İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Servet Aydın

2 gün oldu imza atalı. 370bin kredi kullandım. Kademeli artış ile ödeme ilk hesapta 10 yıl idi. Sonra 6 yıla indirdik. Dairenin durduk yerde değer artışı, 6 yıl ödenen güncel 1500 tl kirayıda hesaplayınca kredi mantıklı oluyor.

Halk bankası 1.15 oranında ödeme çıkardı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

bence de bukadar pahalı bir ev almak yerine 150 bin bantlarında ev alıp daha az kredi faizi ödemek daha iyidir,yok eğer illa düşünülüyorsa iyi bir ev kirada oturup biryandan da yatırım yapmak daha iyi olur uzun vadede.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
1 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

150bine ev bulmaz zor

Yaşadığınız ile bağlı elbet.Ama büyükşehirlerde bile uygun fiyata ev bulunabiliyor.Burada 500-600 bin tl rasındaki evlerin kiraları 1000-1500 bandında. Geçen bir arkadaşımız Ankara'da 200 bine eski bir daire alıp içine masraf edip 1500 e kiraya vereceğim diyordu.Bana daha mantıklı geldi mesela.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İstanbul merkezde ev almak isterseniz 750binTL'lerden başlıyor. Anadolu'daki rakamlar ne güzel :)

Ha, bu arada İstanbul'da da 150bin'e ev mevcut. 1+1 70m2 30km (2 saat trafik) uzaklığında.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

yorum yapan fikir beyan eden herkese tek tek teşekkür ediyorum.

Zahmet verip Excel tablosu dahi yapılmış.

uzun zamandan beri kafamı kurcalıyor bu konu. Herkesin fikrine saygım var . Genel görüş çevrem dahil evi al bir şekilde ödeniyor şeklinde.

Asgari ücretin 1.600 Tl olduğu bir memlekette aylık taksidi 2.300 TL gibi bir rakamdan 10 yıl biraz düşündürüyor insanı. ama şu da bir gerçek 7 yıldır aynı evde oturuyorum Ve sanırm ev sahibine hatrı sayılır bir ödeme yapmışımdır. :) 

Emlakcı bir arkadaşım var 2 parça tarla alalım 2 sene sonra kredisiz ev alalım diyor ama akla pek yatkın gelmiyor .
Birde hanımın gönlü hep evden yana ''başımızı sokacak bir ev '' ama en az 100 m2 site içerisinde güzel konumda ve ara kat :D 

Bursa'da bu özelliklerdeki evlerin başlangıç fiyatı 210.000 -1.000.000 gibi Ha 150 liraya ev yok mu var. Ama işe gelmek için 25-30 km yol gitmek gerekiyor :) 

%40 peşinat ne az ne çok gibi duruyor ama arabayı vs. satıp komple  dımdızlak girmek de kafama yatmıyor. Düşünmeye taktik aramaya devam.  Allah hayırlısını versin inşallah hakkımızda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
52 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

İstanbul merkezde ev almak isterseniz 750binTL'lerden başlıyor. Anadolu'daki rakamlar ne güzel :)

Ha, bu arada İstanbul'da da 150bin'e ev mevcut. 1+1 70m2 30km (2 saat trafik) uzaklığında.

750 bin liraya akıllı ev alınıyor burda.

http://selcukluresidencesgiresun.com/phone/galeri.html

Bana göre yine fazla.

12 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

uzun zamandan beri kafamı kurcalıyor bu konu. Herkesin fikrine saygım var . Genel görüş çevrem dahil evi al bir şekilde ödeniyor şeklinde.

