İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Su Sızıntısı Sorunları

İbrahim Köse

Recommended Posts

İbrahim Köse

Arkadaşlar 2003 Ford Mondeo Ghia'aracımı aldım alalı bir su sızdırma problemi yaşıyorum. Araç şiddetli yağmurlarda 4 kapıdan da alt bölümlerden içeriye su sızdırıyor ve halılar ıslanıyor. Önce yan sanayi dedikleri fitilden 4 adet aldım, taktırdım (200 TL) sızdırma kesilmedi, daha sonra orjinal çıkma taktırdım (200 TL) yine kesilmedi. Ankara Başer Otoya götürdüm "büyük ihtimalle fitillerdendir test edip bakarız" dediler, fitiller kaç tl dedim "sadece sağ ön fitil 300 TL" dediler. Ya fitillerden değilse dedim, "o zaman başka bir yerdendir" dediler :good1:. Kısaca başına böyle bir iş gelen varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Bir de Ankara'da bu işi çözebilecek tecrübeli ve dürüst bir kaportacı tavsiye edebilir misiniz? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Aynı dert bende de var.

yalnız benimki sağ ön kapıda ve çok az sızma şeklinde,inşallah çoğalmaz.

Ekonomik çözüm var mı?

Yorum bağlantısı
Arkadaşlar 2003 Ford Mondeo Ghia'aracımı aldım alalı bir su sızdırma problemi yaşıyorum. Araç şiddetli yağmurlarda 4 kapıdan da alt bölümlerden içeriye su sızdırıyor ve halılar ıslanıyor. Önce yan sanayi dedikleri fitilden 4 adet aldım, taktırdım (200 TL) sızdırma kesilmedi, daha sonra orjinal çıkma taktırdım (200 TL) yine kesilmedi. Ankara Başer Otoya götürdüm "büyük ihtimalle fitillerdendir test edip bakarız" dediler, fitiller kaç tl dedim "sadece sağ ön fitil 300 TL" dediler. Ya fitillerden değilse dedim, "o zaman başka bir yerdendir" dediler :). Kısaca başına böyle bir iş gelen varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Bir de Ankara'da bu işi çözebilecek tecrübeli ve dürüst bir kaportacı tavsiye edebilir misiniz? Teşekkürler.

Geçmiş olsun İbrahim Bey.

Aldığınız fitiller yan sanayi de olsa, bir nebze suyu tutması gerekirdi diye düşünüyorum. Sonuçta bu fitiller piyasada satılan ve kullanılan fitiller. Sizin tespit etmeniz gereken, yağan yağmur mu araca sızıyor, araç ıslak oldan geçerken kapı altlarından mı su alıyor? Kuru bir havada aracın kapılarına doğru üstten kova ile su döküp bence deneyin ve su izi (tabi olursa) takip edin. Yine aracınızın su tahliye deliklerini kontrol ettirin. Tıkanıklık vs. nedeni ile su birikip içeri de sızıyor olabilir. Öncam daha önce değişmiş mi? Bunu da kontrol etmek lazım. Bazı durumlarda iyi yapıştırılamayan camlar su sızdırabiliyor ve nerden geldiği tam çözülemiyor. Ancak bunlar hep lokal bölgelere uygulama yapılarak tespit edilebilir. Yani yağmurlu bir günden sonra tespit aracın heryeri ıslak olduğu için zor olur. Kuru bir havada, ayrı ayrı günlerde su girme riski olan bölgeleri bolca ıslatarak takip etmek en iyisi.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tam detayını bilmiyorum , gözümle hiç takip etmedimama çözümü kapının içinde, pandizodlar sökülerek içeride eskiyen süngermsi parçaların yenilenmesidir çözümü.

Yorum bağlantısı
Osman Bulut
(düzenlendi)

Merhaba

İbrahim Bey

benim aracımda mondeo 2006 olup 1.yıl önce özellikle kış aylarında sağ ön ve sağ arka iç zemin döşemesi ,yağmurlu havalarda ıslanıyordu. Bunun sebebinin fitil olduğunu düşünürken, sebebi kapı içerisindeki strafor alaşımlı izolasyon maddesi çıktı. Normal olarak kapı cam süpürme fitilllerinden giren su kapı altındaki tahliye deliklerinden dışarı akmalıdır. Eğer kapı döşemesi altında bulunan bu izolasyon parçası kapı saçı ile iyi yapışmamışsa ( bu yapışma zift-silikon karışımı bir maddedir sanırım.)cam süpürücülerinden giren su zemin döşemesine sızacaktır.

