İçeriğe Yönlendir

İlkokul İçin Devlet Okulu mu Yoksa Özel Okulu mu Tercih Etmeliyim?

Erdem Bozkurt

Recommended Posts

Erdem Bozkurt

Herkese merhaba,gelecek yıl nasipse kızım ilkokula başlayacak,okul konusunda gerçekten çıkmaza girdim,bütçeme uygun özel okullarda var diğer taraftan devlet okulları var,günümüz koşullarında hangisi daha mantıklı olur? nasıl bir yol izlemem gerekir? artılar-eksiler neler olur?   teşekkur ederim..

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Devlete verip özel okul bütçesini usd-altın yapıp çocuğun üniversitesine harcamak geliyor aklıma.

• Beğen 18
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Eşiniz ev hanımı ise devlet okulu tercih etmek bence daha doğru.Özel okullar atanamayan öğretmenlerle dolu.Açıkcası düşük fiyatlı okullarda çok düşük ücretlerle öğretmen çalıştırıyorlar.O öğretmenlerde çocuklara çok üst düzey eğitim vermiyorlar.Ben eşimde çalıştığı için mecburen özel okula gönderiyorum ama hiç memnunda değilim.Malesef başka çarem yok.

Eğer imkanınız var ise devlet okullarını araştırıp iyi bir öğretmene vermeye çalışın.Özel okula ayıracağınız bütçeyi çoçuğunuzun üniversite eğitimi için ayırmaya çalışın.O parayla 1-2 sene yurt dışında eğitim aldırabilirseniz Türkiyede en kral işlerden birine sahip olacağı kesin.

Benim ki öneri yinede siz bilirsiniz.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bulunduğunuz semtteki okullatrın durumuna göre değişir.onları araştırın

tecrübeli bir veli olarak: her özel okul herhangi bir devletten iyi denemez (gözü kapalı) . elbtte binası imkanları birçok devletten iyi olabilir . içierdeki öğretmenlere bağlı herşey.

Bizim büyük velet devlet ilkokulundab sonra  özel ortaokula geçti, şube birincileri içinde.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Devlet okulu ve iyi bir öğretmen tercihini önermek istiyorum.. Ben öyle yaptım, şahane bir öğretmenleri vardı. Pişman değilim.. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Okul değil,  özellikle ilk okul da öğretmen önemlidir. Tavsiyem, ilerde almak zorunda kalırsanız  kötü oluyor. Hesap kitabınızı iyi yapın. Arkadaşların dediği gibi özel okul parasını ona biriktirmek okul bitince hatırı sayılır sermaye oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Devlete verip özel okul bütçesini usd-altın yapıp çocuğun üniversitesine harcamak geliyor aklıma.

üniversite dahil devlette okutup, harcanmayan meblağ ile ev hediye etmek en mantıklısı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

İlkokulda öğretmenin kalitesi okulun kalitesinden daha önemli. Devlet okullarında iyi olduğu bilinen bir öretmenin sınıfına verebiliyorsanız, paranız cebinizde kalsın derim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yücel Gezgin

Üniversiteye kadar, belki üniversitede de özele gönderebilecekmisiniz?Aksi takdirde çocuk çok zorlanır işin birde bu tarafını düşünün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

TED gibi çok köklü özel okullara yılda 50 bin üzeri verebilecekseniz özel okul. Ancak MEB’de çalışan bir öğretmen olarak sizi temin ederim ki bu ülkenin en güzide öğretmenleri devlet okullarında. Sayı büyük olduğu için arada kayboluyorlar, sorun o 😀 Kimsenin emeğini küçümsemek istemem ancak taşradaki özel okulların çoğu, tabelada özel. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Belki ozel okulda calisanimiz falan vardir ama uzulerek diyorum ki ozel okul diploma satar. Vitrin cok aldatici olabiliyor. Calisanlarin bir cogu Fen Edebiyat tan mezun olup formasyon alan kisiler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
7 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Belki ozel okulda calisanimiz falan vardir ama uzulerek diyorum ki ozel okul diploma satar. Vitrin cok aldatici olabiliyor. Calisanlarin bir cogu Fen Edebiyat tan mezun olup formasyon alan kisiler.

işte bu yüzden fen edebiyattan mezun olup formasyon almadım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

ilkokuldan üniversiteye kadar özelde okuyan bir çocuk masrafını 30 yıl çalışsa anca çıkarır. 

