İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Emisyon Yüzünden Vizeden Kaldım

Cemal İhsan Erden

Recommended Posts

Cemal İhsan Erden

Arkadaslar , emisyondan gecmedi aracim ,ustaya goturdum katalizor degismesi lazim , orjinali 2000 tl yan sanayi 1000 tl dedi , moralim cok bozuldu , nasil yapcam yokmu bu isin caresi, illa degstrmekmi gerekiyor gecmek icin, diyelim gectin araca zarari varmi ,ilk arabam masraf ettim binicem diye, suan keske almasaydim diyorum , yardimci olursaniz cok seviynirim 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun.

Ustanız kontrol ettiyse, katalizör dolu demektir. Mecbur değişecek :(

Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun.

Ustanız kontrol ettiyse, katalizör dolu demektir. Mecbur değişecek :(

Evet iki farkli ustaya gosterdim ,birisi pek anlamadi ,digeri tuvturkde arkadasim var dedi emisyon kagidinin fotosunu cekip ona yolladi ,oda evet degsmesi gerekiyor demis , kimide emisyonu disarda yaptir , ayarliyolar oni diyor , kafam baya karisti ,tabikide masraf dan kacinmak ilk amacim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dışarıda baktırmadınız mı emisyona? Tüv biraz katı kuralları olan bir yapı. Dışarıda vizeye girmeden evvel konuşursanız ayarlıyorlar.

Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Dışarıda baktırmadınız mı emisyona? Tüv biraz katı kuralları olan bir yapı. Dışarıda vizeye girmeden evvel konuşursanız ayarlıyorlar.

Yok ,tuvturkte ikisini bir halledeyim dedim pek tecrubeli olmadigim icin .. disarda ayarlarsam, gecerim diyelim. Araca zarari varmi bu katalizorun , mesela lpgyi yeni taktirdim , 26 kurus yakiyor suan sehir icinde 120liraya 460km yol yaptim

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Aracımda şu an katalizör iptal edilmiş durumda. Bu şekilde Tüvtürk'te egzoz muayenesine girdim. Direk geçti. Sanırım bu işin standart prosedürü tam oturmamış.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
7 dakika önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Aracımda şu an katalizör iptal edilmiş durumda. Bu şekilde Tüvtürk'te egzoz muayenesine girdim. Direk geçti. Sanırım bu işin standart prosedürü tam oturmamış.

Benimki de iptal.ici boşaltılmış .kaldim tuvden özelden geçti araç.

Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden
6 dakika önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Peki benim ne yapmam gerekiyor hocam , iptal ettirip olemi gecmeyi deneyim, gecmezsemi yenisini taktirayim?

Yani bana en az maliyetle bu isi nasil halledebilirim

Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden
9 dakika önce, Cemal İhsan Erden yazdı:

Peki benim ne yapmam gerekiyor hocam , iptal ettirip olemi gecmeyi deneyim, gecmezsemi yenisini taktirayim?

Yani bana en az maliyetle bu isi nasil halledebilirim

Katolizoru bosaltirdigimizda ,cekiste yakitta degsiklik olurmu ,nedir ne degildir isi bilenden ogrenelimki , bosuna ugrasmayalim dedim , bilgisizligimden dolayi kusura bakmayin

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Dışarda özel bir egzoz muayene istasyonunda yaptırın geçirirler.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

dedikleri gibi dışarda yaptırın geçin, katalizör olmadanda o motor zaten limitler içinde kalıyor diye biliyorum bu arada :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden

Dediginiz gibi yapacagim , disarida yaptirip halletmeye caliscam .. tek aklima takilan katalizoru kirdirayimmi , maliyetli olurmu ,faydasi olurmu yada hicbir faydasi olmazmi, cevre kirliligi haric :-)

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Yakıt artar, koku artar, performans çok çok azda olsa artar

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Ben egzost muayenemi özel bir serviste yaptırdım.Kamera var, aracı onun önüne park ettirip öyle emisyona baktılar.Verdikleri egzost muayene kağıdında aracımın fotoğrafıda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

öncelikle ana soruna odaklanmalı kat mı boş yoksa karışım mı yanmadan atılıyor motorda mı sorun var?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden
5 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

öncelikle ana soruna odaklanmalı kat mı boş yoksa karışım mı yanmadan atılıyor motorda mı sorun var?

