İçeriğe Yönlendir

Passat - 2016 Ekstra Aldığım Opsiyonlara İlişkin Tecrübeler

Abdussamed Acar

Recommended Posts

Abdussamed Acar

2016 yılında halen kullandığım Passat 1.6 TDI DSG aracımı alırken bu kez cidden kafama göre dolu dolu bir araç almak konusunda kararlıydım ve öyle yaptım. En üst donanım paketi üzerine (Highline) şu anki liste fiyatı 45 bin TL civarında opsiyon satın aldım. Ekstra opsyion satın almayı düşünenler için 20 ay ve 50 bin Km tecrübe sonrası bu ekstra opsiyonlarla ilgili kanaatlerimi paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm. Şöyle ki;

- Panoramik sunroof; Perdesini açınca aydınlıkta içeriyi ferah gösteriyor, açmaya gerek kalmadan en büyük avantajı bu. araç aşırı sıcak altında bekleyince zaman zaman tıkırtı yapması en rahatsız eden tarafı. Çok fazla olmadan bi kaç bin fark ile tekrar alabilirim, pahalıysa çok ciddi eksik değil, gerek yok.

- Dynauadio 16 Kanal Ses Sistemi; Çok çok profesyonel ve ses sistemi hastalarının tercih edebileceği kadar üst düzey olmasa da, standart donanımdaki ses sistemine göre bariz daha başarılı (temiz ve yüksek). Tekrar opsiyonlu araç alıcak olsam kesinlikle tercih ederim, zaman zaman müziği seven biri olarak araç kullanımını cidden çok keyifli hale getiriyor. Aynı araca sahip bir arkadaşım bendekinde müzik dinlediğinde opsiyonu almadığına pişman oluyor mesela...

- Marakeş Kahve Napa Deri Döşeme ve Zeytin ağacı ahşap detaylar; Gerçekten çok şık gösteriyor. Araca binenin ilk dikkatini çeken detaylardan hatta Passat içeride sınıf atlamış yorumlarına sebep oluyor. Ama çok kullanışlı değil, Yazın sıcak, kışın soğuk. Yaz aşırı rahatsız etmese de kışın koltuk ısıtma olmasına rağmen ilk bi kaç dakikalık sıkıntıyı aşabilmek için koltuk kilimi kullanıyorum çünkü cidden kışın sabahları kumaşa göre çok soğuk hissettiriyor. Tekrar seçicek olsam kesinlikle fark ödeyerek almam. Hatta aynı fiyat bile olsa belki şıklıktan bi miktar taviz verip daha kullanışlı olan kumaşı seçebilirim.

- Discovery Pro Multimedya Sistemi (Navigasyonlu); Kayda değer bir fark ödemiştim. Adres bulmak konusunda telefon (Ios Haritalar yada Google Maps) kullanmak daha pratik ve kolay. Hele ki Car Play yada Mirror link varsa ve telefon navigasyonunu aracın medya ekranından kullandığınızda hemen hemen ciddi bir fark kalmıyor. Bu opsiyon için ödediğim farkı düşününce (2016 da 6500 TL civarında) tekrar seçecek olsam kesinlikle satın almam. İşe yarar en ciddi artıları; ekranı standart ürüne göre büyük olduğundan, kokpiti şık ve üst sınıf gösteriyor. 10 GB dahili hafızasına diğer mediyalardan mp3 atabilmek çok pratik ve kullanışlı. Navigasyonda telefon pili harcamadan hedefe kalan km yi ve rakım bilgisini sürekli göstergeden takip edebilmek keyifli. Ama yinede tekrar alacak olsam fark ödemem.

- Adaptif Cruise Control ve Şehiriçi Acil Fren Desteği; Şehirlerarası uzun seyahatlerde öndekinin peşine takılıp gitmek konusunda konfor adına oldukça işe yarayan bir sistem. Ama asıl faydası ufak tefek dalgınlıklarda sizin kontrolünüz dışında araca fren yaptırıyor olması. Güvenli takip mesafesini daima dinç tutmak yahut önde aniden çıkan yada yavaşlayan nesneler konusunda çok ciddi bir güvenlik artısı yaşatıyor. Sadece bunun için bile alınır. Opsiyon seçme şansım varsa kesinlikle isteyeceğim donanımlardan.

- Sürücü Diz Hava Yastığı ve Arka Yan Hava Yastıkları; Kaza anında güvenliği artıracağını düşündüğüm için çok ciddi bir fark ödemeden (1000 küsür TL) kesinlikle almaya değer bir opsyion kanısındayım. Yine seçerdim

- Arka Camda Elektrikli ve Arka Yan Camlarda Manuel Perdeler; Güneşli Havalarda arka koltuktakileri daha konforlu hale getiriyor ve renkli camların üzerine perdeler çekildiğinde arka koltuklakileri hemen hemen görünmez yapabiliyor. Tekrar alırdım ama olmaması da çok büyük bir eksiklik değil.

