İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Aisin Awf21 Otomatik Şanzıman Yağı Hakkında

Hikmet Türker

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Otomatik araç kullanmak bu kadar zor olmamalı. Dünyada satılan castrol mobil gibi markalar bu işi kotaramamış mı? 

Yorum bağlantısı
Abdullah Akkaya
9 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Otomatik araç kullanmak bu kadar zor olmamalı. Dünyada satılan castrol mobil gibi markalar bu işi kotaramamış mı? 

Aslında zor değildir ama maalesef doğru yağa ulaşamayınca pahalı oluyor. Dediğim gibi mineral bazlı ve tam sentetik bu yağ daha uzun ömürlü ve yurtdışında bu değişimin yağ maliyeti 120 euro. (Teknik olarak her 60binde yağ değiştirmeniz gereken diğer şanzımanların bakım maliyeti ile aynı). Sadece ülkemizde fırsatçılıktan dolayı pahalı o kadar.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Aslında zor değildir ama maalesef doğru yağa ulaşamayınca pahalı oluyor. Dediğim gibi mineral bazlı ve tam sentetik bu yağ daha uzun ömürlü ve yurtdışında bu değişimin yağ maliyeti 120 euro. (Teknik olarak her 60binde yağ değiştirmeniz gereken diğer şanzımanların bakım maliyeti ile aynı). Sadece ülkemizde fırsatçılıktan dolayı pahalı o kadar.

2004 otomatik elantramda opet sp iii yağ değişimi yaptım 2 posta, aracın vitesleri daha yumuşak ve konforlu olmuştu 2 yıl kullandım sattım sorunsuz şekilde. Bu yağ farkı belki 200-300 bin km veya daha sonra ortaya çıkıyordur bilemiyorum ama bizim ülkemizde 230-240 bini pek geçmez araçlar :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servisin istediği rakamın adı ne olursa olsun. Çok yüksek.
Orijinal yağına ulaşmaya çalışın. Acelesi olan bir şey değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
12 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

Dsg yağı 45 bin de bir değişiyor

doğuş a ilk bakımda sordumdu, ömürlük dedi

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
13 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

doğuş a ilk bakımda sordumdu, ömürlük dedi

Her 50.k'da patlayan dsg için ömür demişler olmasın

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Specsleri karşıladıktan sonra çok da şey etmemek lazım. Motul var, mobil  var sağlayan. Hiç değiştirmemekten iyidir bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
18 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Her 50.k'da patlayan dsg için ömür demişler olmasın

dem eöyle patlar matlar adam yanlış anlayacak :rofl:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hikmet Türker

Sonunda şanzıman yağını ve aks keçesini değiştirdi.Aks keçesi ne İstanbul nede Bursa'da mevcut değil. Otasan'da dahi yok. Takım conta olarak bir kaç yerde mevcut fakat ona da 800 TL istediler. Sağ olsun usta yarım gününü vererek Bursa da bir şekilde uygun keçe buldu.Yağ olarak Motul kullandım ve değişim Cihaz ile yapıldı.Araç içerisinden çıkan yağ kadar yağ eklenip 2 LT de yıkama için harcandı fakat şanzıman  altındaki seviye tapasın dan yağ gelmeyince üsten takviye edilerek yağ tamamlandı.Araç 10 LT yağ aldı.Değişim sonrası neden daha önce yaptırmadım diye pişman oldum.Usta bilhassa kendi ilgilendi ve işçilik güler yüz , hizmet bence çok iyiydi.4 disk ve balata değişimi için 200 km yolu düşünmeyip tekrardan gideceğim.

Vites geçişleri ve tepkileri çok yumuşadı ,bilhassa manuel  mod da vitesler 2 sn kadar gecikmeli tepki veriyordu ama aslında hemen vitesler geçiş yapıyormuş. 

Cihaz bu.

p636Jz.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
2 saat önce, Hikmet Türker yazdı:

Sonunda şanzıman yağını ve aks keçesini değiştirdi.Aks keçesi ne İstanbul nede Bursa'da mevcut değil. Otasan'da dahi yok. Takım conta olarak bir kaç yerde mevcut fakat ona da 800 TL istediler. Sağ olsun usta yarım gününü vererek Bursa da bir şekilde uygun keçe buldu.Yağ olarak Motul kullandım ve değişim Cihaz ile yapıldı.Araç içerisinden çıkan yağ kadar yağ eklenip 2 LT de yıkama için harcandı fakat şanzıman  altındaki seviye tapasın dan yağ gelmeyince üsten takviye edilerek yağ tamamlandı.Araç 10 LT yağ aldı.Değişim sonrası neden daha önce yaptırmadım diye pişman oldum.Usta bilhassa kendi ilgilendi ve işçilik güler yüz , hizmet bence çok iyiydi.4 disk ve balata değişimi için 200 km yolu düşünmeyip tekrardan gideceğim.

Vites geçişleri ve tepkileri çok yumuşadı ,bilhassa manuel  mod da vitesler 2 sn kadar gecikmeli tepki veriyordu ama aslında hemen vitesler geçiş yapıyormuş. 

Cihaz bu.

p636Jz.jpg

Nerde yaptirdiniz?

Yorum bağlantısı
Hikmet Türker
Bir saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Nerde yaptirdiniz?

Linki mesaj attım.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Linki mesaj attım.