devlet okuluna gönderip disiplinli şekilde o parayı yatırım yap evlenirken peşin para evini arabasını alıp ver zaten o çocuk 25 sene önüne geçer yaşıtlarının

eğitim sistemi gün geçtikçe dahada kötüye gidiyor mantık yok işin içinde. anadoluda oturmak bana göre daha avantajlı eğitim için . kitap aynı öğretmen benzer sınav aynı  anadoluda çocuğun piskolojisi idda ediyorum daha iyi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Okul değil,  özellikle ilk okul da öğretmen önemlidir. Tavsiyem, ilerde almak zorunda kalırsanız  kötü oluyor. Hesap kitabınızı iyi yapın. Arkadaşların dediği gibi özel okul parasını ona biriktirmek okul bitince hatırı sayılır sermaye oluyor.

Haşmet abi tam düşündüğümü söylemiş. Okuldan ziyade öğretmen çok önemli. Siz en iyisi öğretmen arayın.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
37 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

işte bu yüzden fen edebiyattan mezun olup formasyon almadım :D

Valla ben onlar adina da uzuluyorum ya yuksek lisans yapip arastirma gotevliligi kovalayacak, ya da formasyon alacak atanacak olmazsa ozel okula gidecek.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Ailemin nerdeyse tamami öğretmen... Esimde ögretmen..Yatili Okuldan kalma huyumdur sıklıkla  gece 2 de 3 te uyanir bi evde dolanirim... cocuga bakarim...

Yatili okudum.. Simdiki gibi oyle rahat yurtlarda falan degil bildigin koğuş tarzi, battaniyeleri zimpara kagidindan imal, cami cervecevesi nerdeyse yok denilecek gibi odalari vardi...doymadigimizda bile ekmegi yalvar yakar bulurduk... Yemekhane kuyrugunda sira gelirdi ama cookk kez ramazanda; sahurda "Yegenim kalmadi Çay" !!! 🤐 Repligiyle coook oruc tutmuslugumda vardir..

Neyse anlatsak hikaye roman cikar bayaa ama meydan laraussse ...Zorluk bazen iyidir.. 

dedimya uyanirim geceleri; 

Eşim hala bilgisayar basinda sabaha cocuklara Döküman hazirlar..  yarin bakariz cocuklarla diye...Türkiyedeki sayili universitelerden mezun.. iyi dereceyle bitirmis okulunu...Sanmayin bilmediginden...cogu velisi denk gelir gozlerinde minnet...

vesselam... özel okul mu devlet okulumu sorusu?.... bence tabiki devlet...

kötü ogretmen diye bisey yok Vicdan li ögretmene diyerek.. Yegenlerim de var biri Özel bir okulda; tenis kurslari, samba çaça....adini bile soylerken Zorlandigim kurslarda... digeride bildigin harmandali, elinde blok flüt😁   gozlemlerim hatta belki yaniliyor bile olabilirim ama hayata hangisi daha hazir daha kendine guveni olan derseniz Devlette olan...Özel okul tabiki olabilir sartlar olarakta ilgi olarakta tabiki kiyaslanamaz... var ise imkan desteklenebilir... Yazdiklarim sahsi görüşümdür... kimseyi bağlamaz.. karar sizlerin.... saygi ile....

(not: uzun oldu kusura bakmayin...😞)

• Beğen 3
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Merhaba..20 senedir özel okullarda öğretmenlik yapmakta olan biri olarak yazıyorum...Kayıt yaptırmak zorunda olduğunuz okulları ve öğretmenleri araştırın, ilkokulda devlete verin.Sonrasında özel okul diyorum..Özelikle de lisede..Toplumumzda özel okula karşı bir önyargı var..Haksız da  değil insanlar..8000-10000 e öğrenci alan okullar var..Onlardan bir şey beklememek lazım.Zaten kendileride bir şey beklemiyor.Çocuğu okulda tutalım yeter diyorlar..Şu an çalışmakta olduğum okul için konuşacak olursam...Gerçekten çocukların iyi bir okula geçiş yapmaları için elimizden geleni yapıyoruz.Ne kadar doğru bulmasamda, deneme sınavlarıyla , etütlerle ,birebir çalışmalarla hazırlanıyor çocuklar. Ve buna mecburlar - mecburuz...Ne yazık ki ülkemizde çok iyi diyebilceğemiz  devlet fen lisesi iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar azaldı...İyi bir üniversiteyi kazanmakta iyi bir lise eğitiminden geçiyor (dersanecilikten devşirilmiş bir öğretim sistemidir bu )...Aslında yazarken insanın içi acıyor ama gerçek...Devlette lise eğitimi diye bir şey yok .Kalmadı..Bitirildi..Özel okullarda öğrenciler hayata hazırlanamıyor, çok steril bir ortamda yetişiyorlar diye bir eleştiri vardır hep..Doğrudur.Sterildir.Kapısında güvenlik bekler..Dışarıdan kimse giremez.Öğrenci başını alıp gidemez..Devlette ise bunun tam tersi ne yazık ki..Okullar yol geçen hanı gibi..Uyuşturucu okul içlerinde satılıyor..Hangisini tercih ederdiniz..