Kapı izolasyon paneli, aynı zamanda fitillerden cam yuvasına giren sudan iç kapı döşemesini korumaktadır. Ve eğer izalasyon panelden döşeme tarafına su geçecek olursa, su kapı döşemesinin altından içeri sızacaktır. Bu izolasyon panellerin bütünlüğünü ve kapı saçı ile iyi bir şekilde yapışması sağlanmalıdır. İzolayon panelinde delikler ve kesilmeler varsa silikon'a benzer yapıştırıcı ile kapatılmalıdır.

tarihinde Osman Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Köse
Geçmiş olsun İbrahim Bey.

Aldığınız fitiller yan sanayi de olsa, bir nebze suyu tutması gerekirdi diye düşünüyorum. Sonuçta bu fitiller piyasada satılan ve kullanılan fitiller. Sizin tespit etmeniz gereken, yağan yağmur mu araca sızıyor, araç ıslak oldan geçerken kapı altlarından mı su alıyor? Kuru bir havada aracın kapılarına doğru üstten kova ile su döküp bence deneyin ve su izi (tabi olursa) takip edin. Yine aracınızın su tahliye deliklerini kontrol ettirin. Tıkanıklık vs. nedeni ile su birikip içeri de sızıyor olabilir. Öncam daha önce değişmiş mi? Bunu da kontrol etmek lazım. Bazı durumlarda iyi yapıştırılamayan camlar su sızdırabiliyor ve nerden geldiği tam çözülemiyor. Ancak bunlar hep lokal bölgelere uygulama yapılarak tespit edilebilir. Yani yağmurlu bir günden sonra tespit aracın heryeri ıslak olduğu için zor olur. Kuru bir havada, ayrı ayrı günlerde su girme riski olan bölgeleri bolca ıslatarak takip etmek en iyisi.

Saygılarımla.

Evren Bey. Problemimle ilgilenmişsiniz çok teşekkür ederim.Dediklerinizin hepsini yaptırdım. Yağmursuz havada da su tutturarak denedim, kapı altlarındaki su tahliye deliklerinin tıkalı olmadığını da söylediler. Ben de katılıyorum ki şayet yan sanayi fitil işe yaramasa satılmaz demek ki işe yarıyor ki satılıyor. Ön camdan da eskiden su sızdırıyordu. Ön camın en altında bir plastik varmış, o biraz gevşeyince hava filtresinden sağ ön ayak koyma bölgesinden sızdırma yaptı. Bu hava filtresinin ıslanması ve içeriye hava girmemesi sebebiyle aynı zamanda arabanın aşırı buharlaşma yapmasına hatta dışarının görünmemesine sebep oluyordu. O plastik aksamı ön camın altına tam olarak yapıştırdık, sızdırma kesildi ancak özellikle ön kapılardan sızdırma devam ediyor.

Ancak Osman BULUT kardeşimizin dile getirdiği hususları da dikkate alıp bir daha kontrol ettireceğim. Kapı içlerini hiç kontrol ettirmedim çünkü. Yalnızca kapıların altındaki tahliye deliklerine baktılar, bir de kapı içlerindeki izolasyon malzemesine baktırayım. İlgilenen tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Problem çözüldüğünde buradan haber vereceğim.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
İbrahim Köse

Osman BULUT Bey Çok teşekkür ederim, su sızdırma sorununun kaynağı dediğiniz gibi izolasyon malzemesinin yapışkanının sıcakta erimesinden ve kapıdan ayrılmasından kaynaklanmış. Benzer bir maddeyle tekrar yapıştırdım. Mesele halloldu. Ford servisindekiler hiç böyle bir ihtimalden bahsetmemişlerdi. Çok makbule geçti. gerçekten teşekkürler.

