İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Arda Bülent Güzel
Bazen durup yeniden düşünüp başka yöne yürümeli.

Mesala hocam.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Müteahhitsin.... devlet bankasından “uygun” kredi almışsın evi yapmışsın... satamamışsın.. şimdi devlet bankasından “uygun” krediyle vatandaşa satacaksın.. bu memlekette müteahhit hiç mi zarar etmez hep vatandaş mı zarardadır? Yüzde 25 ten başlayan mevduat faizi varken yıllık %15 ile hangi enayi kredi verir? Niye verir? Aradaki farkı kim öder?

sonuç: devlet dediğimiz şey nedir? Halk değil midir?

Uygun kredi verilen müteahhit ler hükümetin adamları hoca. Tüm benim gibi arkadaşları katmazsan sevinirim. Bizim gibi adamlara vermezler o kredileri. Hiç mi zarar etmez diyorsunuz ya piyasadan haberiniz yok yapsat yapan firmalar kapattı . Piyasa kalan Kişiler ise ya hükümetin adamı yada benim gibi ana sermayesini yiyen batmamaya çalışan kişiler. Bu beğenmediğiniz müteahhitler olmasa oturduğunuz evleri kim yapacak bir düşünün. Bir araba için bile ne ustalarla uğraşıyorsunuz değilmi. Birde bina yapsanız nelerle uğraşın düşünün.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 dakika önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Uygun kredi verilen müteahhit ler hükümetin adamları hoca. Tüm benim gibi arkadaşları katmazsan sevinirim. Bizim gibi adamlara vermezler o kredileri. Hiç mi zarar etmez diyorsunuz ya piyasadan haberiniz yok yapsat yapan firmalar kapattı . Piyasa kalan Kişiler ise ya hükümetin adamı yada benim gibi ana sermayesini yiyen batmamaya çalışan kişiler. Bu beğenmediğiniz müteahhitler olmasa oturduğunuz evleri kim yapacak bir düşünün. Bir araba için bile ne ustalarla uğraşıyorsunuz değilmi. Birde bina yapsanız nelerle uğraşın düşünün.

Ben onu dedim zaten. sıkıntı yok.

bi bina yaptım zaten hala iş sağlığı güvenliği kaydında kaydım açık..

Bideki gibi müteahhitlik gelişmiş ülkelerde yok. parasını basıyorsun yaptırıyorsun felan. yahut kredi ile yaptırıyorsun. 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Ben onu dedim zaten. sıkıntı yok.
bi bina yaptım zaten hala iş sağlığı güvenliği kaydında kaydım açık..
Bideki gibi müteahhitlik gelişmiş ülkelerde yok. parasını basıyorsun yaptırıyorsun felan. yahut kredi ile yaptırıyorsun. 

Gelişmiş ülkelerdeki sistem Türkiye’de olsa şundan emin olun kimse ev filan alamaz. Mesala ev alacaksınız kesinlikle bu işlerdeki aracılardan başka kimseden alamazsınız. Bu aracı avukatta olabilir yada emlakçı. Daire satmak isterseniz yine bir aracıya danışmak zorundasınız. Kısaca maliyetler çok ama çok fazlalaşıyor. İşçilik inanılmaz pahalı. 100 m2 parke işçiliği sadece benim akrabam 6000 Euro verdi Almanya’da. Almanya’nın nüfusu Türkiye kadar ama toplam 4000 civarı müteahhit var. Türkiye’de en az 100 katıdır eminim. Kısaca gelişmiş ülkeler gibi olamayız. İngiltere’de müşterilerim var. Adamlar 70-80 m2 evleri ne paralara alıyorlar. Buradaki Saray yavrusu evleri bir senelik kazancı ile gelip alıyor.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
  Zengin projeleri için sanırım, fakire birşey yok yine. Halkbank 2,29, ziraat % 2,09 hala mahalledeki evi almak için... Bugün 6. taksiti ödedim, 1/10 i gitti, başlayınca bitiyor derler doğruymuş [emoji28] 

%2 nin altına verenler de var ama %1,5 un altına düşmesi epey zaman alacak gibi...

Tabi o zamana kadar da mevcut yapılmış evler biter, yeni yapılanlar da yüksek fiyattan satılmaya başlar, krediden kar etmeyi bekleyen alıcı ev fiyatından zarar eder.

Altın Kural: Alan kazanır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu ülkede inşaat durursa her şey durmuş demektir.
Amaçlanan şey. Ekonominin durmaması.
Ben öyle yorumluyorum.

drumaz durmaz, yaparsın bir açıklama, durmadı dersin, durmaz...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

%2 nin altına verenler de var ama %1,5 un altına düşmesi epey zaman alacak gibi...

