İçeriğe Yönlendir

Jetta - Yağ seçimi

Mustafa Dilbirliği

Recommended Posts

İnan Çınar
16 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Lpg motoru kurutur[emoji3]

Benzin de cebi kurutuyor ama😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
(düzenlendi)

Kitapçığın dediğini yaptım. 0w20 motul yağ sipariş verdim. Cuma bakıma gireceğim. Serviste özellikle kendim soracağım bakalım neden 5w30 kullanıyorsunuz diye. Geçen bir arkadaş bir serviste görmüş 0w20 yağ litresine 82 lira demişler [emoji23][emoji23]

Sanırım 5w30 kullanma sebebleri bu olsa gerek.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

amma uzadı konu haaa, üreticinin istediği spec ğin üstünde yağ kullanın yeter, olay budur, boşa ille aynı olacak diye uğraşmayın, 2 gömlek üstü yağ kullanıyorum sıfır sorun acipte güzel işliyor motor, motor kullandığım yağı zorlayamıyor bile :)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Anıl Akca
On 15.05.2018 at 11:00, Akan Belen yazdı:
On 14.05.2018 at 21:54, Mehmet Ozyurek yazdı:
Akan, servisin açıklamadı ne 5/30 için. ?

Abi ben direk sormadım. Soranlar olmuş ikiside kullanılabilir sorun yok. Bize bu şekilde geliyor gibi açıklamalar olmuş. Bakıma gittiğimde bende soracağım. Ben 0w20 kullanmayı düşünüyorum ama aklıma takılan kısım LPG olduğu için farklı bir yağ kullanmaya gerek varmı. Atıyorum 0w40 gibi. LPG olmasının bir farkı olurmu acaba

0w40 kullanmanız daha uygun olur. Lpg'nin yanma oranı benzine göre daha yüksektir. İleride motorunuzda olumsuz etki yaratabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kitapçık 0w20 diyor ama bu tabiki benzin için geçerli kısmı.Bu bakımda 0w40 kullanacağım gibi duruyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Akan Belen yazdı:

Kitapçık 0w20 diyor ama bu tabiki benzin için geçerli kısmı.Bu bakımda 0w40 kullanacağım gibi duruyor

iyi seçim olmaz derim. 0/20 nin nesi kötü? değişim sebebi?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Tüplü ya, yakar diye düşünülüyor

Bu arada yetkili serviste 5w20 yağa 800tl ! fatura yazıyorlarmış. İ

Yorum bağlantısı
Akan Belen
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bence kötü değil abi zaten hatta iyi.Ben 20k bakımda servisten normal yağ ile bakım yaptırdım.Daha sesli çalışıyor motor.Lpg olduğu için 0w40 kullanabilir deniyor ama 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

toyota kitapçığında kullanılabilir diye yazı var mı, yağ viskozite tablosu gibi birşey? vesile ile sesi azaltan yağ sıvıları her zaman çok iyi demek değilidr, 100 ml bir katkı var onu koyunca kelebek gibi oluyor bitik motorlar bile. mesela...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Anıl Akca
(düzenlendi)
11 saat önce, Akan Belen yazdı:

Bir arkadaşım 35.000 KM boyunca 0w20 kullandı lpgli aracında motorun çalışma subap sesi değişti. Ardından 0w40'a geçiş yaptı kendi sessizliğine geri döndü araç veya 0w50 suistina da kullanabilirsiniz. Bir çok kişi diyebilir honda'da lpg var diye  fakat çelik subap kullanılıyor. Toyota motoru ise benzine uyumlu tasarlanarak o yağ viskozite belirleniyor.