Pek anlamiyorum acikcasi  ilk arabam , tuvdeki arkadas cig yakiyor ,katolizore baktir abi dedi , sonrada ustaya gosterdim dogruladi ,degismesi gerekiyor dedi.. tabi benim buna gucum yok , araca yeni lpg taktirdim performansindan yakitindan gayet memnunum acikcasi 26kurus yakiyor, sadece bu olay nelere sebeb olur sirasiyla ne yapmak gerekir bunlari ogrenmem lazim ,malum ustada olsa pek guven olmuyor 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Dışarıda geçen TUV de geçmiyor genelde. Serviste farlarınızı ayarlatın, muhakkak TUV de hafifi kusur çıkar mesela.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Dışarıda geçen TUV de geçmiyor genelde. Serviste farlarınızı ayarlatın, muhakkak TUV de hafifi kusur çıkar mesela.

tüvde dışarda yapılıp geçen kısım sadece egzost muayenesiye  zaten :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
2 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

tüvde dışarda yapılıp geçen kısım sadece agzost muayenesiye  zaten :)

Tamam onda sikinti yok ki zaten :) Yanlis ifade ettim. Disarida egzoz muayenesi yapilsaydi muhtemelen gecerdi. Ama TUV de gecmeyebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden

Bukadar insan bu konulari forumlarda konusyor ,bliyorda tuv katakulliden yapilan emisyonlari bilmiyormu ? Bu sekilde binlerce sorunlu arac trafikte geziyor ve bunun sorumlusu direk tuv oluyo , keske param olsaydida yaptirip pasalar gibi gecseydim , ulkenin civisi cikmis banane diyesim geliyor bir yandanda binlerce bole araci dusununce insanin ici sizliyor ,hurda arabalara 20 30bin para bayiliyoz bide bole adaletsizliklerle ugras dur

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

dışarda yaptırınca üçkağıtmı oluyor sanıyorsun, tüv sadece fazla sıkıyor, gereksiz yere, bizim arabalarda katıda söksen egr yide iptal etsen zaten Tüv ün kendisinden direk geçer, dikkat et hiç olmasada geçer çünki arabalarımıza bakıyoruz biz, araban bozuksa geçemezsin, sanayide muayene yaptırırken limitin dışındaysan zaten yine geçemezsin, bu işin kamerası var ölçümü var, sanayide olmasının olayı sadece az daha esnek olması, o dediğin eskidendi anlayacağın,  katakulli olması değil, abartıp fazla uğraştırmıyorlar o kadar, limite uymuyorsa geçemezsin, ne tüvden nede başka yerden, dediğin yanlış, araban hurdaysa yaptır o zaman ne diyim, alırken baksaydın, madem anlamıyorsun bilene soraysaydın teste soksaydın, kendin edip kendin bulmuşsun, senin arabada sorun var, burada adaletsizlik yok ihmal var, o da senin hatan, üzgünüm, bize burada katakullici muamelesi yapman hoş olmadı bunuda söyleyeyim....

Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden
1 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

dışarda yaptırınca üçkağıtmı oluyor sanıyorsun, tüv sadece fazla sıkıyor, gereksiz yere, bizim arabalarda katıda söksen egr yide iptal etsen zaten Tüv ün kendisinden direk geçer, dikkat et hiç olmasada geçer çünki arabalarımıza bakıyoruz biz, araban bozuksa geçemezsin, sanayide muayene yaptırırken limitin dışındaysan zaten yine geçemezsin, bu işin kamerası var ölçümü var, sanayide olmasının olayı sadece az daha esnek olması, o dediğin eskidendi anlayacağın,  katakulli olması değil, abartıp fazla uğraştırmıyorlar o kadar, limite uymuyorsa geçemezsin, ne tüvden nede başka yerden, dediğin yanlış, araban hurdaysa yaptır o zaman ne diyim, alırken baksaydın, madem anlamıyorsun bilene soraysaydın teste soksaydın, kendin edip kendin bulmuşsun, senin arabada sorun var, burada adaletsizlik yok ihmal var, o da senin hatan, üzgünüm, bize burada katakullici muamelesi yapman hoş olmadı bunuda söyleyeyim....

