İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Cihat Küçükay
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu cümlem para biriktirmeyi bilmeyenler için geçerli.. Ben biriktiremiyorum.. :)

Aynı ben :hohoho:

Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş
(düzenlendi)

Şu an kirada 1000 TL ye oturuyorum. Oturduğum evin bedeli 370.000 TL.

Biraz birikmişim vardı ve şu anki değeri 130.000 TL olan, ama üniversiteye yakınlığı dolayısı ile iyi bir konumda olan evim 700 TL ye kirada.

Evimi 130.000 TL ye satıp üstüne 240.000 TL kredi çekip oturduğum evi almam açıkcası:) 300 TL ye güzel bir evde oturabiliyorum sonuçta.

tarihinde Hakan Yavaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ödeyebileceğiniz rakamın en fazla % 70'i kadar borçlanın.. 

Yanlış anlamadıysam, nakit 100binTL'm varsa, üstüne en fazla 70binTL'mi borçlanayım?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geçen hanım dedi evi değişelim :D iyi dedim 200mt. ötemizde yeni yapılan konutlara bakalım, 4+1 ev, 250 bin peşin- 16 ay 5000 tl. ödeme- 16 ayın sonunda 393 bin son ödeme :p

tabii anında eve döndük :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yanlış anlamadıysam, nakit 100binTL'm varsa, üstüne en fazla 70binTL'mi borçlanayım?

Yok öyle değil.. mevcut bütçen aylık 1000 lira taksit ödemeye izin veriyorsa, sen 700 liralık bi taksite gir.. 

Çünkü, çıkabilecek bi aksaklık, bir hastalık, kaza veya beklenmeyen bir gider, bir kaç ay bütçeni sarsarsa, taksitleri ödeyemez duruma gelirsin.. 

İşler iyi giderse, para biriktir yeniden yapılandırma yap.. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 saat önce, Azad Mirzade yazdı:

kiradayım ev almayı düşünmüyorum

daha dün motorcu bir kardeşimi defnettik 2 yaş küçüktü benden.

hey gidi hey

Çok üzücü ama ev almamak için sebep- bahane olamaz.

Eşi çocuğu var mıydı? Varsa şimdi onlar nasıl yaşayacak, (bekarsa da yerine kendimi koyarak konuşuyorum). Geçinmeye mi kira ödemeye mi yetişecekler. Ev kendininse en azından tekrarlıyorum en azından kira düşünmezsin, sokakta kalmazsın. Allah kimseyi zorda bırakmasın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
%70 üstü dedin bana. Bende öyle çektim krediyi
  • Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

%70 üstü dedin bana. Bende öyle çektim krediyi

Sen tümüyle yanlış anlamışın olayı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

E ben gidip diğer böbreği de satayım bari

Ek iş bulalım sana.. .

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
2 saat önce, Hakan Yavaş yazdı:

Biraz birikmişim vardı ve şu anki değeri 130.000 TL olan, ama üniversiteye yakınlığı dolayısı ile iyi bir konumda olan evim 700 TL ye kirada.

Evimi 130.000 TL ye satıp üstüne 240.000 TL kredi çekip oturduğum evi almam açıkcası:) 300 TL ye güzel bir evde oturabiliyorum sonuçta.

en mantıklısı abi aynı ben durduk yere 240bin tl neden borclanasın sıkıştıra sıkıştıra yaşayasın.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 saat önce, Okay Kaygusuz yazdı:

en mantıklısı abi aynı ben durduk yere 240bin tl neden borclanasın sıkıştıra sıkıştıra yaşayasın.

Ama hali hazırda 1 evi var :)  O  olmasaydı ve her ay 1000 lira kira verseydi düşünceler değişirdi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

nakit 100binTL'm varsa,

sikke al

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

O ev bir gün alınacak. Ne kadar erken o kadar iyi :good1:

Ben niyetine girdiğimde tarihin en dip seviyelerindeydi faizler. 0,80'den 6 ay sonra başlarsın ödemeye dedi banka kabul etmemiştim. Askerlik falan vardı o zamanlar. Normali 0,70 'in altını zorluyordu. Askerden gelince 0,93 'ten çektim. İnat ettim 60 ayda bitecek diye üstüne ihtiyaç ile tamamladım. Çok zorlandım. Seneye Haziran son taksit inşallah. Evin şu anki değeri yaptığım masraflardan daha fazla.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Kredi çektiğinizde hem eldeki hazır paradan olacaksınız üzerine de 10 yıllık bitmek bilmeyen borç.

3-4 yıl vadeli ödeyebileceğiniz ihtiyaç kredisi alıp eldeki nakitle birleştirip parayı çalıştırsanız daha iyi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
10 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Ama hali hazırda 1 evi var :)  O  olmasaydı ve her ay 1000 lira kira verseydi düşünceler değişirdi :)

tabi ozaman ona göre bir yol izlenirdi :)

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş
(düzenlendi)

250 bin Tl ye ev alacağıma

100 bin TL ye arsa alır.(prefabrik ev sığacak kadar)İçine 80bin Tl ye prefabrik ev yaparım.

tarihinde Fevzi Göktaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
17 saat önce, Hakan Yavaş yazdı:

Aslında hiç kredisiz Görükle'den bir ev alıp kiraya verip kirası ile kirada oturmak da iyi bir fikir :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Kredi çektiğinizde hem eldeki hazır paradan olacaksınız üzerine de 10 yıllık bitmek bilmeyen borç.
3-4 yıl vadeli ödeyebileceğiniz ihtiyaç kredisi alıp eldeki nakitle birleştirip parayı çalıştırsanız daha iyi olur.