Asgari ücretin 1.600 Tl olduğu bir memlekette aylık taksidi 2.300 TL gibi bir rakamdan 10 yıl biraz düşündürüyor insanı. ama şu da bir gerçek 7 yıldır aynı evde oturuyorum Ve sanırm ev sahibine hatrı sayılır bir ödeme yapmışımdır. :) 

Emlakcı bir arkadaşım var 2 parça tarla alalım 2 sene sonra kredisiz ev alalım diyor ama akla pek yatkın gelmiyor .
Birde hanımın gönlü hep evden yana ''başımızı sokacak bir ev '' ama en az 100 m2 site içerisinde güzel konumda ve ara kat :D 

Bursa'da bu özelliklerdeki evlerin başlangıç fiyatı 210.000 -1.000.000 gibi Ha 150 liraya ev yok mu var. Ama işe gelmek için 25-30 km yol gitmek gerekiyor :) 

%40 peşinat ne az ne çok gibi duruyor ama arabayı vs. satıp komple  dımdızlak girmek de kafama yatmıyor. Düşünmeye taktik aramaya devam.  Allah hayırlısını versin inşallah hakkımızda.

Emlakçı arkadaşınıza hak vermemek elde değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
3 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Ben hiç beğenmedim mesela. Bu tip pencereler hiç hoş olmuyor. Artık yeni nesil  camlar evi daha aydınlık yapıyor.

Kötü mü değil elbette.O bölgenin şartlarını bilmediğim için çok yorum yapmak istemem.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
9 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Fatih bey bende sizin gibi ikilemde kalıp 1 ay önce ev almaya karar verdim ve en iyisini yaptım diye düşünüyorum.

250 bin liralık ev için ( 2+1, içi sıfır tadilatlı, yüksek giriş kat bahçeli, metroya 5dk yürüme mesaeli merkezi bir yerde) arabamı sattım biraz nakit ekledim ve 200 binde kredi çektim. Ziraat ve Halk bankası en uygun oranlar ( maaş müşterilerine 1,06 diğer müşterilere 1,11 idi ben 5 Ocakta çektim aynı gün 1,15 e yükseldi) aylık ödeme 3.025 TL beni zorluyormu evet ama 1050 lira kira ödüyordum. Ya yeniden kiraya çıkacaktım en az 1250 olacaktı kiram ya da ev alacaktım...

Velhasıl geleceğe yatırım olarak düşünün ve gönlünüze göre ev bulduğunuzda alın derim, başka bir arkadaşta yazmış 5 yıl sonra hem ödemeler daha düşük gibi gelmeye başlayacak hemde evlere gelen zamlarla bir şekilde kendini amorti edecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Bakın bu sizin almak istediğiniz evin emlak endeksi 4 yılda %118 artış olmuş. Son 1 yılda %25,5 artmış. Yıllar geçtikçe katlanıyor fiyatlar. 

Z9X7ko.png

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
42 dakika önce, Mehmet Pınar yazdı:

Emlakçı arkadaşınıza hak vermemek elde değil

Bence de :good1:

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ben bu işi yaklaşık 3 yıl önce yaptım. Teb'den  175.000 TL kredi çekip Beylikdüzünde, site içinde 3+1 145 m2 daireyi 310.000 TL'ye aldım. Şu anda evimin piyasası 520.000 bandında. Her ay yaptığım ödeme kira gibi. Ama gerek yaşadığım ortam, gerekse olanakları itibarıyla hayatımızı yaşamaya başladık. Daha rahat bir ortam var. Daha önce Bağcılar'da yaşıyordum ve ortamı (trafik, insanlar, sosyal hayat zaten yok) inanın çok çok kötüydü. O yüzden eğer aklınıza yatıyorsa, yaptığınız hesabı içinize sindirebiliyorsanız gözünüzü kapatıp girin derim. Kiraya verilen para her ay sokağa atılıyormuş gibi geliyor bana.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Zonguldakta 2 defa ev almıştım. İlkinde eski bir daire aldım 80bine, 40bin masraf yapıp 2-3 yıl kullanıp 160a satmıştım.

İkinci aldığım ev ise sıfır, deniz manzaralı bir daireydi. Hiç taşınmayacakmış gibi almıştım. 280bine aldım, piyasası 350 civarı oldu 3 yılda. Çok bir fiyat artışı olmasa bile verdiğim faizi amorti etti diyebilirim.

