İçeriğe Yönlendir

Yaşam Konteyneri Aydınlatma

Erhan Doruk

Recommended Posts

Mustafa YILDIRIM

5 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Komşudan elektrik çekip kullanmak suçmudur ?

Köydeki amca çekin elektriği kullanın diye teklifte bulundu ama güneş enerjisi olduğu için çokta üstüne düşmedim. Zaten haftasonları kalacağız uzun süreli kalmayacağız ama buzdolabı çalıştırmamız lazım.

@Mehmet Göktürk hocam 60A lik akü ve 1200W lık invertör var. Kahvaltılıkları ve suları soğutacak. Kompresörlü mü yoksa amonyaklı mı seçeyim.?

Bahçeye yakın evden yukarıdan direkler ile yada yerden kablo çekerek elektrik kullanmayı düşünüyorum, yasal bir sıkıntı olur mu elektriği paylaşan abone için ? 

Elektrik ve suyu paylaşmak yani yan komşuya vermek suçtur. Tespit edilmesi halinde su yada elektrik veren kişiye Kaçak kullanım işlemi başlatılır.

Riskli bir işlem ama yinede tercih sizin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
5 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Komşudan elektrik çekip kullanmak suçmudur ?

Köydeki amca çekin elektriği kullanın diye teklifte bulundu ama güneş enerjisi olduğu için çokta üstüne düşmedim. Zaten haftasonları kalacağız uzun süreli kalmayacağız ama buzdolabı çalıştırmamız lazım.

@Mehmet Göktürk hocam 60A lik akü ve 1200W lık invertör var. Kahvaltılıkları ve suları soğutacak. Kompresörlü mü yoksa amonyaklı mı seçeyim.?

Bahçeye yakın evden yukarıdan direkler ile yada yerden kablo çekerek elektrik kullanmayı düşünüyorum, yasal bir sıkıntı olur mu elektriği paylaşan abone için ? 

Bizim köyde kuzenim bizden önce ev yaptı, elektriği, suyu 1 yıldan fazladır komşudan kullanıyor. Sorun olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Şikayet olmadığı sürece birşey olmaz. Şikayet edecek birileri varsa hiç düşünmeyin.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Burada bir bahçe sahibi 4 komşusuna elektrik veriyordu.. 

Her verdiğine de gelen tüm fatura senin diyordu.. 

Alan da buna razı idi.. 

Kendisi kış boyu ufo ile ısınmış.  

Gelen faturanın bedelini 4 kişiden ayrı ayrı almış.. 

Tedaş diğerlerine de elektrik verdi de kurtuldular.. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
36 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

Şikayet olmadığı sürece birşey olmaz. Şikayet edecek birileri varsa hiç düşünmeyin.. 

Köylülerle kaynaşmaya devam o zaman :D

adamın yeğeni o  bölgenin müdürlüğünde çalışıyor zaten sorun çıkmaz ama 1 2 yıl böyle devam edelim zaten git gide köy bana yaklaşıyor o zamana kadar elektriğide alırız belki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
17 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Köylülerle kaynaşmaya devam o zaman :D

adamın yeğeni o  bölgenin müdürlüğünde çalışıyor zaten sorun çıkmaz ama 1 2 yıl böyle devam edelim zaten git gide köy bana yaklaşıyor o zamana kadar elektriğide alırız belki.

Millet dere üstüne kaçak 7 kat bina dikiyor, biz parasını vereceğimiz elektriğin stresine giriyoruz. Köylülerle iyi olmak her zaman kazandırır(hem maddi hem manevi), bi selamla eline ağaç motorunu alan geliyor Allah razı olsun hepsinden.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erhan Doruk

Uzun süredir sistemi sorunsuz kullanıyorum. Şimdi yapı kayıt belgesi ile birlikte kapı numarası da aldım. Elektrik bağlatma konusu gündemde. Aslında sorunumuz buzdolabı çalıştıramamak.