Çağlar Bey size de çok teşekkür ederim. Problemin kaynağı söylediğiniz gibiymiş. Kapıları bizzat söküp teker teker kontrol ettim ve meseleyi kökünden hallettim. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Metin Bulak
(düzenlendi)

arkadaşlar arka koltuğun sol arka köşesi ıslak olarak buluyorum yağmurdan sonra bu  ıslaklık yukarıy a   kadar nemleniyor   alttan yukarıya kadar devam ederek sol arka direğin içideki döşemeye  kadar varıyor bütün uğraşima rağmen  suyun geldiği yeri bulamadım hatta camcıya giderek arkacamın fitillerini  kontrol ettirdim akan yer yok dediler yardım ve önerilerinizi bekliyorum

tarihinde Recep Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tampon havalandırma yuvaları ile stop lambalarına iyi bakının. Biri bagaja girecek ( @Mert Yeldan olmasa da olur), diğeri su tutup bakacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Stopların dibinden giriyordur benimki öyleydi fitillerden sızıyormuş.slikonlamıştım geçmişti.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Koltukmus yorumu sildim. Hali olsa cam sıyırıcısından dicektim

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ferhat Yavuz
(düzenlendi)

2005 mondeo ghia sağ iki kapıdan cam sıyırma fitillerinin oradan araç su alıyor.Bu fitilleri değiştirmeyi düşündüm fakat tanesine 300 lira fiyat verdiler nikelajlısıda yok.Acaba ne yapabilirim.Bu sıkıntıyla karşılaşan var mı?Teşekkür ederim şimdiden.

tarihinde Ferhat Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Slm bir arkadaşımın başına gelmişti sanırım 2005 model Mondeo idi.ben yaparken görmüştüm kapı iç döşemelerini söktü.doseme boyunda naylon kesti.kenar kısımlarını silikonlayıp naylonu yapıştırdı.3-4 saat sonra döşemeyi taktı.4 kapıya da aynı işlemi yaptı.sonrasinda bir daha su almadı.öyle bir çözüm buldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ana sorun: kapı camından içeri damlayan suyun hoparlör plastiği üstüne denk gelmesi, oradan kendine yol bulup içeri kadar sızması.

oraya damlamasını kesebilirseniz kaynaktan çözmüş oluyorsunuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

bu sorun herkesde var.  bende siyah silikon ile olayı çözmüştüm. arka kapı cam çıtalarının sagında ve solunda biraz boşluk var. bu boşluklara biraz silikonu sık. o camları 2 3 gün hiç kullanma. su ile temasınıda kes. sonra o silikon oraya iyice tutunuyor. camı acındada silikon orda kalıyor. o boşluklar kapandıgı içinde su girişi kesilmiş oluyo. benim silikon ilk yapmada tutmuştu. egerki yapıp cam inip kalkınca silikonda düşüyorsa silikon yapmadan önce o boşluga denk gelen cama biraz pril damlat. silikon camı tutmasın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bir saat önce, Alpay Köse yazdı:

Slm bir arkadaşımın başına gelmişti sanırım 2005 model Mondeo idi.ben yaparken görmüştüm kapı iç döşemelerini söktü.doseme boyunda naylon kesti.kenar kısımlarını silikonlayıp naylonu yapıştırdı.3-4 saat sonra döşemeyi taktı.4 kapıya da aynı işlemi yaptı.sonrasinda bir daha su almadı.öyle bir çözüm buldu.

Çözüm bu biraz. Ama kapı tahliyesine dikkat edin temiz olsun 

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Kapı tahliyeleri temiz bu hafta kapıları söktüm hoparlör üzerlerine plastik tente yaptım su ileri gitsin sızmasın oralardan diye ama yinede çok az su aldı.Slikonu deneyeceğim köşelere bol miktarda sıkıp oraları doldurayım yine alırsa kapıları tekrar söküp naylon yapıştırayım  sonra pandizotunu takayım.Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Ferhat Yavuz yazdı:

hoparlör üzerlerine plastik tente yaptım su ileri gitsin sızmasın oralardan diye ama yinede çok az su aldı.

hoparlör üstüne bu tip engel yapılsa da su oraya değince yolunu bulup yine kapı iç döşemesi tarafından giriş yapıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Çare naylon. Bu konuyu inceleyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
On 10.06.2019 at 08:16, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Çare naylon. Bu konuyu inceleyin.

Aynen konu bu benim resimler de var yaptığımız uygulama vs

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz
23 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Su sizdirma olayi biraz illet bir durum.tespiti olsun engellemesi olsun bayagi ugrastiriyor..

Aynen çok kötü araba kışı naylonlarla geçirdi.İçeri girmesin diye kapı içi ceplerden tahliye kanallarına kadar naylon yapıştırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...