İçeriğe Yönlendir

Lümen Değeri Nedir, Hangi Lümen Daha İyi Aydınlatır

Hami Erışık

Recommended Posts

Hami Erışık

merhaba arkadaşlar; ford cmax 2006 model aracımı uzunlarına püsküllü sogutmalı ledlerden takmayı düşünüyorum.

gel gelelim ailexprese baktıgım zaman degişik lümen degerlerinde ürünler çıkıyor.bu lümen degeri ne işe yarar,büyük degermi iyi,yoksa küçük degermi iyi.

şimşek etkisi yaratn beyaz renkli h1 led almak istiyorum,tavsiye veya direk ürün linki verebilecek arkadaş varsa şimdiden teşekkürlerimi sunarım.saygılar.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

normalde büyük değer güçlüdür de o değerlerin pek doğruluğu yok gibi. 

Yorum bağlantısı
Zafer Ak

Lümen ışıldaklığı ( canlı veya sönük ) , Kelvin ise ışık rengini belirler.

Buna göre alışveriş yapabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hami Erışık
(düzenlendi)

Tavsiye varmı,veya bu iyi diyebileceginiz.bikere alacagız,bari güzel bişey olsun.hata yapmayalım.

tarihinde Hami Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ak
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

normalde büyük değer güçlüdür de o değerlerin pek doğruluğu yok gibi. 

Verilen değerler genelde iki ampül içindir.

Örneğin bir led ampul kitinde 8000 lümen yazıyorsa ampül başına 4000lümen düşer.

Doğru olup olmadığınıda anlamak için ışık şiddeti ölüçüm cihazları var, test edilebilir.

1 dakika önce, Hami Erışık yazdı:

Tavsiye varmı,veya bu iyi diyebileceginiz

İllede led alacam diyorsanız photon. Tuzludur ama fiyatının hakkını veriyor.

Halogen alacam diyorsanız Osram veya philips harici almayın.

Farlar mercekli değilse halogen ampül ile devam edin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hami Erışık
(düzenlendi)

Ben uzunlara takıp,sadece amacım selektör yapmak için (kısalarda kullanmayacagım.)

Photon olmaz,,farın içine sıgması için püsküllü şart, fanlılar sıgmıyor far içine..

Fazla para vermeyede gerek yok,ileride arabayı degistirecem

tarihinde Hami Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
45 dakika önce, Hami Erışık yazdı:

merhaba arkadaşlar; ford cmax 2006 model aracımı uzunlarına püsküllü sogutmalı ledlerden takmayı düşünüyorum.

gel gelelim ailexprese baktıgım zaman degişik lümen degerlerinde ürünler çıkıyor.bu lümen degeri ne işe yarar,büyük degermi iyi,yoksa küçük degermi iyi.

şimşek etkisi yaratn beyaz renkli h1 led almak istiyorum,tavsiye veya direk ürün linki verebilecek arkadaş varsa şimdiden teşekkürlerimi sunarım.saygılar.

Merhaba Hami Hocam,

1 yıl İbiza aracımda kullandığım, şuan C-max aracımda 1 yıldır kullandığım ürün aşağıdaki linktedir.

Uzunlarda kullanıyorum ve çok memnunum. Özellikle selektörde çok  başarılı. Püsküllü olması far tasına sığması açısından avantaj.

Işık rengi 6000K soğuk beyaz. Beyaz şiddeti güzel. Çakma mavimsi gibi değil.

Tavsiye ederim.

https://tr.aliexpress.com/item/SamllAntTech-Car-Headlight-H7-H4-LED-H8-H9-H11-HB3-9005-HB4-9006-H1-H3-H13/32815840268.html?spm=a2g10.10010108.1000014.19.5174185fwIwt3G&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.98539.000000000000000&pvid=a31e73d6-bc48-49fe-a371-dc2836325654&tpp=1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Led teknolojisi hızla gelişiyor.. yakında 360 derece açılı lenslerle üretilmiş ledleri göreceğiz.

Sadece sellektör yapacağım diye düşünmeyin, iyisi ile kötüsü arasında çok bi fark yok şu an..  ilanları inceleyip geri dönüşleri iyi bir satıcı bulun.. 

Yorum bağlantısı
Zafer Ak
19 dakika önce, Hami Erışık yazdı:

Ben uzunlara takıp,sadece amacım selektör yapmak için (kısalarda kullanmayacagım.)

Bence böyle bişi yapmayın.

