İçeriğe Yönlendir

Massey Ferguson 398 - Tek Çeker

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik

Merhaba arkadaşlar [emoji4] uzun zamandır forumda olmama rağmen konuyu doğru yere açtığımdan emin değilim [emoji4] herkes gibi ben de yeni aldığım arabamı bu konu başlık altında paylaşmıştım. Şimdi ise babamın hali hazırda ki traktörünü yeniledik onu paylaşmak istedim. Foruma uygun değil ama sevincimi sizlerle paylaşmak bir farklılık yaratmak istiyorum.

Söz konusu traktör 1998 model Massey Ferguson 398 modeli. 4 lt turbo dizel perkins motora sahip. 95-100 beygir güç üreten bu motor 12 ileri 4 geri manuel şanzumanı ile 300-350 Nm tork üretebiliyor (tork hakkında kesin bilgim yok). Kabin ile birlikte yaklaşık 4500 kg gelen bu canavarda 107 lt yakıt deposu var. Orjinalinde kabin yok sonradan takılmış ama geniş le ferah bir kabine sahip şoför harici iki kişi kabin içerisinde rahatça Seyehat edebilir.

98 model olmasına rağmen 3800 çalışma saatinde ve çok temiz. Ve fotoğraflar da burada.
 72c6d97b781815178352ebb15a0c9d35.jpg3c75a53474124103bab95c4aafafdf04.jpge90e8d92a8e34cf61090e43b48e9b022.jpg800a8e71e4b753b9c37d3729e6bef0c5.jpg91151b68e688e530246711d9ca170a52.jpg32750f49527f802cb410a082501cdc81.jpg7a4004a48bafe46d48c7fbf373daad50.jpg

• Beğen 20
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Fotoğrafları görebiliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Fotoğrafları görebiliyor musunuz?
Tapatalk'ta görünüyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Maşallah . 

Masey herdaim piyasada en çok ragbet gören traktör olmuştur. Nazar değmesin  ne ekiyorsunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Maşallah . 
Masey herdaim piyasada en çok ragbet gören traktör olmuştur. Nazar değmesin  ne ekiyorsunuz
Teşekkür ederim. Babam çalışıyor daha çok ben arada fırsat buldukça yardımcı olmaya çalışıyorum.

Kuru tarım yapabiliyoruz ancak buğday ekiyoruz.
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Çocukluğum Samsun da muhacir köyünde geçti (Tekkeköy/Çırakman köyü) . Tekkeköy civarındaki çiftçiler Massey kullanırdı. 20 km ötedeki Çarşamba ilçesinde ise genelde Ford kullanılırdı. Bizden büyük abilerimiz bu Massey lerle fiyaka yaparlardı. Sağ sol fren ayrı olduğundan olduğu yerde dönderirlerdi falan. Bizde çocuk aklıyla gaz verir, alkış yapar, tempo tutardık. Çiftçilerin para kazandığı zamanlardı. Çarşamba ovasında 100 çiftçinin iyi de olsa kötü de olsa en az 80 ninde traktör vadı. Hey gidi günler hey....

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ben küçükken bizim köyde de yaparlardı asfalt üzerinde. Babam görünce çok kızardı. Ben hiç yapmadım.

Biz tek freni tarla sürerken yumuşak toprakta dönebilmek için kullanıyoruz :-)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzelmiş. 135 lik 240 lık çok yaygın. Bu epey güçlü galiba
Güle güle kullanın.
Maşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Kerimbey denilen mevkiden köye 4 km rampa yol vardır. Yaz zamanı o yolu traktörün kasasında gitmenin zevki bambaşkaydı. Yollar toprak. Tıngır tıngır sallana sallana giderdik. Rampada bazen arkada ağır yük olunca durur gibi olur, takviye yaparlardı. Her kes bir ileri gider, bir de geri gelirdi. Kimse konuşamazdı. Çünkü gürültüden kendi ağzından çıkanı bile duyamazdın. Çok güzel günlerdi, çok.

Şu aşağıdaki delikanlının elindeki oyuncağı çok çevirdim o toprak yollarda. Rampa aşağıya zevkli oluyordu da, geri çıkması yok mu? Öldürüyordu bizi. Gelen traktör olursa kasasına asılırdık. Nasıl olsa yavaş gidiyor. Yakalaması kolaydı.

