İçeriğe Yönlendir

Astra J 1.6 A16XER Ateşleme Bobini (Ignition Coil) Arızası ve Değişimi

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Aracimda tekleme basgosterdi. Lpg de barizdi, benzinde anlik tekleme yapiyordu. Bunu surekli yapmiyordu, yolda giderken gucte kesintiler oluyordu ama buna karsin ariza kaydi vermiyordu, ariza isigi yakmiyordu.

Astra J olunca ilk akla supaplar geliyordu ama bu kadar erken olmasini da beklemiyordum. Supap aklima gelmesinin sebebi aracin ariza isigi yakmamasi ve teklemenin surekli olmamasiydi. Yoksa daha once eski aracimda bobin arizasi yasamistim. Nasil oldugu konusunda fikrim vardi. Yinede ihtimal ya bobin buji fiyatlarini az cok arastirdim hazirlikli olayim diye. Servisi aradım 100 lira arıza tespit 160 lira buji değişimi 800-900 arası da bobin değişimine fiyat verdi. Parça değişimi gerçekleşirse arıza tespit ücreti almayacaklarını belirtti.

Ustaya goturdum bobin teshisi konuldu 400 lira degisim denildi. Aslinda parca fiyati net ile asagi yukari ayni orandaydi takmayla beraber ederi fiyatti. Bende su an yaptiramam diyerek ayrildim. Yeni ev aldigim icin fazla yuklenmis olacaktik butceye. Helalleştik ayrildik.

Facede bir grupta bir uyenin aracina ustanin yanlis teshis sonucu bosuna bobin aldirdigi icin satiliga cikardigi bobini gordum. Irtibat kurdum ve Delphi marka bobini 200 liraya aldik. Bugun elime ulasti sukur.

Okulda ogle arasinda solugu aracin basinda aldik.

Motor kapagindaki bobin kapagini cekerek ayirdik.

ad1b58e4a56934274d426bf83d018800.jpg

Bobinin goruntusu. Gorunen vidalari soktuk.

7697f5f9084379e490bf5bfe83f0c486.jpg

Bobinle soketi kilitleyen turuncu pimi az bi ittirdik ve kurtardik.

12d830944cc59e85722750af580cc4bb.jpg

403788a0f9075cf33ab354c12c58bf9b.jpg

Yuvadan kurtarinca soketin turuncu kismindan bastirarak bobin kilidinden kurtardik ve soketi ayirdik.

577506017e83f1a1d380885f15b3ba34.jpg

Bobin malesef yekpare 4 u birden degisiyor. Arizali bobin zaten kendini belli ediyor.

68b7aa2fa065e31bc1946778146c85e7.jpg

Ek bilgi: Aracin uzerinden cikan orijinal bobin ile aldigimiz bobinin markasi ayni Delphi marka. Aracımı sıfır aldım 3 yılını doldurdu 1. yılında 17 bin km de lpg takılmıştı şu an 54600 km de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Gecmis olsun. Peki bu kilometrede bobinin arizalanmasi normal mi? Lpg'nin sureci hizlandirdigini soyleyebilir miyiz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Gecmis olsun. Peki bu kilometrede bobinin arizalanmasi normal mi? Lpg'nin sureci hizlandirdigini soyleyebilir miyiz? 

Tesekkurler ettim :) Lpg nin bu arizaya dogrudan sebep olabilecegini soyleyemem vadesi bu kadarmis diyelim. Sonucta kul yapisi. 90 100k km lerde bu sikintiyi yasayanlar yok mesela ayni arac ve lpg icin.

Eski aracimda da lpg vardi 90k km de yasamistim bu arizayi.

Uygun fiyata hallolmuş . Geçmiş olsun. 

Tesekkur ettim :)
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Metin, buji nedeniyle bobin arızaları olduğunu, belirli periyotlarla değişmi gerektiğini okudum vakti zamanında. Bi araştırma yapsana sende

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

bir sey dikkatimi cekti arac j kasa ama motor goruntusu h kasaya benziyor... J kasa nin farkliydi sanki? ? @Servet Aydın cok guzel bi yorum yapmis... acaba kisa vadeli buji degisimleri bobin omrune katki saglar mi? hakikaten tezlik konu yaa ??