Şimdi Ankaraya taşındık. Zonguldaktaki evi satıp Ankaradan ev alsam diyorum ama ateş pahası. İlerde fiyatı artar mı bilmiyorum ancak kiranın artacağı değer aşağı yukarı belli. Ankarada evler pahalı kiralar görece düşük ev fiyatına göre. Açıkçası 500 600 bini de eve yatırmak istemiyorum ama ben de sizin gibi kararsızım şuan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

18 ay önce 190 bin lira rakama ev almıştım. Şuan 300 bin lira değer biçiliyor. 150 bin lira aylık 2100 ödeme ile 10 yıl 0.95 oranında kredi çekmiştik. Bi hevesle arabayı satıp 50 bin lira ara ödeme yaptım şuan 40 ay aylık 2500' tl ödemeli borcumuz kaldı. Oturduğumuz semtin ortalama kira ücretleri 1000-1500 arasında, ayda 1000 tl fark vererek ev sahibi olduk. 3,5 sene içerisinde inşallah borcu biterse rahatlayacağız.. Yani başınızı sokacak eviniz olsun varsın belli bi süre sıkıntı çekin. Sonra rahat edersiniz diye düşünüyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

150 binlik evin borcu bitinceye kadar 250 binlik ev kaç lira olacak? Bence zarar eder.

Etmez, 150 binlik ev 200 olur o zamana kadar.. 

300'lük de 350 olur ama, 300'e almak hayalken, alınabilir hale gelecek. 

Araba büyütmek gibi.. 

Ben arabayı hiç değiştirmeseydim, 1999 mondeo'ya biniyor olurdum hala.. 20 bin ederdi.. 

Allah vesile olandan razı olsun.. (Çağlar, Fatih, Servet vs) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben arabayı hiç değiştirmeseydim, 1999 mondeo'ya biniyor olurdum hala.. 20 bin ederdi.. 

Bu cümlem para biriktirmeyi bilmeyenler için geçerli.. Ben biriktiremiyorum.. :)

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

kiradayım ev almayı düşünmüyorum

daha dün motorcu bir kardeşimi defnettik 2 yaş küçüktü benden.

hey gidi hey

• Beğen 1
  • Üzgün 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu cümlem para biriktirmeyi bilmeyenler için geçerli.. Ben biriktiremiyorum.. [emoji4]

Dağda taşta şaft kırsan anlarım ama
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kaba taslak Isparta şartlarında bir hesap yaptım. Zar zor biriktirip denkleştireceğim peşinat banka faize ile pul olduğu gibi bir de neredeyse evi 1.5 katı pahalıya alabiliyor olunca vazgeçtim. Birikimlerimi tamamen çocuğum odaklı yapmaya karar verdim eğitim sistemini kendi çabalarımla düzgün hale getirebileceğim şekilde. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Geçen sene bir arkadaşım 3 yıl önce büyük umutlarla aldığı evini, işleri iyi gitmediği için kredilerini ödeyemeyerek satmak durumunda kaldı, bazen de o geliyor aklıma Allah kimsenin işini bozmasın. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ödeyebileceğiniz rakamın en fazla % 70'i kadar borçlanın.. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Etmez, 150 binlik ev 200 olur o zamana kadar.. 

300'lük de 350 olur ama, 300'e almak hayalken, alınabilir hale gelecek. 

Araba büyütmek gibi.. 

Allah vesile olandan razı olsun.. (Çağlar, Fatih, Servet vs) 

Bence eder. Nevşehir'i bilmem ama Kayseri'de 4-5 senede iki katına çıktı fiyatlar. Ayrıca ilk alacağı eve de para harcanarak. Ve gördüğüm kadarıyla alınacak evin etrafı yeni inşaatlara müsait, yani gelişmekte olan bir yer ki bu da evin fiyatının çok hızlı artacağını gösterir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mühit önemlidir.. 

Mühitten kaynaklanan gelişime açık bir yer ise onu bilemeyiz tabi.. 

Normal şartlarda değer kaybeden mülk yok.. bazısı % 10 artıyor, bazısı % 90

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Sabit bir gelirin varsa kirada oturduğun her gün zarardasın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...