İçeriğe Yönlendir

LPG Takıldıktan Sonra Rölanti Düzensizliği

Fatih Karakeçi

Recommended Posts

Fatih Karakeçi

Herkese merhaba. Aracım lpg taktırdığımdan beri vites değiştirmek için debriyaja bastığımda araç boştayken devir artışı oluyor. Nadiren 1400-1500 devirde ışıklardayken 1 dk ya yakın kaldığı oluyor. Rölantim 0.9 seviyesindeyken şuan her zaman 1100 seviyesinde. Lpg ustasına laf anlatamadım. Aracım benzinliyken saat gibiydi asla böyle sorunlarım yoktu. Lpg taktıralı 800-900 km civarı oldu. Ayardandır diyerekten bir ayar daha yaptırdım vaziyet hala aynı. Kit markası Atiker Fast. Aracı benzine aldığımda yapmıyordu. Şimdi aldığımda lpg ye oranla daha az yapıyor. Beyin artık buna mı alıştı nedir. Sinir bozucu bir olay yardımcı olursanız sevinirim... Özellikle debriyaja basıp vites atarken devir artışı çok sinir bozucu bir hal aldı. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aküyü sökün, sonra beynin soketlerini sökün bekleyin sonra takın, 100 km civarı sadece benzinde sürün sonra yeniden lpg de kalibrasyon yaptırın. Aslında bunu montaj öncesi yapılsa iyiydi

Yorum bağlantısı
Fatih Karakeçi
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

aküyü sökün, sonra beynin soketlerini sökün bekleyin sonra takın, 100 km civarı sadece benzinde sürün sonra yeniden lpg de kalibrasyon yaptırın. Aslında bunu montaj öncesi yapılsa iyiydi

Peki hocam bu yöntemi hemen deniyorum.  Rölanti valfi temizliği,boğaz kelebeği temizliği diyen de var,öneriyor musunuz ? Etkisi olur diye düşünüyorum sonuçta 20 senelik araba,illaki temizlik işe yarar gibi

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Merhaba Fatih  kardeşim.  Kendi kendine  deneyebileceğin bir yöntem söyleyeyim sana.

Ben önceki aracımda ( 1.25  mk4 fiesta 99 model)   denedim ve rolanti sorunumu,kendi kendine gaz verme ve devrin yukarıda takılı kalma sorununu     çözdüm. Atiker lpg li idi benim aracım da...

Resimde kırmızı işaretli soketi  söktüm düzeldi. ( Üzerinde  ters  U şeklinde  bir kıskaç var. Onu sökünce  soket çıkar.) Bir kaç defa üstüste sök tak yaptım her seferinde  takıldığında sorun geri  tekrar etti. Ben  de sökülü vaziyette bırakıp  normal kullanımımı sürdürdüm. Ara sıra aklıma geldikçe  tekrar taktım ama yine takılı vaziyette  sapitiyordu. Cekili  vaziyette  6 ay civarı sorunsuz kullandım. 6 ay sonra  tekrar taktım ve BINGO!!!  soket takılı vaziyette iken de  bir sorun yoktu. Satana kadar soket takılıydı ve hiç  tekrar etmedi. Sattığım  kişiye de bilgi verdim. Tekrar ederse  haber ver dedim 9 aydır ses yok. 

Çağlar abinin söylediği yöntemle birlikte bunu da bir dene. 

Yalnız  senden istediğim bir şey var. Olumlu yada olumsuz  tekrar foruma yazarsan  sevinirim. Çünkü benzer sorunlar yaşayan ve çözüm bulamayan  çok kişi var. Belki de çözüm olacağız.

20180524_193857.png

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Karakeçi
2 saat önce, İnan Çınar yazdı:

Merhaba Fatih  kardeşim.  Kendi kendine  deneyebileceğin bir yöntem söyleyeyim sana.

Ben önceki aracımda ( 1.25  mk4 fiesta 99 model)   denedim ve rolanti sorunumu,kendi kendine gaz verme ve devrin yukarıda takılı kalma sorununu     çözdüm. Atiker lpg li idi benim aracım da...