Son bir not..Özel okullar atanamayan öğretmenler çalıştırıyor derken lütfen bir daha düşünüp konuşalım..Ben mezun olduğumda  kpss falan yoktu..Özel okul kendi tercihimdi..Ama şimdi yeni mezun olsam kesinlikle kpss falan kazanamam..Bu da benim kötü bir öğretmen olduğumu göstermez kesinlikle.Zira dört işlemden başkasını bilmeyen ben matematik öğretmeniyle aynı soruları yapmak zorundayım Şimdi bir de mülakat varki  100 puan bile alsam devlet beni yine öğretmen yapmazdı..

Saygılarımla...

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Bu konuda yanlış bir algı sezdim ve nacizhane küçük bir fikrimi dile getirmek ihtiyacı hissettim. 

Eğitim, insanın kendi yeteneklerini keşfetmesi, kültürlenmesi, içsel huzurunu bulması içindir. Bireyin kendi imkanlarıyla kendini gerçekleştirmesi sürecidir. Kişiliğin oluşumu için çıkılan bilge bir yolculuktur.

Eğitimin amacı meslek sahibi olmak, çok para kazanamak, güzel arabalar ve evler almak değildir. Tüm bunlar eğitimin sonucudur. 

Sözüm meclisten dışarı günümüzde eğitime maddi bir yatırım gözüyle bakılır oldu. İnsanlar kaliteli bir eğitim, mutluluk ve huzur verici kişisel yetenek değil, para kazandıracak bilgisel gelişim peşindeler. Hal böyle olunca ne yazık ki ülkemiz zengin ama mutsuz doktorlar, mühendisler, öğretmenlerle doldu. 

Şimdiden para harcamayalım, o parayı köşeye koyup üniversitede özel tıp okutalım düşüncesi- eğer çocuk kaliteli bir eğitim alamamışsa- ancak ülkemize karaktersiz bir doktor kazandırır.

Özel okullara karşıyım ve geleneği olan köklü okullar hariç gereksiz görürüm. Ancak, eğitimi maddi bir yatırım olarak görmenin bundan daha vahim bir yanlış olduğu düşüncesindeyim. Zor bir süreçtesiniz. Kolaylıklar dilerim. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Eğitim;