V9UUGS.jpg

Bizim çemberler hortumdan, çemberi çeviren tel inşaat tellerinin 5-6 kere katlanmış halinden, ve sapı ağaç dalından idi.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Sağolasın Murat GEDİK. İçim bir hoş oldu. Eskiyi yad ettim. Vesile oldun. Allah ne muradın varsa versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Hayırlı olsun. Bizde kayınpedere ford 5 binlik arıyoruz. Ama temizini bulamadık daha. Antalyadan kalkıp manisaya kadar gittiler ama eli boş döndüler. Bu canavarın maliyeti ne oldu size?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ford çok yakar diye tutulmazdı köylerde :)
Mf çok az yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Antalya da deli gibi ford 5 binlik tutuluyor. Ben de dedim kayınpedere massey ferguson alalım diye ama ıııhhhh. İlla ford 5 binlik olacakmış. Çok güçlü imiş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

hayirli olsun massey iyidir gule gule kullanin 

babamdada ford 3000 var bizim oralar genelde narenciye , nar ve sera bolgesi oldugundan genelde kucuk kabinsiz traktorler tercih ediliyor genelide fiat  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci
56 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Çocukluğum Samsun da muhacir köyünde geçti (Tekkeköy/Çırakman köyü) . Tekkeköy civarındaki çiftçiler Massey kullanırdı. 20 km ötedeki Çarşamba ilçesinde ise genelde Ford kullanılırdı. Bizden büyük abilerimiz bu Massey lerle fiyaka yaparlardı. Sağ sol fren ayrı olduğundan olduğu yerde dönderirlerdi falan. Bizde çocuk aklıyla gaz verir, alkış yapar, tempo tutardık. Çiftçilerin para kazandığı zamanlardı. Çarşamba ovasında 100 çiftçinin iyi de olsa kötü de olsa en az 80 ninde traktör vadı. Hey gidi günler hey....

o tek fren olayini bizde cok yapardik sonunda yakin arkadasin biri sag frene basip direksiyonu sola kirinca 4 teker havada kendide altinda kaldi verilmis sadakasi varmis yarali kurtuldu traktor devrilmelerinde genelde olumle sonuclaniyor 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

baya ağırmış traktörün bu kadar ağır olabileceğini hiç düşünmemiştim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hayırlı olsun. Allah bol ürün, bol kazanç versin. İyi günlerde kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Hayırlı olsun, Rabbim tarlarınıza bereket versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

konu başlığını görünce heyecanlandım:=) amcalarda var benim 0 almışlardı,  hala duruyor,  20 yaşlarına kadar köyle bağlantım iyiydi ve 398 çoğu kişinin gözdesiydi, 3-4 kişi 0 almışlardı, biz de vayy beee diyorduk, 398 i çok kullanmadım ama direksiyonu küçük çaplı yumuşacıktı koltuğuda rahattı, vitesler 3,5 tavşan - kaplumbağa di mi? 285s e daha çok bindim ve o 3,5 vites bana 1 litre kola kazandırmıştı, inanmamıştı amcaoğlu bana:=) ama 275 bambaşkaydı onu baya kullandım, her ne kadar 4. vitesle aram kötü olsada, (zor buluyordum yerini) :=) sesi duruşu falan 275 çok şahaneydi, brezilya malı efsaneydi.  şimdiki traktörleri pek bilmiyorum ama genç ergenlik zamanlarımda sesinden traktörlerin markalarını bilirdim hatta kimin olduğunu bile az çok tahmin ederdim,  üniversalından fiat 480-640 -750 sine, mf165 ine, 69 model steyrnden 768 steyrine,  baya bir traktör sürmüşüm, bana saman taşıttırırlardı 4 arabayı takardım eski tip 2 makaslı uzun oklu, frene basardım 50 metre sonra dururum 69 model steyrle,:=)  11--12 yaşlarında taksiyi kaçırıyordum ama prof anlamda traktörlerde öğrendim direksiyonu, daldım gittim 20 sene öncesine kusura bakmayın..:=) ha o spin olayı bende yapardım tek frenle:=) 
hayrını görün, bereketli olsun ekinleriniz de..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ferguson başkadır 89 model sıfır 285 almıştık hala kullanılıyor.

Çamurlu tarladan pancar çıkarırken egzoz dan alev atışını hiç unutmam uzun zamandır binmedim kullanmadım.

Memlekete ilk gittiğimde eski günleri yad ederim.

Sizinki de çok temiz ve güzel iyi günlerde kullanın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...