İçeriğe Yönlendir

96 Mondeo Ghia Motor Yıkama Sonrası Problem

Murat Aksakal

Recommended Posts

Murat Aksakal

96 mondeo chia aracımın motor kısmını yıkadım ve sonrasında 1 saat kullandım sorun yoktu sabah işe gidicektim aracı çalıştırdım devir birden 2000 devirden çalıştı hiç düşmedi ayrıca radyotör fanının çalışmadığını fark ettim akşama kadar aracı ellemedim akşam bütün soketleri tek tek söktüm ve balata spreyiyle temizledim ve hava tabancasıylada temizledim .ayrıca kelebek boğazınıda temizledim ama ne yaptıysam bir türlü eski haline getiremedim yardım ederseniz sevinirim kıymetli bilgilerinize ihtiyacım varr 

Yorum bağlantısı
Murat Aksakal
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bujilerin oraya hava tutuldu mu?. usta olamadık maalesef o ayrı bir zanaat

tutuldu ayrıca bütün soketlere hava tuttumm

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Suyla motor yıkanmaz, heryer kablo soket Sensör dolu. Allah bilir nerden oksit yaptı. Kurumasını beklemekde faydasız. Sorunlu yer bulunup temizlenmedikçe o oksit ordan gitmez sorun da bitmez

Yorum bağlantısı
Murat Aksakal
2 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Suyla motor yıkanmaz, heryer kablo soket Sensör dolu. Allah bilir nerden oksit yaptı. Kurumasını beklemekde faydasız. Sorunlu yer bulunup temizlenmedikçe o oksit ordan gitmez sorun da bitmez

haklısınız her 2 yılda bir yıkıyodum sorun olmuyodu ama bu sefer fena sorun oldu yarın akşam aracın beynine baktırcam inşallah sorunu bulurlar 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Beyine gelene kadar çok yer var kontrol edilecek. Siz önce mesela rölanti valfine bi baktırın.

Yorum bağlantısı
Murat Aksakal
8 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Beyine gelene kadar çok yer var kontrol edilecek. Siz önce mesela rölanti valfine bi baktırın.

sani bey. haklı olabilirsiniz ama rolanti valfi motorun altında diye biliyom sizce oradanmıdır arıza bu akşam orayıda açıp bakıcammm inşallah sorun oradandır ama radyotör fanıda çalışmıyor sizce bu iki sorun aynı yerden arıza verebilirmi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fan ömrünü doldurmuş olabilir. Elektrik gelip gelmediği elektrikçi tarafından hemen anlaşılabilir.

Rölanti valfi suyu görünce şaşırmış olabilir. Gayet normal.

Yorum bağlantısı
Murat Aksakal

2 yıl önce değiştirmiştim rolanti valfini akşam bakıcam gerekirse bir daha değiştiricem 

sizce fan hararet müşüründen dolayı çalışmamazlık yaparmı

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Termostatın üstündeki fan müşürünü de temizleyin, soketini kontrol edin. Hemen alt kısımda da hararet müşürü var ona da bakın. Balata spreyi ile güzelce temizleyin onları

Yorum bağlantısı
Murat Aksakal
3 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Termostatın üstündeki fan müşürünü de temizleyin, soketini kontrol edin. Hemen alt kısımda da hararet müşürü var ona da bakın. Balata spreyi ile güzelce temizleyin onları

derviş bey. hararet müşür soketini spreyle temizledim hemde havayla ama müşürü değişmedimm

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Termostatın üstünde olan ısı müşürü. Fanı açan müşür o. Onun içini ve soketini temizleyin. Ayrıca fana giren soketi de temizleyin. Ona da su girmiş oksit yapmış olabilir

derviş bey. hararet müşür soketini spreyle temizledim hemde havayla ama müşürü değişmedimm
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
8 dakika önce, Murat Aksakal yazdı:

2 yıl önce değiştirmiştim rolanti valfini akşam bakıcam gerekirse bir daha değiştiricem 

sizce fan hararet müşüründen dolayı çalışmamazlık yaparmı

Derviş bey gayet güzel açıklamış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ayrıca soketlerin yaltımına dikkat edinki bir daha su, nem girmesin, biliyorsunuz motorlar sudan etkilenmeyecek tesisata soketlere sahiptir, yoksa kışın yağmurda çamurda otoyolda yüksek hızda gelen sulardan yollar yolda kalmış araçlarla dolardı, serviste yıkanan araçların alayı pert olurdu :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Murat Aksakal

ali bey haklısınız zaten kafaya taktım bütün tesisatı değiştiricem koblo ve soketleride en garantilisi bu galiba arabamdan çok memlunum ama işte keşke motoru yıkamasaydım da başıma bunlar gelmeseydi ama geldi şimdi çözüm zamanı inşallah en kısa zamanda halledicem bu sorunları

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Aksakal
(düzenlendi)

arkadaşlar termostat ısı senrörü hararet müşürünü değişicem sizce hepsini kaç dereceden almalıyım yani termostat 60cc  olsa ısı sensörü 90 hararet öüşürü 82 olsa ne gibi sıkıntı olurr aydınlatırsanız sevinirim

tarihinde Murat Aksakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Termostatın orjinal motorcraft 88/102c olanını tavsiye ederim. Müşürlerin dereceleri farketmiyor, daha önce denendi test edildi. Orjinal olması kafi

arkadaşlar termostat ısı senrörü hararet müşürünü değişicem sizce hepsini kaç dereceden almalıyım yani termostat 60cc  olsa ısı sensörü 90 hararet öüşürü 82 olsa ne gibi sıkıntı olurr aydınlatırsanız sevinirim
Yorum bağlantısı
Murat Aksakal

yaz olduğundan 60 lık tavsiye ettiler kışın 88 takarsın dediler tamirciler parçacılar ..bakıcam iyi gelmezse arabaya hemen söker 88 lik takarımm

Yorum bağlantısı
Murat Aksakal

bu arada termostat ısı sensörü hararet müşürü değiştim ve egr kelebek boğazı basınç sensörü soketleri temizledikden sonra devir saati normale döndü artk 1000 de çalışıyor araçdada artık tekleme yokk çalışması çok güzelll  sadece fan açmıyor hale tek bakmadığım yer fan rolesi kaldı onada buakşam baktırıcam gerekirse onuda değiştiricemm

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
16 dakika önce, Murat Aksakal yazdı:

yaz olduğundan 60 lık tavsiye ettiler kışın 88 takarsın dediler tamirciler parçacılar ..bakıcam iyi gelmezse arabaya hemen söker 88 lik takarımm

Enjektörlü, beyinli motorda yaz kış ayarı yoktur. Orjinali ne ise o takılmalı. Aksi halde motor soğuk çalışır, çok yakar, aşınma artar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

70 model karbüratörlü arabalar değil bunlar, yazlık kışlık termostat diye bişey yok. Sağlıklı çalışan bir sistemde yaz kış farketmez. Motor yaza yada kışa girdik hadi mod değiştirelim demez. İstediği ısı değerleri neyse onu sürekli sabit tutar. Dediğim ürünü kullanın sonradan pişman olup çift masraf yapmayın. Ayrıca araçta organik antifiriz mutlaka olsun. Suyu da hazır su tavsiye ederim. Çeşme sularıyla ekleme de yapmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...