- 230V Soket; Herkesin elektriğe bağımlı yaşadığı bir ortamda birden fazla yolcu varken oldukça işe yarıyor. Yolcular standart şarj aletlerini kullanabiliyor. Notebook konusunda mecbur kalırsanız nadirde olsa bazen hayat kurtarabiliyor. Elektrikli katlanır bisiklet ile aracınızla sehayate çıktığınızda bisikleti araçtayken şarj edebilmek harika. Zamanında ödediğim 300-400 TL farka kesinlikle değer. Tereddütsüz alırdım.

- Area View Çevre Görüş Sistemi (4 Yönde Kamera) ; Geri görüş kamerasına alıştığınızda başka aracı kullanınca yokluğunu bariz arıyorsunuz. Çok kullanışlı. Park edebilmekten ziyade güvenlik maksatlı arkada bir cismin yada canlının olmadığından emin olabilmek müthiş kullanışlı. Geri geri çıkarken içeriden göremediğinizde geniş açıyı kullanarak sağ ve soldan gelen araç kontrolü yapabilmek cidden çok avantajlı. Ön ve yan kameralara gelince çok nadir ihtiyaç duyuyorsunuz. Olmasada olur, ama çok nadiren bazen sağda ön tekerin bastığı yeri kontol edebilmek işe yarıyor. Birde içeriden 4 yön kamera görüntüsü geniş ekranda baya havalı gösteriyor. Tekrar seçicek olsam arka kamerayı kesinlikle alırım diğer 3 bölge şart değil. Diğer 3 kamera için 1000 den fazla para ödemeye kesinlikle değmez, ucuzsa keyfe keder alınabilir.

- Isıtmalı ve Hafızalı Koltuk; Bu aslında Highline 'da standart donanım ama buraya yazmamın sebebi şu. Eğer aracı seyrek bile olsa birden fazla kişi kullandığınız oluyorsa zerre tereddüt etmeden hafızalı koltuğu alın derim. Sandığımdan çok daha konforlu ve işe yarayan birşeymiş. Bir anahtar Peder'de ve nadiren de olsa aracı kullanabiliyor. Ona ait ayarları ona verdiğim anahtara kaydettim. Kapıyı açtığınız an oturana kadar koltukların, dikiz aynaların, klima ayarlarının, multimediadaki ve gösterge görünümündeki bütün customize ayarların sizin seçtiğinize gelmesi müthiş kullanışlı birşey. Kesinlikle olmazsa olmazım oldu diyebilirim. Çok seyrek yılda bi kaç kez kullanan kız kardeşime ait bir profili bile kaydederek kişisel ayarlarıma zeval gelmemesi harika. Ben bu tür ayarlarda huyluyum biraz, keşke ön kalorifer ızgaralarının mekanik üfleme yönü ve hızı da hafıza paketine dahil olsaymış... Passat Turkiye

• Beğen 19
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Siz 45 bin TL yazınca ilk başta daha güzel ayrıntılar beklemedim değil.

Mesela bizde bir 2011 Passat Comfortline var. Abim kullanıyor. Ondaki ekstralar şunlar:

-Adaptif süspansiyon (Yumuşak-Orta-Sert) :  Mükemmel bir şey. 1 düğmeyle arabanın karakteri değişiyor.

-Solar sunroof : Araç park halindeyken güneş altında kalırsa pervaneleri açıyor ve iç ortamın ısınmasını engelliyor. Fakat sunroofun üstünde güneş paneli olduğu için bir cam tavan  gibi ferah değil, güneşi görmek için sunroofu açmanız gerekiyor.

-Harici ısıtma (Webasto) : Erzurum'da yaşayan biri için olmazsa olmaz bir şey. İstediğiniz gibi programlayabiliyorsunuz ve kumandadan aktif edebiliyorsunuz.

-Geri görüş kamerası ve multimedya sistemi : Direksiyon hareketine uygun şekilde yön değiştiren klavuz çizgileri çok kullanışlı bulmuştum..

-Adaptif bi-xenon ve led farlar : Aracın görüşüne ve görüntüsüne değer katıyor. AFL çok da kullanışlı değil diyor ama bi-xenon her zaman candır. Led stoplar da çok güzel gösteriyor.

.

.

.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Güzel donanımlar.keşke arkalara çevre görüş vb özellikleri fotoğraflar ile destekleseniz süper olurmuş.
burada üreticinin ayıbını da görmüş olduk d sınıfı ful araca diz ve arka hava yastığı koymaması ve bunu parayla aldırması.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Zevk meselesi para meselesi. 
Bana göre cöpe gitmiş para 

Otomobilleri mıncıklamayı seven biri olarak bunları sadece okumak yerine uzun süre deneyimleyerek opsiyonlara ilişkin fikir sahibi olduğumdan hiç çöpe gittiğini düşünmüyorum...