Tabi o zamana kadar da mevcut yapılmış evler biter, yeni yapılanlar da yüksek fiyattan satılmaya başlar, krediden kar etmeyi bekleyen alıcı ev fiyatından zarar eder.
Altın Kural: Alan kazanır.

Bu gidişatı öngören arkadaşların gazı ile haziranda aldım evi, iyikide almışım.
700 de 50 lira artan kiranın son yıllarda 100-125 lira artış olması da etken tabi.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Damat yapmasın ama bunu.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
13 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

:)  aynen öyle, ama şuanki durum dsi-karayolları durdu, 2020 ye kadar ödenek yok, bizim en ufak iş için 20 milyon lazım, bu işe 2019 için verdikleri 200-500 bin, o da belik ve parça parça mazota yetmez, şantiye açmıyoruz budurumda, kısaca iş bitti, reklamlara kanan varsa kanmaya devam etsin...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ali duble yolun üstüne yapılan bi üst gidiş geliş yol köprüsü (bi gidiş bi geliş) kaça maloluyor? 2-3 milyon felandır sanırım bilgin var mı? Düz ovada.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
16 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Damat yapmasın ama bunu.

önemli bir nokta ama tam da burası

56 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Ali duble yolun üstüne yapılan bi üst gidiş geliş yol köprüsü (bi gidiş bi geliş) kaça maloluyor? 2-3 milyon felandır sanırım bilgin var mı? Düz ovada.

müteahhtine bağlı :) bir ihalede 80 olan bir yol yapı malzemesi diğerinde 3200 idi mesela

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
39 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

önemli bir nokta ama tam da burası

müteahhtine bağlı :) bir ihalede 80 olan bir yol yapı malzemesi diğerinde 3200 idi mesela

Orda hesap şu:    X = A+B yapıyorlar.   Yandaş/Tanıdık neyse A ürününe şartnameye bağlı olarak piyasa fiyatı 100 ise 20 veriyor. ihaleye başkası bu nedenle giremiyor. Ama harcıalem olan B kaleminde bu zararı çıkarabileceğini karşılıklı mutabakatla kabulleniyorlar. Gazeteler B yi ortaya çıkarıyor.  Ha elbette A+B de zaten daha yüksek olabilir ama ihale veren de onu yedirmez o kadar diye "umuyoruz". Bazı binaların 60 milyon yerine ziraat bankasından kredi ile 60 milyona yapılıp  240 milyona devlete kiralandığını ve daha sonra ortadan tüyülünce hem kiralayan devlet kurumunun hem de bankasının mağdur olduğunu ben gördüm mesela.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
9 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

bankasının mağdur olduğunu

ona mortgeyç dediydik

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

bilgim yok karayolu maliyetleri hakkında, ama onun yerine 4 hatlı demiryolu yap, daha ucuza gelir, araba satışınada sınırlama koy binsin millet şehirler arasıda trene daha iyi olur :)

yol için şunu diyim ama, duyumlar böyleymiş, 100 liraya mal oluyorsa 1000 derler, 200 ü firmaya gerisi....  memleketin birinde evvel zaman içinde....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
18 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Orda hesap şu:    X = A+B yapıyorlar.   Yandaş/Tanıdık neyse A ürününe şartnameye bağlı olarak piyasa fiyatı 100 ise 20 veriyor. ihaleye başkası bu nedenle giremiyor. Ama harcıalem olan B kaleminde bu zararı çıkarabileceğini karşılıklı mutabakatla kabulleniyorlar. Gazeteler B yi ortaya çıkarıyor.  Ha elbette A+B de zaten daha yüksek olabilir ama ihale veren de onu yedirmez o kadar diye "umuyoruz". Bazı binaların 60 milyon yerine ziraat bankasından kredi ile 60 milyona yapılıp  240 milyona devlete kiralandığını ve daha sonra ortadan tüyülünce hem kiralayan devlet kurumunun hem de bankasının mağdur olduğunu ben gördüm mesela.

ihalede teklif veriyorsun memleketin birinde, esas önemli pahalı kalemlere aşırı düşük teklif veriyorsun, ihale sana kalıyor, işe başlayınca birim fiyatı düşük ve tırt şeylere bir bindiriyorsun olay bitiyor, memleketin birinde benzer durum varmış diyola, yiye yiye bitiremişler o memleketi....