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Geçmiş olsun hocam.

Tesekkurler abi.

Metin, buji nedeniyle bobin arızaları olduğunu, belirli periyotlarla değişmi gerektiğini okudum vakti zamanında. Bi araştırma yapsana sende

Abi 30 bin bakiminda degisti. 60 binde degisecek bujiler. Ama buji bu arizaya sebep olur mu bilemem. Hic oyle bir bilgi okumadim. Buji bobin patlatiyorsa neden boyle birseye sebep olur? Eski arabamda da 30 binde bir degisirdi bujiler.

bir sey dikkatimi cekti arac j kasa ama motor goruntusu h kasaya benziyor... J kasa nin farkliydi sanki? [emoji848] [mention=13526]Servet Aydın[/mention] cok guzel bi yorum yapmis... acaba kisa vadeli buji degisimleri bobin omrune katki saglar mi? hakikaten tezlik konu yaa [emoji122][emoji122]

Ustad motor goruntusu ayni bazi farkliliklar var. Belki 1.4T veya 1.6T falan gormus olabilirsin.

Buji degisimlerinin bobin omrune katkisina diyecegim birsey yok valla.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Su opellerin bobin ve subap isine kıl oluyorum.. kaya gibi araba yapmislar soyle ufak tefek seyler can sıkıyor?

aracin fazla sıkıstırılmasi bu olaya etken  olabilir mi sizce ? ha bu arada j kasa 1.3 dizellerin fiat multijet motorlu oldugunu duymustum benzinlide fiat isbirligi yapilmamis.. bobin deyince hemen opel diyorlar...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bujinin ark anında çektiği akım hayatidir bobin için. Aralık açık olursa ark kısmen bobin içinde oluşur. Yakın olursa fazla akım çekilir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Su opellerin bobin ve subap isine kıl oluyorum.. kaya gibi araba yapmislar soyle ufak tefek seyler can sıkıyor[emoji848]
aracin fazla sıkıstırılmasi bu olaya etken  olabilir mi sizce ? ha bu arada j kasa 1.3 dizellerin fiat multijet motorlu oldugunu duymustum benzinlide fiat isbirligi yapilmamis.. bobin deyince hemen opel diyorlar...

Bu olabilecek bir ariza ustad. Eski aracim VW idi onda da bobin arizasi ve hararet musiri arizasi ile karslastim :)
Bujinin ark anında çektiği akım hayatidir bobin için. Aralık açık olursa ark kısmen bobin içinde oluşur. Yakın olursa fazla akım çekilir.

Abi yalniz benim arizada soyle bir durum var. Ateslemeyi yapiyor ama bobinin ucu erimis ateslemeyi saglikli yapamiyor parazit olusuyor ozetle.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Daha farklı şöyle anlatayım. Floresan tüpler. Tv veya aydınlatma sistemleri. Son yük hasar görünce veya mekanik ömrü tükenmeye yakın olunca balastları delinir. Ark olmaması gereken yerlerde olur. Buji de aynı mantıkla çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Bu olabilecek bir ariza ustad. Eski aracim VW idi onda da bobin arizasi ve hararet musiri arizasi ile karslastim :)

tabiki arabadir arizalanabilir.. olacak seyler... bahsettigim fazlaca olmasi kronik olmasindan bahsediyorum. ornek opel motoru sicak calisir, sever diyorlar sanayi agziyla.. fani 105 c de aciyormus.. (bana cok mantikli gelmedi ama denilen bu) ki kaynama 100 de basliyor ? birde lpg nin yuksek isi olusturmasi al sana subap sorunu...

cok teknik bilmem ama duydugum boyle.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
tabiki arabadir arizalanabilir.. olacak seyler... bahsettigim fazlaca olmasi kronik olmasindan bahsediyorum. ornek opel motoru sicak calisir, sever diyorlar sanayi agziyla.. fani 105 c de aciyormus.. (bana cok mantikli gelmedi ama denilen bu) ki kaynama 100 de basliyor [emoji23] birde lpg nin yuksek isi olusturmasi al sana subap sorunu...
Opel degil bircok araba oyle 105 te acar. Kadranda da 90 gosterir bundan emin okabilirsin. Ama bu eski Vectra B kasa falan hararete cok musait. J kasada kronik olarak lpg den supap erimesi var. Birde kronik mi emin degilim sag onden kasise vurunca bir lık sesi geliyor bulamadik sorunu. Eski araci 2011 Astra J olan bir arkadasim da ayni sesin kendisinde de o zaman oldugunu soyledi. Baska kronik birseyle karsilasmadim ben.

