İçeriğe Yönlendir

Türkiye'de LPG Filtresi 10 Binde Değişmesi.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Metin Akbal

Nevşehir'den Mersin'e git bakalım.. 
Hep iniş.. 
Valla benim guzergah o zamanlar Edirne Corum idi, ki Edirne den Corum a giderken daha fazla yakardi donus yolu gidise gore daha rampali. Benim bir akrabam Izmirden gelirken Ankara Kirikkale tarafindan gelir, Giderken de Bolu Sakarya Geyve tarafini kullanir. Bu sekilde araba daha az yakiyomus bu guzergahlar genelde rampa asagi daha fazla imis :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

cuma günü arabanın fenni muayenesi var.

lpg yalıtımı için gitmişken filtreyi de değiştirdim.

filtre + yalıtım 150 lira...

Yorum bağlantısı
Ali Gök
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Nevşehir'den Mersin'e git bakalım.. 

Hep iniş.. 

pozantının rampasında 180 denicem nasipse merakla bekliyorum gideceğim günü :D 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bayılıyorum o rampaya. Millete sellektör yapa yapa tırmanması çok zevkli oluyor :) Dizel aşkına :) tork aşkına :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Valla benim guzergah o zamanlar Edirne Corum idi, ki Edirne den Corum a giderken daha fazla yakardi donus yolu gidise gore daha rampali. Benim bir akrabam Izmirden gelirken Ankara Kirikkale tarafindan gelir, Giderken de Bolu Sakarya Geyve tarafini kullanir. Bu sekilde araba daha az yakiyomus bu guzergahlar genelde rampa asagi daha fazla imis :)

navigasyonların en büyük eksikliği bunu tespit edip tavsiye sunamaması

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
52 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bayılıyorum o rampaya. Millete sellektör yapa yapa tırmanması çok zevkli oluyor :) Dizel aşkına :) tork aşkına :) 

Accent era varken 170 goruyordum orda fluance 150 bile demedi 😂

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
navigasyonların en büyük eksikliği bunu tespit edip tavsiye sunamaması
Aslinda oyle bir olay var. Igo da yesil rota secenegi mevcut. Salinima gore rota belirliyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
ibrahim Tiryaki

10 binde lpg filtresi değiştirmek gereksiz. Prins kendi sitesinde 75 bin km'de bir demiş. Hadi bizde olsun olsun yarı yarıya desek bile en az 35 bin km yapıyor. Benzin filtresi neden her bakımda değişmiyor da, daha temiz olduğu söylenen LPG filtresine 10 binde bir değişim yapıyoruz. 

2000 model renault twingo kullanan arkadaşım nerdeyse 40-45 bin oldu filtre değiştirmedi, yakıt hala aynı, sürekli test eder kendisi. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Eski aracımda delinin birinin aklına uymuştum aksırma tıksırma boğulma performansta sıkıntı olana kadar değiştirme demişti. 15 bin km oldu ama uzun yolda bir depo ile 400 km yi geçen arabam 300 km görmüyordu. Gideceğim yere varınca ilk işim filtreyi değiştirmek oldu, geri dönüş yolunda araç direk 370 km yi gördü. Demek ki bizim ülke Avrupa standardının bayağı altında.
10 binde lpg filtresi değiştirmek gereksiz. Prins kendi sitesinde 75 bin km'de bir demiş. Hadi bizde olsun olsun yarı yarıya desek bile en az 35 bin km yapıyor. Benzin filtresi neden her bakımda değişmiyor da, daha temiz olduğu söylenen LPG filtresine 10 binde bir değişim yapıyoruz. 

2000 model renault twingo kullanan arkadaşım nerdeyse 40-45 bin oldu filtre değiştirmedi, yakıt hala aynı, sürekli test eder kendisi. 
Daha onceki tecrubem budur. 10 bin oldumu her iki filtreyide degistiririm ben.
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Metin Akbal yazdı:

Daha onceki tecrubem budur. 10 bin oldumu her iki filtreyide degistiririm ben.

Bu durum demek ki araçtan araca, kullanım şekline, alınan gaza göre değişiyor. 10 bin az, 20-30 bin ideal olabilir. Benzin filtresini neden 10 binde bir değiştirmiyorsunuz peki 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu durum demek ki araçtan araca, kullanım şekline, alınan gaza göre değişiyor. 10 bin az, 20-30 bin ideal olabilir. Benzin filtresini neden 10 binde bir değiştirmiyorsunuz peki 
Benzin kullaniyoz mu dogru durust [emoji16] 10 bin km nin tas catlasin 1000 km sini benzinde yaparsin lpg li aracta. Calismadan calismaya. Hem benim kendi arabamdaki benzin filtresi benzin pompasinin icinde uzun omurlu filtre.

