İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Rot Başı - Rot Mili

Sedat Demircan

Recommended Posts

Sedat Demircan

Rot Başı - Rot Mili Görevi Nedir?

mrb arkadaşlar rot ayarı yapmaya gideyim dedim malum yazlıklar takıldı,rotcu alttan kontrol yaptı ve yukardaki iki parçanın değişmesi gerektiğini söyledi sonrasında ayar yapılır şimdi boşa yapmayalım dedi ama ben arabamda bi sıkıntı göremiyorum ses falan yok hafif sağa çekiyo galiba.Merak ettim bu parçaların işlevi nedir.takarsam da trw markası iyi galiba demi?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
22 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

mrb arkadaşlar rot ayarı yapmaya gideyim dedim malum yazlıklar takıldı,rotcu alttan kontrol yaptı ve yukardaki iki parçanın değişmesi gerektiğini söyledi sonrasında ayar yapılır şimdi boşa yapmayalım dedi ama ben arabamda bi sıkıntı göremiyorum ses falan yok hafif sağa çekiyo galiba.Merak ettim bu parçaların işlevi nedir.takarsam da trw markası iyi galiba demi?

passat ların üstünde trw disk balata gelıyor orjınal kötü olsa takmazlar sanırım

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
6 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

passat ların üstünde trw disk balata gelıyor orjınal kötü olsa takmazlar sanırım

doğru,trw forda da üretim yapıyomuş

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Sedat kardeşim rod ve rod kolu direksiyonun tekeri çeviren kolları. Ufacık bir aşınma yada boşlukta dengesiz hareketlere sebep olur. Rod başlarının lastikleri genelde aşınır yırtılır. Usta bakıp değişecek dediyse farklı yere göster aynı şeyi derse değiştir. İdare eder falan olmaz, ufacık sorun varsa değiştir. Çünkü girdiğin virajlarda verimli dönüş sağlamaz, düz yolda araç gezer, belli hızlardan sonra araçta titreme başlar vs vs. Önemli konu yani

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Direksiyon kutusu ile tekerler arası bağlantı. Rot mili asinirsa kutuda boşluk var gibi tıkırtı sallantı yapar. Yine rot başı da ön aks ile direksiyon kutusu bağlantısı için. O da asinirsa yine benzer tıkırtı boşluk yapar

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Aracı lifte kaldırarak değil de, tekerlekler yere basarken bir kanalda baktırın. Teşhis doğrulanıyorsa hiç beklemeden değiştirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 04.04.2018 at 10:03, Derviş Dursun yazdı:

Sedat kardeşim rod ve rod kolu direksiyonun tekeri çeviren kolları. Ufacık bir aşınma yada boşlukta dengesiz hareketlere sebep olur. Rod başlarının lastikleri genelde aşınır yırtılır. Usta bakıp değişecek dediyse farklı yere göster aynı şeyi derse değiştir. İdare eder falan olmaz, ufacık sorun varsa değiştir. Çünkü girdiğin virajlarda verimli dönüş sağlamaz, düz yolda araç gezer, belli hızlardan sonra araçta titreme başlar vs vs. Önemli konu yani

Derviş abi zaten bugün bi usta daha baktı değişecek dedi ,ayrica viraj iç lastikler de degisecek dedi .nasipse trw marka netten alip degiscem karar öyle kıldım.buralarda iyi bi marka yoktu çünkü . Rotcu bugün arkadaki burç lara da değişse iyi olur dedi ama 6 adet burç değişimi için 150 tl işçilik istedi ve gerek yok dedim 

Peki şu viraj demiri iç lastiği görevi nedir onlara da değişim dedi bugün başka usta ? Ayrıca sağ ön tablada da boşluk var dedi..acaba dedim ben hazır kendim gidip alt takıma bak dedim diye gerekli gereksiz herşeyi değiş mi dediler diye şüphe ettim ..tabla denen sey pahalı baktım o yüzden onu Belki değişmem diyorum ama rot mili başını ve viraj iç lastiği degiscem Ins. Ha bu arada bunlar değişir iken tabla sokulecekse belki değişirim onuda Bilmem önerisi olanlar ne der ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

viraj demiri iç lastiği denen şey demiri saran yarım ay şeklindekiler ise ses yapar lokur lokur. tablada boşluk varsa düz giderken sağa sola komple kaçma yapar. yani sanki biri eliyle alıp yan şerite koymuş gibi olur.

