İçeriğe Yönlendir

Yaşam Konteyneri Aydınlatma

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Geçen sene aldığım hobi bahçesine bir konteyner ev koydum. Elektrik mevzusunu güneş enerjisi ile çözmek istiyorum ancak bu sene fazla yatırım yapamayacağım için  idareten de olsa akü+ inverter ile aydınlatmayı çözmek istiyorum. Elimde 600w lik inverter var. Akü ve şarj aleti almak istiyorum ancak Aküyü kaç amper seçmeyi  ve jel mi sulu mu almam gerektiğini bilemiyorum. Şimdilik evde şarj ettiğim aküyü bahçeye getirip 3w lık 3 LED ampulü 6-7 saat takmak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz ?

Acaba aracın aküsünü direk bağlasam 6 saatte akü tamamen boşalır mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

9 wattlık ledleri direk sabaha kadar yakabilirsin. Bişey olmaz.

24 amper bir jel akü al.
80 watt panel al
Bir tane de şarj kontrol ünitesi alman gerekecek.
5 metre şerit ledi 5-6 saat yakabilirsin.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Konuyu takip ediyorum, bayram sonrası bana da lazım olabilir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arabanın aküsü sürekli doldur boşalta gelmez benim bildiğim. Rüzgar varsa 1000 lira civarına türbinler görmüştüm. Güneş panelinden pahalı bir yatırım bu arada görünene göre. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Araştirdiğim fiyatlara göre

33 AH jel yiğit akü 200 TL

80w panel 250-400TL

Şarj kontrol cihazı 30ah 75- 150TL

Panelde ve kontrol cihazında çok farklı fiyatlar var. Hafta sonu detaylı araştıracağım. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sadece aydınlatma için inverter lazım olmaz. Bir adet 100 watt panel ve 60 ah mutlu marka full Energy akü işinizi ziyadesiyle görür 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sadece aydınlatma için ise güneş enerjili ampüller var. Şarjlı ışıldaklar da iş görür. Tabi sürekli mi kalınacak bilmiyorum ama, lüks te olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

@Mehmet Ozyurek @Servet Aydın

22 inç uydulu led tv, telefon şarjı ve kulübe içi aydınlatma için akü+şarj cihazı alsak uygun maliyetli çözüm olur mu? Max 2 gün kalınacak.

Komşudan elektrik almak için mesafe uzak, kablo uzatsak 100-120 mt den aşağı yetmiyor, bi elektrikçi ile konuştum 3x2,5 bile kurtarmaz akım kaybı olur dedi, 6x2 ile elektriği alıp toprağı kulübenin dibine yaparsın dedi, kablo maliyeti 1000 tl yi geçti gitti.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bende bir tüyo vereyim. Kendim kurulum yaptım benzer sistemi. Şarj kontrol ünitesinin çinden almıştım mptt özellikli olanını alın pahalı olanlar onlar zaten. Daha verimli şarj ediyor. 3 sene önce çinden tr fiyatının 5 te birine almıştım üniteyi.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
10 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Bende bir tüyo vereyim. Kendim kurulum yaptım benzer sistemi. Şarj kontrol ünitesinin çinden almıştım mptt özellikli olanını alın pahalı olanlar onlar zaten. Daha verimli şarj ediyor. 3 sene önce çinden tr fiyatının 5 te birine almıştım üniteyi.

Verimli şarj derken akü daha uzun süre mi hizmet ediyor? Atıyorum 55 lik akü yerine 72 lik alsak mptt özellikli cihaza aradaki farkı vermeye değer mi?  Öneri için tşk.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Aynı şekilde bahçe evimiz var. Elektrik yok.

Çatıya yanlış hatırlamıyorsam 50W’lık bir tane güneş paneli koydum. Bir tane de jel akü aldım. 

Aydınlatmanın tamamını 12V led ile yaptım. Özellikle bir çok yerde şerit led kullandım. 

Ufak tefek elektrikli eşyalar için küçük bir invertörüm var yine. 

İlaveten kuyudan su çekmek içinde jenaratörümüz var. 

Haftada en fazla iki akşam gittiğimiz için bana fazlasıyla yetiyor.

Sadece aydınlatma için kullanacaksanız boşuna intertör almayın. Aydınlatmayı 12V yapın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
14 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Aynı şekilde bahçe evimiz var. Elektrik yok.

Çatıya yanlış hatırlamıyorsam 50W’lık bir tane güneş paneli koydum. Bir tane de jel akü aldım. 

Aydınlatmanın tamamını 12V led ile yaptım. Özellikle bir çok yerde şerit led kullandım. 

Ufak tefek elektrikli eşyalar için küçük bir invertörüm var yine. 

İlaveten kuyudan su çekmek içinde jenaratörümüz var. 

Haftada en fazla iki akşam gittiğimiz için bana fazlasıyla yetiyor.

Sadece aydınlatma için kullanacaksanız boşuna intertör almayın. Aydınlatmayı 12V yapın. 

Örtmenim tv yi çalıştırmak için illa lazım ama değil mi? Ledleri 12v yaparız o tamam.

Tv güç tüketimi max 50 w, genel 22 w görünüyor.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Verimli şarj derken akü daha uzun süre mi hizmet ediyor? Atıyorum 55 lik akü yerine 72 lik alsak mptt özellikli cihaza aradaki farkı vermeye değer mi?  Öneri için tşk.
Ya şöyle diyeyim. Bilgim sadece araştırdım kadardır. Bu mptt şarj beyni panelden gelen dalgalı elektriği daha verimli akü ye basıyor.
Yani bir miktar daha kısa sürede ve sağlıklı şarj ediyor aküyü.