10 yıl öyle yaptık. Şirket büyüdü. Bu arada 10 yıl önce 180bin tl olan almayı planladığım ev 750bin oldu. Fark etmiyor
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

49. yaş günümü kutlamadan iş güç ile geçirdik. Facebook olmasa kutlayan yok.

Hayat geçiyor. Konut kredisi, şartları iyi ise ev almanızı sağlıyor. Ben kullandım ve başka fırsat çıkınca kapadım. Arsa al şunu yap bunu yap denilinceye kadar hayat geçiyor.

Ev almak stratejik bir yatırım. Eve ödediğiniz faiz+ dönem sonu değerini çok fazla düşünmemek lazım. Çünkü oturmadığınız bir evi kredi ile almıyorsunuz.

Eve vereceğiniz kira zaman içinde artıyor. Kendi eviniz olunca masraf edip sabit  tadilat yapmanız kolaylaşıyor. Vereceğinzi kira enflasyona göre artarken ödediğiniz faiz sabit. Ama isterseniz kredi faizleri düşerse yeniden transfer yapabiliyorsunuz. Yani lehinize.

Tek olumsuz yanı evi alınca orda oturmaya mahkumsunuz biraz. Sizin yatırımınızı bağlıyor. 

Gelecek endişesi emeklilik vb olunca ev almaya insan mecbur oluyor. Yaş 60 lara geldiğinde hala ev alamadıysanız ve aileden birikim yok ise bu kez geçim endişesi başlayabilir çünkü dünyanın her yerinde emekli maaşı pek fazla değildir.  Bu nedenle almakta fayda var.

Ödeyeceğiniz kredi miktarı maaşlı iseniz maaşınızın 1/3 ünü geçmemeli. Arabanız para ediyorsa satıp düşük değerli birşey alınabilir. Ancak ev alıyorum diye normal yaşam kaliteniz darbe alacaksa yeniden düşünülmesi lazım. Ya da ona göre bir ev alıp kiraya vermek lazım.

52 dakika önce, Fevzi Göktaş yazdı:

100 bin TL ye arsa alır.(prefabrik ev sığacak kadar)İçine 80bin Tl ye prefabrik ev yaparım.

Nerde? Ve 2 gün sonra soyulmayacağını nasıl garanti edersin? "Prefabrik evler sitesi" olursa anca belki :)

Ülkede güvenlik sıfır.

Gece gündüz devriye gezen etrafı dikenli jiletli tellerle çevrili kapıda 7/24 ikişer güvenliğin olduğu sitede oturuyorum soygun oluyor.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
(düzenlendi)

valla ilk evi aldım 8yıl sonra borcu bitti evi aldığım paranın 2.5-3 katına takasta mütehaite saydırdım Ağustosta şimdi aldığım ev çok iyi denk geldi çok hesaplı almakla beraber şu an acayip prim yaptı 230bine aldığım ev 300-315bin :D

180 metrekare 4+1 dubleks güney cephe mantolamalı çift asansör kapalı garaj full asma tavan spotlar 2 banyo hilton lavabolar duşakabinler duvar kağıtları ankanstre mutfak lake mutfak dolabları lake vestiyer çamaşır makinası dolabı full ıslak zemin granit ahşap görünümlü pimapen doğramalar full önü açık 25 metrekare şeklinde  2 adet teras mevcut balkon şeklinde odaların üzerine kesinlikle basmıyor  30 daireli  3 katlı bina 2 dönüm üzerine oturtulmuş :) 

sabit maaşlı insanlarız fakat kendi adıma bişeye başlamadan bitmiyor böyle bir düşünceniz varsa bir an önce hayata geçirin ilerde faizler düşünce yapaılandırma yaparsınız ilk evimde yapılandırma sayesinde 1100 tl verdim yaklaşık 30 bin tl borcum düştü ve borç sürem 34 ay düştü :D

tarihinde Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Fevzi Göktaş yazdı:

arsa? ben onuda düşündüm, 1 dönüm yer 1 milyon, yer Edremit... olmuyor vallahi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

valla ilk evi aldım 8yıl sonra borcu bitti evi aldığım paranın 2.5-3 katına takasta mütehaite saydırdım Ağustosta şimdi aldığım ev çok iyi denk geldi çok hesaplı almakla beraber şu an acayip prim yaptı 230bine aldığım ev 300-315bin :D

180 metrekare 4+1 dubleks güney cephe mantolamalı çift asansör kapalı garaj full asma tavan spotlar 2 banyo hilton lavabolar duşakabinler duvar kağıtları ankanstre mutfak lake mutfak dolabları lake vestiyer çamaşır makinası dolabı full ıslak zemin granit ahşap görünümlü pimapen doğramalar full önü açık 25 metrekare şeklinde  2 adet teras mevcut balkon şeklinde odaların üzerine kesinlikle basmıyor  30 daireli  3 katlı bina 2 dönüm üzerine oturtulmuş :) 

sabit maaşlı insanlarız fakat kendi adıma bişeye başlamadan bitmiyor böyle bir düşünceniz varsa bir an önce hayata geçirin ilerde faizler düşünce yapaılandırma yaparsınız ilk evimde yapılandırma sayesinde 1100 tl verdim yaklaşık 30 bin tl borcum düştü ve borç sürem 34 ay düştü :D

benzer durumdayız, 10 yıllık krediyle aldım, 4+1 ev bahçe var, açık garaj, 3 katlı yayvan geniş binalar, bitmeye 2 senesi kaldı, şuan 4 katı kardayım, yani uzun vadeli kredi ile alım zamanında karlıydı, şimdiyse ölüm gibi, takas falan olabilir temelden girersen olur sanırım, üste para vermeden, yalnız ev satışları yavaşladı gibi, ne olacağıda belli değil ülkenin, büyük borca şuan girmemek lazım sanki....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...