Elektrik aboneliği için 600 lira proje ücreti, 1500 lira da kablo ve altyapı ile 2000 lira civarında harcama yapmak lazım. Abonelikten sonra da her ay fatura ödeyeceğim. Bunun yerine güneş enerjisi sistemimi büyütmeyidüşünüyorum.

Güç tüketecek cihazlar;

485w Mini buzdolabı

80w aydınlatma

400 w hidrofor

Ek sistemi gereksinimi 3000w tam sinüs inverter( inverteri gelecek için büyük düşündüm) ve yeteri kadar akü.

Akü olayında çok kararsız kaldım. ilk sistemde start/stop EFB akü kullandım ve halen çok iyi çalışıyor. Bu sistem için net akü hesabını nasıl yapacağımı bilmediğim için paket sistemlere bakarak 100v jel akünün yeterli olacağını düşünüyorum. Ancak akü olarak çok fazla marka var. Sizin kullanım tecrübeleriniz ile önerebileceğinizi bir marka var mı? Yoksa sistemi yine EFB akü üzerinden mi büyütsem karar veremedim. Hem de akü kapasitesi seçimi konusunda bana yardımcı olabilir misiniz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaba hesapla 85 amper çekilecek cihazlar aktif iken. %10 inverter kaybını koyalım. 95 amper talep olacak. Buradan yola çıkarak kaç ah akü ihtiyacı olacak hesaplanır. Ben olsam sistemi 24 veya 48 volt yaparım. Aşırı akım nedeniyle erken akü ölümü ve ısıl kayıplar minimum olur. Akü maliyeti yine aynı kalır. İnverter değişir. Aliexpess sitesinde tam sinus inverter var yüksek voltajı olan. Kasası yok ki maliyeti epey düşük olur. Oradan gidilebilir. Paneller seri bağlanır yine akü şarjı sağlanır 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Servet Aydın yazdı:

Kaba hesapla 85 amper çekilecek cihazlar aktif iken. %10 inverter kaybını koyalım. 95 amper talep olacak. Buradan yola çıkarak kaç ah akü ihtiyacı olacak hesaplanır. Ben olsam sistemi 24 veya 48 volt yaparım. Aşırı akım nedeniyle erken akü ölümü ve ısıl kayıplar minimum olur. Akü maliyeti yine aynı kalır. İnverter değişir. Aliexpess sitesinde tam sinus inverter var yüksek voltajı olan. Kasası yok ki maliyeti epey düşük olur. Oradan gidilebilir. Paneller seri bağlanır yine akü şarjı sağlanır 

Mevcutta 12v 60 amper aküm var. 100 amp akü ek , 165w günel paneli ve inverter ile sistem yeterli büyüklüğüne kavuşacak o zaman. 24 volt için aküleri seri bağlamak gerekiyor değil mi? Aliexpresste Kasasız inverteri göremedim ama n11 de  3kwa inverter 1300 liradan başlıyor. TR den almak daha mantıklı sanırım.

https://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/3kva-2400watt-tam-sinus-akilli-inverter-P316306348

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Servet Aydın yazdı:

Aküler seri ve ah değerleri aynı olacak 

TRY 932.69 8%OFF | 24V 6000W 36V 8500W 48V 12000W 60V 72V 96V 14000W ayak Güç Saf Sinüs Güç Frekans Invertör devre Bir Ana Kurulu

https://s.click.aliexpress.com/e/qnri9UPI

Teşekkürler, kargo ile 178.6 USD ye geliyor. Bunu da bir değerlendireyim.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Şimdi epey bir araştırma yaptım.

Sistem 24volt olacak.

ihtiyaçlar

2 x 100amp akü  -> Mutlu EFB 750 TLx2   1500TL

1x 3000 tam sinüs inverter ->  1500-2000 TL

2x 80w panel ( 1 adet 80w bende var. ) 277 x 2  554 TL ( 3 paneli 24v olacak şekilde seri nasıl bağlayacağım acaba?) veya elimdeki 80 liği satıp 2x165w almalı 400x2 800 TL

Toplam : 3550 TL ye 1kwa lık bir sistem kurulabiliyor.

