İçeriğe Yönlendir

Şarjlı Matkap Pil Yenileme

Volkan Turkmen

Recommended Posts

Volkan Turkmen

Elektronikten anlayan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Bende şarjlı bir matkap var, 14,8 V.

Pili öldü. Bendeki eski laptop bataryası içindeki lityum piller ile  bataryayı yenilemek istiyorum. 

Veya kablolu hale de getirsem olur. 

Konu hakkında bilgisi, önerisi, tecrübesi olan arkadaşlardan tavsiye rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Daalın geldim 

Makkap pili ni- cd. Özetle deli gibi akım verir ama dayanır. Laptop bataryası ni-mh. Ani yüksek akımı sevmez, çabuk gider. Ha, atıl pil zaten ayda yılda bir kez kullanacağım dersen işini görecektir. 

Şarj cihazını ne yapacaksın? 

Ni-mh pil 4.1 voltu aşarsa bozulur

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Ben bu şekilde yaptım, dışarıdan şarj ediyorum ama piller yük anında çok akım çekiyor. pil yuvalarını kaliteli almak lazım. gerçi Servet abi olmaz böyle dicek :)

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen
14 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Daalın geldim 

Makkap pili ni- cd. Özetle deli gibi akım verir ama dayanır. Laptop bataryası ni-mh. Ani yüksek akımı sevmez, çabuk gider. Ha, atıl pil zaten ayda yılda bir kez kullanacağım dersen işini görecektir. 

Şarj cihazını ne yapacaksın? 

Ni-mh pil 4.1 voltu aşarsa bozulur

Laptop pilleri lityum diye biliyorum abi. Benim sıkıntım şarj işi, lityum pilleri nasıl şarj edeceğim ? 

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Pilleri dışarıdan takıyorum bitince elimde lityum şarj aleti ile şarj edip geri takıyorum. Bozulmaması için her kullanımdan sonra genelde şarj ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Matkabı görelim.. 

Belki aynı matkaptan matkabı bozuk pili sağlam olan arkadaşımız vardır.. :)

Biz Metin ile sohbet ederken, farkettik ki, 

Benim matkabın pili, onun matkabın kendisi bozukmuş.. Pilleri ve şarj aletini bana yollamıştı.. 

Matkaplarımız ayna marka ve modelmiş.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

şok marketten 39 liraya almıştım bitane ateş ediyor 2 sene oldu her işi görüyor evde.

tabi bosch değil çan çin çon işi 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

şok marketten 39 liraya almıştım bitane ateş ediyor 2 sene oldu her işi görüyor evde.

Kesin vardır birinde :)

Belki bende bile vardır :blush:

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen
14 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kesin vardır birinde :)

Belki bende bile vardır :blush:

DBK EAS 142 abi modeli.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bir saat önce, Volkan Turkmen yazdı:

Laptop pilleri lityum diye biliyorum abi. Benim sıkıntım şarj işi, lityum pilleri nasıl şarj edeceğim ? 

4 adet seri bağla ve şarj et. Ölçü aleti ile takip et, 16.4 voltu geçmez ise tam şarjda kullanmaya devam. Baktın geçiyor aşağı yukarı şarj süresi belli olacaktır, dolunca çıkar şarjdan 

Bir saat önce, Erdem Dertsiz yazdı:

Pilleri dışarıdan takıyorum bitince elimde lityum şarj aleti ile şarj edip geri takıyorum. Bozulmaması için her kullanımdan sonra genelde şarj ediyorum.

Lityum yeni nesil ise hafızalı değildir, her kullanım sonrası şarjı yapıştır gitsin. Video güzel olmuş ama genelde ellerin görseli kapatıyor. Daha dikkatli olunuz çekim yaparken. Yoksa kanalınızdan size yardırırım efendyy

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Erdem Dertsiz yazdı:

nasıl bir eziyettir yahu

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
9 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

4 adet seri bağla ve şarj et. Ölçü aleti ile takip et, 16.4 voltu geçmez ise tam şarjda kullanmaya devam. Baktın geçiyor aşağı yukarı şarj süresi belli olacaktır, dolunca çıkar şarjdan 

Lityum yeni nesil ise hafızalı değildir, her kullanım sonrası şarjı yapıştır gitsin. Video güzel olmuş ama genelde ellerin görseli kapatıyor. Daha dikkatli olunuz çekim yaparken. Yoksa kanalınızdan size yardırırım efendyy

bunu yaparken sigorta atsa evde elektrikçi 50 lira alır. şarjlı matkap 40 lira evde huzursuzluk çıkmasın boşa :D 

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Bu piller için Battery management yani bundan lazım LINK yada pil yuvası alınacak piller dışarıdan erişilebilir şekilde takılacak şarj bittiğinde bu LINK teki ürün benzeri bir ürün ile şarj edilip tekrar takılacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Yeni bir konu açmayayım şimdi.Benim şarjlı tornavidadan çıkanlarda bunlar.Piyasada bulunurmu.Ve nerelerde bulunabilir..

76lJjP.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
38 dakika önce, Metin Mankal yazdı:

Yeni bir konu açmayayım şimdi.Benim şarjlı tornavidadan çıkanlarda bunlar.Piyasada bulunurmu.Ve nerelerde bulunabilir..

76lJjP.jpg

Elektronik malzeme satan yerlerde olur ama yanaşma. İmalat tarihi önemli. Pil marketleri var, oralarda olur 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Patlama çatlama var diye geldik bişi çıkmadı iyi mi ?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ha gayret olacak bir atraksiyon. Sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz biz :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
17 saat önce, Volkan Turkmen yazdı:

Aliexpress veya maker ürünleri satan bir siteden li-on pil şarj devresi alın. Gayet basit. Kaç pil kullanacaksanız ona göre devre alın. 

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Servet Aydın
cenkbilir yazdı:

Arkadaşlar şarjlı matkapım için pil aldım nedense ömrü kısa oldu bilgilendirme yapacak arkadaşlar varmı :)

C değeri düşüktür 18650 pil kullanıldı ise 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sani Gerşon
aysecelik yazdı:

Arkadaşlar çok sık kullanıyorum pili hala iyi durumda Şarjlı matkap öneririm

Başka bi konuda öneri istemişiniz, burada da "ben önereyim" demişsiniz?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Sani Gerşon yazdı:

İşsiz biri bizle eyneyiiir

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

kafalar iyidir

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...