İçeriğe Yönlendir

Doğal Yaşam, Doğal Ürünler, Sağlıklı Beslenme

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Salam ve sosis almıyorum.

Sucuk ev tipi. Kasap tipi alıyor veya yapıyorum

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Bu arada uyarayım bu taraflarda yol üzerinden nar ekşisi zeytinyağı falan almanızı tavsiye etmem hem fahiş fiyata satıyorlar hem de hileli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Yumurtada JD organik.

Biraz yumurta işlerini araştırın, eliniz direk satın al a gidecek zaten :)

Benim de bitiyor evde gireyim de sipariş vereyim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Oğuz Yılmaz yazdı:

Yumurtada JD organik.

Biraz yumurta işlerini araştırın, eliniz direk satın al a gidecek zaten :)

Benim de bitiyor evde gireyim de sipariş vereyim.

Çok pahalı.. 

Yakında bir köy yok mu, gidip anlaşın bir köylüyle :)

15-20 liraya alıyorum ben. 

Genellikle adam işyerime bırakıp gidiyor..  En son seferde 3 koli 50 liraya almıştım.. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Balı böreği anlatmış herkes bir de diğer tarafa bakalım.

Polimer ürünlere hep süphe ile yaklaşın. Bilhassa yumuşak plastiklerden uzak durum.

PVC gibi klörür içeren eşyalar kullanmayın. Kağıt bardak, plastik bardak yabak vs kullanmayın.

Gıda tüzüğü bilmem kaçıncı maddesine göre sağlık açısından uygundur diyenlere kafa atın.

Plastik kap içinde çok sağlıklı al yi diyenleri inşaat demiri ile dövün. 

Aluminyum kap kaçak görürseniz direk kaçın.

Uçuculardan uzak durun, oda parfümü, araba parfümü, bol kokulu deterjanlar, çözücüler, uçucular, geberticiler vs. 

Gıdaya bilhassa sıcak gıdaya temasta çelik, cam ve kaliliteli porselen kullanın. Çatlak porselen kesinlikle kullanmayın.

Kiisel temizlikte o mis kokulu saç sampuanlarını, adamı yımışacık yapan vücüt şampuanlarını kullanmayın. Doğal zentin yağı sabunu kullanın, saçlarınızı yumuşatmak için zeytin yağı veya hindistancevizi yağı kullanın. Paranızı küresel kimya şirketlerine değil Türk çiftçisinin üretiiği sabuna verin.

• Beğen 8
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
3 dakika önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Polimer ürünlere hep süphe ile yaklaşın. Bilhassa yumuşak plastiklerden uzak durum.

PVC gibi klörür içeren eşyalar kullanmayın. Kağıt bardak, plastik bardak yabak vs kullanmayın.

Gıda tüzüğü bilmem kaçıncı maddesine göre sağlık açısından uygundur diyenlere kafa atın.

Uçuculardan uzak durun, oda parfümü, araba parfümü, bol kokulu deterjanlar, çözücüler, uçucular, geberticiler vs. 

Gıdaya bilhassa sıcak gıdaya temasta çelik, cam ve kaliliteli porselen kullanın. Çatlak porselen kesinlikle kullanmayın.

Kiisel temizlikte o mis kokulu saç sampuanlarını, adamı yımışacık yapan vücüt şampuanlarını kullanmayın. Doğal zentin yağı sabunu kullanın, saçlarınızı yumuşatmak için zeytin yağı veya hindistancevizi yağı kullanın. Paranızı küresel kimya şirketlerine değil Türk çiftçisinin üretiiği sabuna verin.

En iyi cevap butonu vardı bir zamanlar,  olsa tıklardım :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
4 dakika önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Yetkili bir abiye benziyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
8 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Yetkili bir abiye benziyorsunuz?