Örtmenim tv yi çalıştırmak için illa lazım ama değil mi? Ledleri 12v yaparız o tamam.

12v tv ler var onlardan alın Led. Ayrıca küçük uydu alıcılar da 12v ile çalışıyor ben öyle kurmuştum sistem
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
14 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

Ya şöyle diyeyim. Bilgim sadece araştırdım kadardır. Bu mptt şarj beyni panelden gelen dalgalı elektriği daha verimli akü ye basıyor.
Yani bir miktar daha kısa sürede ve sağlıklı şarj ediyor aküyü. 12v tv ler var onlardan alın Led. Ayrıca küçük uydu alıcılar da 12v ile çalışıyor ben öyle kurmuştum sistem

Mutfak Tvsi var aslında hazırda o yüzden onu kullanayım diyorum, şu an esas ev inşaat halinde olduğundan fazlalık duruyor.

Fazladan hızlı ve verimli olmasına gerek olmaz sanırım bizde. Şöyle bir 150 w inverter ile çeviri işimi hallederim gibi(300w olan da 20 tl pahalı),

https://urun.n11.com/220v-donusturucu/dbk-wm-150-invertor-donusturucu-150w-12v-8058-P221771337

https://urun.n11.com/220v-donusturucu/teknomax-600-w-invertor-12v-220-cevirici-cakmak-girisli-aku-masa-P252592483

Aslında arabaya bi tesisat yapıp, yoldayken kulübenin aküsünü de araçtan bedavaya doldurmak lazım, nerden baksan 50 km yol var(yeter mi bilemiyorum). King görsün de bi şekil yapar kangooya, bir taraftan da korkuyorum portifle dalar mı diye :D

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Normalde evde kullandığımız tv’lerden ise evet bir tane invertör lazım. 

Hatt ucuza mal etmek isterseniz bozuk ups varsa veya hurdacıdan eski bozuk bir ups alıp akü girişlerine güneş paneline bağladığınız aküyü bağlayıp da kullanılabilir. Ancak ups alırken giriş geriliminin 12V olduğundan emin olmanız lazım. Tek akülüler 12V, çift akülüler 24V’tur. Tek akülü alırsanız işinizi görür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

@Mehmet Ozyurek @Servet Aydın

22 inç uydulu led tv, telefon şarjı ve kulübe içi aydınlatma için akü+şarj cihazı alsak uygun maliyetli çözüm olur mu? Max 2 gün kalınacak.

Komşudan elektrik almak için mesafe uzak, kablo uzatsak 100-120 mt den aşağı yetmiyor, bi elektrikçi ile konuştum 3x2,5 bile kurtarmaz akım kaybı olur dedi, 6x2 ile elektriği alıp toprağı kulübenin dibine yaparsın dedi, kablo maliyeti 1000 tl yi geçti gitti.

Uğraşma komşuyla falan.. 500-600 liraya sistemi kurarsın.. 

Mis gibi de olur.. 

Ben evde salonda mutfakta koridorda ve cihaz şarjları için kullanıyorum panelleri.. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
14 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Uğraşma komşuyla falan.. 500-600 liraya sistemi kurarsın.. 

Mis gibi de olur.. 

Ben evde salonda mutfakta koridorda ve cihaz şarjları için kullanıyorum panelleri.. 

Panel kullanmadan aküyle yapsak da doldurmayı arabayla gidip gelirken yapsak?

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Olur. araç aküsünün aynısından alınıp değiştirilebilir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
28 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Zaten arabayla gitmiyor musun ? Tak invertörü çakmağa aç televizyonu. Uyku zamanı da şerit ledleri direk aküden alırsın olur biter. GÜneş paneline kuş falan pisler şarj etmez kalırsın ortada bak.. :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
1 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Zaten arabayla gitmiyor musun ? Tak invertörü çakmağa aç televizyonu. Uyku zamanı da şerit ledleri direk aküden alırsın olur biter. GÜneş paneline kuş falan pisler şarj etmez kalırsın ortada bak.. :D

Abi cumartesi sabah gidip pazar akşam döneceğiz gibi düşün. Çakmağın hattı güçlü olsa evin aküsünü oraya bağlarım da yemez. Ona bi seyyar çekmek lazım arabanın içine ama nerden/nasıl?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
44 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

O da olur.. Paralel akü bağla :)

Yada direk arabanın aküsünü kullan.. Voltajı kontrol ederek kullanırsın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
6 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

O da olur.. Paralel akü bağla :)

Yada direk arabanın aküsünü kullan.. Voltajı kontrol ederek kullanırsın.. 

Arsanın önü yokuş aşağı zaten biterse vurdurması kolay :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bizde ilk başlarda panel yoktu. İki tane araç akümüz vardı. Biri bahçede iken diğeri dükkanda şarjda oluyordu. Giderken götürüp değiştiriyorduk. Ancak bir zaman sonra sıkıyor. Sürekli götür getir. Panel alalım bir daha uğraşmayalım dedik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
25 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bizde ilk başlarda panel yoktu. İki tane araç akümüz vardı. Biri bahçede iken diğeri dükkanda şarjda oluyordu. Giderken götürüp değiştiriyorduk. Ancak bir zaman sonra sıkıyor. Sürekli götür getir. Panel alalım bir daha uğraşmayalım dedik. 

Muhtemelen bana da öyle olur gibi geliyor, panel alınca direk aküye bağlayabiliyor muyuz yoksa adaptör tarzı bir parçası var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...