktan sonraki durumlar şöyle. Rolanti eskisi kadar bayılmıyor ama yinede bi bayılma belirtisi var. bana öyle geliyorki bu yine bayılıp toplama eğiliminde ama valf yeni olduğu için tutuyor. çünkü rolantim valfin zorlamasıyla bayılmıyor. birşey aşağıya doğru çekiyor rolantiyi araç sanki sıkışıyomuş gibi. mesela yolda gidiyorum 60 ile giderken vitesi boşa alıyorum 40->30->25 sıkıntı yok 20-15km/h felan hız düşünce durmaya yakın birşeyler rolantiyi düşürmek için zorluyor (bu sırada frene basmıyorum). frene basarsam daha çok sıkışıyor titriyor hafif bayılıyor. Sonuç değişen rolanti valfi yeni olduğu için tutuyor ama valf biraz yıpransın buda aynı bayılmayı yapacak çünkü araçta böyle bir bayılma eğilimi var.

Tespitlerim:

1- frene bastığımda veya yükteyken bu durum artıyor. Aklıma elektriksel bir hata geliyor. buda bana alternatör ve beyne yönlendiriyor. Çünkü durduğum yerde gaza basıp çekersem devir yükselip rolantiye geldiğinde farlarda pır pır devam ediyor. Sizce

gauge menuye girdim akü voltajı,

-araç çalışmıyor : 11.6V

-marş yaptıktan sonra : 13.5-13.6-13.8 (genelde 13.5 de duruyor) verileri nasıl? ve rica etsem kendi focuslarınızda gage menüdeki akü voltaj değerleri nedir?

2- hız sensörü. Bu duruma etkisi varmı? forumda okuduklarımda rolanti yükselmesi yapıyormuş ama bende tam tersine bayılıp toplama var?

3- karter havalandırma subabı değişmişti. Hortum iyi görünüyor yırtık patlak ezik yok ve çalışırken bu hatayı yapma esnasında büzüşme felan görülmüyor.

4- bende maf sensörü yok map var bu map sensörünün etkisi olabilirmi  temizlesem?

5- aracımın emme manifoltundan ince bir hortum alınmış lpg ye giden (tahminim lpg map sensorune gidiyor) bunla ilgili durum olabilirmi diyorum ama olsa lpgde düzgün çalışması gerekir diye düşünüyorum.

bu sorunu burada yarım bırakmak istemiyorum. birçok yerde forumda sayfalarca yazı okudum. devir dalgalanması yükselmesi bir şekilde çözüme gitmiş ama durmaya yakın rolanti düşmesi toplaması sonuçlanmamış. ya araç satılmış yada öyle binilmiş.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Benim de focus 2004 1.6 lpg li aracım var. Aynı sorun mevcut. Ani durma esnasında rolanti düşüyor ve araç stop ediyor. Benzinde çok az ama lpg de her ışıkta stop etme durumu oluyor. Boğaz kelebeği ve rolanti sensörü temizlendi. Usta beyinden dedi. Beyin ile ilgili ustaya gittim. O da aynı sorunu olan focus için orjinal rolanti sensörü taktık düzeldi dedi. Arıza beyin değil dedi. Motor ustasına bu konuyu söylediğimde rolanti sensörü değişince düzelme ihtimali %2 dedi. 340 TL orjinal rolanti sensörü . Motor ustası beyine format attırdı ama yine bir şey değişmedi. LPG de araç sapıtıyor. LPG sistemine baktırdım. Ayarı çok iyi dedi. Bir şey yapmaya gerek yok dedi. LPG ustası arıza elektrik sisteminde olabilir dedi. Şimdi rolanti sensörünü mü değiştirsem yoksa buji ve buji kablolarına mı baktırsam karar veremedim. Buji ve kablolarını değişik forumlarda okudum. ne önerirsiniz.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Bu sabah tamirciye gittim. Rölanti sensörü orijinali ile değişti. An itibariyle araba benzinde saat gibi. LPG de düzelme yüzde 95. Daha önce LPG de aracı boşa atınca stop ediyordu. Hele hele boşa atıp viraj dönmek istersen kesin stop ediyordu. Şimdi şeytan kulağına kurşun düzeldi. Umarım böyle devam eder. Aynı sorun tekrar etmez. 

