İçeriğe Yönlendir

Lastik Seçimi

Enes Bektaş

C-max hangi lastik markası kullanılıyor  

76 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Erkan Işık
7 saat önce, mustafa çetinkaya yazdı:

225 - 45 - 17  marka kararsızlığı yüzünden hala lastik almadım. :)  Aklımda conti vardı lastikci ya michelin ya falken al dedi ole kaldı.

mustafa bey sen nıye 16 jant jantlarınla 205-55-16 takmıyorsun jettanın mıs gıbı guzel orjınal jantları var al 4 goodyer 205-55-16 tak hem lastık uygun hem az yakar

Yorum bağlantısı
mustafa çetinkaya
Bir saat önce, Erkan Işık yazdı:

mustafa bey sen nıye 16 jant jantlarınla 205-55-16 takmıyorsun jettanın mıs gıbı guzel orjınal jantları var al 4 goodyer 205-55-16 tak hem lastık uygun hem az yakar

erkan bey bizim orjinal jantlar 17 ama 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
25 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çoktandır goodyear efficient grip performance kullanıyorum.
Memnunum.

alman malı olanından olsa...

bende çok memnunum...

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Kışın NOKİAN tek geçerim, aracımda 215/60 R16 wrd4 kullanıyorum 25 cm kar kürüyüp gidiyorum.

Yazın ise tavsiye üzerine Kumho Crugen hp91 kullanıyorum. 235/60 R16 orta sertlikte güzel bir lastik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
16 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Dunlop ıslakta güzel zaten etiketi A

16 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Dunlop ıslakta güzel zaten etiketi A

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yıllardır sektördeyim, ilk defa yurt dışından ayrışıp içe dönük bir ürün gamının satışta olduğunu görüyorum. Tüm üreticileri kınamak lazım. Layık görmüyorlar sanırım bizleri iyi ürüne

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Conti gibi Goodyear da bitti benim için bu yüzden. Testlerde ses hariç benzer performans verdiği için hankook aldım, keşke testlere girsede yerli alsak.

Yıllardır sektördeyim, ilk defa yurt dışından ayrışıp içe dönük bir ürün gamının satışta olduğunu görüyorum. Tüm üreticileri kınamak lazım. Layık görmüyorlar sanırım bizleri iyi ürüne
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Almanyadan bayilerden alınarak yapılıyor, üreticiler sen şu lastiği al test et demiyorlar. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Eskiden hep ithal lastikleri tercih ederdim ancak artık öncelikle Türkiye"de üretilen lastikleri tercih ediyorum. Özelikle petlas , hem fiyatı ucuz hem para bir nebze de olsa ülkemizde kalıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Sıradan, ortalama bir araç kullanıcısı olarak düşüncem şu. 

GoodYear, Michelin, Bridgestone, Pirelli vs. Bir sürü yabancı 2-3 tane de yerli üretici var.

Şimdiye kadar hep yabancı marka lastik kullanmış biri olarak boşa para verdiğimi düşünüyorum.

Sahip olduğum araçlar; Fiesta, Polo, Yeti, Golf 6, Jetta, Fabia, Mondeo, Altea, Golf6.. Kimisinde kendim satın aldım kimisinde aldığımda üzerinde vardı. 

Kullandığım lastik modelleri; 

Fiesta: Bridgestone B250

Polo: Bridgestone ER300

Yeti: Pirelli Cinturato P7

Golf 6: Continental CPC 5, Bridgestone T001

Jetta: Michelin Primacy HP3

Fabia: Michelin Energy Saver+

Mondeo: Petlas PT515

Altea: GoodYear EfficentGrip Performance

Golf 6: Michelin CrossClimate, Lassa Greenways

Bunların kiminin sertliğini kiminin gürültüsünü kiminin aşınma durumunu kimininde tutuşunu beğenmedim.

Beğeni sıram; Michelin Primacy HP3 > Lassa Greenways (1000 km oldu ilerleyen zamanda güncel yerini paylaşırım) >Pirelli Cinturato P7

Lastik değil dediklerim; Michelin CrossClimate (Yol tutuş yok, karda da yok kuruda yok) > GoodYear EfficentGrip Performance (Çabuk aşındı, ilk sene sessiz sonrası beter, yol tutmamaya başladı)

Diğerlerini sıralayamam. Aklımda kalanlar bunlar son 10 yılın. 

Şuan kullanmakta olduğum Lassa ömrünü tamamlayınca daha net fikir belirtebilirim ama şuana kadar Primacy'den bir tık geride olup Pireli'den geri kalmadı.

Benim gibi sıradan ortalama bir sürücü iseniz, uzun yola senede 2 defadan fazla çıkmıyor genelde şehir içinde kilometre yapıyorsanız, şehir dışına çıksanız bile hızınız anlık hızlanmalar hariç 150 gibi rakamı geçmiyorsanız benim düşüncem her ne kadar testi olmasa da yerli almak daha mantıklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Petlas ve lassa dışında iş görecek başka yerli marka var mıdır? Kangooda 6 adet petlas var, genel olarak memnunuz(yol tutuşu zayıf biraz ama araçtan mı lastikten mi bilmiyorum). Focus 2 de lassa kullanmıştım, memnundum.

