İçeriğe Yönlendir

Focus 1 Hb - Virajlarda Sallama

Soner Calık

Recommended Posts

Soner Calık

Merhaba arkadaşlar , aracım 2001 model hatchback focus , 3 yıldır kullanıyorum aldıktan sonra ilk uzun yolumda farkettim aracım sola eğimli virajlarda min 40 km hızla girdiğimde aşırı sallantı yapıyor belli müddet sonra sağ arka lastiğe baktığımda içten yanak yediğini farkettim ve arka lastikler eğik duruyor “ / “ acaba sorun salıncaklardamıdır ? Sağa eğimli virajlar hiç problem yok 70-80 le bile en ufak sallama yapmıyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Belli bir oranda kamber standart. Bağımsız arka süspansiyon da salıncak burcu viraj demir lastikleri vs yıprandı ise salınım hissiyatı yüksek. Aynı şekilde yumuşayan amortisör de etkili

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arka lasatikler dışa açıktır, hatta arka tampon sökülünce ustaya kızanı gördüm, naaptın usta lastiklere diye :) ön çamurluklar sökülürse de önlerin açıklığı gözle gözükür. Yani fabrikasyon olarak arkalar dışa açıktır uzun dönemde içten yer normaldir, ancak sallanma savrulma hiç normal değildir.

ya lasatikler bitti, veya arka geometride aşırı sorun var lastikler aşırı bitti

bir rot ayar makineseine girilecek ölçüm yapılacak kesin sonuç çıkar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bu rot ayarı da 4 teker için yapılacak tâbi. Sadece ön düzen ayarı yapıp rot ayarı tamam denirse yine gerçek farkı görememek var. Yapmisligim vardır :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yücel Çakır

sallama var ise amortisördür bununla ilgili benimde başıma gelmişti ve konu açmıştım burdanda bilgi edinebilirsin.

Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

arka jantlar da eğrilik olabilir .2001 sedan focus aracımdan biliyorum tabla, burçlar, arka alt takımda bulunan kaucuk parçalarda  parça kopması oluyor bakınca bir şey yok ama sökünce görülüyor . arka takım liftte iyice kontrol edilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Akbas
(düzenlendi)

bende virajlarda çok problem yaşıyordum araç arkadan savrulması fazla oluyor hiç güven vermiyordu rotçu arka iki amortisöründe patlamış olduğunu söyledi sach marka 2 amortisör aldım hafta sonu değiştirtceğim rotçuya gidin 10 tl verin tüm ön arka alt takım kotrol ettirin 

tarihinde Emre Akbas tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...