Resimde kırmızı işaretli soketi  söktüm düzeldi. ( Üzerinde  ters  U şeklinde  bir kıskaç var. Onu sökünce  soket çıkar.) Bir kaç defa üstüste sök tak yaptım her seferinde  takıldığında sorun geri  tekrar etti. Ben  de sökülü vaziyette bırakıp  normal kullanımımı sürdürdüm. Ara sıra aklıma geldikçe  tekrar taktım ama yine takılı vaziyette  sapitiyordu. Cekili  vaziyette  6 ay civarı sorunsuz kullandım. 6 ay sonra  tekrar taktım ve BINGO!!!  soket takılı vaziyette iken de  bir sorun yoktu. Satana kadar soket takılıydı ve hiç  tekrar etmedi. Sattığım  kişiye de bilgi verdim. Tekrar ederse  haber ver dedim 9 aydır ses yok. 

Yalnız  senden istediğim bir şey var. Olumlu yada olumsuz  tekrar foruma yazarsan  sevinirim. Çünkü benzer sorunlar yaşayan ve çözüm bulamayan  çok kişi var. Belki de çözüm olacağız.

20180524_193857.png

İnan abi benim kapağı sökmem lazım o soketi görmem için tam o bölgede kapak var bi bakarım.Fotoğraf çok net değil yakınlaştırınca tam göremedim parçayı...Bu soket nedir peki neye yarar bununla ilgili bilgin var mı ? Sökülü vaziyette kullandığın süreç içerisinde araçta herhangi bir sıkıntı meydana geldi mi ?

Yorum bağlantısı
Fatih Karakeçi
3 saat önce, İnan Çınar yazdı:

20180524_193857.png

Denediğim zaman sonucu kesinlikle bildiririm abi 

Yorum bağlantısı
Ercan Balbay

Motor bir yerlerden hava alıyor olabilir mi, vakum kaçağı gibi. OBD den bağlanıp manifold basıncını görebiliyormusunuz ? Yada tamircide görme şansınız varmı ?

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Hemen hemen aynı problem bende de mevcut. Atiker gold obdli sistem takılı taktıralı 1.5 yıl oldu neredeyse 1 yıl sonra bu tarz meydana geldi. Kırmızı ışıkta duracağım zaman debriyaja basıp boşa aldığımda araba birden elektrik kesiyor gibi devir 0.7-8-9 civarı düşüyor sonra tekrar toparlıyor. Bazen yolda giderken debriyaja basıp vites değiştireceğim esnada da yapıyor. LPG ustasına gittiğimde beraber kontrol ettik arabayla giderken ve bana ateşleme sisteminde problem var senin benzinde de aynısını yapıyor dedi. Evet benzinde de yapıyor fakat benzinde lpg de olduğu gibi çok düşmüyor rolanti değeri ama hissettiriyor yine de. Ankaraya yolum düştüğünde bi uğrayacağım atiker bölge servisine orada baktıracağım. Önceden benzinde hiç böyle problemim yoktu. Bujiler yeni ama aateşleme bobini ve kabloları ne zaman değiştiğini bilmiyorum. Eğer denemeleriniz sonrası probleminiz düzelirse lütfen bana da haber verin. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
On 24.05.2018 at 18:35, Fatih Karakeçi yazdı:

Herkese merhaba. Aracım lpg taktırdığımdan beri vites değiştirmek için debriyaja bastığımda araç boştayken devir artışı oluyor. Nadiren 1400-1500 devirde ışıklardayken 1 dk ya yakın kaldığı oluyor. Rölantim 0.9 seviyesindeyken şuan her zaman 1100 seviyesinde. Lpg ustasına laf anlatamadım. Aracım benzinliyken saat gibiydi asla böyle sorunlarım yoktu. Lpg taktıralı 800-900 km civarı oldu. Ayardandır diyerekten bir ayar daha yaptırdım vaziyet hala aynı. Kit markası Atiker Fast. Aracı benzine aldığımda yapmıyordu. Şimdi aldığımda lpg ye oranla daha az yapıyor. Beyin artık buna mı alıştı nedir. Sinir bozucu bir olay yardımcı olursanız sevinirim... Özellikle debriyaja basıp vites atarken devir artışı çok sinir bozucu bir hal aldı. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Bendeki problemler bundan ibaret Videolar aşağıda 

Rölantide devir dalgalanması bu durum. Fakat videonun sonunda da duyacaksınız bi röle çekiyor tık diye tekrar o zaman yapıyor o çeken röle ne rölesi bilmiyorum.

Kalkış esnasında çok düşüyor onun videosu

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...