Beni merkezden gonderttiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

En iyi cevap butonu vardı bir zamanlar,  olsa tıklardım :good1:

Ben bile aradım o butonu, şu an.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yine anarşik anarşik konuşmuş :nea:Gıda üreticileri seni plastik kaba koyup mikrodalgada ısıtır soğuma diye aluminyum folyaya sarar bak demedi deme :p 

22 dakika önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Güzel bir konu olmuş. Bizde köy ürünleri kullanırız. Ayda bir iki köye gider nevaleleri toplarız. Süt ve süt ürünleri komşunun ineginden. Bal karakovan, komşudan. Tavuğu kendim yetistiririm. Yumurta sıkıntımız yok. Köy ekmeği yiyoruz. Yufka veya tandır. Deterjan vs. Yerel üretim kimyasali az ürünler kullanıyoruz. Sabun hakiki kilis. Zeytin yağını çok kullanırız. Senelik en az kırk litre alırız hakiki hatay altınözü. Et köyden. Köyde her hafta koyun kesilir babam alır sağolsun. Parfüm vs. Cilde değdirmem. Koltuk alti vs. Kullanmam. Sivi sabun girmez eve. Bol kolonya alırım. Evde hemen hemen her çeşidi bulunur. Ayakkabıya sağlam para ayiririm. En iyi deri olandan kullanırım. Kıyafette ağırlıklı pamuk. Şampuan olarak otacı marka katkı maddeleri az olan var tercihimdir. Alkol hamdolsun yok. Sigara içerim inşallah oda biter. Bahçe malı meyve sebzeye ağırlık veririz. Meyve fazla alamayiz ama ot yeşillik hepsi doğal tarla ürünü. Damacanadan su icmeyiz. Adananin şebeke suyu içiliyor. Birde bulaşık makinesi olayını bitirsek daha iyi olacak. Çünkü tüm bileşenleri kimyasal maalesef. Anam yaparsa bir tepsi tatlı yerim. Çayda vs. Şeker yok. Tuz aramam. Yemeğin yaglisini severim ve yerim. Kahvaltılik ürünlerin çoğu doğal. Şu telefon bilgisayar vs. Az uzak durabilirsek biraz daha iyi olacak [emoji1] gerçi radyasyondan nereye kadar kacabiliriz. Selamlar.

LG-H735 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Bimden alıyorum her şeyi . Her şey var bimde . Misafir gelirse Şoka giriyorum o kadar. Bazen de A101. Oralarda her şey doğal.:))

Şakası bir tarafa pazar yerlerinde satılan doğal ,köylerden gelen ürünlere çok da güvenemiyorum. Biraz önce Önder beyin yazdığı gibi sigara iç sonra sağlıklı organik besleneyim.

Bir yaşam tarzı olarak yapılabilirse ufaklıktan beri ne ala.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
23 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Yine anarşik anarşik konuşmuş :nea:Gıda üreticileri seni plastik kaba koyup mikrodalgada ısıtır soğuma diye aluminyum folyaya sarar bak demedi deme :p 

Aluminyum demedim ki alemenyon dedim, alümniyon, elemenyom, alümyun...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok pahalı.. 

Yakında bir köy yok mu, gidip anlaşın bir köylüyle :)

15-20 liraya alıyorum ben. 

Genellikle adam işyerime bırakıp gidiyor..  En son seferde 3 koli 50 liraya almıştım.. 

Koyle ayni sey degil abi. Koylu hangi yemle besliyor mesela? Yemdeki katki maddeleri neler? 

İstanbul piyasasina kiyasla tanesi 1.5 tl bana normal geliyor bu kalite icin. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Cavit Çırakoğlu yazdı:

Biraz önce Önder beyin yazdığı gibi sigara iç sonra sağlıklı organik besleneyim.

Bir yaşam tarzı olarak yapılabilirse ufaklıktan beri ne ala.

Önder'e katılmıyorum ben.. 

Sigara içiyoruz diye diğer tüm zehirlere bedenimizi açmayalım. 

Korunabildiğimiz her şeyden korunmalıyız. 

Monitörde radrasyon varsa evet kaçamıyoruz, ancak plastik ürünlerden kaçmak elimizde. 

Uzun yaşamak için şu an düşüncem yok ama.. Sağlıklı yaşamaya çok önem veriyorum. 

1 saat önce, Oğuz Yılmaz yazdı:

Koyle ayni sey degil abi. Koylu hangi yemle besliyor mesela? Yemdeki katki maddeleri neler? 

İstanbul piyasasina kiyasla tanesi 1.5 tl bana normal geliyor bu kalite icin. 

