İçeriğe Yönlendir

Samsung A Serisi Telefonlardaki Kamera Sorunu

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Note 4 yerine araştırmalarım sonucu Samsung A7 2017 almıştım. Telefonu memnun şekilde kullanıyorken ön kamerada çekim yaptığımda sadece en yakındaki noktaya odaklayıp arkaplanı flu gösterdiğini gördüm. Ayarları epey bir kurcalamama rağmen sorunu çözemeyince internette araştırma yaptım ve gördüm ki özellikle A5 ve A7 serilerinin ön kameralarında bu sorunla ilgil çok sayıda şikayet var.

Samsung müşteri hizmetleri ile de görüştüm, telefonun ayarlarının sıfırlanmasını ve tekrar denememi ilettiler. Denedim ama sonuç aynı. Donanımsal bir üretim hatası olduğunu düşünüyorum. Bu kadar para vermişken ve 13mp ön kamera olarak lanse edilen kameranın böyle selfie çekmesi oldukça can sıkıcı.

Telefon alacak olanlara A serisi almamalarını öneririm. 

Sorunun görüldüğü örnek ;

A1z2yr.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Farklı bir kamera yazılımı ile denediniz mi? Diyafram değeri ile alakalı gibi sorun

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

iPhone böyle foto çekiyor diye 6bin TL'ye satıyor telefonu :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Sanki seçmeli odak modunda çekilmiş gibi olmuş foto.Aslında bu tarz fotolar göze güzel görünür çoğu zaman.Ancak ön kamerada seçmeli odak modu çalışmıyoren azından benim note 5'te öyle, bu yüzden donanımsal bir sorun gibi geldi bana.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
34 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Sanki seçmeli odak modunda çekilmiş gibi olmuş foto.Aslında bu tarz fotolar göze güzel görünür çoğu zaman.Ancak ön kamerada seçmeli odak modu çalışmıyoren azından benim note 5'te öyle, bu yüzden donanımsal bir sorun gibi geldi bana.

Ön kamerada seçmeli odak seçeneği yok. Sadece ilk 50-100cm deki nesneleri odaklıyor. uzaktakileri odaklamıyor.

36 dakika önce, Yılmaz Ertek yazdı:

iPhone böyle foto çekiyor diye 6bin TL'ye satıyor telefonu :)

iphone 6 var, aynı şartlarda çok daha iyi selfie çekiyor. Hakkını yemeyelim. :)

Bir saat önce, Murat Sürücü yazdı:

Farklı bir kamera yazılımı ile denediniz mi? Diyafram değeri ile alakalı gibi sorun

Denedim ,  farklı yazılımlarda da ön kamera uzaktaki nesneleri odaklamıyor.

10 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

OpenCamera yazılımı ile dener misiniz?

Denedim , sonuç aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Bir saat önce, Murat Sürücü yazdı:

Darbe aldı mı acaba ürün?

Ürün henüz 2 haftalık. Herhangi bir darbe söz konusu değil. Konuyla ilgili samsung tan yazılı dönüş istedim. Yanıt aşağıda.

Kısaca bu modeller böyle oluyor demişler.

PlDE1O.png

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
(düzenlendi)

Ön kısımdaki sabit fokuslu (otofokus özelliği olmayan) lens, yakın plan çekimler için optimize edildiğinden, yazılım yolu ile bir düzeltme elde edilemezsiniz.

Kamera donanımının  sabit bir menzile fokuslama yapmak için set edilmiş olması, donanımsal bir hatadan çok, bir pazarlama tercihidir.

Alan derinliğine ihtiyaç duyulan çekimler için, arka kamerayı kullanmak bir çözüm olabilir.

not: @Erhan Doruk , mesajları eş zamanlı yazmışız. Netice, sağlam(alı) oldu :) 

tarihinde Kerem Kurluva tarafından düzenlendi
not ilavesi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
25 dakika önce, Kerem Kurluva yazdı:

Ön kısımdaki sabit fokuslu (otofokus özelliği olmayan) lens, yakın plan çekimler için optimize edildiğinden, yazılım yolu ile bir düzeltme elde edilemezsiniz.

Kamera donanımının  sabit bir menzile fokuslama yapmak için set edilmiş olması, donanımsal bir hatadan çok, bir pazarlama tercihidir.

Alan derinliğine ihtiyaç duyulan çekimler için, arka kamerayı kullanmak bir çözüm olabilir.

not: @Erhan Doruk , mesajları eş zamanlı yazmışız. Netice, sağlam(alı) oldu :) 

işin komik yanı şu ki, telefonun ilk gelen serisinde oto fokus özelliği varmış. Ancak son gelen güncelleme ile bu özellik pasif olmuş. Tamamen pazarlama taktiği gibi geldi bana. Sanırım bu A7 son samsung telefonum olacak gibi duruyor. kendimi dolandırılmış gibi hissediyorum. 800-1000 liralık telefonlarda bile ön kamerada oto fokus özelliği var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...