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Evcin
Fatih Evcin yazdı:

Merhaba ,

Bu ara ev alma planım var fakat krediler çok yüksek gibi duruyor.

en uygunu 1.15 gibi şu anda.

250.000 TL baktığım ev için 150.000 TL kredi kullanmam halinde. 2.311 TL X 120 ay =277.320 TL toplamı yapıyor + 100.000 TL peşinat ile evin toplam maliyeti 377.320 TL oluyor.

Siz değerli forum üyelerinin fikirlerine ihtiyacım var.

Ev almak mı lazım yoksa ayda 750 TL kiradan oturmaya devam mı etmek lazım.

Vay be üzerinden 2 sene geçmiş ve ben krediden 21 taksit ödemişim :) kalmış 99 Taksit. Hamdolsun

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fatih Evcin
Ahmet Türedi yazdı:

Şimdi basit bir hesap yapalım.

Toplamda faiz olarak ödeyeceğiniz fazladan para 277320 TL - 150000 = 127320 Tl oluyor 10 senede.

750 TL kira ile otursanız.ve yıllık 50 TL kira artışı olsa.İlk yıl 9000 tl sonraki yıllar 600 TL fazladan ödeyeceksiniz.Yani 10 yılda

9000x10=90.000 TL

600 x 10 = 6000 TL 

10 yılda kiraya ödediğiniz para = 96.000 TL oluyor hadi 100.000 Diyelim.

Yani 10 yılda ev alırsanız kirada oturmaya oranla 27.320 TL fazladan para ödemiş oluyorsunuz.

Bunun yerine kirada oturup her ay 2311 -750 =  1561 TL kenara atarsanız.

Yılda 18732 TL paranız birikir.

18732 x 10 = 187320 TL 

187320 - 6000 Kira artış payı = 181.320 TL nakit paranız olur.Bu parayı Her ay altın alıp kenara koyarsanız.Tahminimce 10 yıl sonunda eldeki altınlar 400-500 Bin TL civarı para eder :)

Bence kirada oturmak sizin için daha mantıklı.

şimdi bu konuyu gördüm ve 750 tl ile çıktığım evin kirası geçen sene 1.000 tl oldu bu sene de 1200 tl olmuş :) Seneye de 1500. yani sizin bu hesap Türkiye şartlarında sadece kağıt üzerinde olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Kamu bankalarının kredi paketi açıklandıktan sonra 250.000 TL olan ev fiyatları 300.000'e, 500 küsür olanlar 700 küsür bine çıkartılmış. Bizim bu milletin başına taş yağmıyorsa ne kadar şükretsek az.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ahmet Caliskan yazdı:

Kamu bankalarının kredi paketi açıklandıktan sonra 250.000 TL olan ev fiyatları 300.000'e, 500 küsür olanlar 700 küsür bine çıkartılmış. Bizim bu milletin başına taş yağmıyorsa ne kadar şükretsek az.

Arazi ve gayrimenkul ticari ürün değil ki? Arz talebe göre şekillenir. 700 olan ev 400e de düşer. 230 bin dolara aldığım ev şimdi 150 bin mesela.

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş
1 aydır ilanda olan evimin satışı için az önce anlaştık. Yarın ilan süresi doluyordu ve ne yalan söyleyeyim 10 bin lira üstüne koyup guncelleyecektim. Beni de bu kategoride saymazsiniz inşallah [emoji3]
Şu an kendimi 10 bin zarar etmiş gibi hissediyorum zaten [emoji3] Kısmetli adammış [emoji41]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Halil Gümüş yazdı:

1 aydır ilanda olan evimin satışı için az önce anlaştık. Yarın ilan süresi doluyordu ve ne yalan söyleyeyim 10 bin lira üstüne koyup guncelleyecektim. Beni de bu kategoride saymazsiniz inşallah emoji3.png
Şu an kendimi 10 bin zarar etmiş gibi hissediyorum zaten emoji3.png Kısmetli adammış emoji41.png

Hayırlı olsun. 10 bin insaflı bir artış olurdu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Halil Gümüş yazdı:

1 aydır ilanda olan evimin satışı için az önce anlaştık. Yarın ilan süresi doluyordu ve ne yalan söyleyeyim 10 bin lira üstüne koyup guncelleyecektim. Beni de bu kategoride saymazsiniz inşallah emoji3.png
Şu an kendimi 10 bin zarar etmiş gibi hissediyorum zaten emoji3.png Kısmetli adammış emoji41.png

Hemen değerlendirin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Halil Gümüş yazdı:

1 ay önce satıp dolar almış olsaydınız.. ona göre de 20bin kar var mesela, ama realize değil

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...