İçeriğe Yönlendir

Focus II - Motor Yağı Marka Değişimi

Kemal Işık

Recommended Posts

Kemal Işık

Abilerim arabamızda yıllardır mobil 1 marka yağ kullanmışız(babam öyle dedi) . 120 bin yağ değişiminde uzun yola gideceğim için hemen önceki gün yağ değişimi yaptırdım. Usta babamın arkadaşı. Ne marka yağ koyalım dediğimde yeni kutusundan Motul diye bir marka yağ çıkardı. Bmw ve mercedese koyuyorum dedi. Biraz pahalı ama piyasanın en iyilerinden dedi. İlk defa duyduğum için çekindim biraz.  Öyle böyle beni ikna etti. 500 km yol yaptım ertesi günü. Yüksek devirde yüksek sürat baya bi kullandım arabayı. Fark var mı yok mu tam anlayamadım ama motor akıp gidiyordu. Sonradan araştırmalarımda focusta hiç kullanan rastlamadım. Uzun vadede bu yağ bana sıkıntı çıkartır mı ? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Gerekli Ford onayını sağlıyorsa herhangi bir sorun teşkil etmez markaya çok takılmayın aradaki fark hissedilmez bile. Kaldı ki Motul Mobil veya Castrole göre daha üst segment bir yağdır.

Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Motul söylendiği gibi güzeldir 

Castrolün kurum yapma oranı çok fazla 

Mobil biraz daha az 

Motul ve liqui aralarından en az olanı.

Mobil kullanıyodum temmuzda motule geçecem ek olarak spesifikasyonu sağlaması gerek arabaya 5 30 yağ giriyosa motulun her 5 30 yağı olmaz şartnameyi sağlayan yağ olması lazım

Sıkıntı çıkartmaz o usta kimse kendi bilgisini güncelleyen biriymiş öyleleri nadir bulunur. Sanayide çoğu dükkan sahibi bilgisini güncellemez teknoloji sonuç olarak ilerleyen birşey.

Connectin yağı ilk başta 10 30 du bir kaç yıl sonra 5 30 teknolojisi gelince ford bülten yayınlayıp tüm yetkili servislerinde 5 30 viskozitesine geçti fakat sanayide kendini güncellemeyen dükkan sahipleri 5 6 yıl önce yayınlanan bülteni bilmedikleri için halen 10 numara yağ koymaya devam ediyor.

sizin yağınız bu https://www.motul.com/tr/tr/products/8100-eco-nergy-5w30

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağ değişim zamanın geldi sayılır.
Ben de muhtemelen motul alacağım.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben son bakımda motul 5w30 8100 x clean + doldurdum. Lifter ses yapmaya başladı tık tık tık.

150 kilometre kadar kullandım belki alışır geçer dedim geçmedi.

Servis önerisi olan Castrol yağ ile değilim yaptım 5 dakika rölantide çalıştı kesti.

Aldığım motul yağda vw507.00 uyumluluğu mevcut olmasına rağmen ses yaptı.

Onun dışında 100 kilometrelik tecrübeme göre farkı anlaşılacak kadar bi fark görmedim ben.

Yağ değişim zamanın geldi sayılır. Ben de muhtemelen motul alacağım.

Alma

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 dakika önce, Bekir Memur yazdı:

Connectin yağı ilk başta 10 30 du

10/40 olabilir mi?

1 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

150 kilometre kadar belki alışır geçer dedim geçmedi.

maceracı seniiiii

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Memur
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

10/40 olabilir mi?

maceracı seniiiii

10 40 olabilir doğru şimdide umurlarında değil takip etmedikleri için "10 numara yağ koyulur abiğ" deyip dolduruyolar 7 litrenin tamamını koyan var bu yüzden piyasadaki çoğu connectte karterde sızıntı oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
10 40 olabilir doğru şimdide umurlarında değil takip etmedikleri için "10 numara yağ koyulur abiğ" deyip dolduruyolar 7 litrenin tamamını koyan var bu yüzden piyasadaki çoğu connectte karterde sızıntı oluyor
Turbo tamircisinde beklerken gelen connect te turbo arızalı yağ sizdiriyor diye gelmişti dediğiniz gibi fazla yağ konulmuş araca usta yağ çubuğunu çekince araç sahibi baka kaldı [emoji33]
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben Mobilden devam etmeyi düşünüyordum, Motul denesem mi diye de araştırıyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
(düzenlendi)

Motul Eco-Energy 5-30 5 LT yağı 120 TL'ye kargo dahil almıştım. Mobil 1 ESP 5-30 4 LT yağ ise 140 TL, çok bariz bir fark göremedim ikiside kaliteli yağ ancak Motul daha ekonomik. 2.500 KM yol yaptım değişim sonrası ben memnunum bir sorunda çıkartacağını sanmıyorum. Bir dahaki değişimi yine Motul yağ koymayı düşünüyorum.

tarihinde Mahmut Yurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Alma

Maceracı ruhumu frenleyemiyorum :)

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Maceracı ruhumu frenleyemiyorum :)

Hayırlısı diyelim o zaman :)

Yorum bağlantısı
Kemal Işık

Ben uzun yolda kullandığım için test edebildim motul yağı. Yüksek devir ve hızda uzun süre kullandım arabayı hiç bir sıkıntı olmadı gerçi bunda yağın etkisi nedir bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Bu motul ile servisin kullandığı FMY arasında fark var mıdır? 7 yıldır serviste değişiyor yağ. Veya servis bizim istediğimiz yağı koyar mı?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Fark şehir efsanesi. Düşük kükürt oranı diyorlar ama nerede yazıyor neye göre kıyaslanıyor belli değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Memur
17 saat önce, Coşkun Basan yazdı:
18 saat önce, Bekir Memur yazdı:

Turbo tamircisinde beklerken gelen connect te turbo arızalı yağ sizdiriyor diye gelmişti dediğiniz gibi fazla yağ konulmuş araca usta yağ çubuğunu çekince araç sahibi baka kaldı [emoji33]

Millet yağ seviyesini kontrol etse bu tür sorunlar olmayacakta insanlar daha yağ seviyesinin ne olduğunu bilmiyor 2 sene önce benim arabadan fazladan 1.5 litre yağ çektim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...