Bende link alabilir miyim? Yazin Bursa'ya gittigimde benimde planimda yag degisimi varda.
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
ibrahim Garkın

herkese iyi günler 2010 mondeo otomatikte şanzıman yağını değiştirmek istiyorum bu modelde powershift mi aisin modeli mi çıkıyor birde şanzıman yağ filtresi çıkıyor mu özel bi serviste yaptırsak sıkıntı olur mu illa bir şanzıman ustasında mı yaptırmamız gerekiyor

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Ben haftasonu özel serviste değiştirdim. Mobil Atf 3309 yağı kendim aldım. 7 litre yağ aldım ancak sadece 4 litre kadar değiştirilebildi. Bir süre kullanıp tekrar değişim yapılacak. Sizin şanzumanınız benimki gibi Aisin Awf-21 olması gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
ibrahim Garkın

castrol koymayı düşünüyorum ben ama yağ filitresini bulamadım birde bu yağı değiştirmek için özel bi makinası fln mı var ondan mı hepsini değiştiremiyorlar

Yorum bağlantısı
Hikmet Türker
14 saat önce, ibrahim Garkın yazdı:

Yardımcı olacak kimse yok mu acaba 

Cihaz ile yağın hepsi değişebiliyor. Filtre şanzıman içerisinde olduğu için sökülmeden değiştirilemiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
FatihArslan
On 08.05.2018 at 08:53, Hikmet Türker yazdı:

Cihaz ile yağın hepsi değişebiliyor. Filtre şanzıman içerisinde olduğu için sökülmeden değiştirilemiyor.

Hikmet bey şanzıman yağı değşimi yaptığınız servisin bilgilerini paylaşır mısınız lütfen.? Ben de bursada ikamet ediyorum aracımda dünden beri vites D konumunda 2den1 düşerken hafif vuruntu başladı km 210.xxx'de belki yağ değişiminin faydası olur...

Yorum bağlantısı
Hikmet Türker
6 saat önce, FatihArslan yazdı:

Hikmet bey şanzıman yağı değşimi yaptığınız servisin bilgilerini paylaşır mısınız lütfen.? Ben de bursada ikamet ediyorum aracımda dünden beri vites D konumunda 2den1 düşerken hafif vuruntu başladı km 210.xxx'de belki yağ değişiminin faydası olur...

Merhaba;
Servis linkini msj olarak gönderdim.

Yağ değişimi sonrası bende olumlu yönde değişiklik oldu ama hiç yağ değişmemiş ve kilometre yüksek ise yeni yağ ile yıkanacak olan şanzımanda boşluk ve vuruntu olabilme ihtimali var.Usta size bu konuda detaylı bilgi verecektir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emin özdamar

Merhaba ;

2012 mk4 mondeo sedan aracı alalı 1ay oldu araç 98.xxx km de
Şanzımandan yana şikayetim yok vites geçişleri güzel geri kaçırma yok hatta 30 derece eğimli yokuşu yavaş yavaş tırmanıyor bile
Yağ değiştirmem gerekir mi görüşleriniz nedir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Ben de tercihimi Mobil den yana kullandım usta ile hemfikir olarak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serdar Akdeniz
On 05.05.2019 at 16:14, Emin özdamar yazdı:

Merhaba ;

2012 mk4 mondeo sedan aracı alalı 1ay oldu araç 98.xxx km de
Şanzımandan yana şikayetim yok vites geçişleri güzel geri kaçırma yok hatta 30 derece eğimli yokuşu yavaş yavaş tırmanıyor bile
Yağ değiştirmem gerekir mi görüşleriniz nedir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

bence gerek yok.. km düşük sizin... ben 230 binde değiştim. kimi ömürlük diyor şanzıman ve yağı için ama... yılların verdiği deformasyon varmıdır onu ustalar daha iyi bilir sanırım...

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Üretici tarafından, mobil Atf 3309 ve 7 yıl, 140 bin km'den bir değişim önerilir. 

Yorum bağlantısı
Serdar Akdeniz

tam sınırda arkadaş o zaman... 

tavsiyem iyi bilen birine değiştirin. 7 lt alır ama tam boşaltmadıklarında 4,5 - 5 lt de kalır... boşaltma tapası açıldıktan sonra vitesler ileri geri oynatarak 6-6,5 lt si boşaltılabilir... sonrası dolum zaten...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
M.Cenk Taşcı

merhabalar, aracım c5  benzinli,  45 binde, 7 yaşında. şanzımanda bir problemim yok. bu şanzımanı kullanan çeşitli araçların kitapçıklarında , 8-10 yıl / 180-240bin km (hangisi önce dolarsa) farklı farklı değişim ibareleri var. pompa,valf gövdesi vb mevcut yağa alışmış parçalarda sıkıntı çıkabilme ihtimalinden sanırım, çoğu usta elleme diyor. birebir orjinal yağ ile değişim yapılırsa, o ring kaçağı, valf gövdesi, yağ pompası gibi parçalarda sıkıntı çıkabilir mi? ne dersiniz

bazı ustalar bu yağ ömürlük diyor. ömürlük yağdan kasıt acaba, 10 yıllık ekonomik ömür müdür? ömürlük yağ olur mu sizce?

söylentilere inat 10 yıl kulandığım focus CVT im vardı.onda 50 binde bir değiştiriyordum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...