Ayrica her 10 bin km de gaz kesici filtrenin durumu icler acisi oluyor. Telefonda foto yok konusunu acmis olmam lazim.
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Metin Akbal yazdı:

Benzin kullaniyoz mu dogru durust emoji16.png 10 bin km nin tas catlasin 1000 km sini benzinde yaparsin lpg li aracta. Calismadan calismaya. Hem benim kendi arabamdaki benzin filtresi benzin pompasinin icinde uzun omurlu filtre.

Ayrica her 10 bin km de gaz kesici filtrenin durumu icler acisi oluyor. Telefonda foto yok konusunu acmis olmam lazim.

filtreyi kendin değiştirebiliyorsan o zaman sorun yok, basit bir filtre değişimi için 100 tl para alıyorlar sanayide.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Metin Akbal yazdı:

Benzin kullaniyoz mu dogru durust emoji16.png 10 bin km nin tas catlasin 1000 km sini benzinde yaparsin lpg li aracta. Calismadan calismaya. Hem benim kendi arabamdaki benzin filtresi benzin pompasinin icinde uzun omurlu filtre.

Bence bu durumda gaz aldığın yeri de değiştirmen gerekir. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bence bu durumda gaz aldığın yeri de değiştirmen gerekir. 
Shell TP Milangaz PO Aytemiz Habaş. Hangisini birakayim :) Hepsinden alirim bakarim durum nedir diye.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ben 15.000 de bir değişiyorum. C320 de bir kere unuttum 30.000 de değiştim, pek bir şey değişmedi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Furkan Avcı yazdı:

Ben 15.000 de bir değişiyorum. C320 de bir kere unuttum 30.000 de değiştim, pek bir şey değişmedi

Forumda Ali Darbaz var, Hyundai i10 lpgli aracını filtre değiştirmeden sanırım baya bi kullanmıştı 40-45 bin diye hatırlıyorum, çıkan filtrenin durumu gayet iyi diye yazmıştı blogunda. 

Yorum bağlantısı
Akan Belen

BRC var en son filtre değişimde 100 lira verdim.Daha da gitmem dedim geçen netten altım filtre değiştim kendim 10 15 arasında değişiyorum filtreyi doğru dürüst kirlendiğini görmedim açıkçası.Genelde OPET ve PO dan alıyorum gaz

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Gaz kesici filtrenin 10 bin deki durumu. Miknatis olmasa tum demir tozu iyice filtreyi tikayacak. O yuzden diger filtre daha temiz cikabilir.

0aad5c478b2a08a7f14df8b5d3917fb2.jpg

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu gaz kesici filtre kaç km değişmeli bir ara bakmıştım gerek yok diyen de var 10 binde bir değişse diyen de var.Bundan haberi olmayan daha da çok var.Var da var ama bu işin doğrusu nedir

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Metin Akbal yazdı:

Gaz kesici filtrenin 10 bin deki durumu. Miknatis olmasa tum demir tozu iyice filtreyi tikayacak. O yuzden diger filtre daha temiz cikabilir.

0aad5c478b2a08a7f14df8b5d3917fb2.jpg

Ben bu filtreyi 50 binde değiştiğimde bile bunun yarısı kadar bile kirli değildi. Sadece mıknatısta demir tozu vardı.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ben bu filtreyi 50 binde değiştiğimde bile bunun yarısı kadar bile kirli değildi. Sadece mıknatısta demir tozu vardı.
Eski arabada da benzeri oluyordu. Onda miknatis yoktu Atiker marka lpg kiti idi. Filtreyi parcalanmis cikardik. Hadi su an Corum dayim, eski arabayla Edirne ve Rize de bulundum uzun sureli. Yakitin etkisi vardir ama bence bu filtre gorevini tam yapiyor oldugunu gosterir. Fotosunu attigim filtre BRC.
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Akan Belen yazdı:

Bu gaz kesici filtre kaç km değişmeli bir ara bakmıştım gerek yok diyen de var 10 binde bir değişse diyen de var.Bundan haberi olmayan daha da çok var.Var da var ama bu işin doğrusu nedir

Hocam ben fabrikasyon LPG'li Dacia Sandero Stepway 0.9 Turbo 90 bg olan modele sahibim.
Bakım tablosunda; lpg filtresi 20 bin km, ikinci filtre 60 bin km'de değişir diyor.

Yani özetle, 10 bin km'de filtre değiştirmek gereksiz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Metin Akbal yazdı:
Mahmut Yıldız yazdı:

Eski arabada da benzeri oluyordu. Onda miknatis yoktu Atiker marka lpg kiti idi. Filtreyi parcalanmis cikardik. Hadi su an Corum dayim, eski arabayla Edirne ve Rize de bulundum uzun sureli. Yakitin etkisi vardir ama bence bu filtre gorevini tam yapiyor oldugunu gosterir. Fotosunu attigim filtre BRC.

Benimki de brc idi. 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Mahmut Yıldız yazdı:

Benimki de brc idi. 

Metin Akbal yazdı:

Benim tecrubem budur ben 10 binde gordugumu bilirim :)

Çorumda gazı pis satıyorlar :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...