Karşı aracın sürcüsünün bir anda (özellikle gece ) irkilmesine ve dikkat bozukluğuna neden olursunuz. Ben doğru bulmuyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Mercekli farlar sanki gece selektör yaınca göz almıyormu,,,tam tersine mercekli farlardaki xenonun gücü ledden daha fazla,,,

Siz heralde kısalara takıp herkesin gözünü alacagımı zannettiniz...

Yorum bağlantısı
Zafer Ak
11 dakika önce, Hami Erışık yazdı:

Mercekli farlar sanki gece selektör yaınca göz almıyormu,,,tam tersine mercekli farlardaki xenonun gücü ledden daha fazla,,,

Siz heralde kısalara takıp herkesin gözünü alacagımı zannettiniz...

Hocam, sellektör için yazdığım ayrı konu, merceksiz far için yazdığım ayrı konu.

Led ampüllerin tepkimesi, halogen ve xenon'a göre daha hızlı olduğundan uzunlarda led kullanmaktalar.

Şimşek çakıcak diye uzunlara led, xenon vs. gibi dikkat alıcı ampullerin bağlanması doğru değil.

Merceksiz farlarda ışık geniş açılı dağıldığından led ve xenon kitler bu farlarda kullanıldığı taktirde karşıdakinin gözünü aşırı derecede kamaştırmaktadır. ( baş ağrısı mide bulantısı cabası)

Mercekli farlar merceksize göre daha toplu ışık vermektedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)
56 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

Merhaba Hami Hocam,

1 yıl İbiza aracımda kullandığım, şuan C-max aracımda 1 yıldır kullandığım ürün aşağıdaki linktedir.

Uzunlarda kullanıyorum ve çok memnunum. Özellikle selektörde çok  başarılı. Püsküllü olması far tasına sığması açısından avantaj.

Işık rengi 6000K soğuk beyaz. Beyaz şiddeti güzel. Çakma mavimsi gibi değil.

Tavsiye ederim.

https://tr.aliexpress.com/item/SamllAntTech-Car-Headlight-H7-H4-LED-H8-H9-H11-HB3-9005-HB4-9006-H1-H3-H13/32815840268.html?spm=a2g10.10010108.1000014.19.5174185fwIwt3G&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.98539.000000000000000&pvid=a31e73d6-bc48-49fe-a371-dc2836325654&tpp=1

bunlar iyidir benim aracımda da uzunlarda var h1 cok kaliteli direk şimsek

cCzjrG.jpg

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Hocam,,merceklere led ve xenon uzun takmak saglıklı degil diyorsununuz.

Merso,audi,bmv, vs, bunların uzunlarında xenon yokmu zannediyorsunuz siz....

Hocam tartışmayalım lütfen,,3. Bir şahıs açıklama yaparsa daha iyi olur..saygılar.

Yorum bağlantısı
Zafer Ak
4 dakika önce, Hami Erışık yazdı:

Hocam,,merceklere led ve xenon uzun takmak saglıklı degil diyorsununuz.

Merso,audi,bmv, vs, bunların uzunlarında xenon yokmu zannediyorsunuz siz....

Konu hakkında bilgi sahibi olmadığınız zaten son yazdığınızdan bellidir. Bu nedenle tartışılıcak bir durum değil zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorun ne ledde ne de xenonda.
Sorun, sellektöre sebep olan şerit ihlalciler ve sorumsuz selektörcülerde.
Xenonun geçici körlük yaptığı doğrudur.
Ledler henüz o kadar değil.
Her ikisini de Bilinçli kullanmak gerek.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
2 saat önce, Zafer Ak yazdı:

Bence böyle bişi yapmayın.

Karşı aracın sürcüsünün bir anda (özellikle gece ) irkilmesine ve dikkat bozukluğuna neden olursunuz. Ben doğru bulmuyorum.

Bixenon farda da böyle bir durum söz konusu, hatta BMW de çift mercek xenon var. Halojen fara takılan ledden daha fazla göz almakta ve irkilme hissini daha fazla yaşatmakta demek istenmiş ki doğru buluyorum. Ayrıca yeni nesil led farlarda da aynı durum söz konusu.

Konu sahibi arkadaşa geldiğizde ise reflektörünüze sığsın yeterli lümenin vs çok bir etkisi yok o tarz aydınlatmalarda. Çünkü ışık odaklaması zaten olmayacak.

Bir saat önce, Okay Kaygusuz yazdı:

@Metin Akbal hocam kurtaracak simdi burayı

Estağfirullah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ak
5 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Bixenon farda da böyle bir durum söz konusu, hatta BMW de çift mercek xenon var. Halojen fara takılan ledden daha fazla göz almakta ve irkilme hissini daha fazla yaşatmakta demek istenmiş ki doğru buluyorum. Ayrıca yeni nesil led farlarda da aynı durum söz konusu.