Köylünün otlakta yaydığı tavuk makbul tabiki.. Ben benimkilerin çayırlarda gezdiğini görüyorum :)

2 saat önce, Kemal Mert yazdı:

Güzel bir konu olmuş. Bizde köy ürünleri kullanırız. Ayda bir iki köye gider nevaleleri toplarız. Süt ve süt ürünleri komşunun ineginden. Bal karakovan, komşudan. Tavuğu kendim yetistiririm. Yumurta sıkıntımız yok. Köy ekmeği yiyoruz. Yufka veya tandır. Deterjan vs. Yerel üretim kimyasali az ürünler kullanıyoruz. Sabun hakiki kilis. Zeytin yağını çok kullanırız. Senelik en az kırk litre alırız hakiki hatay altınözü. Et köyden. Köyde her hafta koyun kesilir babam alır sağolsun. Parfüm vs. Cilde değdirmem. Koltuk alti vs. Kullanmam. Sivi sabun girmez eve. Bol kolonya alırım. Evde hemen hemen her çeşidi bulunur. Ayakkabıya sağlam para ayiririm. En iyi deri olandan kullanırım. Kıyafette ağırlıklı pamuk. Şampuan olarak otacı marka katkı maddeleri az olan var tercihimdir. Alkol hamdolsun yok. Sigara içerim inşallah oda biter. Bahçe malı meyve sebzeye ağırlık veririz. Meyve fazla alamayiz ama ot yeşillik hepsi doğal tarla ürünü. Damacanadan su icmeyiz. Adananin şebeke suyu içiliyor. Birde bulaşık makinesi olayını bitirsek daha iyi olacak. Çünkü tüm bileşenleri kimyasal maalesef. Anam yaparsa bir tepsi tatlı yerim. Çayda vs. Şeker yok. Tuz aramam. Yemeğin yaglisini severim ve yerim. Kahvaltılik ürünlerin çoğu doğal. Şu telefon bilgisayar vs. Az uzak durabilirsek biraz daha iyi olacak emoji1.png gerçi radyasyondan nereye kadar kacabiliriz. Selamlar.

Çok güzel noktalara değinmişin.. Not alıp uygulayacaklarım olacak.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
59 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Önder'e katılmıyorum ben.. 

Sigara içiyoruz diye diğer tüm zehirlere bedenimizi açmayalım. 

Korunabildiğimiz her şeyden korunmalıyız. 

Monitörde radrasyon varsa evet kaçamıyoruz, ancak plastik ürünlerden kaçmak elimizde. 

Uzun yaşamak için şu an düşüncem yok ama.. Sağlıklı yaşamaya çok önem veriyorum. 

Tabi ki tüm zehirlere açmayalım bedeni. Ama yumurta yiycez diye tavuğun yediği yemi de araştırmayalım. :)

Hiç bir şeyi fazla yemeyin, karnınız dolana kadar değil doyana kadar yeyin olsun bitsin. Organikçi mantığıyla gidersek şuan 50 yaş üzeri kimse kalmamalıydı ülkede.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Tabi ki tüm zehirlere açmayalım bedeni. Ama yumurta yiycez diye tavuğun yediği yemi de araştırmayalım. [emoji4]
Hiç bir şeyi fazla yemeyin, karnınız dolana kadar değil doyana kadar yeyin olsun bitsin. Organikçi mantığıyla gidersek şuan 50 yaş üzeri kimse kalmamalıydı ülkede.

