İçeriğe Yönlendir

1.2 TSI Jetta Highline (Başına Geleceklerden Habersiz)

Uğur Kamil

Recommended Posts

• 3 hafta sonra...
Uğur Kamil

Gli marşpiyel montajıda tamam. Hem abartılı bir görüntü olmadı hemde Allah korusun ufak tefek sürtme vs olursa koruma sağlıyor.

dTrNEF.jpg

mLTUiL.jpg

OevXKC.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Tevfik Işık yazdı:

:nazar:

Gelsin artik jantlar...

36 taksitle amg jantı satan varsa olabilir :) issiz biri için şuanki şartlarda jant lastik işi zor maalesef.
DKUqdv.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Uğur Kamil

Şuraya birde yaz şartlarındakı yakıt tüketimi verileri ekleyelim :)

508 km'yi 8.5 lt ortamayla tamamladım. lt fiyatı 6,94 tlden 300 tl yakıt aldı yani 59 kuruşla 15 ayın en yüksek yakıt tüketimini gördüm. :)
%80'i şehir içi kullanım ve enaz 400 km klima açık ve park halindede klima kullandım normalde sıcak olmasa motoru stop ettiğim beklemelerde.

Yaz sıçağının olmadığ yani klima kullanmadığımda aynı şartlarda 7.5 tl yakıyordum klimanın keyfi 100 km'de 1lt yani 7 tl ama fazlasıyla değer. Klimayı daha ekonomik kullansam özelliklede park halinde klima açık serin serin beklemesem(biraz keyfi) 8 lt ile rahat dolaşırım.

2O836N.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
Uğur Kamil yazdı:

508 km'yi 8.5 lt ortamayla tamamladım. 

Aynı kullanım tarzı ve full klima (günde ortalama 30 dk durduğu yerde) Hiç kasmadan sürüşte 2015 2,5 L200 9 Lt yakıyor :)  Önceki 2014 L200 daha fazla yakıyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Uğur Kamil yazdı:

36 taksitle amg jantı satan varsa olabilir :) issiz biri için şuanki şartlarda jant lastik işi zor maalesef.
DKUqdv.jpg

Allah yardımcın oldun. Tez zamanda iş bulursun inşallah. 

Uğur Kamil yazdı:

508 km'yi 8.5 lt ortamayla tamamladım. lt fiyatı 6,94 tlden 300 tl yakıt aldı yani 59 kuruşla 15 ayın en yüksek yakıt tüketimini gördüm. :)
%80'i şehir içi kullanım ve enaz 400 km klima açık ve park halindede klima kullandım normalde sıcak olmasa motoru stop ettiğim beklemelerde.

Yaz sıçağının olmadığ yani klima kullanmadığımda aynı şartlarda 7.5 tl yakıyordum klimanın keyfi 100 km'de 1lt yani 7 tl ama fazlasıyla değer. Klimayı daha ekonomik kullansam özelliklede park halinde klima açık serin serin beklemesem(biraz keyfi) 8 lt ile rahat dolaşırım.

2O836N.jpg

3.8 litre yakanlar var bu motorla. Artık nasıl başarıyorlar ise. :)

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Ali Darbaz yazdı:

Uzun yolda 90a sabitlenirse bu degerler cok rahat tutturulabiliyor.

Benim 1.2 tsi bmt motorlu jettam su anda 29km ortalama hizla 6.3 lt yaktigimi soyluyor bursa s.ici kullaniminda ki pompa verisiyle bu degerler ortusuyor. Ustelik klima surekli acik 24 dereceye ayarli..

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ali Darbaz yazdı:

Teşekkürler amin.

Ali abi zor bir değer, değil babam rahatsızken sürekli Rize-Trabzon arası gidip geliyordum(kasmadan ve araç genelde 4-5 kişi dolu) 4,8 lt ortalama ile çok rahat gidip geliyordum. Dikkatli kullanımda ve birazda hızı 70-80 cıvarlarına çektinmi 3,5 lt hayal değil ve daha dün tutturduğum değer. Bu benim görücem en üst limit zaten daha önceki sayfalarda düşük ortalamalarımın örneği var 15 aylık kullanımımda ilkkez gördüğüm değer. Bir nevi hiç ekonomi düşünmeden kullanınca ne kadar fark çıktığını görmek istedim.  Normalde 6,5 ile 7,5 lt arası değişiyor benim aylık ortalamam ve %70 şehir içi ve kısa mesafe kullanan biriyim aracı.