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
19 saat önce, Muhammet Ergün yazdı:

Benim de focus 2004 1.6 lpg li aracım var. Aynı sorun mevcut. Ani durma esnasında rolanti düşüyor ve araç stop ediyor. Benzinde çok az ama lpg de her ışıkta stop etme durumu oluyor. Boğaz kelebeği ve rolanti sensörü temizlendi. Usta beyinden dedi. Beyin ile ilgili ustaya gittim. O da aynı sorunu olan focus için orjinal rolanti sensörü taktık düzeldi dedi. Arıza beyin değil dedi. Motor ustasına bu konuyu söylediğimde rolanti sensörü değişince düzelme ihtimali %2 dedi. 340 TL orjinal rolanti sensörü . Motor ustası beyine format attırdı ama yine bir şey değişmedi. LPG de araç sapıtıyor. LPG sistemine baktırdım. Ayarı çok iyi dedi. Bir şey yapmaya gerek yok dedi. LPG ustası arıza elektrik sisteminde olabilir dedi. Şimdi rolanti sensörünü mü değiştirsem yoksa buji ve buji kablolarına mı baktırsam karar veremedim. Buji ve kablolarını değişik forumlarda okudum. ne önerirsiniz.

18 saat önce, Fatih Emre yazdı:

Rolanti sensorunu değiştir.

hocam bence rolansi valfi ile hiç uğraşmayın derim aynı sorunsa.

Yaptıklarım,

Farklı orjinal şarj dinamoları denendi,

araçta şase yerleri zımparalandı temizlendi,

3 kez gaz kelebeği temizliği,

3 kez rolanti valfi temizliği,

akü değişti,

sente kontrol edildi,

bobin buji ve kabloları yenilendi (bobin orjinal)

kartel havalandırma hortumu kontrol edildi ve subabı değişti,

yazılım atıldı son versiyon şu an,

akü kutup başları söküldü 1 gün bekledi benzinde biniliyor 1 haftadır. halen devam.

rolanti valfini ele diyorum çünkü ben orjinal araçtan çıkma valf ile denedim yine aynı ve hatta ona güvenemedim gittim yeni aldım daha geçenlerde şu an yeni valfle kullanıyorum aynı,

Şu an şüphe ettiğim 3 temel şey var,

Hız sensörü, map sensör ve beyin.

hız sensörünede neden gidiyorum: 30-40 km/h dan yavaşlayınca 20 km hız gibi motoru kasıyor rolantiyi düşürmeye çalışıyor. o esnada vites boşta, frene basmıyorum, direksiyonu çevirmiyorum, yani motora ekstra yük uygulamıyorum. Sani beyde hız sensörü kontrol deyince ihtimal kuvvetlendi. fakat genelde hız sensörü arızası olanlar devirde düşme değil yükselme gözlüyorlarmış.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün
1 saat önce, Bekir Çatlı yazdı:

hocam bence rolansi valfi ile hiç uğraşmayın derim aynı sorunsa.

Yaptıklarım,

Farklı orjinal şarj dinamoları denendi,

araçta şase yerleri zımparalandı temizlendi,

3 kez gaz kelebeği temizliği,

3 kez rolanti valfi temizliği,

akü değişti,

sente kontrol edildi,

bobin buji ve kabloları yenilendi (bobin orjinal)

kartel havalandırma hortumu kontrol edildi ve subabı değişti,

yazılım atıldı son versiyon şu an,

akü kutup başları söküldü 1 gün bekledi benzinde biniliyor 1 haftadır. halen devam.

rolanti valfini ele diyorum çünkü ben orjinal araçtan çıkma valf ile denedim yine aynı ve hatta ona güvenemedim gittim yeni aldım daha geçenlerde şu an yeni valfle kullanıyorum aynı,

Şu an şüphe ettiğim 3 temel şey var,

Hız sensörü, map sensör ve beyin.

hız sensörünede neden gidiyorum: 30-40 km/h dan yavaşlayınca 20 km hız gibi motoru kasıyor rolantiyi düşürmeye çalışıyor. o esnada vites boşta, frene basmıyorum, direksiyonu çevirmiyorum, yani motora ekstra yük uygulamıyorum. Sani beyde hız sensörü kontrol deyince ihtimal kuvvetlendi. fakat genelde hız sensörü arızası olanlar devirde düşme değil yükselme gözlüyorlarmış.

