İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Tekleme Sorunu

Gökhan Mecit

Recommended Posts

Gökhan Mecit

Aracımda yağ değişiminden sonra tekleme problemi yaşamaya başladım. Özellikle 2. viteste ve yokuş çıkarken  sarsintili sekilde tekleme yapiyor. Rolantide dururken herhangi bir dalgalanma veya tekmele problemi olmadigi icin kafam karisti işin açığı. Bu arada buji ve buji kablosunu degistirmedim. Önce  atesleme sisteminde problem var diyecektim ama lpg sisteminden şüphelenmeye basladim. Cunku yolda giderken benzine alinca sarsinti kesildi bir sefer ama uzun süre deneme fırsatım olmadi. Yağ değişimi sırasında eski yağın içine katılan würt motor iç temizleyici katkı kullandım. Acaba bunun mu bir zararı oldu bilmiyorum. Aracim 2000 1.25 klimalı flair. Nereden bakmaya baslamam lazim yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bayram
(düzenlendi)

Tekleme-silkeleme genelde ateşleme sorununa işarettir, LPG 'de iken benzine nazaran daha belirgin olur. Kaput açılıp kapandıktan sonra başlamışsa buji kablolarını bi gözden geçirin :)

tarihinde Mustafa Bayram tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

Bende de aynı sorun oldu LPG enjektörü tıkanmış.

Değiştirince sorun kalmadı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yağ değişiminde buji değişimi neden yapılmadı?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Mecit
5 saat önce, Mustafa Bayram yazdı:

Tekleme-silkeleme genelde ateşleme sorununa işarettir, LPG 'de iken benzine nazaran daha belirgin olur. Kaput açılıp kapandıktan sonra başlamışsa buji kablolarını bi gözden geçirin :)

Sanırım buji kablolarının değişim zamanı geldi 

5 saat önce, Osman Uslu yazdı:

Bende de aynı sorun oldu LPG enjektörü tıkanmış.

Değiştirince sorun kalmadı.

Benzine geçip teklemeyince benimde aklıma o gelmişti aslında.umarim sandığımdan pahalıya patlamaz.

Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Yağ değişiminde buji değişimi neden yapılmadı?

Idare eder diye düşünmüştüm. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
23 dakika önce, Gökhan Mecit yazdı:

Idare eder diye düşünmüştüm. 

Etmemiş sanki :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Mecit
On 06.03.2018 at 21:47, Sani Gerşon yazdı:

Etmemiş sanki :)

Bugün yine benzinde denedim silkeleme yapmadı. Sanırım lpg enjektöründe problem var . Ya benzinin yanma oranı yüksek diye hissettirmiyor  yada gerçekten enjektör arızası. Bu durumda sanırım önce lpg ciye gitmek daha doğru sanırım. Siz ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Gökhan Mecit
(düzenlendi)

Sorun bobindenmiş. Problem çözüldü!

tarihinde Gökhan Mecit tarafından düzenlendi
Yanlış yazım
Yorum bağlantısı
Gökhan Mecit
43 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

buji kablolarının girdiği yerlerin herhangi birinde kararma var mıydı?

Çok dikkat etmedim Çağlar bey ama yoktu sanırım . Külbütor kapagi contasinda yağ kacagi vardı Önce bujileri soktuk. 3. Bujide yağ vardı. Ateşlemeyi etkileyeceği için  önce külbütör kapagi söküldü yeni conta ve yeni takım buji takıldı.  Sonra sorun devam edince bobini değiştirip denedik ve problem çözüldü. 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Abdullah Biri
(düzenlendi)

Aynı durum bende oluştu. Gazda giderken öksürür gibi tıkanıyordu motor. Meğer lpg otomatiği arızalıymış ama o arada bana orijinal buji kablosundan orijinal bujilere kadar tüm parçaları aldırıp değiştirdiler .Çözüm olmayınca lpg otomatiğini değiştirmek istediler. Aracın üzerindeki lpg sistemi Türkiye'nin ilk lpg sistemiymiş parça ararken imanımız gevredi., bulamadık. Meğer artık piyasadan çekilmiş o şirket. Mecburen tüm sistemi değiştirip atiker fast sistem taktırdık.Problem kalmadı.Şimdi zatürresi geçti arabanın Allah'a şükür.

tarihinde Abdullah Biri tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Yasin Aygün
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

buji kablolarının girdiği yerlerin herhangi birinde kararma var mıydı?

Çağlar Bey konuyu hortlatmış bulunacağım fakat sormadan edemedim. Yakın zamanda külbütör contasını yenilemek için kapağı sökmüşken, temizlemek amacıyla bujileri de sökmüştüm ve sizin dediğiniz gibi buji kafalarında (kabloların takıldığı taraf) kararma vardı. Bu neye işarettir acaba ? Bu arada motor 1.25 zetecs

tarihinde Yasin Aygün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...