İçeriğe Yönlendir

Ka - Buji ve Motor Yağı

Metin ilik

Recommended Posts

Metin ilik
(düzenlendi)

Merhabalar, bir ay önce kızıma 1998 model ford ka aldım. Usta motor yağını 10 40 koymuş. Bujiler de bosh marka. Onceleri normal çalışan araba şimdi ilk başta çalışırken gaz yemiyor. Gazı pompalayinca gaz yemeye başlıyor, benzinden lpg ye geçince normale dönüyor. Sani beyin paylaşımlarını inceledim. Rölanti Valfi, gaz kelebeği ve tüm sensörleri balata spreyi ile temizledim. Bir müddet normaldi,  şimdi yine aynı,  bu durum yağdan olabilir mi? 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

subap ayarına baktırın öncelikle. gazı pompalamadan düzgün çalışmaması büyük ihtimal yanlış buji kaynaklı. ka larda kısa tip kullanılır.

Yorum bağlantısı
Metin ilik

Çağlar bey, supap ayarı konusu olabilir bilmiyorum. Bujiler kısa tip ama orjinal ka nın değil zannetmiyorum. Ama ölçtügümüzde birebir aynıydı.  Bujilerden sonra da normaldi. Gaza geçtikten sonra hersey çok normal. Bir de daha önce normaldi birkaç gündür böyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bujiler için parça kodunu paylaştım.

Subap ayarı motor soğukken yapılmalı. Motor kapağının üstündeki etikette yazıyor olmalı. Kapak sökülecek, subaplar ayarlanacak.

Ayrıca yakıt pompası da kontrol edilmeli mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin ilik

Sani bey, 1997 model aracın bujisi ile 1998 model aracın ki aynı mı? (1.3 Klimalı )

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
8 saat önce, Metin ilik yazdı:

Sani bey, 1997 model aracın bujisi ile 1998 model aracın ki aynı mı? (1.3 Klimalı )

97-03 aynıdır Metin bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Yıldırım

Metin bey, temizlediğiniz sensörlerin kirlenmesine genelde motordaki yağ buharı neden olur. Hava filtresine giren karter havalandırma borusunun önünde yağ buharını tutmak için bir sünger olmalı. Yoksa koyun, varsa yağ buharını tutabileceğinden emin olun. Ford Ka Tutkusu videolarında da hava filtresi değişimi kısmında görünüyor dediğim sünger. Sübap ayarına gidene kadar önce bunlara bir bakın derim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin ilik

Teşekkürler Serkan bey, yapmakta fayda var, sağolun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gurur Aytekin

Metin hocam yağ değişimi zamanı geldiğinde 5-30 yağ olursa daha iyi olur diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...