İçeriğe Yönlendir

Passat - B5.5 Sağa Çekme ve Şase Çektirme İşlemi

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Metin Akbal
9 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Yıllar önce şahin varken babamda, bir rot ayarı yapmışlar, direksiyon doksan derece yamuk , babama kızdım niye böyle yaptırdın falan diye. Gittim ,adam direksiyonu söktü düzeltti yeniden taktı. :) Öyle kasap rotçular var. 

O araba düzelmemiş ki lakin :) Benimde eski arabada Rize de benzer bir durum başıma geldi. Lastiler değişti araba sola çekiyor. Gittim tekrar bu sefer sağa çekmeye başladı, tekrar gittim  bu sefer araba düz gidiyor ama direksiyon yamuk. Direksiyonu söküp takacaklar nabıyonuz siz dedim. Aynı bi insanın bedenini döndürmeyip kafasını döndürmek gibi birşey direksiyonu söküpte ayar çekmek.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

O araba düzelmemiş ki lakin :) Benimde eski arabada Rize de benzer bir durum başıma geldi. Lastiler değişti araba sola çekiyor. Gittim tekrar bu sefer sağa çekmeye başladı, tekrar gittim  bu sefer araba düz gidiyor ama direksiyon yamuk. Direksiyonu söküp takacaklar nabıyonuz siz dedim. Aynı bi insanın bedenini döndürmeyip kafasını döndürmek gibi birşey direksiyonu söküpte ayar çekmek.

Eskiden o da bir yöntemdi. Airbagsiz araçlarda direksiyon yamul ise, göbek plastiği ve civata sökülüp yola çıkılırdı, düz şekilde hareket halindeyken direksiyon yerinden sökülüp hızlıca düz şekilde geri takılırdı :) olduğu kadar artık :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Servisten bazı parçalar için fiyat aldım; fikir olsun. 

Ön amortisör 575 x 2 = 1150TL

Arka amortisör 515 x 2 = 1030TL

Ön disk 295 x 2 = 590TL

Ön balata = 470TL

Arka disk 155 x 2 = 310TL

Arka balata = 220TL

Sol aks taşıyıcı = 1530TL

Salıncak kolu 430 x 2 = 860TL

Denge mili 617 x 2 = 1234TL

Toplam: 7394 TL

Alt takımın tamamı yok daha. Onları dahil edersem 10.000’i bulacak :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Brreehh. Senin araba 50 etse 50 bine 2011 2012 mode Astra J 1.4T otomatik alınabiliyor :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
11 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Servisten bazı parçalar için fiyat aldım; fikir olsun. 

Ön amortisör 575 x 2 = 1150TL

Arka amortisör 515 x 2 = 1030TL

Ön disk 295 x 2 = 590TL

Ön balata = 470TL

Arka disk 155 x 2 = 310TL

Arka balata = 220TL

Sol aks taşıyıcı = 1530TL

Salıncak kolu 430 x 2 = 860TL

Denge mili 617 x 2 = 1234TL

Toplam: 7394 TL

Alt takımın tamamı yok daha. Onları dahil edersem 10.000’i bulacak :) 

2 hafta önce ön amortisörü 300 lü rakamlara aldım Doğuştan. Passat olunca modeline bakılmaksızın pahalı demek ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Ama şu parça masrafı yapıldıktan sonra muhtemelen 15 yıl daha sorunsuz binilir. Arabalarımıza iyi bakalım zira yenileri çok pahalı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Oem'den umudu kesince yan sanayiye yöneldik tekrar.

Salıncak için 3 farklı marka var yan sanayi olup kaliteli olan. TRW, Lemförder ve Delphi. Bir de Optimal var ama onu bulamadım nette.

Lemförder fiyat olarak beni aşıyor çünkü neredeyse oem fiyatına. 500TL

Delphi 162TL, TRW 191TL. 

Bu salıncağı değiştirip şansımı deneyeceğim. Delphi veya TRW'yi alayım diyorum. Bir de 100TL civarı hiç duymadığım markalar var. Onlar düşünmedim.

Bu ikisi arasında hangisi daha kendini kanıtlamış bir marka? Hangisini tercih etmeli?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Malzeme alacağın yer ile ahbaplık ilişkin iyi ise bir kaç markayı al eline ve ölç. Fark var mı? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
6 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Malzeme alacağın yer ile ahbaplık ilişkin iyi ise bir kaç markayı al eline ve ölç. Fark var mı? 

Bunlar netten aldığım fiyatlar abi, parçacı tanıdık var ama elinde farklı markalar olacağını sanmam o kadar büyük çaplı değiller. Ancak sipariş ile getirir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bu arada bahsettiğim salıncak fotoda görünen büyük kol.

Parçanın bağlantı noktalarına bakınca sorunun bu parçadan kaynaklı olması kuvvetle muhtemel geliyor bana.

27327984637_6642ce6a22_c.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ucuz olanlar 100-120 civarı. İyileri de işte 160-190 arası. Bu parça ses yaptığı için değişti zaten. Ucuz alıp tekrar ses sorunu gibi sorunlar yaşamak istemiyorum. Birde kaliteli bir şey alırsam ölçüsü filan daha nizami olur diye düşündüm. Hatamı ederim sence abi?

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Lemförder derim ama bütçe meselesi el kol bağlar... OEM parçaya en yakın hatta bazı firmalar direk lemförder ile çalışıyor. Optimal, nette karşıma çıkan en yaygın markalardan biri ama kalitesi hakkında bilgim yok. Ben olsam orta halli birsey alırdım optimal gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...