İçeriğe Yönlendir

Japon Gitti, Alman Geldi.. (2010 Passat 1.4 Tsi Highline)

Aykut Uçar

Recommended Posts

Aykut Uçar

İLK 1000 KM İZLENİMLERİ

Araç resimlerini yükleyeceğim. Öncesinde ise paylaşmak istediğim Avensisten sonra bende nasıl bir ilk izlenim yarattığı ile ilgili.

2013 Model Toyota Avensisi Bütçe küçültmek adına satılığa çıkarmıştım. Ve istediğim bedelle hayırlısıyla verdim. Yerine öncesinde karar vermiş olduğum ve bildiğim bir araç olan 2010 Model 1.4 Tsi Highline Triptronic aracı Ankara'dan uçakla gittim İstanbul'dan aldım geldim. Arnavutköy-Ankara arası 450 km yol yapmışım ve köprü trafiği dahil Ankara'ya 6.2 ortalama ile girdim. Gayet güzel. (Depoyu 405 tl olarak fulledim 6 saat sonra zam gelmiş 17 kuruş/Litre  kârlıyım :P)

Toyota Avensisler iç mekan olarak daha geniş fakat daha konforlu değil.

"             "                    Yol tutuş ve fren tertibatı daha iyi ama ses yalıtımı olarak başarılı değil.

"             "                    Sorunsuzlar ama servis maliyetleri daha ucuz değil.

Bu kıyasları 1000 km yaptıktan sonra paylaşıyorum. 450 km uzun yol 550 km şehiriçi. 

Araca ilk bindiğinizde highline paketle gelen hafızalı elektrikli koltukların kavramasını çok beğendim. Çivi gibi sabitliyor ve uzun yolda müthiş konforlu. Şehiriçinde ise yine dinamik bir sürüş katıyor. Kısaca şoför koltuğu oldukça iyi ayarlanmış. Fakat ön konsol avensise göre küçük ve yetersiz geldi. Mesela kolçak ile göğüs arası çok kısa ve dar. Avensisten kalan eşyalarımı yerleştiremedim. Ama eşya gözleri ve detay olarak çok başarılı. 

DSG'nin ve aracın tüm Highline özellikleri aktif edilmiş o sebeple farkettiğim ve farketmediğim belli özellikler mevcut. Bunlardan bana sıkıntı vereni araç emniyet kemeri takılı iken ayağınızı frenden çeksenizde hareket etmiyor. Dur kalklarda gaza alışana kadar arabayı hep titrettim. Halbuki yavaşça ileri akmaya başlasa şanzıman ömrüne de katkısı olacağını düşünüyorum gereksiz bir özellik benim için ama manuelden otomatiğe geçenler için düşünülmüş olabilir.

Araç siyah bu sebeple beyaz araçtan sonra çok zorlu bir maraton beni bekliyor çünkü oldukça titizim ve araç boya korumasız hep tozlu gibi görünüyor.

Multimedya ise diğer hayal kırıklığı. Kullanımı basit çünkü özelliksiz. Aracın tüm işlevleri ekrana aktarılmış klima düzeyleri park sensörleri ve otomatik park asistanı gibi ama bluetooth yok ! Bilmiyordum ama araçtan vazgeçmeme yetmezdi de zaten değişecek kaçarı yok.

Virajlar ve frenleme yeterli ama yukarıda da belirttim bir avensis değil.

Arka bagaj oldukça büyük, arka koltuklar şaft yüksekliği olsada aileme yetti memnunum. Elektrikli makam perdeleri güzel detaylar. Elektronik aksamları çok severim.

TSI Motor dizel mantığına yakın çalışıyor kaputu açınca sesli aslında ama kaput kapandığı an %95 ses duymuyorsunuz. Cidden Alman yalıtımı dedikleri bu olsa gerek. Kapılar bildiğiniz zırhlı araç kapısı gibi tok ve ağır.(Avensise Kıyasla) Hatta dün farkettim kendi bırakınca kapanıyormuş :)

Şimdilik kısıtlı bahsediyorum. Resimlerden araca aşina olmayan varsa diye temsili ekledim. Herkese güvenli sürüşler dilerim.

800px-VW_Passat_B6_Limousine_2.0_TDI_DSGENPassatB6-blok1-635x400.jpg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner
48 dakika önce, Aykut Uçar yazdı:

Bunlardan bana sıkıntı vereni araç emniyet kemeri takılı iken ayağınızı frenden çeksenizde hareket etmiyor.

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. Size sıkıntı veren bu özellik "autohold" el freninin yanında düğmesi olması lazım. Devre dışı bırakırsanız ayağınızı frenden çektiğinizde araç hareket eder. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun. Bu MK6 diye geçiyor, değil  mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hayırlı olsun. Güzel araç :nazar:

Hayırlı olsun güle güle binin. Bixenon varmışdı?
Far yıkama var. Bi xenon ve siS farlı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hayırlı olsun, kazasız belasız güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Aykut Uçar yazdı:

.

DSG'nin ve aracın tüm Highline özellikleri aktif edilmiş o sebeple farkettiğim ve farketmediğim belli özellikler mevcut. Bunlardan bana sıkıntı vereni araç emniyet kemeri takılı iken ayağınızı frenden çeksenizde hareket etmiyor. Dur kalklarda gaza alışana kadar arabayı hep titrettim. H.

Bunun ayarı var yol bilgisayrından ama iyi özelliktir. kullanın.

ya da vitesin yanındaki tuşa basacaksınız.

Autohold offf.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Autoholdın özelliği gereği. Sürekli olarak kapatılamıyor. Her marş sonrası kapatmak gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aykut Uçar

Aslında aklıma gelmişti ama denemeye fırsat olmadan siz yazmış oldunuz teşekkür ederim . Daha tazeyim muhtemelen erken konu açtım kim bilir iyi/kötü neleri göreceğim. Ama geçiş yapacak arkadaşlar için kıyas olsun istedim. 

@Mehmet Göktürk @Cemal Cangöner

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hayırlı olsun, güzel seçim. Highline olması da ekstra güzel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
27 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Autoholdın özelliği gereği. Sürekli olarak kapatılamıyor. Her marş sonrası kapatmak gerek.

Yok yok bilgisayardan ayarlanıyor.

Tavan barları lazım mı :)

30168108_10155686623683335_4172665122935606368_o.jpg

Yorum bağlantısı
Aykut Uçar
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

Yok yok bilgisayardan ayarlanıyor.

Tavan barları lazım mı :)

30168108_10155686623683335_4172665122935606368_o.jpg

Variant olmayınca olmaz Mehmet bey sedana gitmez diye düşünüyorum :)

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

İyi günlerde kazasız belasız kullanın. Hayırlı olsun. :nazar:

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

İyi günlerde kullanın. Kazasız belasız günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın.

Autohold u sürekli kullanın, tork konvertörlüler gibi freni gevşetince yürümesi baskı balata için sağlıklı olmuyor, sürekli yarım debriyaj yürüyor aşırı ısınmaya sebep oluyor.

Autohold her çalıştırmada default olarak devrede değildir, hangi pozisyonda bırakırsanız bir sonraki çalıştırmada da o pozisyonda başlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...