İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 150 Bin km Bakımı

ender özgün çakmak

Recommended Posts

ender özgün çakmak

Herkese selamlar!

2010 2.0tdi aracımın 150bin km bakımı geldi.  Araç 2 yıldır bende ve yıllık 30bin km yol yapıyorum, sürekli gittiğim bir servis yok.  150bin km bakımını kitapçıktan incelediğimde fren hidrolik sıvısı, otomatik vites kutusu sıvısı ve filtresi, soğutma sistemi sıvısı değişmesi gibi işlemlerin de yapılması gerektiğini okudum.  Sizlerin bakım için önerileri olabilir mi acaba ve Anadolu yakasında bu işlemleri yaptırabileceğim donanıma sahip servis ismi verebilir misiniz?

teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Fren hidroliğinin 2 senede bir, otomatik şanzıman yağının da 40 bin km de bir değişmesi öneriliyor zaten. Soğutma sıvısınını değiştiren pek yoktur sanırım ama değiştirmek mutlaka faydalı olacaktır.

Anadolu yakasında içerenköy sebze halinden kayışdağı tarafına giderken, tam yeni yapılan metro durağı inşaatının olduğu göbekte( ismi içerenköy metro durağı sanırım ) Herford özel servis var. Forumu, beni veya Mehmet Özyüreği söylerseniz daha da yardımcı olmaya çalışırlar. Nihat bey veya Cemil bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ender özgün çakmak

Herford’a uğradım standard bakım, fren hidroliği ve şanzıman sıvısı için 1200₺ gibi fiyat verdiler. 

Buradan takip ettiğim kadarıyla önerilen gençler Ford servise de gittim neredeyse aynı fiyatı onlar da verdi. Euroford da önerilmiş oraya başka bir gün soracağım.

2010 model otomatik mondeoda şanzıman filtresinin olmadığını söylediler.  Soğutma sıvısı triger kayış değişiminde değişiliyormuş dediklerine göre ama kitapçıkta 150bin km deniyor

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Herford’a uğradım standard bakım, fren hidroliği ve şanzıman sıvısı için 1200₺ gibi fiyat verdiler. 
Buradan takip ettiğim kadarıyla önerilen gençler Ford servise de gittim neredeyse aynı fiyatı onlar da verdi. Euroford da önerilmiş oraya başka bir gün soracağım.
2010 model otomatik mondeoda şanzıman filtresinin olmadığını söylediler.  Soğutma sıvısı triger kayış değişiminde değişiliyormuş dediklerine göre ama kitapçıkta 150bin km deniyor
Soğutma sıvısı 10 yılda bir değişir.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Bir saat önce, ender özgün çakmak yazdı:

Şanzıman yağı bu 1200 lik tutardaki en yüksek tutar olsa gerek. Liste verdiler mi size neyin kaç para olduğuna dair. Sizin malzemeleriniz yükseltiyor fiyatı. İşçilik 2 firma arasında en fazla oynasa 50-100 oynar diye düşünüyorum. Malzemeleri kendiniz alın? sadece işçilik ödeyin?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
16 saat önce, ender özgün çakmak yazdı:

Herkese selamlar!

2010 2.0tdi aracımın 150bin km bakımı geldi.  Araç 2 yıldır bende ve yıllık 30bin km yol yapıyorum, sürekli gittiğim bir servis yok.  150bin km bakımını kitapçıktan incelediğimde fren hidrolik sıvısı, otomatik vites kutusu sıvısı ve filtresi, soğutma sistemi sıvısı değişmesi gibi işlemlerin de yapılması gerektiğini okudum.  Sizlerin bakım için önerileri olabilir mi acaba ve Anadolu yakasında bu işlemleri yaptırabileceğim donanıma sahip servis ismi verebilir misiniz?

teşekkür ederim.