Herseyin fazlasi zarar sozu nasilda yerinde. Bbc bu siralar "insan vucudunun sirlari", "et hakkindaki gercekler", "olumu kandirma rehberi", "uzun yasamin sirlar" ve diyet vb basliklarda pek cok belgesel yayinliyor. Tivibu da var. Baska hangi platformlarda var bilmiyorum ama olanlar kesin takip etsin. Birkac hafta oldu sanirim. Yine bu belgesellerden birindeydi. Cesitli diyetler, dogal beslenme, organik beslenme, (dogal ve organik ayri seyler) meyve diyeti, detoks amacli cesitli yontemler, vejeteryan beslenme ve sadece meyveye dayali diyet cesitleri gibi konularin bilimsel temelleri, ne soyledikleri ve sonuclarini arastiran kontrol testleriyle beraber meselenin ele alindigi birkac bolumden olusan bir dizi beglesel. Hatta en son ozetlenmis halini da yayinladilar. Belgeselin sonunda 100 yas ustunde siyahi bir adami huzurevinde ziyaret ettiler. Adam yasina gore oldukca zinde ve hareket kabiliyeti cok yerindeydi. Biraz konustuktan sonra son soru suydu; sizin sirriniz ne? Admain cevabi herseyin ozetiydi. "Olculu olmak!" Hayatim boyunca ogun olarak 3 kez yemedim. Sadece ara atistirmam oldu. Hatta tek ogunle cok zaman yasadim. 90 yasimdan sonra artik bedensel ihtiyac ve kapasite degistigi icin iki ogune gectim. Oda daha once tek ogunde ne kadar yediysem ikiye bolerek. Alkol ve sigara kullanmadim. Hareketsiz kalmadim. Egilip kalkarken belimin dik olmasina dikkat ettim. Kaynaginin ne oldugunu hic sorgulamadim. Sadece cesitli beslendim. Et, sut, yumurtada yedim. Avokado, marul, biber, ispanakta. Tum deniz ve toprak mahsullerini yedim ictim.
Bunlari ezberlemisim nasil dikkatli izlediysem. :-)
Hem kendim, hemde esimin akrabalarimiz arasinda 100 yasini askin cok insan var. Yeniden dis cikarani da gorduk cikamayani da. Hic agizlarindan gezen tavuk olsun, bahce domatesi, biberi patlicani olsun gibi seyler duymadik. Esimin babaannesi Izmir'de gumuldur yolu uzerinde sasal koyu gecinde solda barajin dibinde aileye ait arazide 3 oglu, gelinleri ve torunlariyla yasiyor. Hepsinin evi ayri. Kadin 98 yasinda. Kendi isini kendi gorur. Koyun keci otlatir. Sagim yapar. Temizlik, yemek, bulasik vs artik ne varsa. Henuz dizim agriyor dedigini duymadik. Benim anneannem Bursa'da yildirim ilcesinde 152 evler mahallesinde. Yani bildiginiz sehir hayatinda. 95 yasinda kimlige gore. Akil ve beden sagligi hala yerinde. Oda kendi isini gorur. Dedemle ayni evdeler. Bir yas var aralarinda. Dedem coktu. 50 kusur yasinda emekli olduktan sonra mudanyadan denize karsi daire aldi hepinizi gomecegim derdi. Balkonada tv koydu oturdu basina. Yedigi onunde yemedigi ardinda. Ama belki 30 senedir doktorlar ve makinalar marifetiyle yasiyor. Anneannem hayati boyunca tek ogun beslenmis. Hala ayni duzende. Esimin babaannesi birkac senedir iki ogun besleniyor. Zaten kendi arazileri iki koy arasinda barajin kiyisinda. Yedikleri ictikleri kendilerine ait ama koyun keci hem yayilir hem agilda fenni tabir edilen besiye tabi. Bahcede gubreyide goruyor yetistirdikleri, ilacida. Tavuklar kumesten disariyi gormez. Yumurta yeminden et yemine ne ararsan var menude. Arazida gelincik tavuklari hic bos birakmadigi icin pek salan yok.
Yani kisaca biz yanlis yere bakiyoruz. Dogru teshis koyuyoruz. Aslinda oda dogru sayilmaz da. Hastaligin sebebi olarak yanlis seyleri goruyoruz. Havanda su dovuyoruz.
Ben organik soylemlerine basindan beri giciktim zaten. Milleti yolmanin baska bir kilifini buldular dedim hep. Halada ayni seyi soylerim. Birakin organigi filan. Yapabiliyorsaniz dogal beslenin. Sahsi gorusum tek artisi lezzet farki olur. Oda isin uzmanlarinin tabiriyle super tadiciysaniz. Ki oda toplam insan nufusunun 15% kismi. Yani kalan 85% icin yine degisen birsey olmayacak. Bedenimiz sandigimizdan daha saglam. Yukarida dendigi gibi "mide dolana kadar degil doyana kadar" yersek faydaliyi alip zararliyi atabilecek kapasiteye sahip. Bizler mide dolana, hatta catlayana kadar yiyince metabolizmanin basa cikma kapasitesini asip bunu surekli hale getirdigimizde damlaya damlaya gol olup bir gun safti kiriyoruz.
Selamlar. Hayirli ramazanlar. Saglikli omurler dilerim.
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Organik saplantım yok.. 

Doğal olsun :)  Ha doğal olunca organik de oluyorsa onda da sıkıntı yok. 