Şöyle olsa mesela; bunların bedelini ben ödeyip siz kullansanız, ozaman haklısınız evet çöpe gitmiş olurdu :))
  • Beğen 7
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Güvenlik donanımları cok önemli, diğer donanımlar bence çok da önemli değil .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

%80 oranında memnuniyet var gibi. Verilen ekstra bedelden rahatsız olunmuyorsa bence çöpe gitmiş değildir.
Hayırlı olsun tekrardan

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
1 saat önce, Abdussamed Acar yazdı:

Otomobilleri mıncıklamayı seven biri olarak bunları sadece okumak yerine uzun süre deneyimleyerek opsiyonlara ilişkin fikir sahibi olduğumdan hiç çöpe gittiğini düşünmüyorum...

Şöyle olsa mesela; bunların bedelini ben ödeyip siz kullansanız, ozaman haklısınız evet çöpe gitmiş olurdu :))

Ben zaten vermem sıkıntı yok ?

dediğim gibi zevk ve para meselesi . 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Güzel değerlendirme olmuş. Teşekkürler... Benim de nedense sunroof, afl far ve hayalet ekran istediklerimden. Deri yerine yarı deriyi daha çok beğeniyorum. Bu dediklerimi içeren şöyle 2017 model bayilerin elinde kalan bir highline ne kadardır acaba? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
5 saat önce, Ali Gök yazdı:

Zevk meselesi para meselesi. 

Bana göre cöpe gitmiş para 

2.ci satırdaki cümleyi biraz düşününce karşındakine hafiften hakaret etmiş gibi olmuyornusun?

Arkadaşımız ilave 45,000 tl verdiği opsiyonları gayet güzel izah etmiş işine gelen alır, gelmeyen almaz.

Bana görde Ülkemiz şartlarında deri döşeme hiç bir zaman alınacak bir opsiyon değil. Eski tip sunroof modelleri gayet kullanışlı idi ama bu yeni tip açılır tavan tabir edilenler kesinlikle para verilip alınacak bir opsiyon değil.Hem kasislerde ses yapıypr hemde incecik perde yazın güneşin etkisini hiç hafifletmiyor. Ama bunların dışında ne varsa hepsini alırım zevk ilede kullanırım.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Deri koltuk ve sanruf haricini param olsa bende alırdım. Hayırlı olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

İmkanım olduğu sürece boş arabaya binmem. :) 

Güle güle kullanın güzel donanımlar hepside. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
25 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

paran var keyfin var. 45 bine bir tane bizon almayı tercih ederim.

Bizonların avlanması modern !, gelişmiş !, ileri batının göz nuru ! amerikada bile sayıları milyonlardan 5,000'ne inince yasaklandı.Neyseki soylarını kurutmadan durabilmeyi becerebilmişler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Cok guzel bir inceleme olmus. Elinize saglik. Donanimli araclari cok severim, Istanbul'da yasayinca icinde cok zaman gecirdiginiz icin otomobil sizi A noktasindan B noktasina goturmenin otesine geciyor. Benim icin de Kuga'da cam tavan, anahtarsiz giris/calistirma ve Sony ses sistemi olmazsa olmazlar. Cok fazla AVM'lere girdigim icin, keske olmasaydi dedigim ozellik de otomatik bagaj kapagi :) Guvenlikler yavas yavas alisiyor ama kontrol cok uzun suruyor, cogu da cekerek acmaya calisiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgen Acar

güzel ve farklı bir inceleme olmuş teşekkür ederiz,zevkin tartışması olmaz ,almasanız içinizde kalacaktı iyi yapmışsınız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Araca ekletilenler sonra boşa gitmiyor ki. Hele Passat gibi ikinci eli olan araçlarda satılırken değerinde gidiyor. Ha ben alırmıyım bu donanımlı aracı onu tartışırım. Ben genelde boş araç alan bir modelim. İncelemeniz çok güzel. Dilinize sağlık. İyi günlerde kullanmanız dileği ile.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eline sağlık kardeşim. İyi yapmışın. Sen daha iyilerine daha dolularına layıksın.
Güle güle kullan.
Sıfır araba alıp opsiyon seçme imkanım olmadı hiç ama. Hep en dolusunu aldım.
Ben severim donanımı. Her şey olsun arabamda. Herşeyi yapabilsin. Ben gerek görürsem müdahale ederim.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
44 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Eline sağlık kardeşim. İyi yapmışın. Sen daha iyilerine daha dolularına layıksın.
Güle güle kullan.
Sıfır araba alıp opsiyon seçme imkanım olmadı hiç ama. Hep en dolusunu aldım.
Ben severim donanımı. Her şey olsun arabamda. Herşeyi yapabilsin. Ben gerek görürsem müdahale ederim.

