İçeriğe Yönlendir

Focus III - Lastik Basınç Sensörü

Barış Güler

Recommended Posts

Barış Güler

İyi akşamlar. Arcımın lastik basınç sensörü kışlık lastikleri taktırdıktan (Ekim ayı) sonra çalışmadı. 2 hafta önce serviste bir cihazla güncelleme tarzı bir işlem yapıldı. Yine çalışmıyor. Kışlık lastikleri takarken lastikçi çok yoğundu. Lastik sübap iğneleri farklı aracın iğnesini taktılar. Sensörün çalışmaması bu iğnenin değişmesiyle ilgili olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ford'u bilmiyorum ama, Renault'ta basınç sensörü ve subap bir. Belki subap bozuldu ya da takarlarken sensörü bozdular.

tpms.jpg

Yorum bağlantısı
Barış Güler

Lastik değişirken fark ettim, sübapın içindeki iğneyi değiştirmişler. Sübap ve sensör tek parça ama içindeki iğnenin bir özelliği var mı? Yoksa normal her lastikte olan iğnelerle aynı mı?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Acaba direk parça mı değişti? Pili mi bitti vs? Sökme takma da hasar almış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Zafer Ak

Eğer lastikçi dikkat etmeden işlem yapmışsa levye ile sensöre zarar vermiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

bencede igle pimle alakalı olabilir. belliki bir yere temas etmiyor bu igne.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu sensörün çalışma mantığı nasıl, kablosuz sinyallemi beyne gönderiyor basıncı? Sibop değişimi gerekince komple sistemmi değişiyor yoksa sibop sensörden ayrılabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Barış Güler

Sensörlerde kırılma olmadı, ama sübapın içindeki iğneler değişti. Bunun çalışma sistemine bir etkisi var mı bilmiyorum. Araç 2 hafta önce servise girdiğinde sensörlere tekrar kodlama yapıldı. Dün lastiğin birini epeyce indirdim fakat uyarı vermedi. 

Yorum bağlantısı
Eren Bayralı
40 dakika önce, Barış Güler yazdı:

Sensörlerde kırılma olmadı, ama sübapın içindeki iğneler değişti. Bunun çalışma sistemine bir etkisi var mı bilmiyorum. Araç 2 hafta önce servise girdiğinde sensörlere tekrar kodlama yapıldı. Dün lastiğin birini epeyce indirdim fakat uyarı vermedi. 

Tekerleğin havasını indirdikten sonra aracı hareket ettirdiniz mi? Durduğu yerde uyarı vermeyebilir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
4 saat önce, Eren Sağ yazdı:

Bu sensörün çalışma mantığı nasıl, kablosuz sinyallemi beyne gönderiyor basıncı? Sibop değişimi gerekince komple sistemmi değişiyor yoksa sibop sensörden ayrılabiliyor mu?

Benim aracım Astra J sensörlerde pil olduğunu söylediler. Araçla kablosuz bağlantı içerisinde.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Lastik basınç sensörlerin de inenin arkası açık farklı inede takılmış olsa inenin sensör kısmıyla bir ilgisi olmadığını düşünüyorum. Focus aracınız Fiesta ile aynı parçayı kullanıyor. sensörün pili yerinden oynamıştır veya sensör fiziki zarar görmüştür. lastiğinizi söküp sensörü kontrol edin pil kaynaklı değilse ve fiziki bir darbe yoksa  aracınız garanti kapsamında olduğu için servisten değişim isteyiniz. Her şeye rağmen yine olmazsa https://www.lastiksensoru.com/ford-b-max-c-max-fiesta-focus-orijinal-lastik-basinc-sensoru_d_24 adresindeki ürünü alıp eski ürün bilgilerinizi o firmaya iletip aracınıza göre programlanmış sensörü lastikçinizde taktırmanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Sonuçta hadi birinde hata oldu diyelim. 4 lastik de de sensör var. Hepsimi bozuldu bence sistemde bir hata var sanki

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Focus'ta aktif basınç sensoru varmı?En azından benim 2014 titanyumda yok TPMS diye bir şey kullanıyorlar basınç için tekerlerin dönüşünün takip ediyor ve araç bilgisayarından aktif ediliyor.Yazılım güncellemesi sonucu pasif duruma gelmiş olabilir

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Benim Mercedes te inactive diyor sensörlü jant lastik taktım jantın söküldugu araçta çalışıyordu. Bilemedim

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 23.03.2018 at 23:54, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Benim Mercedes te inactive diyor sensörlü jant lastik taktım jantın söküldugu araçta çalışıyordu. Bilemedim

Araca adapte edilmesi gerek.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Focus'ta aktif basınç sensoru varmı?En azından benim 2014 titanyumda yok TPMS diye bir şey kullanıyorlar basınç için tekerlerin dönüşünün takip ediyor ve araç bilgisayarından aktif ediliyor.Yazılım güncellemesi sonucu pasif duruma gelmiş olabilir
2016 fiestada aktif lastik basınç sensörü var.
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur
(düzenlendi)
On ‎23‎.‎03‎.‎2018 at 19:37, Özcan Cepheci yazdı:

-TPMS denilen sistem aktif olarak sensör verisine göre uyarı yapıyor, her lastikte tpms sensörü bulunuyor. Bu sistemi yazılımdan aktif etmek çalışması için yeterli değil sensör gerekiyor.

-Deflaction detection sistemi ise tekerin dönüşündeki uyumsuzluk sonucu uyarı veriyor ki bu uyarı lastiğin patlak olabilecek kadar çok inmesiyle veriliyor. Bu sistemi esp varsa yazılımdan aktif ederek çalıştırabiliyorsunuz.

Her ikisi de Focus 3 lerde mevcut.

tarihinde Sarp D. Uygur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Barış Güler

iyi akşamlar, bahsettiğim basınç sensörünün çalışmaması nedeniyle servise götürdüm aracımı. Usta önce sağ ön lastiğin havasını 25 ps'ye kadar indirip test sürüşü yaptı araç yine uyarı vermedi. en son usta arka iki tekeri biri 20 diğeri 25 ps basınca kadar indirdi. Böyle bir gün kullan diyerek arabayı bana teslim etti. 500 m kadar gittikten sonra lastik basınç sensörü lastik basıncı düşük diyerek uyarı verdi. Tek lastiği basıncını algılamamış olabilir diyerek açıkladı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mantıksız, tipik Ford servisi cevabı. Yeni lastik basıncınız ile öğretme yaptınız mı sensörlere?

Bizim şirket araçları 42psi istiyor lastiklere, 30'a kadar düşünce ancak yanıyor basınç.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

En iyisi basınç sensörü olmadan takip. Lastik biraz inince hata veriyor, kalibrasyon vs derdi yok

Yorum bağlantısı
Barış Güler

Dün kışlık lastikleri söküp yazlık lastikleri taktırdım. Yine uyarı vermedi..

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Öner Kurukuz

Konuyu hortlatayım.

Ben de aracımda böyle bir özellik olduğunu öğrendim ancak aldığımdan beri çalışmıyordu ve bu yüzden yok zannediyordum.

2013 1.6 tdci titanyum x + tekno paket olan versiyon.

siboplarım normal sibop. 

Şimdi ben bu aracın orjinal siboplarını alıp taksam sorun gider mi yoksa ekstra başka birşey daha alıp takmam gerekiyor mu?

Ya da gerçekten benim aracımda lastik basınç uyarı sistemi yok mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...