İçeriğe Yönlendir

Otomobil Dünyasına Birşeyler Oluyor

Onur Özbakan

Recommended Posts

Sani Gerşon
Peki ya güvenlik nolacak? Güvenlik mi yoksa donanım mı?
Gunumuz sartlarinda guvensiz araclar cok azaldi. Sukur ki aralarinda secim yapmak gerekmiyor artik :)
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güvenlik önemli... Allah imkan verdiği sürece, güvenlikten taviz vermem.. .

Bastım mı gitmeli, bastım mı durmalı, çevirince dönmeli, dönemiyorsa müdahale etmeli.. 

Bundan sonraki standartlarım arasında muhtemelen şeritten çıkarsam yola soksun, önümdeki arabayı ben görmezsem o görsün falan da olur... 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Daha öncede başka bir konuda 2 araç arasındaki farkın çok olduğunu yazmıştım.Eğer bütçenizi zorluyorsa bu kadar zorlanmanıza gerek yok diye.Burada ise şasesinden başka ortak hiç bir noktası olmayan pahalı aracı küçümsemek biraz yanlış olmuş.Bahsedilen full icon  aracı  1yıl oldu alalı ve şu andada 160 civarına alınıyor.Aynı dolulukta (bulabilirseniz) gidin bir golf almaya kalkın bakalım fiyat ne oluyor ? Golf'tede boşu ile dolusu arasındaki farkt aynı olacaktır. Full icon fiyatına golf en az 180-190 olacaktır. Çoğu kimse kabul etmesede gidip golf ,octavia vb benzeri araçları test edin hatta bunlara s60, cla, c serisi ve 3 kasa bmw'yide ilave edelimki bunların dolularıda en az 250+ olacaktır.Sonrada nylon tabir edilen megane4 iconu test edin arasındaki farkı görmeniz açısından. Bakalım aralarında ne kadar fark varmış, yada fark kalmışmı yoksa bu araçların hepsinden daha dolu ve sessiz olup hemde ucuza geldiğini görebilmek lazım. Bu farkı verene karşılığını sonuna kadar veriyor megane4 icon+full modeli...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
24 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bundan sonraki standartlarım arasında muhtemelen şeritten çıkarsam yola soksun, önümdeki arabayı ben görmezsem o görsün falan da olur... 

şöfor tutcan yani? tevelüüt kaç?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
şöfor tutcan yani? tevelüüt kaç?
Emmi şöfer tutacak?

Milyon dolarlık şirketi olacak ve şöfere diyecek, çekil lem ben sürecem..
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Emmi şöfer tutacak?

şeriti göremiom çıkıom dedi valla ahaa yukarda dedi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Adam hiçbir zaman şeritte gitmiyor ki
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

önümdeki arabayı ben görmezsem o görsün

Yaşlılık zor tabe :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
24 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
26 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Adam hiçbir zaman şeritte gitmiyor ki

Biri dur demeli bana.. 

Nevşehir Alanya 5 saat olmalı... :flowers:

14 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yaşlılık zor tabe :crazy:

Sensin o.. :D

Bi kere sadece bıyığım beyaz.. başka belirti yok.. O da babamdan biliyorum, genetikmiş.. :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
28 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Emmi şöfer tutacak?

Sağ koltukta gittiğim durumlar çok enderdir ve çok ender kişilerin sağında gidebilirim... 

Dün dizide vardı... 

Adam şoföre 100 lira verip yolladı, sen taksiyle dön kuzum dedi.. Aldı anahtarı... Ben de öyle olurum heralde.. :D

1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Biri dur demeli bana.. 
Nevşehir Alanya 5 saat olmalı... :flowers:

Mx5 2.0 ile varya üff

Hadii.. 2:45 de gider miyim onunla... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yere zamk gibi yapışıyor. Mekanik def.kilidi ile aracı yoldan atmak çok çok zor

Kaç para len bu... 

Quattrodan iyimidir.. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
3 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Gavurda bunlar pek yok aslında. İnsanlar manuel alıp duruyor yine. Bize gelmiyor bile.

Biraz para bulunca cozutan bizim gibi kültürü oturmamış ülkeler. Telefona arabaya gereksiz giyim kuşama çok para vermeye meyilliyiz. Ama yatırım yapmayız çevreye bakmayız. Geleceği düşünmeyiz. Ağustos böceği.

Cok dogru. Ben ikinci el arac alirim hep. Ama tam istedigimi bulana kadar canim cikar. Cunku cogu araba en bos versiyonu ve guclusunu alip satan yok.

