İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Amortisör Değişimi İçin Tavsiye

Ahmet İhsan Akşen

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Aracım 2009 model 160 binde dizel sedan Focus. Sağ ön amortisörün ayağı çukurda, arkalar da çok yumuşamış dedi rot balans yapan usta. 1 senedir aklımda değişim vardı zaten artık zamanı geldi. Aklımda 3 seçenek var;

1. Sadece standart amortisör alıp geçmek ( sachs yada monreo (o da iki çeşit ( standart ve reflex ) ne tavsiye edilirse) 

2. Spor amortisör.

3 cm yay ve spor amortisör

http://www.powershoponline.com/KONI-FORD-FOCUS2-STRT-AMORTISOR-SETI-4-ADET,PR-559.html

Ne tavsiye edersiniz, araç virajlarda çok yatıyor diye spor yay ve amortisör düşünüyorum, ama aracın alçalması sıkıntı olur mu bilemiyorum İstanbul da. her koşulda 3 cm mi alcaliyor? Yüklü iken fark daha mı az oluyor acaba?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sari ayarlı koni ler çok övülüyor evet ama turuncu sertlik ayarı olmayan kullanan görmedim.

Orijinal yaylar ile kullanılır mı? Ya yay koni yada hiç mi? Kısa gelme gibi bir durum olur mu yada zorlama, orijinal yay ile kullanınca?

Rot balans ci yaylar değişmez dedi ama onlarda (orijinal yada spor) değişmeli mi belli bir km sonrası?

Yorum bağlantısı
Alp Kaya

bende eski focus aracıma orjinal almıştım sonradan pişman oldum keşke monroe alsaydım diye.nedeni amortisörler çok sertti.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Belli bi süre sonra yayların değişmesine gerek yok bence. İlla ki orjinale göre bir kısalma oluyordur ama süspansiyon kadar etki edeceğini sanmıyorum.

Sarı ayarlı koni'lerle orjinal yaylar iş görebilir bence. Kullanan @Mehmet Ozyurek ve @Çağlar Bayur a sormak lazım.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

aracınız virajlarda yatmanın dışında çukur yada  lakalarda amortisörden ses geliyormu? benim aracımda 150binlere geldi her lakayı çukuru hisseder oldum ses cabası lok lok tak tuk siz vesile olursunuz belki bende değiştirmek istiyorum...

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Aynen hem konfor düştü iyice hemde ses var.

Sani bey kısa kalma derken beski yayaları kastetmedim, orijinal yaylara koni spor yaylar kısa gelirmi illa spor amortisör spor yaylami kullanmak gerek anlamında sormuştum.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Ben vogtland yaylar ile hem sachs hem monroe amortisorler ile kullandim. Sizin sorunuzla tam ortusmuyor ama fikir verir belki. Vogtland yaylari aldigimda aracta 18" jantlar vardi. Bu yaylarla biraz daha alcalinca goruntu daha bir hos geldi gozume. Amortisorlerin degisim zamani da gelince monroe refleks tavsiye etti arkadaslar. Uydum aldim. Birkac ay bu ikili super anlasti. 18" jantlarin dezavantajini hissetmedim desem yalan olur. Monroe refleks ile konfor daha bir kayboldu. Tum kasislerden nerdeyse durarak gecer oldum. Birkac ay sonra amortisorlerden gelmeye baslayan seslere arabanin baska yerinden gelenler de eslik eder haldeydi. Sachs amortisor alip takinca oh cektim. Bu subat tatilinde Izmir'deydik. Orda tanidik jant lastik isi yapiyor. Orjinal 16" ford jantlari hem yeni tarihli hemde az kullanilmis pirelli p7 cinturato lastiklerle beraber epey uygun rakama birakinca onlari da takinca su an araba surmenin keyfine daha bir varmaya baslad. 18" jantlari bagaj zaten almadigi gibi birde gotur getir bir suru seyle dolunca Izmir'de biraktim. Hanimin arabada ayni model ayni yasta focus. Onunda amortisor degisimi geldi gelecek. Bende sizin senaryoyu dusundum bir an ama onu genellikle hanim ev okul arasi kullandigi icin vazgectim. Dusunmemin sebebiyse, linkini attiginiz amortisorleri kutusundan hic cikmamis halde birinde bulmustum cok uygun rakama isimi cozecektim. O arac konfor odakli kalmasi gerektigi icin kafada birkac git gelden sonra vazgecmis oldum. Ama siz alirda denerseniz deneyimimizi de paylasirsaniz bende tekrardan dusunmeye baslayabilirim. :-)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hızlı kullanıyorsan spor amortisör al. Virajcıysan yay artı spor al.
Normal kullanım için orjinal amortisör yeterlidir.
Yumuşamış ise acil bi şeyle değiştir. O şekilde kullanma. Kazaya sebebiyet verir.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Cevaplar için teşekkürler. 2 çocuklu aile babasıyim, 120 max o da otoyolda (denemek için 180 yaptım 4 senedir 1 kere)
Virajlarda iç işleri bakanı ile ters düşmemek için çok hızlı girmem. Benim önceliğim güvenlik sonra konfor. Tatil dönüşü rüzgar çok tedirgin etmişti beni onun bile sebebi amortisörmüş, en kısa zamanda değiştireceğim.