Ayriyetten Toyota yağ tercihini servislere bırakıyor. Türkiyedeki bir çok servis Petrol Ofisi yağı kullanıyor Dizel,Benzin ve Hybrid farketmeden aynı varilden dolduruyor 🙂 sesli çalışması normal kalitesiz yağ. Ayriyetten servisler 2013 yılına kadar bir çok servis araçlara 10w40 kullanıyordu. 5w30 yağı ücret farkı alarak satıyordu. Full servis bakımlı olup 10w40 doldurulan bir çok toyota'da yağ eksiltme sorunu  var. Üstelik toyota gibi bir arabada 🙂 Servisin kullandığı yağlara güvenmeyin. Bir çok servis faturaya yansıtmaz çoğu toyota premium yazar :)

nQGP11.jpg

tarihinde Anıl Akca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen
5 saat önce, Anıl Akca yazdı:

Bir arkadaşım 35.000 KM boyunca 0w20 kullandı lpgli aracında motorun çalışma subap sesi değişti. Ardından 0w40'a geçiş yaptı kendi sessizliğine geri döndü araç veya 0w50 suistina da kullanabilirsiniz. Bir çok kişi diyebilir honda'da lpg var diye  fakat çelik subap kullanılıyor. Toyota motoru ise benzine uyumlu tasarlanarak o yağ viskozite belirleniyor.

Ayriyetten Toyota yağ tercihini servislere bırakıyor. Türkiyedeki bir çok servis Petrol Ofisi yağı kullanıyor Dizel,Benzin ve Hybrid farketmeden aynı varilden dolduruyor 🙂 sesli çalışması normal kalitesiz yağ. Ayriyetten servisler 2013 yılına kadar bir çok servis araçlara 10w40 kullanıyordu. 5w30 yağı ücret farkı alarak satıyordu. Full servis bakımlı olup 10w40 doldurulan bir çok toyota'da yağ eksiltme sorunu  var. Üstelik toyota gibi bir arabada 🙂 Servisin kullandığı yağlara güvenmeyin. Bir çok servis faturaya yansıtmaz çoğu toyota premium yazar :)

nQGP11.jpg

Servisler maalesef böyle.Bakım fiyatları da oldukça uçuk hale geldi zaten.20k bakıma rutin işerde 905 tl tuttu benimde.Ben bir yıl içinde ciddi km yaptım Kasım  4 de aracı alalı bir yıl oldu.30k olmak üzere yılda 3 bakım yaptırmak dokunuyor n:D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bir araç alırken bakımları 10 mu 15 mi 20 mi diye düşünmek gerek.

1000 tl olsa

km de 10binlik bakım aracı için 10 kuruş öderken 20 binlikte 5 kuruş ödüyoruz. 40 kuruş yakmakta olan bir araç için %12.5 ek oynama farkı getirir iki araç arasında.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Maden
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bir araç alırken bakımları 10 mu 15 mi 20 mi diye düşünmek gerek.

1000 tl olsa

km de 10binlik bakım aracı için 10 kuruş öderken 20 binlikte 5 kuruş ödüyoruz. 40 kuruş yakmakta olan bir araç için %12.5 ek oynama farkı getirir iki araç arasında.

Evet kesinlikle katılıyorum. Hala 10 bin bakim periyodu olan araçlar satılıyor. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Bu kutsal görevi birinin yapması lazım, neden?

Sebeb nedır ne sıkıntı yasadınız ıkı aracımda motul var problem yok
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
On ‎14‎.‎05‎.‎2018 at 22:19, Mert Yeldan yazdı:

Lifter ses yaptı çıt çıt çıt. 100 km kullandım geçmedi. Castrol Un servis malı yağını koyduk 5 dakika rölantide çalıştı kesti sesi.
Lifter niye ses yaptı dersen viskozite farkı galiba.

On ‎14‎.‎05‎.‎2018 at 21:14, Mert Yeldan yazdı:

Motul aldım, almaz olaydım. Boşaltıp Castrol doldurduk geri.

On ‎14‎.‎05‎.‎2018 at 21:20, Köksal Yılmaz yazdı:
On ‎14‎.‎05‎.‎2018 at 21:14, Mert Yeldan yazdı:

Motul aldım, almaz olaydım. Boşaltıp Castrol doldurduk geri.

Bu kutsal görevi birinin yapması lazım, neden?

Bir saat önce, Erkan Işık yazdı:

Sebeb nedır ne sıkıntı yasadınız ıkı aracımda motul var problem yok

Ben 1 yıl motul kullandım, sıkıntı yaşamadım, sıkıntıyı yaşayan arkadaş yukarıda bahsetmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Lifter ses yaptı, yağı değiştik kesti. Daha önce mobil 1 esp kullanmıştım yapmamıştı ses. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...