İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - LPG Taktırmayı Düşünüyorum

Yasin Özdemir14

Recommended Posts

Yasin Özdemir14
(düzenlendi)

1998 model 1.25 fiesta ya lpg taktırmayı düşünüyorum. bu aracı lpgli kullanıp sorun yaşayan var mı acaba? subaplar sıkıntı çıkarabilir veya tekleme sorunu olabilir demiş birkaç kişi forumda. başka şeyler diyende olmuş çok kafam karıştı.  kronik bir sorun yaşar mıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Berke Uzundağ
1998 model 1.25 fiesta ya lpg taktırmayı düşünüyorum. bu aracı lpgli kullanıp sorun yaşayan var mı acaba? subaplar sıkıntı çıkarabilir veya tekleme sorunu olabilir demiş birkaç kişi forumda. başka şeyler diyende olmuş çok kafam karıştı.  kronik bir sorun yaşar mıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

Bende de 2000 modeli var 224 binde bugüne kadar hiç tüp takılmadı . Performans olarak çok mükemmel 1.6 motor araçlara kısa mesafede kafa tutuyor . Tüplüsüne de bindim kuzende vardı ben sevmedim daha hantal geldi bana motorun ömrünü yiyor gibi ama benzin olmuş 6.40 tl siz bilirsiniz yine de günlük biniyorsanız taktırın derim .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yorum bağlantısı
Yasin Özdemir14
27 dakika önce, Berke Uzundağ yazdı:

Bende de 2000 modeli var 224 binde bugüne kadar hiç tüp takılmadı . Performans olarak çok mükemmel 1.6 motor araçlara kısa mesafede kafa tutuyor . Tüplüsüne de bindim kuzende vardı ben sevmedim daha hantal geldi bana motorun ömrünü yiyor gibi ama benzin olmuş 6.40 tl siz bilirsiniz yine de günlük biniyorsanız taktırın derim .

günlük çok binmiyorum memleket uzakta. senede 3 kez gitsem 5000 km yapıyor zaten. kronik arızası yoksa hantal gelmesi benim için problem değil. arıza çıkarmasın yeter yani :)

Yorum bağlantısı
Berke Uzundağ
(düzenlendi)

Uzun yol da tüplü ile arasında çok bir fark olmuyor ben yılda 2-3  kez Fethiye - Adana arası yapıyorum km başına 26-28 kuruş yakıyor dur kalk olmayınca yakmıyor zaten .tüpün tankı Bagajınızı yok edecek bilginiz olsun bu arada 😃 zaten bagaj Yok denecek kadar az

tarihinde Berke Uzundağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
günlük çok binmiyorum memleket uzakta. senede 3 kez gitsem 5000 km yapıyor zaten. kronik arızası yoksa hantal gelmesi benim için problem değil. arıza çıkarmasın yeter yani [emoji4]
Taktırmayın o zaman bence.
Yorum bağlantısı
Yasin Özdemir14
30 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:
1 saat önce, Yasin Özdemir14 yazdı:
günlük çok binmiyorum memleket uzakta. senede 3 kez gitsem 5000 km yapıyor zaten. kronik arızası yoksa hantal gelmesi benim için problem değil. arıza çıkarmasın yeter yani emoji4.png

Taktırmayın o zaman bence.

5000 km de şehir içi kullansam toplam 10000 km de ortalama 15 kuruş fark yapsa 1.500 tl kar yapsa 1 yılda çıkmaz mı lpg nin maliyeti? sizin hesabınız nasıldır?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Ben 99  model 1.25 fiestayi 60 bin km - 8 yıl lpg ile kullandım. Öyle aman aman bir performans  farkı yok. Arızası lpg kaynaklı olmadı. Bagaj konusu sorun teşkil edecekse bir tavan portbagajla  sorunu cozebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Yasin Özdemir14
1 saat önce, İnan Çınar yazdı:

Ben 99  model 1.25 fiestayi 60 bin km - 8 yıl lpg ile kullandım. Öyle aman aman bir performans  farkı yok. Arızası lpg kaynaklı olmadı. Bagaj konusu sorun teşkil edecekse bir tavan portbagajla  sorunu cozebilirsiniz.

Bagaj benim için problem değil. Arıza yapmadı diyorsanız benim için yeterli :) birde ne kadar farkediyor yakıt tüketiminde

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Basit hesapla 7 litre benzin tüketse 

7 x  6.40  ÷ 100 = 45 kuruş civarı km de benzin yakar.

Lpg litre  bazında 1 - 1.5 lt civarı fazla yakar.

8.5 x 3.60 ÷ 100 = 30 kuruş  civarı km. de LPG  yakar.

Bu da 10 bin km lik kullanımda 1500 tl gibi bir fark doğurur. 

Ben 60 bin km kullandım.  Bugünki hesapla 9000 tl avantajım var. Bunun 1500 lirasını  kite verdiğim  para olarak düşersem  geriye kalan 7500 tl ile  motoru  2 kere  sıfırdan  yaptırırım. 