Aküyü jel seçmeme sebebim ise jel aküde iyi markalar çok pahalı, uygun fiyatlı olanlarda da arızada destek alamıyoruz. Ucuzlarda da genelde sıkıntı çıkıyormuş.

Mutlu akü 2 yıl garanti veriyor.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben olsam direk elektrik alırım.. 

O aküler bitecek bir gün.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Volt yazar arkasında. 17 25 misal 

İki panel bir aküyü, diğer iki panel diğer aküyü şarj edecek. Her aküye paralel 14volt kör yük bağlanır ise panel o voltajın üzerine çıkarmaz şarj gerilimini. Yada 24volt şarj ünitesi lazım olacak 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Elektiriği çek, yinede elindeki sistemi de masraf yapmadan kullanmaya devam et. Ödeyeceğin elektirik faturası önemsiz bir miktar olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben olsam direk elektrik alırım.. 

O aküler bitecek bir gün.. 

Burada temel kıstas kendi kendine yetebilen ve dışarıdan destek almayan bir sistem kurmak.

Elektrik aldığımda hem alt yapı için 2000 lira harcayacağım hem de her ay 50-80 tl arası fatura ödeyeceğim. Kaba hesapla yılda 800 lira fatura , toplam 2800 TL

bu sistem 3 yıl çalışırsa kendini amorti ediyor. Aküler de 2 yıl garantili, 2 akü toplam 1500 lira. Bu da 2 yıllık elektrik faturasına denk geliyor. 2 yıldan fazla çalıştırsa kara çalışacak.

Asıl önemli olan yeşil enerjiden birşeyler yapmak. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Maliyet kurtarmaz şimdilik, yoksa 24volt 160ah traksiyoner kurşun asit akü ile 10 yılı geçer akü ömrü 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erhan Doruk yazdı:

Burada temel kıstas kendi kendine yetebilen ve dışarıdan destek almayan bir sistem kurmak.

Elektrik aldığımda hem alt yapı için 2000 lira harcayacağım hem de her ay 50-80 tl arası fatura ödeyeceğim. Kaba hesapla yılda 800 lira fatura , toplam 2800 TL

bu sistem 3 yıl çalışırsa kendini amorti ediyor. Aküler de 2 yıl garantili, 2 akü toplam 1500 lira. Bu da 2 yıllık elektrik faturasına denk geliyor. 2 yıldan fazla çalıştırsa kara çalışacak.

Asıl önemli olan yeşil enerjiden birşeyler yapmak. 

Fikir çok güzel ama, bizdeki kdv ve ötv buna da engel oluyor. Güçlü bir sistem kurulumu çok pahalı ve mallar kalitesiz. 

Aksi durumda, ben aynı şeyleri düşünüp yapalı 10 yıl olmuştur.. Ancak profesyonel düşünce maalesef bu ülkede çok pahalı. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sürekli kullanılan bir konut değil anladığım kadarıyla. Nasıl oluyor bilmiyorum ama ürettiğiniz elektiriği şebekeye basıp faturadan düşülebiliyordu galiba. Sİz orada yokken sistem ürettiği elektiriği şebekeye basarsa zaten hiç fatura ödemezsiniz. Ama şartları nedir bilmiyorum araştırmalı. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Servet Aydın yazdı:

Maliyet kurtarmaz şimdilik, yoksa 24volt 160ah traksiyoner kurşun asit akü ile 10 yılı geçer akü ömrü 

Forklift aküsü. Fiyatı yaklaşık 1000 eur. Benim için yatırım maliyet çok yüksek.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Köksal Yılmaz

Konuya can gelsin biraz. Şebeke elektriğimiz yakında bağlanacak, soru şu, elektrik saatinden kulübeye 30 mt mesafe var, kulübeye gidecek kablo kaçlık olmalı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...