Yeni rolanti sensörü ile daha önce sorun olan hamleleri yaparak aracı 10 km falan denedim. Sensörü takınca farkı direk gördüm zaten. Çok illet bir arıza. Geçen hafta şaştım yanıldım arkadaşın tanıdığı ford çıkma parça satan yerden rolanti sensörü taktık. Araç sapıttı. Usta bir ayarlar yaptı ama tam verim elde edememiştim. Eğer bir süre sonra bir bozulma olmaz ise benim arıza yeni orjinali rolanti sensörü değişince düzeldi gibi. 300 tl + ustaya 10 TL siftah. 1 aydır uğraşıyordum. Bir ara beyin ustasına gittim.  O daha önce aynı sorunla karşılaştık dedi. Rolanti sensörü değişecek orjinali ile demişti. Benim motor ustası yeni rolanti sensörü ile düzelme ihtimali %2 demişti. O yüzden para boşa gitmesin diye değiştirmemiş, çıkma parçaya yönelmiştim. Sanırsam çıkma parça hepten bozuktu. Hemen çıkma söküldü önceki parça takıldı. Motor ustam bir ayarlar yaptı. LPG hiç düzelmedi ama benzin eh işte şeklindeydi. Allah'a şükür bu gün halloldu. Yardımcı olması dileğiyle.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hiç krank pozisyon sensörüne baktırdınız mı ?  2000 modellere kronik problemlerden biridir. Son noktasında özellikle sola dönüşlerde stop etmesi bu arızanın belirtilerindendir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı

bende şu anda zaten bayılma yok ama bayıltmaya meyil var. motoru sıkıştırma devam ediyor. ama bayılma yapmıyor çünkü yeni valf düşmesini engelliyor. Eski valfim tutamıyordu rolantiyi. Ama bendeki olay gibi durumda ben bu sorunu çözülmüş kabul etmiyorum. tabi sizde durum farklı olabilir. çözüldüyse adınıza çok sevindim. inşallah yaşamassınız darısı başıma.

25 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Hiç krank pozisyon sensörüne baktırdınız mı ?  2000 modellere kronik problemlerden biridir. Son noktasında özellikle sola dönüşlerde stop etmesi bu arızanın belirtilerindendir. 

tahir bey bende dönüşlerde felan herhangi bir sıkıntı olmuyorki.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Birçok şey yapılıp tam bir sonuç alınmayınca acaba pozisyon sensörünün arıza yapmak üzere olabileceği aklıma geldi o yüzden onu da kontrol ettirebilirsiniz diye yazdım. 

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Bekir bey vakum kaçağı olabilir. Aracin benzinde LTFT degerini yazabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
Bir saat önce, Fatih Emre yazdı:

Bekir bey vakum kaçağı olabilir. Aracin benzinde LTFT degerini yazabilir misiniz?

fatih bey bu LTFT değerlerini nasıl okuyoruz?

tahir bey valla artık herşeyden şüphe eder oldum haklısınız bende çok düşündüm krank pozisyon sensörünü. mesela map sensör diyorum ama ondan da olmayacağı kanaatindeyim. ama artık belki diye temizleyeceğim. hız sensörü mesela bence onlada bi alakası yok ama yaşadığım olay tuhaf neden 20 km hıza düşünce sıkıştırıyor.

ayrıyeten diyorumki hızlı gidince rolanti zaten yüksekte o yüzden hissettirmiyor. 20 km ye düşünce rolanti düştüğü anda elektriksel olarakmı olay beliriyor aceba? hep sorular :)

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı

merhaba arkadaşlar, dün beyni çıkardım drençleri kontrol ettim drençlerde herhangi bir sorun yok. 2 adet 1.6k drenç seri bağlı değerler güzel. Beyin için soru işareti kalmadı aklımda. hız sensörünün soketini çıkardım temizledim hala aynı. 3 seçenek kaldı.

1- alternatör denendi ama yinede tekrardan konrol edeceğim çıkma orjinal alternatorler deneyeceğim.