arka burçlar dışardan çatlak gözükebilir, 80-100 arası düz gidişte kıç sallarsa o zaman tam bozuk denebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 05.04.2018 at 07:47, Rıdvan Ergün yazdı:

Aracı lifte kaldırarak değil de, tekerlekler yere basarken bir kanalda baktırın. Teşhis doğrulanıyorsa hiç beklemeden değiştirin.

O şekilde bakıldı ve doğruladı değişecek Ins. Ama sağ ön tabla dada boşluk var dediler bu tabla görevi nedir ? Rot mili rot başı değişirken orası da sokuluyor mu yoksa ayrı biyer mi acaba ve tabla otokoc ta 15 bin km önce faturalı değişmiş şaşırdım bozulmasına

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
4 saat önce, Sedat Demircan yazdı:

otokoc ta 15 bin km önce faturalı değişmiş

Garantisi olabilir sorgulayın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 07.04.2018 at 13:08, Çağlar Bayur yazdı:

viraj demiri iç lastiği denen şey demiri saran yarım ay şeklindekiler ise ses yapar lokur lokur. tablada boşluk varsa düz giderken sağa sola komple kaçma yapar. yani sanki biri eliyle alıp yan şerite koymuş gibi olur.

arka burçlar dışardan çatlak gözükebilir, 80-100 arası düz gidişte kıç sallarsa o zaman tam bozuk denebilir.

Loku r lukur ses falan yok abi 2 ustaya daha gittim kesinlikle tabla sağlam diyor birisi ..anlamadım gitti arkadaş ama tavla hariç rot basi degiscem. Rot mili de sağlam diyen oldu ama yine de deguscem bakalım .arka burçlar ise sadece zamanla özelliğini yitirmiş dediler ve zararı olmaz dediler onlar kalacak .araç hafif sola çekme yapıyor ama rot ayarini yapınca geçecek bişey dır bence ,bakalım nolacak şu iki parça ipe başlayım

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

20 yaşında araba. Siz değiştirmediyseniz sizden önce kimse değiştirmemiştir. Ön yürüyen takımları komple değiştirin. Bozuk ön-arka z rot, ön viraj lastiği, sağ sol alt salıncak (tabla) ile dolaşmaktansa en azından BSG marka olup da sağlam-yeni takarsan çok çok iyi olur. Parçalar çok pahalı değiller.

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 16.04.2018 at 13:31, Fatih Emre yazdı:

20 yaşında araba. Siz değiştirmediyseniz sizden önce kimse değiştirmemiştir. Ön yürüyen takımları komple değiştirin. Bozuk ön-arka z rot, ön viraj lastiği, sağ sol alt salıncak (tabla) ile dolaşmaktansa en azından BSG marka olup da sağlam-yeni takarsan çok çok iyi olur. Parçalar çok pahalı değiller.

tablalar orj faturalı geçen sene değişmiş.Ben de rot la ilgili parçaları sipariş ettim delphi faalan bakalım nolacak

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan

evet sağ rot başı delphi ve sol rot mili değişti teknorot olarak ama ben hiç bi fark izlemlemedim:) rot ayarına gidince usta da rotu düzgünce yapabildi artık tek farkı bu galiba

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Onur Sayin
(düzenlendi)

Arkadaslar bende ön duzende ne var ne yok eskimeye yuz tutmus asinmak uzere olan parcalar varsa bunlari degistirmek istiyorum. Sorum şu: direk tamirciye gidip abi ön takimlari gozden gecirelim komp!e mi demeliyim. yoksa önce rot balansciya gidip sorunlu parcalar var ise bana listeleyip tamirciye o sekilde mi gitmem daha mantikli. Yani rotçular hasarli bir parca yada parcalari liste yapmasi ve bana verip bunlari yaptir sonra rot ayarini yapariz demeleri mi gerekir

tarihinde Onur Sayin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...