Yerinden kıpırdaması yasak olan, boğazından enjektörle beslenen tavuğun yumurtasından etinden bir hayır geleceğini sanmıyorum ben. 

Lezzeti olmayan şeyin faydası da yoktur bence.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Şehirde yaşayınca ve yoğun çalışıca bu tip şeylerle maalesef uğraşamıyor.

Genelde tüm ihtiyaçlarımızı marketten alıyoruz.

Sütü günlük tercih etmeye çalışıyoruz, ancak evde hep UHT süt bulunur.

Mandıra sütü bulursak yoğurt yapıyoruz.

Turşuyu evde kuruyoruz

Kayınvalideden de  domates konservesi hep gelir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Mandira derken; farkli bir yerden gelmiyor ki. Sadece belki uht denilen isleme tabi tutulmamis olmasidir farki. Lakin ben gunumuz sartlarinda pastorize sutu tercih ederim. Aslinda hem sut ve sut urunleri, hemde zeytinyagi ve tereyag konusunda yazilip cizilecek cok sey var ama. Hocanin eli kulaginda. Iftar okundu okunacak burda. Eh biraz google amca devralsin bu isleri. Nevi sahsina munhasir amcamizin bilmedigi yok vesselam. :-)

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Mandıra sütü de malesef ki çok güvenli olmuyor. Daha önce çalıştığım bir firmanın inek çiftliği vardı. Antibiyotik yapılmış hayvanların sütleri ayrılır, sütün litresi (örneğin) 1 tl ise 60 kuruştan satılırdı. Çok tanınmış bir pastane alıyordu o antibiyotikli sütleri. İnsan tüketimi için zararlı olmasına rağmen, ucuz olduğu için satılıp tüketildi 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sütün toplanması da problem. Bozulmaması için hidrojen peroksit katılıyor.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Marketten almayıp üreticiden getirdiğiniz zeytinyağını buzdolabına koyup bir deneyim bakalım donuyor mu.

Yarım çay bardağı yağ buzdolabında yaklaşık 5-6 saat sonra donmazsa bilin ki karışıklık vardı o yağda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
On 30.05.2018 at 11:15, Kemal Mert yazdı:

Güzel bir konu olmuş. Bizde köy ürünleri kullanırız. Ayda bir iki köye gider nevaleleri toplarız. Süt ve süt ürünleri komşunun ineginden. Bal karakovan, komşudan. Tavuğu kendim yetistiririm. Yumurta sıkıntımız yok. Köy ekmeği yiyoruz. Yufka veya tandır. Deterjan vs. Yerel üretim kimyasali az ürünler kullanıyoruz. Sabun hakiki kilis. Zeytin yağını çok kullanırız. Senelik en az kırk litre alırız hakiki hatay altınözü. Et köyden. Köyde her hafta koyun kesilir babam alır sağolsun. Parfüm vs. Cilde değdirmem. Koltuk alti vs. Kullanmam. Sivi sabun girmez eve. Bol kolonya alırım. Evde hemen hemen her çeşidi bulunur. Ayakkabıya sağlam para ayiririm. En iyi deri olandan kullanırım. Kıyafette ağırlıklı pamuk. Şampuan olarak otacı marka katkı maddeleri az olan var tercihimdir. Alkol hamdolsun yok. Sigara içerim inşallah oda biter. Bahçe malı meyve sebzeye ağırlık veririz. Meyve fazla alamayiz ama ot yeşillik hepsi doğal tarla ürünü. Damacanadan su icmeyiz. Adananin şebeke suyu içiliyor. Birde bulaşık makinesi olayını bitirsek daha iyi olacak. Çünkü tüm bileşenleri kimyasal maalesef. Anam yaparsa bir tepsi tatlı yerim. Çayda vs. Şeker yok. Tuz aramam. Yemeğin yaglisini severim ve yerim. Kahvaltılik ürünlerin çoğu doğal. Şu telefon bilgisayar vs. Az uzak durabilirsek biraz daha iyi olacak emoji1.png gerçi radyasyondan nereye kadar kacabiliriz. Selamlar.

Her şey bir tarafa o sigara bir tarafa, ailede kalp öyküsü varsa bir an önce bırakın derim.

Eğer bırakmayı başarırsanız, bu beslenme ve yaşam şekli ile uzun bir ömür sizi bekliyor diyebiliriz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...