İçeriğe Yönlendir

Hayat Sigortası Vefat

Ramazan Başkan

Recommended Posts

Ramazan Başkan

1 Hafta once babamı kaybettim evin tek oğlu olarak resmi işlemlere başladım sormak istediğim bir konu var bilen bankacı ve sigortacı arkadaşlarımız cevaplarsanız sevinirim

Burda amacım yanlış anlaşılmasın geriye kalan anneme Güvence oluşturmak istiyorum gelelim soruma

İşbankasında toplam borcumuz 51 bin tl olan 2 adet kredisiz var biri 30 bin diğer  40 bin olmak üzere 70 bin toplamda teminat var ancak azalan teminat bunlar bankaya sorduğumda sadece mevcut borcun yani 51 bin tl nin silinecek odedikleriniz iade olmaz dediler sizce doğrumudur  cunku sözleşmeyi okuduğumda  teminatın yıllık olarak azalacağı yazıyor bizimde 1 yıl olmadı

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

Öncelikle başınız sağolsun.Bildiğim kadarıyla eğer borcunuz tüketici kredisi şeklinde ise ve hayat sigortaları yapılmış ise vefat tarihindeki  borç bakiye sigorta kapsamındadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
4 dakika önce, Bahadır Akdemir yazdı:

Öncelikle başınız sağolsun.Bildiğim kadarıyla eğer borcunuz tüketici kredisi şeklinde ise ve hayat sigortaları yapılmış ise vefat tarihindeki  borç bakiye sigorta kapsamındadır.

Ben alacaklı olurmusun diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Öncelikle başınız sağolsun.

Her tür sigortada temel bir esas vardır, zenginleştirme yapmaz. Mesela arabamız pert oldu, 2.elde neye satılabilirse onu öder gibi düşünün, bir üst modeli alacak kadar ödemez gibi.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
(düzenlendi)
7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Öncelikle başınız sağolsun.

Her tür sigortada temel bir esas vardır, zenginleştirme yapmaz. Mesela arabamız pert oldu, 2.elde neye satılabilirse onu öder gibi düşünün, bir üst modeli alacak kadar ödemez gibi.

Siz sagolun... Ama poliçede ne yazarsa teminat olarak onu odur diyebilirmiyiz

tarihinde Ramazan Başkan tarafından düzenlendi
Cevap
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
5 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Başınız sağolsun 

Siz sagolun

Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

Borcunuz kapatılır.ayrıca para alamazsınız.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Başınız sağolsun. Benim rahmetli babam da bir dostu için kredi çekmiş, borç kısmını kesip bize ödeme yaptı sigorta şirketi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Başınız sağolsun Ramazan bey. Bu konuda bankacı arkadaşlarımız bizden tecrübelidir.  

Yorum bağlantısı
Eren Bayralı

Öncelikle başınız sağolsun. Vefat tarihindeki teminattan kalan borcunuz kesilir geriye kalanını alırsınız. Şubat ayında bende babamı kaybettim aynı şekilde kredisi vardı kalan taksidi kesip geriye kalanını ödeyecekler bu aralar.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Öncelikle başınız sağ olsun ve Allah rahmet eylesin. Azalan bakiye mantığı ile düzenmiş poliçeler vadesi kadar eşit bölünür, örneklemek gerekir 36 vadeli poliçeniz ve 30.000 TL teminatınız var,  poliçe teminatı her yıl 10.000 TL azalır. Vefat durumu poliçenin 1. yılında gerçekleşmiş ise sigortalı teminatın tamamını, ikici yıl vefat etmiş ise o yıla denk gelen 20.000 TL teminatı alır. Tazminatın ödenmesinde banka borç kapama bakiyesi düşüldükten sonra bir rakam kalır ise, kalan rakam kanuni mirasçılara ödenir. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Başınız sağ olsun.

Bende küçük bir örnek vermek isterim. Rahmetli kayınpederim Akciğer kanseriydi ve bir ameliyatı için para lazım olmuş ve kredi çekmişlerdi. o zaman evli değildik. 10.000 TL falan

aradan 2 yıl sonra Hakk'ın rahmetine kavuştu. Maalesef borç kayınvalideme kaldı. Sigorta devre dışı oldu. Nedeni ise Kayınpederimin hastalığı başladığı zamandan sonra kredi çekmiş olunmasıydı. Hastaneden epikrizdi sanırm öyle bir rapor istendi ve kalan tüm borcu faizi ile birlikte yeniden taksitlendirerek kayınvalidemin üzerine geçirdiler. İşlem yapılan banka Halk bankasıydı, borç 2 ay sonra bitecek bende kefilim.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Başınız sağolsun. Allah sabırlar versin.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Başın sağolsun üstad öncelikle. Yanlış anlaşılacak bir durum da yok herkes geçim derdinde çünkü. Babası ölmüş bunlarımı düşünüyor demez kimse.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

başınız sağolsun . allah sabır versin

benim bildiğim kadarı ile sigorta çekilen kredinin tamamı için yapılır. sigorta şirketi kalan borcu kapatacak ödediğiniz tutarıda tekrar size iade edecek .

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Başınız sağ olsun.

Bende küçük bir örnek vermek isterim. Rahmetli kayınpederim Akciğer kanseriydi ve bir ameliyatı için para lazım olmuş ve kredi çekmişlerdi. o zaman evli değildik. 10.000 TL falan

aradan 2 yıl sonra Hakk'ın rahmetine kavuştu. Maalesef borç kayınvalideme kaldı. Sigorta devre dışı oldu. Nedeni ise Kayınpederimin hastalığı başladığı zamandan sonra kredi çekmiş olunmasıydı. Hastaneden epikrizdi sanırm öyle bir rapor istendi ve kalan tüm borcu faizi ile birlikte yeniden taksitlendirerek kayınvalidemin üzerine geçirdiler. İşlem yapılan banka Halk bankasıydı, borç 2 ay sonra bitecek bende kefilim.

Bir yakınım, Yakın zamanda Halk bankasından benzer bir sebeple red olayı yaşadı.  

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ölüm raporunun tam doldurulmuş halini istiyorlar. Başhekimlik onaylı olacak. Sigorta şirketi sizi buluyor. Benim babamın sigortasından haberimiz yoktu, haliyle borçtan da haberimiz yoktu. Kendileri buldular postayla dosya yolladılar tüm vârislere, sonra evrakları tamamlayıp geri yolladım, tazminat ödendi. Ama ben hala kredi ne kadardı öğrenemedim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ramazan Başkan

Bizim de dosyamız sonuçlandı sigorta kredileri odedi tarafımızdan belli bir miktar odeme kararı cıkardılar işlemler bu şekilde tamamlandı konu kapanabilir 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...