%50 arkadaşlar ve bulunulan çevre

%50 öğretmen

bunları mahalle ve çevre nedeniyle kontrol etmeniz gerekiyorsa ona göre karar vermek lazım. Dersane bozuntusu akademik gaz veren öğrenciyi yıpratan okullar ya da özel cemaat okulları tehlikeli. Öğretmenlerinin 2 seneden fazla çalışmadığı özel okullar pek mantıklı değil. yapılması gereken müdürü okulu incelemek. sanırım.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Benim size bir anımı anlatayım ondan sonra siz karar verin özel mi devlet mi diye. Benim Kızım devlet okulunda okuyordu. Kızımın tüm dersleri 100 üzerinden 90- 100 alıyor du hep. Bizde süper diyorduk. Kızım bu arada 4. Sınıfda idi. 5. Sınıfa da özel okul düşünüyorduk kısaca kararsızdık.
Ara tatilde adından dolayı bir okul olan ODTÜ kolejine göndermek istiyordum. Gidip görüştüm ne deseler iyi buraya benim param var çocuğumu alın demekle öğrenci almıyoruz dediler. Para işlemiyor dediler kısaca. İngilizce sınavına girecek 100 üzerinden 90 alması lazım denildi. Biz kızımızdan çok eminiz ya sınavı geçer diye. Kızım sınava girdi ve ne aldı biliyormusunuz kocaman bir sıfır evet 0 aldı. Bir soru bile yapamadı. Biz şok kısaca . Yaz kursu ve özel öğretmen yüklemesi ile kızım tekrar sınava girdide girebildi ODTÜ kolejine. Oğlumda ablasının sayesinde 1. Sınıfta başladı. Şu anda Ablası 6. Sınıf oğlum 2. Sınıf. Çok ama çok memnunız. Kızım nerdeyse ana dili gibi İngilizce konuşuyor. Oğlum İngilizce kelimeleri çat pat anlıyor. ODTÜ koleji belki inanmazsınız diğer özel okullardan uçuz iki çocuğuma yıllık 30.000 tl veriyorum. Eğitimine göre
Kısaca anlatmak istediğim özel okul olacaksa iyi bir özel okul yok iyi bulunamıyorsa iyi bir öğretmenli devlet okulu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Degerli yorumlariniz için Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim,çok iyi aydınlattı niz,eğitim konusu çok önemli ve büyük bir sorun hepimiz için, birey olarak en çok ihtiyacimiz olan şey,bodrumda yaşıyorum merkez,başarılı ve çevredeki devlet okullarıni Arastirdim genelde tavsiye edilen güzel yorumlarını olan okul nüfusları sınıf başına en az 35 kişi, ikamet ettiğim yerde 2 ilkokul var sinif nüfusları en fazla 25'i geçmeyen sayılarda ve tercihen bu okullar olacak gibi,2 çocuğum var tercih yaparken ikisinide düşünmek zorundayim,genelde okul tercihler tavsiyeler üzerinden, kriter yaratanı duymadım restorantta yemek yer gibi kimisi için iyi kimisi için kötü,ama bu seçimle alakalı en iyi kaynak eğitimciler sanırım,güzel yorumlar okudum birazcık daha şu ikilimden kurtuldum gibi devlet okulu tercihimdi öyle olacak sanırım,dediginiz gibi iyi ve vicdanlı öğretmen bulmak ilk iş sanırım,gelecekle alakalı çocuklarıma doğduklarinda birer hesap açtım heray belli miktar yatırıyorum dusunduklerimide yazmışsıniz en iyi yatırım lise ve üniversite olacak gibi, burda özel okul fiyatları en düşük 20 bin TL tavan 30-35 bin tl..umarım başarılı olurlar tek istediğim...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
6 saat önce, Erdem Bozkurt yazdı:

Herkese merhaba,gelecek yıl nasipse kızım ilkokula başlayacak,okul konusunda gerçekten çıkmaza girdim,bütçeme uygun özel okullarda var diğer taraftan devlet okulları var,günümüz koşullarında hangisi daha mantıklı olur? nasıl bir yol izlemem gerekir? artılar-eksiler neler olur?   teşekkur ederim..

ilkokulda en önemli şey öğretmendir.Öğretmen araştırın  bence.Özel devlet tamamen size kalmış.Ben lise öğretmeni olarak özeli tercih etmezdim.Çoğuözel okul  futbol takımı gibi öğrenci transferi ile reklam yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ilk önce devlet okuluna verdim, öğretmenide çok iyiydi, fakat sonradan öğremenle konuştuk, dediği şu, zırpt pırt sistem değişiyor, öğretmek istesemde bir yere kadar, sistem kötü....  sonrasında o iki kızını özele zaten vermişti, düşünün öğretmen üstelik,  ilk olkulu özelde okudu oğlum, ilk okul önemlidir, öğretmen-sistem-çevre bunların 3 üde iyi olacak, sadece öğretmen yetmez, seneye ortaokula başlayacak, ne yapacağız diye kara kara düşünüyoruz, sadece orta okuluda değil, 20 sene sonrasında düşünüyoruz, ülkenin hali malum, çocuk büyütmek ömür boyu sürecek bir macera, Allah hepimize yardım etsin ....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
3 dakika önce, Mustafa Yanar yazdı:

ilkokulda en önemli şey öğretmendir.Öğretmen araştırın  bence.Özel devlet tamamen size kalmış.Ben lise öğretmeni olarak özeli tercih etmezdim.Çoğuözel okul  futbol takımı gibi öğrenci transferi ile reklam yapıyor.

Haklısiniz bütün kapılar iyi bir öğretmen bulmaya çıkıyor, umarım iyi bir öğretmen nasip olur..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...