Bu iş  makinanın  30 tl lik rezistansini korumak için  yıllık  300 tl calgona para vermeye  benziyor.

Kit için de çok para vermeye gerek yok. 

Önemli olan düzgün montaj yapan birini bulmak.

60 bin km boyunca akıla  geldikçe  gaz filtresi değişti. Ek bir bakım falan olmadı.

Arkadaşımda  lpg kalibrasyon  kablosu vardı. Takıldı takılalı hiç  ayar yaptırmadım bir bakalım ayarlarına dedim. Kendisi bu konuda baya bilgi ve tecrübe sahibidir.  Ayarlarına baktı, gayet düzgün  yapılmış, hiç  dokunmayalim  dedi. 

Demem  o ki düzgün takıp ayarlarını düzgün yaparsalar sıkıntısız binersiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

Kesinlikle taktır malısın çünkü bu arabalar benzini içiyor resmen, 100 km de 10 litre ye yakın benzin tüketimi var benim arabanın. 

LPG olmasa kesinlikle ben tercih etmezdim bu arabayı yakıt konusunda. 

Yorum bağlantısı
Berke Uzundağ

@İnan Çınar abi döktürmüşsün yine 😃  çok haklısın abi fakat ben yine de taktırmazdım çünkü günlük yaptığım yol 20 km civarı olduğu için motoru yemeye gerek Yok derim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Bir saat önce, Berke Uzundağ yazdı:

@İnan Çınar abi döktürmüşsün yine 😃  çok haklısın abi fakat ben yine de taktırmazdım çünkü günlük yaptığım yol 20 km civarı olduğu için motoru yemeye gerek Yok derim. 

210 binde atom karıncayı sattım, alıcı kendi tanıdığı yerde ekspertize girdi. Ekspertiz yapan kişi  " motor  harika durumda " dedi.   Ben 7500 e motoru iki kere yaptırırım derken arıza çıkarsa bile anlamında söyledim.

Sen  günlük  20 km yaparak yillik 7500 km yol yaparsın. 1 yılda amorti ediyorsun, sonrası direk cebine  kalıyor.

Ha dersen ki senin araba lacivertti,benim araba gri renk İnan abi;  az yakar; ona  sözüm yok🤔

Bu arada soruyu soran Yasin arkadaş  sorup gitmiş sanırım. Herhangi bir yorum yada cevap vermemiş. Başına bir şey mi geldi acaba?  Yada söylediklerim kafasına çok yattiysa  cevap vermeyi bile beklemeden  soluğu LPG cide almış da olabilir 😎

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Berke Uzundağ

@İnan Çınarahaahahhahahaahhaha gece gece dükkanı açtırmıştır sanayide tüp için 😂😂 abi yenemediğim ön yargılarım var benim en başta da tüplü ve dizel arabalar geliyor . 20-30 bin tl arasındaki dizel arabalar traktör . 15-30 bin arasındaki bazı tüplü arabalar ise ayaklı bomba olarak geliyor bana istisnalar hariç tabii ki 😃 sebebini bilmiyorum ama  yanlışım var sa ise yaşımın küçük olmasına verin Gençlikte yedirtemiyorum kendime demek ki .

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
8 dakika önce, Berke Uzundağ yazdı:

@İnan Çınarahaahahhahahaahhaha gece gece dükkanı açtırmıştır sanayide tüp için 😂😂 abi yenemediğim ön yargılarım var benim en başta da tüplü ve dizel arabalar geliyor . 20-30 bin tl arasındaki dizel arabalar traktör . 15-30 bin arasındaki bazı tüplü arabalar ise ayaklı bomba olarak geliyor bana istisnalar hariç tabii ki 😃 sebebini bilmiyorum ama  yanlışım var sa ise yaşımın küçük olmasına verin Gençlikte yedirtemiyorum kendime demek ki .

Yanlış demeyelim  de ön yargı diyelim  diyecektim ki sen zaten yukarıda önyargılıyım demişsin. Bahsettiğimiz  araç 1.25 değil de 2.0 lt bir araç olsa performanstan ödün vermek istemiyorum şeklinde bir savunma  bana mantıklı gelirdi.Aslan besleyen adam yemini düşünmez derdim. Ama güzel kardeşim bu araç hacim olarak zaten ekonomi amaçlı bir araç, neden daha az yaktırmayacaksın?

Forumda hıza özendirmek, yüksek süratten bahsetmek yasak ama sana şöyle  söyleyeyim; ben 2013 model 1.6 tdci 115 bg.  c max aracimla yapabildiğim maximum  hızın  10 km altına 210 bin km deki 1.25  lpg li 75 bg fiestamla ulaştım.  Demem o  ki  performans konusunda  hiç kayıp yaşamadım. 