Daha farklı şöyle anlatayım. Floresan tüpler. Tv veya aydınlatma sistemleri. Son yük hasar görünce veya mekanik ömrü tükenmeye yakın olunca balastları delinir. Ark olmaması gereken yerlerde olur. Buji de aynı mantıkla çalışıyor.

Simdi az cok anlasildi. Atesleme olmamasi gereken yerde oldu sanirim ki o kisim eridi ve tümör o bolgede olustu. 5 bin km kaldi bakima o zaman bujiler 2. kez degisecek.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
peki buji degistirirken su cift tirnak yada magnezyum tarzi bujilere ne dersiniz? faydasini gorurmuyuz?
Ben orijinalden devam ediyorum valla cok bir fiyat farki yok macerada aramaya gerek yok :) Lpg imis iridyummus platinmis magnezyummus anlamam :) Gerekte gormuyorum lpg bayisi de serviste ustamda gerek olmadigini soyledi. Simdiye kadarda sikinti yasamadim eski ve yeni aracimda toplamda 5 kere orijinal buji degisimi oldu 6. si olacak.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

peki buji degistirirken su cift tirnak yada magnezyum tarzi bujilere ne dersiniz? faydasini gorurmuyuz?

Karbüratörlü olsa önem arzederdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Ben orijinalden devam ediyorum valla cok bir fiyat farki yok macerada aramaya gerek yok :) Lpg imis iridyummus platinmis magnezyummus anlamam :) Gerekte gormuyorum lpg bayisi de serviste ustamda gerek olmadigini soyledi. Simdiye kadarda sikinti yasamadim eski ve yeni aracimda toplamda 5 kere orijinal buji degisimi oldu 6. si olacak.

bende orjinal degistirdim hep.. iki aracim oldu simdiye dek ikisindede suana dek  nerdeyse yag degisimleriyle beraber buji degistim denilebilir.. Astra da alip geldim 10 gun sonra buji degistirdim..cikan bujileri yepyeniydi. babam eski tamircidir cok iyi hatirlarim eskiden kolay bulunmazdi elinde habire zimpara kagidiyla biseylerle temizler dururdu ? bende de buji tik oldu demek ??? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
bende orjinal degistirdim hep.. iki aracim oldu simdiye dek ikisindede suana dek  nerdeyse yag degisimleriyle beraber buji degistim denilebilir.. Astra da alip geldim 10 gun sonra buji degistirdim..cikan bujileri yepyeniydi. babam eski tamircidir cok iyi hatirlarim eskiden kolay bulunmazdi elinde habire zimpara kagidiyla biseylerle temizler dururdu [emoji23] bende de buji tik oldu demek [emoji23][emoji23][emoji23] 
Valla eskiden platin kullanilirdi ama hangi motorlarda kullanilirdi bilmiyorum zimparada onaydi :)
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Valla eskiden platin kullanilirdi ama hangi motorlarda kullanilirdi bilmiyorum zimparada onaydi :)

affetmezdi hepsine bi zimpara cekerdi ?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Geçmiş olsun eline sağlık hocam.
R8 bobin uymuyor mu bunlara [emoji4] 
[emoji23] Once yazilim lazim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
tabiki arabadir arizalanabilir.. olacak seyler... bahsettigim fazlaca olmasi kronik olmasindan bahsediyorum. ornek opel motoru sicak calisir, sever diyorlar sanayi agziyla.. fani 105 c de aciyormus.. (bana cok mantikli gelmedi ama denilen bu) ki kaynama 100 de basliyor [emoji23] birde lpg nin yuksek isi olusturmasi al sana subap sorunu...

Kapalı devre. 120-130 da ancak kaynayabiliyor :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...