Teşekkürler abi,

Aslında bende bu aracı alana kadar genelde ikinci el oldu ve çok seçmeye yanaşmamıştım hep bekleme süresi sipariş falan felan vazgeçirmişti. Ama bunu sadece 1000 TL kapora ile istediğim an cayabilme garantisiyle alınca bekledim. Tedarik süresince de daha çok istediğim bi alternatif çıkmayınca alıp binmiş olduk. Seviyorum aracımı daha güzellerine sen binersin inşallah... ;) 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
5 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

2.ci satırdaki cümleyi biraz düşününce karşındakine hafiften hakaret etmiş gibi olmuyornusun?

Arkadaşımız ilave 45,000 tl verdiği opsiyonları gayet güzel izah etmiş işine gelen alır, gelmeyen almaz.

Bana görde Ülkemiz şartlarında deri döşeme hiç bir zaman alınacak bir opsiyon değil. Eski tip sunroof modelleri gayet kullanışlı idi ama bu yeni tip açılır tavan tabir edilenler kesinlikle para verilip alınacak bir opsiyon değil.Hem kasislerde ses yapıypr hemde incecik perde yazın güneşin etkisini hiç hafifletmiyor. Ama bunların dışında ne varsa hepsini alırım zevk ilede kullanırım.

Nie hakaret olsun kötü bişe demedimki. 

Zevk meselesi Alan alır dedim zaten :)

herkesin fikri kendine . Eger fikrimizi soylemeyeceksek  forum kelimesinin tAnımını degiştirmek lazm

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hayalet gösterge falan da vardı demi bu aracında.

Evet... Başlarda opsiyonel olan bu donanım 2016 Haziran sonrası üretilen Highline modellerde standart oldu...

VW de bir sonraki model yılı üretimi aslında mali takvim başlangıcı olan Haziran'da başlıyor.  Yani 2016 Ağustos üretim çıkışlı olan benim araç şase kodunda 2017 model olarak kodlanmış. Yeni model yılında genellikle önceki yılın kronik hataları, ekipmanlarda revize edilmiş yeni parçalar, yazılımlar kullanılmaya başlanıyor. Bu model yılı mantığına göre 2017 lerde önceden opsiyonel olan AID (Active Information Display/Hayalet Gösterge :) ) standart hale getirildi. Böyle ufak tefek farklılıklar olabiliyor mesela önceki Dİscovery Pro(Navigasyon) opsiyonlu modellerde kilitli gelen Apple Car Play kilitli ve servise 1400 civarında para ödeyerek aktifleştiriliyor. Oysa benimkinde açık gelmişti mesela, Haziran itibariyle üretilenlerde böyle revizyonlar yer alabiliyor.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
2 saat önce, Ali Gök yazdı:

Nie hakaret olsun kötü bişe demedimki. 

Zevk meselesi Alan alır dedim zaten :)

herkesin fikri kendine . Eger fikrimizi soylemeyeceksek  forum kelimesinin tAnımını degiştirmek lazm

Yanlış anlamayın ben sizi tanımam söylediğinize alınmış felan da değilim ama iyi anlayamadığınız şu detayı söylersek belki başka bir arkadaşa olan üslupta daha dikkatli olmanıza sebep olur.

35-40 bin lirayı ancak bir aptal çöpe atar.

Ya da en usturuplu ifadeyle "aklıyla arası iyi olmayan birisi çöpe atar.

Bunun size göre böyle olması paranın çöpe atılmışlığındaki aptallığı ortadan kaldırmaz.

Elbette size göre aptalca olan bir hareket başkasına göre çok akıllıca da olabilir.

Ama örneğin herşeye rağmen size; "Başkaları saygı duysa bile bana göre patavatsız bir salaksınız" desem gerçekten çok ayıp etmiş olurum.

Bu yüzden şık olmayan bir ifadenin sadece size göre oluşu bile ifadeyi hoş yada masum hale getirmez.

Bu yüzden, Fatih abi'nin gayet nazikçe ve kendi fikri olarak söylediği  "hakaret etmiş olmuyor musun?" sorusuna saygı duymassak ayıp ederiz...

Yanlış anlamayın tabi ki herkesin fikri kendine göre doğru ve size fikrinizi söylemeyin diyen de yok. Sadece biraz daha dikkatli olursanız forum kelimesiyle ifade ettiğimiz ortam daha yaşanabilir ve hoş olmaz mı hatırlatması yapıldığında kızmamak lazım.

Yine belirtiyorum yanlış anlamayın sizin üslubunuzda benim açımdan dikkate alınacak bir sıkıntı yok zaten...

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...