Örnek olarak dün inanmayan arkadaşlarım için video çektim(videodan bir kare bu) hız 10 km artsada yakıt değeri değişmiyor.
Rize-Çayeli arası(15 km cıvarı) yol boyu anlık tüketim 2,8 ile 3,7 lt arası değişti ve yolun sonunda ortalama 3,4 lt'di. Ekonomi isteyince yapmak imkansız değil. 
Rgo2Bo.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Oğuzhan Demir yazdı:

Aynı kullanım tarzı ve full klima (günde ortalama 30 dk durduğu yerde) Hiç kasmadan sürüşte 2015 2,5 L200 9 Lt yakıyor :)  Önceki 2014 L200 daha fazla yakıyordu.

Klima benim araçta rölantide çalışırken 0.6-0,7 lt fark etiyor.
Birde köyden gelirken normalde 1. viteste gaza basmadan indiğim rampalarda(yakıt tüketimi 0 olduğu durumda) klima açıkken bazı noktalarda araç kendi yeterli seviyede hızlanamadığı için gaz vermek durumda oluyorum buda klima kapalı olsa yakıt tüketmiyceği durumda yakıt tüketmek zorunda kalıyor. vw'deki anlık tüketimi seviyorum her anı gösteriyor :)

Tevfik Işık yazdı:

Uzun yolda 90a sabitlenirse bu degerler cok rahat tutturulabiliyor.

Benim 1.2 tsi bmt motorlu jettam su anda 29km ortalama hizla 6.3 lt yaktigimi soyluyor bursa s.ici kullaniminda ki pompa verisiyle bu degerler ortusuyor. Ustelik klima surekli acik 24 dereceye ayarli..

Sizdeki motor normal 1.2 tsı'lere bir tık az yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Fabrika verisi 4.2 ve 6.2 lt olan araca 3.4 lt yaktırmak. Harikasınız, ne diyeyim. 

Ben 6,7- 7,2 ortalamaları ile geziyorum. Sizin yüzünüzden arabayı yakasım geliyor. Uzun yolda 80-90 ile gitsem 4,5 yada bilemedin 4,2 ye düşüyor. O da km yi araç giderken sıfırlarsam. İlk hareketle değil. Örnek; Bayram dönüşü İzmit-Ordu arasını 5,9 Lt ile tamamladım. 4 kişi, klima açık, trafik yoğunluğu da yoktu. Üstelik aracımda bakımlıdır. Demek ki dizele para vermeye gerek yok. Madem 4 LT yakıyor yaz sonu arabayı satıp TSİ alacağım. Ş.içi burada yazanlardan yola çıkarsam, 5 Lt falan yaktırabilirim. Aracı kullandığım yol düz. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Fabrika verisi 4.2 ve 6.2 lt olan araca 3.4 lt yaktırmak. Harikasınız, ne diyeyim. 
Ben 6,7- 7,2 ortalamaları ile geziyorum. Sizin yüzünüzden arabayı yakasım geliyor. Uzun yolda 80-90 ile gitsem 4,5 yada bilemedin 4,2 ye düşüyor. O da km yi araç giderken sıfırlarsam. İlk hareketle değil. Örnek; Bayram dönüşü İzmit-Ordu arasını 5,9 Lt ile tamamladım. 4 kişi, klima açık, trafik yoğunluğu da yoktu. Üstelik aracımda bakımlıdır. Demek ki dizele para vermeye gerek yok. Madem 4 LT yakıyor yaz sonu arabayı satıp TSİ alacağım. Ş.içi burada yazanlardan yola çıkarsam, 5 Lt falan yaktırabilirim. Aracı kullandığım yol düz. 
Vallahi de billahi de yeminle de oyle de boyle de eski arabamda 4.4 litre yakmisligim var. 4.9 da uzun yolum var :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Vallahi de billahi de yeminle de oyle de boyle de eski arabamda 4.4 litre yakmisligim var. 4.9 da uzun yolum var :)

Getir su araci bakacam 😁

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Her arabanın dilinden anlaşılır. Nerde ne yaptığı bakılıp, fabrika pdf dökümanları incelenip, bulunursa lab testleri kıyaslanır. 

Bu motorun muscheldiagramm'ı  öp başına koy. Böyle motor yok ekonomik. Benzinlide dizel performansı var nerdeyse.  1200 devirde 4000 devire kadar çok güzel beygir üretiyor. 

VQa3EV.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Bülent Tarakçı yazdı:

Çoğu araçta fabrika verisini bile tutturmak zor ama vw'de çok rahat fabrika verisinin altını elde ediyorsun. Yol bilgisayarında sapma yok her depo fullediğimde test ediyorum bu sefer 0.1 lt fark çıktı depo ölçümünde oda oda 500 kmde 0.5 lt yapar.