Şimdi iki seçenek kaldı, koni turuncunun açıklamasina kısa yayla kullanılır yazmışlar, ya yay seti koni yapacağım yada orijinal ( sachs sanırım) alıp geçeceğim.
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Sachs ile vogtland tavsiye edebilirim bu durumda.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Sachs ile vogtland tavsiye edebilirim bu durumda.
Yay alırsam koni amortisör alırım diye düşünmüştüm, tek korkum konfor çok düşerse ve altını sürekli vurursam pişman olmak.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yay alırsam koni amortisör alırım diye düşünmüştüm, tek korkum konfor çok düşerse ve altını sürekli vurursam pişman olmak.

Konide konforu ayarlarsın. Ben standart sertlikte kullandım. Konforlu idi.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ayarlı olanlar sarı ve set 2500 lira civarı, o kadar veremem, benim düşündüğüm turuncu set 700 lira, sarının en yumuşak ayarı gibiyse yeter bana ama nasıl teyit edebiliriz :)

Ayarlı olanlar sarı ve set 2500 lira civarı, o kadar veremem, benim düşündüğüm turuncu set 700 lira, sarının en yumuşak ayarı gibiyse yeter bana ama nasıl teyit edebiliriz :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Focus'un orijinal süspansiyonu o kadar iyiydi ki ben olsam yine aynısından almak isterdim...

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Başka bir konuda orjinali üzerindeki ile aynı kalitede değil artik diye yazmış @Çağlar bey, o yüzden hazır değişim gerekirken imkan varsa bir tık daha iyisi olsun istiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Turuncuyu ben bilmiyorum ama. Standart amortisörlerden iyidir.
Gerçi beklenti önemli.
Benim için amortisörün sertliği değil, salınımı sönümlemesi önemlidir.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Vogtland 953031, aklımdaki yay bu.

http://www.fstuningshop.com/Ford-focus-2-spor-helezon-yayi-vogtland-2004-11,PR-7665.html

Açıklamada 40 mm den fazla alçaktanlar spor amortisör ister diyor, 35mm alcantan bu yay için spor amortisör şart değil mi demek bu, spor yay kullanamazsın standart amortisör kullan mı demek?

Çok soru sordum farkındayım ama tekrar tekrar iş yapmak istemiyorum memnun kalmayıp.

Birde şu yüksek kaldırımlar aklıma geldi, bu halde bile sıkıntı aracı düşürünce iyice işkence oluyor sanırım kapı açmak [emoji848]

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

35 mm cok bir fark degil aslinda. Ama kaldirim, yol, cukur, tumsek vs gibi nerdeyse hicbirinin standardi yok. Aslinda varda yok. Bu acidan bakinca 10 mm icin kapiyi kaldirima surmekte var. Izmir'e gittigimizde kayinpederin evin onune arabayi hep sag yandan yanastiriyorum bu yuzden. Hatta 10 mm bile yoktur fark ama surtuyor iste. Baslarda cok dikkatli olur, bunu aliskanlik haline getirirseniz bence problemsiz kullanirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
15 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

https://www.ozenticaret.com.tr/tr/ford-focus-ii-dizel-spor-helezon-kiti
http://www.powershoponline.com/KONI-FORD-FOCUS2-STRT-AMORTISOR-SETI-4-ADET,PR-559.html

Haftasonu karar verip siparişi vereceğim, daha uyguna şunları al daha iyi diyen varsa tekliflere açığım :)

teelfonla koni str stokta var teyidi aldınızmı? bu rakama 4 adeti 700 TL ye?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
teelfonla koni str stokta var teyidi aldınızmı? bu rakama 4 adeti 700 TL ye?

Dün yazdım bugün cevap vermişler Çağlar bey.6009bc3bd63eed12336cf3b68cd5f3e0.jpg

Ekleme: sepete ekledim başka birşeyler varmı Focus 2 için diye bakayım dedim listede koni kere stokta yok yazıyordu ( son ürün sepette olduğu için sanırım) bende verdim sipariş geçtim, bakalım ne olacak, şuan stokta yok görünüyor.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Taktıktan sonraki yorumlarını bekliyorum hocam. Yaza bende düşünüyorum. Çok bi sıkıntı görmüyorum ama 120 bin de ve 7 yıllık araba.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

şuan stokta yok görünüyor.

son takımmış sanırım depoda unutumuş yok diyordu yıllardı. :) çok iyi bir amotisör aldınız hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
son takımmış sanırım depoda unutumuş yok diyordu yıllardı. [emoji4] çok iyi bir amotisör aldınız hayırlı olsun
Teşekkürler ederim, inşallah stok yok diyip iptal etmezler mail ile de teyit ettiğim halde.

3.5 cm yay için itirazı olan yok sanırım, Vogtland 953031 kendi sitesinde bile 155 euro, 722 yapiyor, TR de 695 e bulmak şaşırttı.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...