İçeriğe Yönlendir

Hyundai ix35 Amortisör Tıkırtısı

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Arkadaşlar merhaba;

2017 9. ayda aldığım yeni arabam için ilk problem konusunu açmanın heyecanı ve gururu içerisindeyim :)

Kayınçodan aldığım aracımın alırken sağ arka amortisörü patlaktı. Ben de orjinal sıfır amortisöt ve amortisör takozu aldım fakat buradaki tıkırtı hala kesilmedi. Özellikle çakıllı yollarda ve kasislerden geçerken sağ arka amortisörden feci tıkırtı geliyor. Rotil başlarında problem var desem arka tekerde böyle bir mekanizma yok. Eski focus olsa tüm parçaları adım gibi bilirdim ama Hyundai'nin yabancısıyım.

Bir fikri veya önerisi olan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Tıkırtı kaynağı olarak stepne kontrol edilmeli.Tam olarak ses nasıl ve nerden geliyor bilmiyorum ama bütün ihtimaller göz önünde bulundurulmalı.Stepne bağlantı civatası gevşemiş ve kasislerde ses yapması muhtemel.Buda size amortisör sesi gibi geliyor olabilir.Eğer orda sorun yoksa egsoz bağlantıları  v.b hareket edip tıkırtı yapacak şeylere bakılması lazım.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
27 dakika önce, Emrah Altun yazdı:

Arkadaşlar merhaba;

2017 9. ayda aldığım yeni arabam için ilk problem konusunu açmanın heyecanı ve gururu içerisindeyim :)

Kayınçodan aldığım aracımın alırken sağ arka amortisörü patlaktı. Ben de orjinal sıfır amortisöt ve amortisör takozu aldım fakat buradaki tıkırtı hala kesilmedi. Özellikle çakıllı yollarda ve kasislerden geçerken sağ arka amortisörden feci tıkırtı geliyor. Rotil başlarında problem var desem arka tekerde böyle bir mekanizma yok. Eski focus olsa tüm parçaları adım gibi bilirdim ama Hyundai'nin yabancısıyım.

Bir fikri veya önerisi olan var mıdır?

gny hocam o tıkırtı önden geliyor olmasın z rota bakın o degılse direksiyon kutunuza esp den gelıyor olabılır sızın yapcagınız bir iş degıldır o direksıyon ıse 5 sene garantı var sanırım hyundailerde servıse cekın yaptırın 

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
3 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Tıkırtı kaynağı olarak stepne kontrol edilmeli.Tam olarak ses nasıl ve nerden geliyor bilmiyorum ama bütün ihtimaller göz önünde bulundurulmalı.Stepne bağlantı civatası gevşemiş ve kasislerde ses yapması muhtemel.Buda size amortisör sesi gibi geliyor olabilir.Eğer orda sorun yoksa egsoz bağlantıları  v.b hareket edip tıkırtı yapacak şeylere bakılması lazım.

Araç LPG li stepne yok.

Bariz sağ arka tekerden geliyor. Eminim buna. Çünkü kontrollü olarak bir kasise girince yavaşlıyorum ne zaman sağ arka teker çukurdan geçse tıkırıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Trim sesi olabilir mi acaba? Yay da sorun olabilir mi?

Bir de amortisör değişimi hep çiftli önerilir. Sağdan geçerken sol da aynı dingilde olduğundan soldan ses geliyor olabilir mi?

Yorum bağlantısı
mustafa çetinkaya

çukur ve çakıl harici ses yok mu hiç. Tıkırtı olarak amartisorden ses gelmesi ilginç geldi video vs olsa daha iyi olurdu

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Trim sesi olabilir mi acaba? Yay da sorun olabilir mi?

Bir de amortisör değişimi hep çiftli önerilir. Sağdan geçerken sol da aynı dingilde olduğundan soldan ses geliyor olabilir mi?

Trim sesine alıştırdı beni Hyundai :) trim değil bu alttan geliyor bariz belli

2 dakika önce, mustafa çetinkaya yazdı:

çukur ve çakıl harici ses yok mu hiç. Tıkırtı olarak amartisorden ses gelmesi ilginç geldi video vs olsa daha iyi olurdu

Çukur, çakıl harici ses gelmiyor. Bozuk yollardan geliyor. Video çekmeye çalışırım. En kötü ses kaydı.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Balata ve civarına bakın. Kaliper olabilir deyip tahmin yürüteyim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

ustaların fişek tabir ettiği alt salıncağı tekerleğe bağlayan bir parça var.

genelde zor bulunur. mil benzeri bir parça. zamanla aşındığı için girdiği yuvada tıkırtı yapar.

daha ileriki safhada balatanın etrafında ki parçalar birbirine vurur.

ya parçayı bulup değiştireceksiniz, yada parçanın etrafı doldurulacak.

balatanın kaliperleri birbirine vuruyorsa araya şamrel tarzı bir şey yapıtırılacak.

bunu sanayide eski ustalar yapar. servistekiler genelde çözemiyorlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

El freni halatı.
Kanalda bakılıp cırt kelepçe ile bi yere sabitlenmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

El freni halatı.
Kanalda bakılıp cırt kelepçe ile bi yere sabitlenmeli.

Abi el freni ışığı araba sallanınca anlık olarak yanıp sönüyor. Acaba bununla ilgisi var mıdır ya? Nokta atışı yapmış olursun abi resmen.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
43 dakika önce, Emrah Altun yazdı:

Abi el freni ışığı araba sallanınca anlık olarak yanıp sönüyor. Acaba bununla ilgisi var mıdır ya? Nokta atışı yapmış olursun abi resmen.

Balataların bitiyor. Hyundai lerde balata bitince el freni ışığı ikaz veriyor diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Bir saat önce, Emrah Altun yazdı:

Bir yönetici kolay yetişmiyor :flowers:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
1 saat önce, Emrah Altun yazdı:

Fren balataları bitiyor, şu an fren hidroliği de eksik görünebilir, balata değişimi sonrası fren hidroliği kontrol edin. Bu aşamada hidrolik eklemeyin

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
17 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Balataların bitiyor. Hyundai lerde balata bitince el freni ışığı ikaz veriyor diye hatırlıyorum.

2 hafta önce servise gittim balatalar iyi dediler. Ama yine de değiştireyim ben. Hidroliği de kontrol ettireyim. Ne olur ne olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Işıkla bunun alakası yoktur. El freni müşürü sorunu veya hidrolik eksikliği buna sebep olur.

Hidrolik seviyesinin düşme sebebi de balataların bitmesidir.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Dün fırsat bulup aracı sanayiye götürdüm. Tıkırtı sebebi z rot bilyasının dağılması sebebiyle oluyormuş. Lastiği sağa sola zorlayınca tıkır tıkır oynuyordu. Ses de bundan geliyormuş. Bilya değişince taş gibi oldu. Bir de rot ayarı yaptırdım ip gibi maşallah :)

Ayrıca fren balataları gayet yeterli idi. Hidrolik eksilmiş onu da tamamladım. Kırmızı ikaz lambası da hiç yanmadı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...