Bu arada konu c max II başlığında açılmış ama genel olsa gerek.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Mert sanırım bende yerli tercih edeceğim, artık yerliye bakma zamanı...

Yalnız egp lerde farklılık var, herkes aynı şeyi söylüyor, bendeki alman üretimi 2013 tarihli lastikler hala dayanıyor, şimdiye dek beni üzmedi, daha yeni yağmurda zorladım bu yaşına rağmen hala iyi, fren falan keza iyi,  demekki üretildiği ülkede farklı hamur kullanıyorlar, ilk zamanlardaki gibi değilse yazık olmuş, çünki kullandığım en güzel lastiklerden biriydi, kaç kez ani sert manevralarda kazadan kurtardı beni, yazık olmuş bozdularsa....

yalnız uzun yol yapmıyor ve şehir içi ağırlıklı kullanıyorsun, yatan lastik sayılır seninkiler, yatan lastik çabuk sertleşir, uzun yol yapan lastik aşınsada esnekliğini korur, yani çalışan demir ışıldar misali düşün, az km ve yatış lastiği bitirir, lastik sürekli yoğrulacakki esnek kalsın, yani yol yapacaksın, yoksa şehir içinde az kullanırsan 1 sene sonra sertleşiyor lastik....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

2000 yılında  aldığımız araçta sport contact conti vardı, aşınınca lassa aldık, idare etsin ucuz diye. İnanılmaz iyi tutuyordu, kesinlikle contiden daha iyi tutuyordu. Özellikle ıslak zeminde hayran kalmıştım. Kusuru çabuk aşınmaydı. O zamanda beridir lassa severim. Snoways 3 karda , yağmurda çamurda çok iyi. Tüketimi çok arttırıyor. Fakat  3 kıştır güvenle kullanıyorum.

Bu sezon lassa greenways aldım, lastikler yeni olduğu için çok fazla yapmayacağım ama o da ıslak zeminde çok iyi tutuyor. Kuru zeminde çok aman aman gelmedi, biraz kafadan kayıyor gibi. 3-5bin km sonra daha iyi yorum yaparım. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mert sanırım bende yerli tercih edeceğim, artık yerliye bakma zamanı...
Yalnız egp lerde farklılık var, herkes aynı şeyi söylüyor, bendeki alman üretimi 2013 tarihli lastikler hala dayanıyor, şimdiye dek beni üzmedi, daha yeni yağmurda zorladım bu yaşına rağmen hala iyi, fren falan keza iyi,  demekki üretildiği ülkede farklı hamur kullanıyorlar, ilk zamanlardaki gibi değilse yazık olmuş, çünki kullandığım en güzel lastiklerden biriydi, kaç kez ani sert manevralarda kazadan kurtardı beni, yazık olmuş bozdularsa....

yalnız uzun yol yapmıyor ve şehir içi ağırlıklı kullanıyorsun, yatan lastik sayılır seninkiler, yatan lastik çabuk sertleşir, uzun yol yapan lastik aşınsada esnekliğini korur, yani çalışan demir ışıldar misali düşün, az km ve yatış lastiği bitirir, lastik sürekli yoğrulacakki esnek kalsın, yani yol yapacaksın, yoksa şehir içinde az kullanırsan 1 sene sonra sertleşiyor lastik....

Abi sen nasıl yerde yaşıyorsun bilmiyorum ama ben günde 45-50 km yol yolda 20 bin km yakın yol yapıyorum. Nerede yatıyor?
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Abi sen nasıl yerde yaşıyorsun bilmiyorum ama ben günde 45-50 km yol yolda 20 bin km yakın yol yapıyorum. Nerede yatıyor?

e şehir içi az kullanıyorum dediydinya :) 20 bin km az değil, demekki araba tırt ondan lastik  sertleşiyor :D

şaka bir yana, yaşadığım bölge Ege-Akdeniz bölgesi arası mekik dokuma, yalnız senin gibi günlük yolum yok, durup durup bir çıkıyorum 2000 km falan yapıp geliyorum, 15 günde bir gibi, yani toplamda 15-20 bin yıllık, aynıyız sanırım, tek fark çıktımı 7-8 saat sürekli kullanmam, diğer zamanlarda yatıyor araç, belkide şehir ortamı gaz toz bozuyordur lastiği, benim araba şehir dışında ve güneşten korunacak şekilde durur hep, buda etkili oluyor sanırım, yani saklama şartları ve kullanım yeri bende daha iyi, sanırım esas sebebte bu....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
e şehir içi az kullanıyorum dediydinya [emoji4] 20 bin km az değil, demekki araba tırt ondan lastik  sertleşiyor [emoji3]

şaka bir yana, yaşadığım bölge Ege-Akdeniz bölgesi arası mekik dokuma, yalnız senin gibi günlük yolum yok, durup durup bir çıkıyorum 2000 km falan yapıp geliyorum, 15 günde bir gibi, yani toplamda 15-20 bin yıllık, aynıyız sanırım, tek fark çıktımı 7-8 saat sürekli kullanmam, diğer zamanlarda yatıyor araç, belkide şehir ortamı gaz toz bozuyordur lastiği, benim araba şehir dışında ve güneşten korunacak şekilde durur hep, buda etkili oluyor sanırım, yani saklama şartları ve kullanım yeri bende daha iyi, sanırım esas sebebte bu....