3.4 lt ekenomi isteyince dikkatli kullanımda elde ettiğim veri, klima kapalı, sollama vs gaza yüklenme yok ve 80'i geçmemek şartıyla;) Normal kullamda uzun yol değerim 4.5 ile 5 lt arası değişiyor kullanım hızıma ve klima açık olup olmama durumuna göre.

Facebook'taki grupta aşa yukarı benim gibi genelde şehir içi kısa mesafe ağırlıklı 1.6 dizel jetta kullanıcısından bir tık az yakıyorum ben. + Dizeli devirsiz ve şehir içi kullanınca partikül filtresi sorunuda oluyor.
Benim için senede 15bini geçmeyen(çoğunluğu kısa mesafe kullanan) ve genelde sakin kullanımı seven biri için tsi çok mantıklı. Sık sık dip gaz yapan biri için pek mantıklı değil ama şehir içi çok rahat 9-10 lt leri görür ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Ali Darbaz yazdı:

Her arabanın dilinden anlaşılır. Nerde ne yaptığı bakılıp, fabrika pdf dökümanları incelenip, bulunursa lab testleri kıyaslanır. 

Bu motorun muscheldiagramm'ı  öp başına koy. Böyle motor yok ekonomik. Benzinlide dizel performansı var nerdeyse.  1200 devirde 4000 devire kadar çok güzel beygir üretiyor. 

Ali abi ekonami yapmak isteyince anlık tüketim çok işe yarıyor birde vw'deki rölantiden itibaren anlık gösterdiği için çok faydalı oluyor. Arkadaşta 1.0 I20 var onlardakı anlık tüketim göstergesi garip(grafik olarak) hiç sevmedim ve alışamadım ona. Arkadaşa kia cerato aldık onlarda benzer alt yapıyı kullanıyor oda aynı.

Bence senin araçtada daha hassas bir anlık tüketim olsa(vw'lerdeki gibi) daha iyi ve rahat ekenomi yapardın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Uğur Kamil

Kaldığımız yerden devam.
Cadence 45 spl serisi tweter takıldı artık 8+1 olduk :)
Bir aksilik olmazsada 1-2 aya GLİ ön tampon montajı yapılacak.

Motul 8100 x-clean+ 5w30 yağ ve Mann Filtre seti sipariş verdim önümüzdeki hafta bakım yapılacak(1 sene ne kadar hızlı geçti)
9821176004658.jpg56850916.jpg?revision=1548143924

vaVbWA.jpg

1pBLOB.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Bakım da tamam. 1 sene daha kafam rahat :)
107698 bin km olmuşuz. Bakım yapılmışken birde dış bakım yapıyım dedim.

Geçen bakım castrol edge kullanmıştım 1 yıl 9400 km yaptım ve yağda herhangi bir gözle görünür eksilme yoktu.

lSG1Yo.jpg

BP9bms.jpg

GJ8pym.jpg

oGsmlR.jpg

P5c9M5.jpg

Xj50Zc.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ön ve arka ekler ne zaman takıldı kaçırdım ama bence sökülmeli.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Metin Akbal yazdı:

Ön ve arka ekler ne zaman takıldı kaçırdım ama bence sökülmeli.

Alptuğ Özcan yazdı:

Arka bence iyi ama ön biraz uzun olmuş sanki.

Zevk meselesi tabiiki

:nazar:

Takılalı 1 sene olacak nerdeyse. Arkayı sökmemde. Ön tampon önümüzdeki ay GLI olan modeliyle değişecek bir aksilik olmazsa.

Mert Yeldan yazdı:

Zincir ne durumda? Ses başladı mı?

Zincirde herhangi bir ses yok. 150 bin üstünüde çok rahat görür diye tahmin ediyorum diğer kullanıcıların yorumlarından. 

Zincir problemi daha çok yan sanayi filtre ve vw uyumlu yağ kullanılmayanlarda erken oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Uğur Kamil

Başlığın hakkını vermeye devam edelim 🙂

GLI tamponun bugün şiparişini verdim, hafta sonuna kadar gelir boyasını halletiririm bir aksilik olmazsada haftaya salı günü izim günümde montajını yaptırırım.

426197552_tn50_1.jpg?1570465170

volkswagen-jetta-gli.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Maşallah tampon ayrı bir güzel duruyor da, GLi deyince aklıma Corolla’dan başkası gelmiyor. 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...