Konu sahibi arkadaşa geldiğizde ise reflektörünüze sığsın yeterli lümenin vs çok bir etkisi yok o tarz aydınlatmalarda. Çünkü ışık odaklaması zaten olmayacak.

Estağfirullah :)

Ben böyle düşünmüyorum.

Fabrikasyon Bi-xenonların tepkime süresi ( kısa devreden uzun devreye geçiş) yavaş. ( kendi aracımdanda biliyorum) Bu nedenle rahatsız etmeden stabil sellektör yapma imkanınız oluyor.

İster bi-xenon ister full led far olsun ikiside fabrikasyon olarak araçda mevcut ise  rahatsızlık derecesinde problem teşkil etmez. Çünkü fabrikasyon farlar sadece aydınlatma görevi görmüyor, aydınlatırken diğer bir yandan otomatik olarak kendi açısını da ayarlıyor.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Valla ben sellektör yapmıyorum kornaya basmıyorum uzunları açmıyorum önüm boşsa ve karşıdan araç gelmiyorsa o zaman yakarım. Benim tek derdim kısaları yaktığımda insanca önümü göreyim yolumda gideyim. Aranan ideal istanbul şoförü ben olabilirim :D

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Aynen LED ampül ile selektör yeni nesil araçlardan daha çok rahatsız etmez, rahatsız eden görmemiş gibi LED taktım diye eli sektörde gezmek.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
17 dakika önce, Zafer Ak yazdı:

Ben böyle düşünmüyorum.

Fabrikasyon Bi-xenonların tepkime süresi ( kısa devreden uzun devreye geçiş) yavaş. ( kendi aracımdanda biliyorum) Bu nedenle rahatsız etmeden stabil sellektör yapma imkanınız oluyor.

İster bi-xenon ister full led far olsun ikiside fabrikasyon olarak araçda mevcut ise  rahatsızlık derecesinde problem teşkil etmez. Çünkü fabrikasyon farlar sadece aydınlatma görevi görmüyor, aydınlatırken diğer bir yandan otomatik olarak kendi açısını da ayarlıyor.

Hadi bixenonda ve bi ledde orijinal reflektörlü ledlere göre tepki gecikmesi var diyelim (bir kaç salisenin hesabını yapıyoruz şuan) Siz sanırım hiç bir led farlı Leon dan, Honda Civic ten selektör yemediniz.

Odaklamanın tam olarak sağlanamadığı sonradan eklenen led far mı kör edecek yoksa bixenon, oem mercek vs mi? Çok bir farkı yok hepsi aynı.

Ekleme: derseniz ki kısa farda bixenon, orijinal led mercek veya orijinal reflektör led mi göz alır yoksa sonradan eklenen ampüller mi, işte o zaman seçenek 2 derim. Konuyla alakalı test fotoğrafım vardı eklerim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Lümen çok net kriter değil spektrum da önemli çünkü gözümüz bazı frekansları daha iyi görüyor ve az lümen kafi geliyor . Işığın spektrumu halojene ne kadar  yakınsa ( renk demiyorum bak) o kadar iyidir

Not: şimşek etkisini kınıyorum

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ben bu konuyu Forumda bu konuda bilgisi olan Servet Aydın beye sorduğumda aldığım cevap aşağıdadır.

bu söz üzerine uzun kısa farlarımı osram Night breaker laser ile değiştim gayet memnunum.

"Hiçbir led mercek olmadan henüz verimli olmuyor. Dağı taşı aydınlatıp, karşıdan gelenin gözünü, üçüncü kattaki Ayşe teyzenin balkonunu da aydınlatıyor"

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
2 saat önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Ben bu konuyu Forumda bu konuda bilgisi olan Servet Aydın beye sorduğumda aldığım cevap aşağıdadır.

bu söz üzerine uzun kısa farlarımı osram Night breaker laser ile değiştim gayet memnunum.

"Hiçbir led mercek olmadan henüz verimli olmuyor. Dağı taşı aydınlatıp, karşıdan gelenin gözünü, üçüncü kattaki Ayşe teyzenin balkonunu da aydınlatıyor"

işte aradığım nokta atışı. ben şimdi ford ka ya osram Night breaker laser şundan taktırsam kimseyi rahatsız etmeden önümü görür ışıl ışıl giderim değil mi, çünkü şu anki farlarımla parlak bir ışık görüyorum muhabbetine dahil olmaktan korkuyorum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...