2- map sensör temizliği yapacağım

3- direksiyon basınç müşürü düşük ihtimal diyorum.

araç 2 haftadır benzinde kullanılıyor. benzinde kullan düzelir tezide çürüdü.

sorularım şunlar,

1- hız sensörünün soketini çıkartsam ondan olup olmadığını anlamak için km saatinin çalışmamasından başka neye etki eder bi süre öyle kullansam?

2- direksiyon pompası basınç müşürünün fişini çeksem ne ile karşılaşırım?

Yorum bağlantısı
Fatih Emre
On ‎07‎.‎06‎.‎2018 at 13:03, Bekir Çatlı yazdı:

fatih bey bu LTFT değerlerini nasıl okuyoruz?

tahir bey valla artık herşeyden şüphe eder oldum haklısınız bende çok düşündüm krank pozisyon sensörünü. mesela map sensör diyorum ama ondan da olmayacağı kanaatindeyim. ama artık belki diye temizleyeceğim. hız sensörü mesela bence onlada bi alakası yok ama yaşadığım olay tuhaf neden 20 km hıza düşünce sıkıştırıyor.

ayrıyeten diyorumki hızlı gidince rolanti zaten yüksekte o yüzden hissettirmiyor. 20 km ye düşünce rolanti düştüğü anda elektriksel olarakmı olay beliriyor aceba? hep sorular :)

OBD soketi ile arıza kodlarını okumanız lazım. Yoksa çok tırmalarsınız Bekir Bey. Örnek olarak aşağıdaki cihazı satın alırsanız işinizi görecektir.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-teknik-elektronik-test-olcum-cihazi-launch-creader-7s-arac-ariza-tespit-cihazi-obd-529307006/detay/

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Bekir Çatlı

Merhaba Yan sanayi rolanti valfi takılıyken aracımda klimayı açınca dikkatimi çeken olay rolanti dalgalanması. Klimayı kapatıyorum dalgalanma bitiyor.  Daha önce böle birşey yoktu. Olayı anlayamadım. 3 gün önce eskisini taktım tekrar, dalgalanma yok oldu. Hiç bir dalgalanma yok. Benim bozuk dediğim valften daha kötü çıktı. Gittim yan sanayii verdim  farkını verip Orjinal rolani valfi aldım dün. Bakalım durum nasıl olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 saat önce, Bekir Çatlı yazdı:

Merhaba Yan sanayi rolanti valfi takılıyken aracımda klimayı açınca dikkatimi çeken olay rolanti dalgalanması. Klimayı kapatıyorum dalgalanma bitiyor.  Daha önce böle birşey yoktu. Olayı anlayamadım. 3 gün önce eskisini taktım tekrar, dalgalanma yok oldu. Hiç bir dalgalanma yok. Benim bozuk dediğim valften daha kötü çıktı. Gittim yan sanayii verdim  farkını verip Orjinal rolani valfi aldım dün. Bakalım durum nasıl olacak.

Nasıl oldu ?

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Nasıl oldu ?

Mehmet abi bu günler biraz yoğun gidiyor pek fırsat bulamadım valfi aldıktan sonra.ilk fırsatta takacağım. Sonucu direk bildiririm. 

Bu arada geçen hafta egzos muayenesine gittim gitmişken bi kaç ustaya sorayım dedim yine herkes gaz kelebeği temizlenecek orjinal valf takılacak düzelir dedi. Diyorum daha önce temizledim valfi yan sanayi ile değiştirdim. Başka bişiden olmaz bana geldiğinde bende bunları yapacağım, Orjinal valf olacak diyor. Sürekli takıldığım bi abim var. Oraya gittim gaz kelebeğini söktüm içten dıştan iyice temizledim. Bakalım valften sonra sonucu bende merak ediyorum. Ama yan sanayi valfe güvenmemek lazımmış. Bildiğin dalgalanma bariz belli klima açınca. Aracımda bu zamana kadar devir düşmesi var ama dalgalanma kesinlikle olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Bekir Çatlı

orjinal valf ile denedim sonuç değişen birşey olmadı.  100 - 150 km benzinde kullandım ama sonuç nafile benzinde çok az hissediliyor lpg de daha fazla ama benim eski valfe göre biraz daha gideri var gibi. Şimdilik bu kadarı ile devam. Gelişme olursa yazarım yine.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...