Abicim sana niye katakullici muamelesi yapayim :-) hurda araba dedigim 20yillik arabalara dunya para odedigimiz bu bir , ikincisi 3 gunde en az bes kisiden duydugum ve suraya gotur bez tikiyorlar ayarliyorlar bole bole anlat durumu diyen bircok kisinin konusmalari , ucuncusu araci expere soktum herhangi bir sorunuda yok herseyi yerinde experde emisyon testi yapmadiklari icin nerden bilebilirdim anlamiyorum dediysekde dagdan inmedik herhalde . Keske almasaydim dememdeki kasit ise bu model icin degil araba almasaydim manasinda. Son olarakta eger bi sistem heryerde ayni standartta degilse ,esneklik gosteren yerler varsa bunun adi bana gore katakullidir ,cunku adaletsizlik olur . Buda sizinle alakali bir durum degil yonetmelikle alakali bir durumdur.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
9 dakika önce, Cemal İhsan Erden yazdı:

Abicim sana niye katakullici muamelesi yapayim :-) hurda araba dedigim 20yillik arabalara dunya para odedigimiz bu bir , ikincisi 3 gunde en az bes kisiden duydugum ve suraya gotur bez tikiyorlar ayarliyorlar bole bole anlat durumu diyen bircok kisinin konusmalari , ucuncusu araci expere soktum herhangi bir sorunuda yok herseyi yerinde experde emisyon testi yapmadiklari icin nerden bilebilirdim anlamiyorum dediysekde dagdan inmedik herhalde . Keske almasaydim dememdeki kasit ise bu model icin degil araba almasaydim manasinda. Son olarakta eger bi sistem heryerde ayni standartta degilse ,esneklik gosteren yerler varsa bunun adi bana gore katakullidir ,cunku adaletsizlik olur . Buda sizinle alakali bir durum degil yonetmelikle alakali bir durumdur.

O zaman tamam, zaten bizim dediğimizde bez tıkama olayı değil, motor sağlam olacak, üçkağıt yok, Tüv fazla kılı kırk yarıyor oyalıyor, ondan kurtulup sırada beklemeden dışarda yaptırıp rahatça muayeneye git demek istiyoruz, esneklik derken birşeyleri gözardı ette demiyorum, olmaz o iş,  olay bu yani, yoksa motor olmuş traktör duman içinde kalıyor ortalık, elbette böyle araç gitsin yaptırsın, neyse anladın sen,  anlaştık tamamdır.

Yorum bağlantısı
Cemal İhsan Erden
58 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

O zaman tamam, zaten bizim dediğimizde bez tıkama olayı değil, motor sağlam olacak, üçkağıt yok, Tüv fazla kılı kırk yarıyor oyalıyor, ondan kurtulup sırada beklemeden dışarda yaptırıp rahatça muayeneye git demek istiyoruz, esneklik derken birşeyleri gözardı ette demiyorum, olmaz o iş,  olay bu yani, yoksa motor olmuş traktör duman içinde kalıyor ortalık, elbette böyle araç gitsin yaptırsın, neyse anladın sen,  anlaştık tamamdır.

Eyvallah abi , araci aldigimdan acikcasi cok memnunum , sunu anladm anliyorum diyenden korkocakmisiz . Yok sat ,yok cok yakar ,yok motor kucuk cekmez falan filan , cayir cayir kullaniyorum suanda tabi masraflari olcagini biliyorum , arabama bakmaya calisiyorum burdan vede baska yerlerden aldigim bilgilerle biseler yapmaya calisiyorum .. sizlerden ricam sirasiyla nelere bakmam lazim , gercekten karisik bir is bir okadarda zevkli ama ogrenmem lazim, bu yuzden suan aracin sagligi icin adim adim yapmam gerekenler neler tavsiyeleriniz nedir bunu ogrenmek istiyorum tesekkurler anlayisiniz icin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...