Abi işte aynı kilometreyi ben her güne bölerek yapıyorum.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Petlas ve lassa dışında iş görecek başka yerli marka var mıdır?

goodyear falken briçston falan var

Vesile ile mişlen primact4 ler var her yerde bayağı da kendince göre makul ucuza. Ancak rus üretimi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

Benim de eski aracım Fiesta'da Alman üretimi egp vardı. İlk yıl inanılmaz başarılı buldum ama ikinci yıl ses fazlalaştı, tutuş azaldı. Ben de ilk zamanki performansını uzun zaman koruyacak ama Lassa Bridgestone gibi sert olmayacak lastik olsun istedim, lastikçi Yokohama Ae50 verdi, fiyatı da Michelin Primacy 3 225 iken 200 TL idi. Alalı 3 yıl 44.000 km oldu, sesi biraz arttı ama yumuşaklık ve viraj-fren performansı ilk zamankinden çok düşük değil. Yani tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
10 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Petlas ve lassa dışında iş görecek başka yerli marka var mıdır? 

Falken Ziex Ze914 (Çankırı)

Bridgestone Turanza (Kocaeli/Aksaray)

Goodyear Eagle Sport ile Efficient Grip Performance (Adapazarı)

Dunlop SP Sport Fm800 (Çankırı - Sumitomo Ako çatısı altında Falken ile birlikte)

Hepsi Türkiye’de üretiliyor. Fiyat performans olarak en iyi lastikler bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
10 saat önce, Koray Demir yazdı:

Falken Ziex Ze914 (Çankırı)

Bridgestone Turanza (Kocaeli/Aksaray)

Goodyear Eagle Sport ile Efficient Grip Performance (Adapazarı)

Dunlop SP Sport Fm800 (Çankırı - Sumitomo Ako çatısı altında Falken ile birlikte)

Hepsi Türkiye’de üretiliyor. Fiyat performans olarak en iyi lastikler bence.

O zaman Türkiye de yatırım yapan lastik markalarını tercih edeceğiz lakin belirttiğiniz markalardan araştırdığım bir kaçı hakkında öğrendiklerim:

Turanza aşırı sert kullandım. Sıfır aracımda denk geldi. Yazlık kışlık ayrı kullanmama rağmen 2.5 yıl sonunda yol tutuş problemi yaşadığımdan değiştirdim. 5 mm derinlik mevcuttu söktüğümde.

Good Year Eagle Sport yorumlarda iğrenç ötesi bir lastik, ne yolda tutuyor ne fren tutturuyor. Good Year markasını araba kullanmaya başladığımdan beri takip ederim nerde neye denk geldiysem hep bir ön yargı oluşturdu.

Falken ilk 6 ay ciddi oranda güzel sonra aynı bildiğimiz yorumlar ne yol tutuyor ne fren tutturuyor ve yanakta çatlamalar başlıyor.

Petlas ve Lassa ekli değil ama onlarıda yazalım.

Petlas parasına göre eh işte denilebilecek bir lastik. Bana göre ha Falken ha Petlas. Zaten ucuz aldığınız için gönül de katlanıyor. Ama kışlığı konusunda verilen paranın kat kat karşılığını veriyor.

Lassa önceki aracımda Impetus Revo kullanmıştım ve inanılmaz memnun kaldım. Bir çok kişi de Lassa bunu yapmış demişti bir çok yorumda. Yeni modelleri hakkında fazla yoruma denk gelmedim.

Dunlop hiç araştırmadığım ve hakkında da olumsuz yoruma az da olsa denk gelmediğim bir lastik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salih Aktaş

yokohama kullandın mı metin hocam hiç? on numara lastiktir tavsiye ederim. ama sakın nokian a yanaşmayın hemen eskiyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şimdi, Salih Aktaş yazdı:

yokohama kullandın mı metin hocam hiç? on numara lastiktir tavsiye ederim. ama sakın nokian a yanaşmayın hemen eskiyor.

Çok yakın bir arkadaşım var ismi lazim değil onun arabada gördüm bana göre beş para etmez kendisine sorsan dünyanın en iyi lastiği.

Kafa bulma canım sana göstereyim Nokian nasılmış :D

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Çok yakın bir arkadaşım var ismi lazim değil onun arabada gördüm bana göre beş para etmez kendisine sorsan dünyanın en iyi lastiği.

Kafa bulma canım sana göstereyim Nokian nasılmış :D

Sen testlerde aldatılmayı seviyorsun mu?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
6 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Yeni modelleri hakkında fazla yoruma denk gelmedim.

Kobay olduk alıp taktık, bir daha alır mıyım alırım. 2 takım lastik dönüyor şuan biri benim aracımda biri kurum aracında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...