Açık lpg dükkanı yoktur bu saatte, sen yarın git, Yasin  gibi boşuna benzin harcama 😎

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Yazar

1 yıldan fazla kullanıcam diyorsan taktır bence arkadaşım. Sıralı sistemde performans kaybın biraz olacaktır ama yapacağın tasarrufa değer.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sinan Aygar

bende yeni taktırdım sayırlı. 1,5 ay oldu kısa mesafe binen biriyim. ilk aldıgımda taktırmam dedim kısa mesafe günlük az km yapıorum dedim. sonra benzin fiyatları uctu aylık ortalama 300 - 350 TL gibi gider oluyodu yakıta. aklımda deli sorular tekliyecekmi arac cekmiyecekmi diye sonra taktırdım. iykide taktırdım cekişde fark edilmiyecek kadar az bi düşüş oldu tekleme felan yok aylık 125 TL gibi bir fiyat cebime kaldı. Atiker atikfast  yeni yazılımlı  taktırdım gazcı komsum normalde 1600 TL imiş. 1400 e taktırdım gayet memnunum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cemal İhsan Erden

Flair 2000 modele taktrdm bende, performansta asiri fark olmadı ,benzinde aracm km de 60 kurusa yakin yakiyordu suan guncel fiyatlarla hesaplamamda klima surekli acik halde 26 27 kurus lpg yakiyor buda gayet hesapli bence. Ilk aldigimda araci bilmedigim icin kafamda cok sorular vardi ,forum sagolsun suan iyiki almisim diyorum. Hic dusunmeyin taktirin , paranizin cebinizde kaldigini gorunce dogru karar verdiginizi anlicaksiniz. Ha derseniz muzelik saklicam arabayi ozmn taktrmayin :-)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gürkan Başbağcı

Ben benzinde şehiriçi 33 krş yakarken tüpte 20 krş yakıyordu.

Uzun yolda da tüpte 11 krş a kadar düşmüştüm ama o zaman gaz 1.99tl idi :D

Yani ben memnundum tüpten sorun yaşamadım

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

motor performansı %75-80 arası. kış lastikleri takılı. şehiriçinde 100km de 10 litre lpg yakıyor. performans yeterli. sonuçta 20 yıllık araba. bence lpg taktırın.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
10 saat önce, Berat Ad yazdı:

motor performansı %75-80 arası. kış lastikleri takılı. şehiriçinde 100km de 10 litre lpg yakıyor. performans yeterli. sonuçta 20 yıllık araba. bence lpg taktırın.

Arada birsey sorabilirmiyim? Bu sicak havalarda kislik lastiklerle arac rahat kullaniliyormu?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Abdullah Biri
On 23.08.2018 at 09:00, Alpay Sumer yazdı:

Arada birsey sorabilirmiyim? Bu sicak havalarda kislik lastiklerle arac rahat kullaniliyormu?

Hemde nasıl biraz fazla şişiriyorsunuz lastiği o kadar. ben kışlık ultragrip8 leri hiç değiştirmedim bu yıl.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
8 saat önce, Abdullah Biri yazdı:

Hemde nasıl biraz fazla şişiriyorsunuz lastiği o kadar. ben kışlık ultragrip8 leri hiç değiştirmedim bu yıl.

Teknik olarak yanlis bir uygulama oldugunu dusunuyorum. Kislik lastikteki kaucuk orani yuksektir. Sicagi yedigi anda asfaltta ciklet kivaminda olacaktir.Buda frenleme mesafesini artiracak ve aracta sallanma yapacagini dusunuyorum.

Yazin yaz kisin kis lastigi kullanilmalidir.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Biri
On 11.09.2018 at 07:56, Alpay Sumer yazdı:

Teknik olarak yanlis bir uygulama oldugunu dusunuyorum. Kislik lastikteki kaucuk orani yuksektir. Sicagi yedigi anda asfaltta ciklet kivaminda olacaktir.Buda frenleme mesafesini artiracak ve aracta sallanma yapacagini dusunuyorum.

Yazin yaz kisin kis lastigi kullanilmalidir.

Teknik olarak haklısınız fakat benim gibi ortalama 70-105km arası süratlerde araç kullanmaya çalışan biri için kış lastiğinin yumuşaklığı yüzünden ülke şartlarındaki yollarda sağladığı konfor açıkçası daha cazip.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Teknik olarak haklısınız fakat benim gibi ortalama 70-105km arası süratlerde araç kullanmaya çalışan biri için kış lastiğinin yumuşaklığı yüzünden ülke şartlarındaki yollarda sağladığı konfor açıkçası daha cazip.
Anlık dusunelim. Ben 2.5 yillik yazlik lastiklerimi araba arkadan atti diye degistirdim. Frenlemede ha bire ABS devreye giriyordu. Onume aniden cikan bir kac araba ile burun buruna geldim. Konfor sagliyor diye guvenlikten odun veremem acikcasi.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...