Bir de yurt disindaki opsiyonlar Turkiyedekilerden daha degisik. Misal focus 2 ghia almistim ben. Sony teyp yoktu mesela.... Cunku ekstra satiliyor. Alacagim zaman trendlere de bakmistim yine cok daha dusuk ozelliklere sahiptiler. 4 teker 1 direksiyon misaliydi...

Ben aractaki hemen hemen her turlu ozelligi kullanirim ve bunlari kullanmaktan da arabayi kullanmak kadar zevk alirim. Avrupadakiler kullanmayacagim ozellige niye para vereyim mantiginda aliyorlar araclari. Yani sirf ghia diye ne oldugunu bile bilmedigi ozellige para vermiyor adam. Aldigim araclarin cogunda teyp ekolayzer ayari bile yapilmamis oluyor cogu zaman...

Bu arada asil konuya donersek aradaki ucurum farkin bir sebebi ayni motor ve ayni donanima sahip olmamakla birlikte vergi dilimi... Sayilari atiyorum: giris fiyati 60bin olan arabaya yuzde 20 vergi ekleniyorken, giris fiyati 100bin olunca yuzde 40 vergi ekleniyor, 120 iken 50 oluyor vs....

3 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Emmi şöfer tutacak?

Milyon dolarlık şirketi olacak ve şöfere diyecek, çekil lem ben sürecem..

Sonra şoförü diyecek ki "Bunu şoförüm de bilir" :D Bknz: Einstein ve şoförü :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaç para len bu... 
Quattrodan iyimidir.. 
Halt etmiş quartro. Ülkede bir tane var. 2.0.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Halt etmiş quartro. Ülkede bir tane var. 2.0.

Onu da sen alırsın. [emoji51]
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Onu da sen alırsın. [emoji51]
Direkten döndüm geçen ay
Çıkması bulunmaz
1.5 ile aynı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Özbakan
12 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Bu arada asil konuya donersek aradaki ucurum farkin bir sebebi ayni motor ve ayni donanima sahip olmamakla birlikte vergi dilimi... Sayilari atiyorum: giris fiyati 60bin olan arabaya yuzde 20 vergi ekleniyorken, giris fiyati 100bin olunca yuzde 40 vergi ekleniyor, 120 iken 50 oluyor vs....

o kadar fark yok:

"a) Motor silindir hacmi 1600 cm3‘ü geçmeyip;

• ÖTV matrahı 46.000 TL’yi aşmayanlar için %45, (eskisi gibi)
  • ÖTV matrahı 46.000 TL’yi aşıp, 80.000 TL’yi aşmayanlar için %50,
  • Diğerleri için %60, (80K üstü)"

opsiyon listelerinin kabarmasının bir sebebi de budur herhalde, araca std halde dahil edildiğinde ekstra özellikler, matrahı (vergiler hariç fiyat) yükseltip üst % dilime geçmesine neden olabilir opsiyonlar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
17 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Direkten döndüm geçen ay

direk düşsün kafana

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

"bilgisayarlı eğlence merkezinde mi takılıyoruz?"

Çok güzel bir tespit olmuş. Tebrikler... :rallici:

Yorum bağlantısı
Onur Özbakan
On 28.02.2018 at 21:37, M.Fatih Yüce yazdı:

Bu farkı verene karşılığını sonuna kadar veriyor megane4 icon+full modeli...

Megane Hatchback Icon 1.6 dCi Twin-Turbo 165 HP EDC 

var mesela Fransada, %95 fark verince bu alınıyor, 20,000 EUR en ucuzu, bunun en donanımlısı 39,000 EUR

0-100 8.9 sn; 12.5 değil. son sürat benim için önemli değil..

bu fiyat farkı da büyük ama, "yarı yarıya ucuz olanın arka plakası"nı okutmuyor en azından :)

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
Bir saat önce, Onur Özbakan yazdı:

Megane Hatchback Icon 1.6 dCi Twin-Turbo 165 HP EDC 

var mesela Fransada, %95 fark verince bu alınıyor, 20,000 EUR en ucuzu, bunun en donanımlısı 39,000 EUR

0-100 8.9 sn; 12.5 değil. son sürat benim için önemli değil..

bu fiyat farkı da büyük ama, "yarı yarıya ucuz olanın arka plakası"nı okutmuyor en azından :)

Benim karşılıktan kastım motor gücü değil aracın sessizliği kullanırken verdiği huzuru ve üzerindeki çok işime yarayan opsiyonları....

Dizel zaten 2.ci sınıf motor olduğu için onu kaale bile almamıştım.0-100 isteyen zaten dizel almayı pek planmamaz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...