Fiyat biraz pahalı ancak çok uçuk değil, bakımda tahminimce aşağıdaki parçalar değişecek;

Motor Yağı : 250 TL ( 7LT Castrol, Mobil,Motul)

Filitreler : 200 -300 TL ( Yağ, mazot,polen,hava)

Şanzıman Yağı : 200-300 TL ( 7 Lt tamamı değişir ise, alttan eksiltip üsten koyarlarsa 4 LT)

Şanzıman Filitresi : 150-200 TL (sizin araç AF21 tork konvektörlü 6 ileri AISIN şanzıman olması lazım, Bu filitrenin değişmesi için şanzımanın kapağının sökülmesi lazım, kolay bulunan bir filitre değil ve ayrıca işçiliği zor.)

Kırmızı Antifiriz: 60 TL (3 LT)

Hidrolik Dot4: 30 TL (1 LT)

Parça fiyatları 850 TL gibi tutuyor 350 TL işçilik olarak düşünün, ancak şazıman yağı 4 Lt değişecek ve filitre değişmeyecekse ise tamamı maksimum 850 TL işçilik dahil olur en yüksek fiyatlar ile, iyi araştırın gerekiyorsa malzemeleri kendiniz alın işçiliğe pazarlık edin mantıklı olanı bu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ender özgün çakmak

Şanzıman yağı 4lt için işçilik dahil 400₺

fren hidroliği için 180₺ fiyat verdiler.

Dip gazda egzozdan koyu renk duman çıktığı için ayrıca motor temizliği ve katkı önerdiler 150₺+50₺ onlar için.

forumu mümkün olduğunca taradım sanırım önerdiğiniz gibi parçaları kendim orijinal alıp yaptıracağım biraz zamanımı alacak ama bu şekilde daha titiz olacağını düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fiyat biraz pahalı ancak çok uçuk değil, bakımda tahminimce aşağıdaki parçalar değişecek;
Şanzıman Yağı : 200-300 TL ( 7 Lt tamamı değişir ise, alttan eksiltip üsten koyarlarsa 4 LT)
Şanzıman Filitresi : 150-200 TL (sizin araç AF21 tork konvektörlü 6 ileri AISIN şanzıman olması lazım, Bu filitrenin değişmesi için şanzımanın kapağının sökülmesi lazım, kolay bulunan bir filitre değil ve ayrıca işçiliği zor.)

Parça fiyatları 850 TL gibi tutuyor 350 TL işçilik olarak düşünün, ancak şazıman yağı 4 Lt değişecek ve filitre değişmeyecekse ise tamamı maksimum 850 TL işçilik dahil olur en yüksek fiyatlar ile, iyi araştırın gerekiyorsa malzemeleri kendiniz alın işçiliğe pazarlık edin mantıklı olanı bu. 

Çok güzel bir cevap.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
15 saat önce, Mahmut Yurt yazdı:

2.0 tdci lerde motor yağı 7 lt mi? :shok:

Hesap güzel yapılmış. Tek başına işçilik için 350 lira fazla gibi görünse de bu işlemler için araç üzerinde 1 gün boyunca çalışmak gerekecektir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
36 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Hesap güzel yapılmış. Tek başına işçilik için 350 lira fazla gibi görünse de bu işlemler için araç üzerinde 1 gün boyunca çalışmak gerekecektir.

6 LT ancak, biraz fazla alıyor 100-150 ml gibi. Depo kapasiteside 70 litre ancak ben 78 litreye kadar yakıt aldığımı bilirim. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
ender özgün çakmak

Yedpa’ya gidip 4 filtreyi, 7 lt yağı ve fren hidroliğini aldım. Polen filtresi hariç orijinal filtreler. 400₺ tuttu.  Sanayide 100₺ işçilik ile değişimler yapıldı.  Şanzıman yağını ve filtresini iyi bir yer bulunca değiştireceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 15.05.2018 at 09:18, Önder Özcan yazdı:

Mk3 7 litre idi.. 

Qashqai de filtre hariç 7 litre.. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...